To jeden z najlepszych, ale i najbardziej zagadkowych, nieobliczalnych koni w XXI wieku. Podwójny derbista z Anglii i Irlandii, trenowany przez Aidana O’Briena Auguste Rodin stanie w sobotę w Ascot przed szansą na rehabilitację za sromotną porażkę w ubiegłym roku w King George VI & Queen Elizabeth Qipco Stakes G1 na 2400 metrów, gdy w roli faworyta odpadł daleko na ostatnie miejsce już 1000 metrów przed celownikiem. Gwiazdor Coolmore przegrał nawet ze swoimi liderami i ostatecznie stracił do zwycięzcy ponad 126 długości. Nie odpowiadał mu wówczas grząski tor, dziś bieżnia w Ascot będzie szybsza. Znów jest pod Ryanem Moorem faworytem (6:4), a rywali ma raczej słabszych niż przed rokiem. Transmisja z wyścigu w Polsacie Sport Fight od godziny 16.00.
Najważniejszy porównawczy wyścig w Wielkiej Brytanii dla trzyletnich i starszych koni – King George VI & Queen Elizabeth Qipco Stakes G1 na 2400 metrów (pula nagród 1,25 mln funtów) zapowiadał się pasjonująco i taki rzeczywiście był. Niezwykła była też jego dramaturgia. Trenowany przez Aidana O’Briena podwójny derbista z Anglii i Irlandii, ogier Auguste Rodin (był faworytem, 9:4), którego stadnina Coolmore szykowała na następcę Galileo w roli gwiazdy wśród reproduktorów, już przed wyjściem na prostą finiszową nie podążał za rywalami.
Druga z faworytek, Emily Upjohn, zajęła pod Lanfranco Dettorim dopiero siódme miejsce na 10 koni, ponad 27 długości za Hukumem, który po porywającej walce – zbytnio jednak okraszonej batami – pokonał o łeb irlandzkiego derbistę z 2022 roku Westovera. Trenowany przez Owena Burrowsa Hukum (Sea The Stars – Aghareed po Kingmambo) od tego roku jest reproduktorem w oddziale Darley w Japonii, kryje po 1,2 mln jenów.
Hukum i Westover (Frankel – Mirabilis po Lear Fan) walczyły wówczas w gonitwie „Króla i Królowej” przez całą prostą niemal łeb w łeb. Był to jeden z najbardziej pasjonujących i zażartych pojedynków w historii turfu. Minimalnie lepszy okazał się sześcioletni Hukum (kurs 13:2), ale wpływ na to miały też jazdy dżokejów. Doświadczony Jim Crowley sprawiał w końcówce wrażenie lepszego pod względem posyłu niż młody Rob Hornby.
Crowley z tą zaciekłością w jeździe jednak mocno przesadził. Za nadużywanie bata na Hukumie został zawieszony na 20 dni, musiał też zapłacić karę 10 tysięcy funtów. Crowley uderzył Hukuma 9 razy, czyli o trzy powyżej dopuszczalnej liczby. Hornby przekroczył limit uderzeń batem na Westoverze „tylko” o jeden raz, został za to zawieszony na 4 dni.
Trener Aidan O’Brien nie bardzo był w stanie wtedy wytłumaczyć skąd tak katastrofalny występ jego podopiecznego, stwierdził po wyścigu, że jest zdumiony. O’Brien powiedział irlandzkim mediom: – Aguste Rodin był trochę usztywniony po wyścigu, ale to wszystko. Nie pojawiło się nic dziwnego. Będziemy go monitorować i zobaczymy, jak będzie się czuł.
To był już drugi blamaż tego ogiera. Wychowanek stadniny Coolmore był też jako trzylatek zdecydowanym faworytem (kurs 13:8) 2000 Guineas Stakes G1 w Newmarket na milę. Wypadł jednak fatalnie, zajął dwunaste miejsce na 14 koni, tracąc do triumfatora, ogiera Chaldean, 22 długości. W cudowny sposób Auguste Rodin jednak odbudował formę na angielskie Derby i wygrał w Epsom, później wygrał też Irish Derby.
W Newmarket bieżnia była grząska, a takiej Auguste Rodin nie lubi. W Ascot tor też był elastyczny, ale nie jakoś przesadnie. Został określony jako „good to soft”, choć sprawiał wrażenie bardziej wymagającego. Dziś bieżnia powinna być trochę szybsza.
W ubiegłym roku po klęsce w „Króla i Królowej” Auguste Rodin znów cudownie został wskrzeszony. We wrześniu wygrał Irish Champion Stakes G1, natomiast na początku listopada poradził sobie z rywalami w Breeders Cup Turf. Na początku tego roku nastąpiła kolejna wpadka. Taką zaliczył tym razem w Dubaju, zamykając pole w Sheema Classic G1. Pod koniec maja zajął drugie miejsce w Tattersalls Gold Cup G1, ale w Curragh wyraźnie przegrał ze sporo niżej sklasyfikowanym White Birchem.
Pokazał znów swoje lepsze oblicze podczas czerwcowego słynnego mityngu Royal Ascot, kiedy wygrał Prince of Wales’s Stakes (G1, 2000 m). To był ósmy sukces w karierze ogiera, w tym szósty na poziomie G1. Była to pierwsza wygrana na królewskim torze w Ascot. Dziś będzie druga? W karierze zarobił ponad 4,6 mln funtów. Po gonitwie w Ascot właściciele, trener i dżokej odbierali nagrody z rąk księcia Walii, Williama. Aidanowi O’Brienowi wręczona została także jubileuszowa derka z wygrawerowaną liczbą „400”, bo tyle sukcesów na poziomie G1 zgromadził wówczas Irlandczyk.
Dziś w Ascot w w King George VI & Queen Elizabeth Qipco Stakes G1 jest zdecydowanym faworytem (6:4), ma dobrej klasy rywali, ale nie takich absolutnie wybitnych, może poza jednym. Drugi w notowaniach (4:1) jest sześcioletni Rebel’s Romance (Dubawi – Minidress po Street Cry), którego Charlie Applaby, trenuje dla stajni Godolphin. W siodle William Buick.
Rebel’s Romance jest niepokonany w czterech ostatnich startach. Dwa lata temu wygrał Grosser Preis von Berlin i Preis Von Europa (G1 – 2400 m), po czym pojechał do Keeneland, skąd wrócił jako triumfator Breeders Cup Turf (G1 – 2400 m). Rok 2023 zaczął od siódmego miejsca w Dubai Sheema Classic, 11 długości za Equinoxem. Pasmo niepowodzeń miało swoją kontynuację w Stanch Zjednoczonych, gdzie Rebel’s Romance był bitym faworytem w Bowling Green Stakes (G2 – 2600 m), ale na ostatnim zakręcie się potknął i zrzucił Richarda Mullena.
W trzecim starcie sezonu, już pod Buickiem, był dopiero czwarty, mimo że i tu był zdecydowanym numerem jeden dla graczy. Później zszedł na dużo niższy poziom. W angielskim Kempton, w połowie grudnia 2023, wygrał Listed na 2400 metrów o nieco ponad długość i rozpoczął marz w górę. W lutym wygrał w katarze gonitwę Amir Trophy rangi G3, w marcu wziął Dubai Sheema Classic G1, a 26 maja tandard Chartered Champions & Chater Cup G1 na 2400 m na torze Sha Tin w Hong Kongu i od tamtej pory nie biegał.
Wśród koni liczonych w sobotę w Ascot do czołowych miejsc są – czteroletnia Bluestocking ze stajni Juddmonte, pięcioletni Luxembourg z Coolmore, czy czteroletni Middle earth, trenowany przez Johna Gosdena dla Katarczyków.
Wracając do faworyta. W kwietniu ubiegłego roku Aidan O’Brien podgrzał atmosferę. Stwierdził, że trenowany przez niego trzyletni ogier, wybitny pochodzeniowo Auguste Rodin (Deep Impact – Rhododendron po Galileo) jest w stanie odczarować klątwę Nijinsky’ego i ma potencjał, by sięgnąć po potrójną koronę. Wychowanek stadniny Coolmore był zdecydowanym faworytem 2000 Guineas Stakes G1 w Newmarket na milę, ale wypadł fatalnie, zajął dwunaste miejsce na 14 koni i tak skończyły się sny o potrójnej koronie.
Kreowany na następcę w hodowli swojego dziadka Galileo – Auguste Rodin to koń o fantastycznym pochodzeniu. Jest synem legendy japońskiej hodowli, ogiera Deep Impact (Sunday Silence – Wind In Her Hair), który na torze na 14 startów wygrał 12 wyścigów i zdobył potrójną koronę w Japonii. W hodowli okazał się fenomenem, w latach 2012-2022 jedenaście razy z rzędu był championem reproduktorów. Odszedł niestety w 2019 roku, ale przed śmiercią zdążył pokryć znakomitą na torze i wyborną pochodzeniowo klacz Rhododendron, przysłaną do Japonii z Coolmore.
Deep Impact jest synem ogiera Sunday Silence (Halo – Wishing Well po Understanding), który w 1989 roku był koniem roku na świecie, po wygraniu m.in. Kentucky Derby, Preakness Stakes, Breeders Cup Classic, Super Derby, Santa Anita Derby. Nie udało mu się zdobyć potrójnej korony w USA – w Belmont Stakes (2400 m) zajął drugie miejsce, ale aż o 8 długości za swoim odwiecznym rywalem Easy Goer, którego ograł na 2000 m w Kentucky Derby i BC Classic.
Sunday Silence został zakupiony przez Japończyka Zenyę Yoshidę. Ten początkowo nabył 25 procent udziałów, gdy koń biegał jeszcze jako czterolatek, a później wykupił od partnerów za 7,5 mln dolarów pozostałe udziały. Sunday Silence od 1991 roku krył w słynnej Shadai Stallion Station. W latach 1995-2007 był nieprzerwanie trzynaście razy championem reproduktorów w Japonii i 9 razy najlepszym na liście ojców matek. Od lat wielkie triumfy w hodowli święcą jego synowie i wnukowie, z których najwybitniejszy był Deep Impact.
Matką ogiera Auguste Rodin jest znakomita na torze Rhododendron (Galileo – Halfway to Heaven po Pivotal), która na 19 startów wygrała dla Coolmore (ale jest hodowli Orpendale oraz Chelston & Wynatt) 5 wyścigów i 1,36 mln funtów. Zwyciężyła w trzech gonitwach G1 – Fillies’ Mile w Newmarket na 1600 m, Prix de l’Opera na 2000 m w Chantilly i Lockinge Stakes na milę w Newbury. Była też druga w wielkich gonitwach G1 – 1000 Guineas Stakes na 1600 m, Epsom Oaks na 2400 m, Breeders’ Cup Filly and Mare Turf w USA na 1800 m. Auguste Rodin jest jej pierwszym przychówkiem.
Jedynym koniem, który wygrał trzy razy King George VI And Queen Elizabeth była wybitna Enable w latach 2017, 2019 i 2020. Wśród trenerów 6 triumfów ma Sir Michael Stoute. Wśród dżokejów Lanfranco Dettori miał w ubiegłym roku szansę stać się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby zwycięstw w „Króla i Królowej”, ale nie dał rady na Emily Upjohn. Włoch i legendarny Lester Piggott mają po 7 wygranych w tym wielkim wyścigu.
Lester Piggott siedem razy wygrywał King George VI And Queen Elizabeth Qipco Stakes na takich sławach jak: Meadow Court (1965), Aunt Edith (1966), Park Top (1969), Nijinsky (1970), Dahlia (1974), The Minstrel (1977), Teenoso (1984). Frankie Dettori w tym prestiżowym biegu w Ascot triumfował na następujących koniach: Lammtarra (1995), Swain (1998), Daylami (1999), Doyen (2004) i Enable (2017, 2019, 2020).
Lista startowa King George VI And Queen Elizabeth Qipco Stakes pod linkiem:
3:40 Ascot | Standard Racecard | 27 July 2024 | Racing Post
Robert Zieliński
Na zdjęciu tytułowym Auguste Rodin wygrywa pod Ryanem Moorem Prince of Wales’s Stakes (fot. planetsport.com)