Podczas tego weekendu gonitwy na Służewcu nie odbywają się, natomiast w niedzielę wracają wyścigi na wrocławskie Partynice. Codziennie w Trafie możemy oglądać i obstawiać gonitwy z Francji. W sobotę w Deauville wystartują dwa konie przygotowywane w Chantilly dla polskich właścicieli przez Alicję i Roberta Karkosów – Presomption (zmierzy się z Manwhatamanem, który wygrał w 2023 roku na Służewcu Nagrodę Iwna) i czwarta w Wielkiej Warszawskiej LR w 2023 roku Noir, która pobiegnie pod Thomasem Trullierem w handikapie klasy drugiej na dystansie z cyklu quinte+ z pulą nagród aż 53 tysiące euro (z premiami 76 850). W czwartek w programie Traf Online jest 18 gonitw (pierwsza o 13.05, ostatnia o 18.20) z trzech francuskich torów – Deauville (gonitwy płaskie), oraz Enghien i Argentan (kłusaki). Dziś w ofercie są trzy czwórki z wysokimi pulami gwarantowanymi, najwyższa jest o godz. 15.15, właśnie w wyścigu, w którym wystartuje Noir – 3155 zł. Podwyższona jest pula pierwszej tripli, przewidziano także dwie kwinty.
Należąca do Ryszarda i Andrzeja Zielińskich czteroletnia Noir (Mastercraftsman – Diamond Daisy po Shirocco) 14 lipca w Chantilly sensacyjnie zajęła trzecie miejsce w stawce szesnastu koni właśnie w dużym handikapie quinte+ Prix de la Fete Nationale na 1800 metrów z pulą nagród aż 53 tysiące euro. To był wielki fuks, bo kurs na jej zwycięstwo wynosił aż 59:1, była ostatnią grą. Noir sprawiła, że za piątkę w tym wyścigu wypłata we Francji wyniosła kilkaset tysięcy euro.
Noir wtedy po raz pierwszy od roku pobiegła w gonitwie niższej rangi niż Listed i od razu przyniosło to efekt w postaci płatnego miejsca. Niosła pod Thomasem Trullierem umiarkowaną wagę 56 kg, ale zadanie czekało ją bardzo trudne. W stawce szesnastu koni była w dystansie prowadzona w środku stawki. Sprawiła sensację, zajmując trzecie miejsce, a gdyby nie była zamknięta, mogła ten wyścig wygrać, przegrała o łeb i szyję. Trullier trzy razy na prostej nie miał na niej przejścia, raz musiał ją wstrzymać i wybił klacz mocno z rytmu. Z premiami Noir zarobiła w Chantilly za trzecie miejsce 10 759 euro.
Wygrał ten wyścig Ciccio Boy z kursem 17:1. Za trójkę z Ciccio Boyem na górze, liczonym Highbarim na drugim miejscu i polską Noir na trzecim, wypłata wyniosła – w zależności od operatora – od 3 do ponad 5 tysięcy euro za jedno euro. Natomiast za piątkę (na czwarte i piąte miejsce weszły liczone konie) zapłacono ponad 136 tysięcy euro, a w drugim totalizatorze 712 tysięcy euro!
Noir startowała wcześniej we Francji 5 razy i nie zarobiła żadnych pieniędzy. Biegała jednak 5 razy wysoko, bo zawsze w gonitwach rangi Listed, właściciele szukali dla niej statusu black type, co ma duże znaczenie w hodowli. Najbliżej tego była jednak w sezonie 2023 w Polsce, bo zajęła czwarte miejsce w Wielkiej Warszawskiej LR, przegrywając trzecie miejsce z derbistą Westminster Moonem o pół długości. Przed nimi były Le Destrier i Jolly Jumper.
W Polsce wygrała dwa wyścigi II grupy w treningu Andrzeja Walickiego – jako dwulatka i w wieku trzech lat Nagrodę Dżamajki. Kolejne występy w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego i Nagrodzie Novary miała nieudane i została przeniesiona do Francji. Na polskich torach zarobiła 50 tysięcy złotych.
W sobotę 10 sierpnia Noir wystartuje o godzinie 15.15 w Deauville w Prix des Greniers handikapie quinte+ na 2000 metrów dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 53 tysiące euro (76 850 z premiami, płatnych jest siedem miejsc). Pobiegnie znów 16 koni z wagami od 52,5 do 61 kg. Noir z nr 5 poniesie pod Trullierem 57 kg. Jest niezbyt liczona, około południa kurs na jej zwycięstwo wynosił 23:1.
W porannych notowaniach umiarkowanym faworytem (kurs około 6:1) był z nr 2 czteroletni Morphewan (Morpheus – Obiwan po American Post), na którym wyborny dżokej Mickael Barzalona pojedzie z wysoką wagą 60 kg. To będzie już dziesiąty start Morphewana w tym roku. Wygrał dwa wyścigi handikapowe – w lutym w Cagnes-sur-Mer klasę trzecią na 2500 m i w czerwcu na Longchamp wyścig klasy drugiej na 2000 m, pod Barzaloną właśnie. W ostatnim starcie, 21 lipca na torze La Teste-Ba, był drugi na 2000 m, też z wysoką wagą 60,5.
Dość mocno liczonym koniem (kurs około 7:1) jest też z nr 8 mający status black type siedmioletni Thunderspeed (Night of Thunder – Marmoom Flower po Cape Cross), na którym pojedzie sam Christophe Soumillon z wagą 56,5 kg. Doświadczony Thunderspeed zaczął ten sezon w kwietniu od dwóch zwycięstw w klasie czwartej i trzeciej na 2500 i 2100 m, ostatnio biegał w Marsylii i Lyonie w klasie drugiej na 2000 m, zajmując piąte i trzecie miejsce.
W gronie pretendentów do zwycięstwa (kurs około 10:1) jest też z nr 3 Lorcan (Reliable Man – Verinder po Hard Spun), na którym Hugo Lebouc pojedzie z wagą 52 kg. Czteroletni Lorcan na 18 startów wygrał 3 wyścigi i ponad 124 tysiące euro. W tym roku biega w kratkę, ale potrafił być dwa razy drugi w Chantilly i na Longchamp właśnie w handikapach klasy drugiej na dystansach około 2000 m.
Faworytem wyścigu, w którym Noir zajęła trzecie miejsce, był sześcioletni Nepalais (The Gurkha – Daltiana po Selkirk), na którym Cristian Demuro jechał z wagą zaledwie 55 kg. Ten doświadczony koń na 34 starty wygrał wcześniej 4 wyścigi i 225 tysięcy euro, ale wówczas w Chantilly zajął dopiero ósme miejsce. Dziś znów jest notowany wyżej od Noir (kurs około 13:1). Ponownie pojedzie na nim Demuro.
Synteza typów w mediach: 3-2-8-1-14-15-9-5
W sobotę w Deauville wystartuje także inny koń przygotowywany w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów Presomption (Lawman – Remake po Dansili), którego współwłaścicielką jest (wraz z Ecurie High Heels Racing i Alicją Karkosą) m.in. Marta Kubicka, polska agentka od lat mieszkająca we Francji i z sukcesami działająca na rynku aukcji koni. W treningu we Wrocławiu u trenera Michała Borkowskiego Kubicka ma trzyletniego Lay Low, który 11 maja na Służewcu wygrał handicap na 1400 m.
Presomption miała 29 lipca startować w Dieppe pod Maximem Guyonem w wyścigu typu reclamer na 1800 m, ale nie został dopuszczony do startu przez lekarza weterynarii. Dziś w Deauville o godz. 17.43 pobiegnie w Prix d’Arromanches, kolejnym sprzedażowym handikapie klasy czwartej na 1900 metrów dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 16 tysięcy euro. Pojedzie na nim Pierre Bazire z wagą 56 kg. Presomption (nr 7) jest wystawiony do sprzedaży z ceną 12 tysięcy euro. Około południa kurs na jego zwycięstwo wynosił 23:1. Faworytem (5:1) jest z nr 6 Alerio, na którym pojedzie Cristian Demuro.
Kupiony za 18 tysięcy euro podczas aukcji firmy Arqana w 2021 roku Presomption w debiucie 15 grudnia 2023 roku był piąty w gronie koni, które już biegały w Prix de Roiville, wyścigu maiden w Deauville na 1500 metrów. Kolejne dwa starty Presomption miał udane – zajął trzecie i drugie miejsce w conditions w Deauville i Chantilly na 1500 m. W dwóch ostatnich czterech startach wypadał gorzej, zajmując szóste, dwunaste, jedenaste i siódme miejsce.
Presomption jest synem ogiera Lawman (Invincible Spirit – Laramie po Gulch), który miał milerski rodowód, ale wygrał pod Lanfranco Dettorim francuskie Derby na 2100 m w 2007 roku, triumfował również w Prix Jean Prat G1 na 1600 metrów. W hodowli dał 11 koni z ratingiem od 111 do 118 funtów, ale brakowało wybitnych (najlepszy był Most Improved). Cena stanówki nim systematycznie spadała od 25 tysięcy euro do 6 tysięcy w ubiegłym roku. W sezonie 2024 kryje w Haras du Mazet po 4 tysiące euro.
Matka wałacha Presomption – Remake jest córką ogiera Dansili, bardzo dobrego ojca matek. Remake biegała tylko trzy razy jako trzylatka. Z debiutu wygrała na Longchamp na 1600 metrów, później była dwa razy siódma, w tym w Listed. Biegały dotąd od niej dwa konie – Rispetta (po No Nay Never) bez zwycięstwa, a Rovienne (po Lawman, a więc pełna siostra Presomption) na 29 startów wygrała 7 wyścigów i z premiami ponad 150 tysięcy euro (najwyższy rating 38).
W wyścigu z Presomption wystartuje z nr 10 Manwhatman (Manduro – Call The Tune po Country Reel), ubiegłoroczny zwycięzca Nagrody Iwna, czwarty w Westminster Derby 2023 na Służewcu. Manwhatman 11 września zajął drugie miejsce na torze Saint-Cloud w Prix de Blanquefort, gonitwie sprzedażowej na 2400 m dla trzylatków (pula nagród 19 tysięcy euro). Po tym wyścigu typu reclamer został przez firmę Westminster sprzedany i był to raczej dobry ruch. Był wystawiony z ceną 14 tysięcy euro, która w wyniku licytacji doszła do 24 236 euro.
Z tej kwoty dla właściciela przypadło 19 118 euro, gdyż nadwyżka od nominalnej ceny sprzedaży (czyli tu 14 tys.) jest dzielona na pół z organizatorem. Manwhataman zarobił w tamtym wyścigu za drugie miejsce 3800 euro plus 2736 euro premii za to, że jest koniem francuskiej hodowli. W sumie więc jego występ wraz ze sprzedażą przyniósł 25 654 euro. Nowym właścicielem Manwhatamana został Michael Watt, a syn Manduro jest teraz trenowany przez Ginę Rarick. Nie wiedzie mu się jednak u niej za dobrze. Najlepsze miejsce w pięciu startach to siódme. Dziś jest jednym z outsiderów (kurs około 50:1).
Synteza typów w mediach: 13-3-6-11-1-8-7
Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl
Robert Zieliński
Na zdjęciu tytułowym Noir zajmuje trzecie miejsce w handikapie w Chantilly. Wygrywa Ciccio Boy. Fot. Le Parisien