More

    Konie z Polski startują w czwartek we Włoszech – Lady Jaguar w Premio E.B.F. di Merano LR, Inns of Spirit w gonitwie maiden

    W sierpniu 2023 roku trenowana przez Macieja Janikowskiego dla firmy Westminster czteroletnia Moonu w pięknym stylu zwyciężyła w Merano w gonitwie Listed dla klaczy na dystansie 2200 metrów – Premio E.B.F. Terme di Merano (pula nagród 42 900 euro) i zyskała status black type. Świetnie przeprowadził ją w tym wyścigu włoski dżokej Salvatore Sulas. W tym roku w ślady Moonu spróbuje pójść w tym samym wyścigu (czwartek, 15 sierpnia, godz. 17.50), też pod Sulasem, inna klacz ze stajni Westminster Race Horses, pięcioletnia Lady Jaguar, która była przez trzy sezony trenowana przez Janikowskiego, ale w lipcu została przeniesiona do Marleny Stanisławskiej na Partynice. W czwartek w Merano (godz. 18.25), w gonitwie maiden Premio Ruster Resort na 1600 m, wystartuje też trzyletni Inns of Spirit, którego Salih Plavac niedawno sprzedał Włochowi Orfeo Botturze. Półbrat trójkoronowanego Bush Brave’a wystąpi w tym wyścigu, też pod Sulasem, zapisany na trenera Patryka Wróblewskiego.

    Do Premio E.B.F. Terme di Merano LR było zgłoszonych siedem klaczy, ale The Circus została wycofana. Pobiegną cztery klacze trenowane w Niemczech, jedna we Włoszech i jedna w Polsce. Pula nagród wynosi 48 400 euro. Poziom klaczy, jak na wyścig Listed, jest średni. Klacze z Niemiec mają w handicapie odpowiednio – Global Queen 87 kg, Taiora 86,5, Quetame 83 i Joli Corbeau 81 kg, ale nie są w tym roku w najwyższej formie. Klacz z Włoch, pięcioletnia Zittella, nie ma statusu black type, po raz pierwszy startuje w gonitwie rangi Pattern.

    Rysuje się więc dla Lady Jaguar szansa na zdobycie tytułu black type. Aby tak się stało, musi znaleźć się w pierwszej trójce. W początkowych notowaniach klacz z Polski miała jednak najniższe notowania, z kursem około 10:1. Problemem w Merano jest upał, temperatura w czwartek wynosiła ponad 30 stopni C. Lady Jaguar preferuje miękki tor (choć wygrywała i na szybkiej bieżni), przydałby się więc dla niej burza tuż przed gonitwą. W wyścigach poprzedzających start Lady Jaguar bieżnia wyglądała na elastyczną, dość mocno biło spod kopyt.

    Mająca długodystansowy rodowód Lady Jaguar (Champs Elysees – Etesian po Shirocco i True Crystal po Sadler’s Wells) do lipca była trenowana dla firmy Westminster przez Macieja Janikowskiego. Kilka tygodni temu została przeniesiona do Wrocławia, przygotowuje ją teraz Marlena Stanisławska, która w sezonie 2023 doprowadziła Le Destriera do triumfu w Wielkiej Warszawskiej 2023.

    Lady Jaguar zadebiutowała w wieku dwóch lat pojedynczym startem, w którym była trzecia. Wiosną, jako trzylatka, wygrała od raz dwa biegi grupowe, a następnie była druga w nagrodach Soliny i Novary, a także czwarta w Oaks. Sezon zakończyła dwoma kolejnym zwycięstwami, w tym w Zamknięcia Sezonu na poziomie I grupy, ogrywając Good Gifta i… Le Destriera. Ubiegły rok miała solidny, wygrała wyścig o Nagrodę Konstelacji we Wrocławiu i Rzeki Wisły na Służewcu, ale zajmowała płatne lokaty także w kilku innych startach (m. in. Golejewka i SK Krasne).

    Lady Jaguar zwycięża na Służewcu

    W tym roku zaczęła od wygranej w Nagrodzie Konstelacji (ponownie) na Partynicach, a podczas Gali Derby na Służewcu przyzwoicie wypadła w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego, zajmując pod Bolotem Kalysbekiem piąte miejsce, 6,5 długości za zwycięską Miss Dynamite, ale do drugiego Nordminstera straciła tylko 2,5 długości.

    Klacze z Niemiec są w Merano liczone na podobnym poziomie z notowaniami od 3:1 do 5:1. Najmłodsza z nich jest trenowana przez Andreasa Suboricsa, a wyhodowana w słynnej Gestüt Fährhof trzyletnia Quetame (Saxon Warrior – Quaduna po Duke of Marmalade), która poniesie pod Martinem Seidlem tylko 54 kg, gdy starsze rywalki będą miały 58 kg. Quetame jest półsiostrą niezłej klaczy Quantanamera, z którą ostatnio wygrywał polski derbista 2023 Westminster Moon.

    Quetame ma GAG 83 kg. Jako dwulatka wygrała z debiutu w listopadzie w Krefeld wyścig na 1700 m. W tym roku cztery razy biegała na poziomie Pattern. W czerwcu w Oaks Italia była liczona (około 6:1), ale została zatrzymana. Wcześniej w Niemczech była siódma w G3 (Schwarzgold-Rennen) i czwarta na poziomie Listed w Kolonii i Hanowerze. 7 lipca była ostatnia, z dużą stratą, w wyścigu rangi G3 dla klaczy w Hamburgu, formą więc nie błyszczy.

    Uwielbiany przez polskich kibiców były czempion dżokejów w Niemczech Eduardo Pedroza pojedzie w Merano na czteroletniej klaczy Taiora (Tai Chi – Tiziana po Touch Down), trenowanej przez Andreasa Wöhlera. Jedyny wyścig wygrała jako dwulatka z debiutu, ale ma status black type. Była trzecia w Diana-Trial LR na 1800 m i 1 maja w Hanowerze w Großer Preis von Rossmann LR na 2000 m. W ostatnim starcie 30 maja w Baden Baden zajęła jednak dopiero dziewiąte miejsce w Listed dla klaczy na 2200 m.

    Dość mocno liczona jest w Merano czteroletnia trenowana przez Carmen Bocskai – Joli Corbeau (Raben’s Pass – Nice Story po Suave), na której pojedzie Sibylle Vogt. Klacz nie biegała jeszcze na poziomie Pattern. W Niemczech wygrała dwa wyścigi kategorii D, a w ostatnim starcie we Francji 23 lipca wygrała w Dieppe pod Vogt – Prix de Sussex, handicap klasy drugiej na 2200 m.

    Czwartą klaczą z Niemiec jest trenowana przez Marcela Weissa czteroletnia Global Queen (Adlerflug – Global Beauty po Tiger Hill), na której pojedzie znakomity dżokej Rene Piechulek. Klacz ma najwyższy rating w stawce, jej GAG w Niemczech to 87 kg. Wygrała tylko w debiucie jako trzylatka w Duesseldorfie na 2100 m, ale ma status black type. W ubiegłym roku była trzecia w Großer Preis der Metallbau Burckhardt GmbH LR na 2400 m oraz w Großer Preis der Privatbank LR na 2000 m. W tym roku startowała tylko raz i zajęła dopiero 10. miejsce 30 maja w baden Baden w Listed dla klaczy na 2200 m.

    Ojciec Lady Jaguar – Champs Elysees to syn klaczy Hasili, która jest potwierdzeniem tego, że klacz nie musi być wybitna na torze, żeby być taką w hodowli. Jej kariera była umiarkowanie udana. W wieku dwóch lat wygrała, co prawda, cztery gonitwy, ale dopiero ostatnia miała rangę Listed. W wieku trzech lat wystartowała dziewięciokrotnie, pozostając bez zwycięstwa. Była dwa razy druga i raz czwarta na poziomie Listed. Jednak okazała się niezwykle cenna w Juddmonte Stud. Dała osiem koni, spośród których jedynie Raise the Flag nie uzyskał statusu black type, ale on wystartował tylko raz. Piątka jej dzieci (wszystkie po Danehillu) miała rating 120 rpr lub wyższy, a pozostała dwójka odpowiednio 117 i 111. Pełnymi braćmi Champs Elysees są np. Dansili (126 rpr) i Cacique, również używane w hodowli.

    Dekoracja po zwycięstwie Lady Jaguar na Słuzewcu

    Hasili (Kahyasi – Kerali po High Line i Sookera po Roberto) jest jedną z najlepszych klaczy wszech czasów w hodowli i wyścigach konnych. Urodziła aż siedem koni black type, z których aż 5 wygrało gonitwy G1 (Cacique, Champs Elysees, Banks Hill, Intercontinental, Heat Haze), co jest niezwykle rzadkim wyczynem hodowlanym. Co ciekawe, wśród tych pięciu zwycięzców G1 nie ma najsłynniejszego z nich ogiera Dansili, bo wygrał „tylko” G2, a w G1 był drugi. Koniem black type była też córka klaczy Hasili – Deluxe.

    Trenowany przez Andre Fabre’a Dansili wygrał 5 wyścigów, w tym trzy Pattern na milę – Prix Messidor (FR-G3), Prix du Muguet (FR-G2) i Prix Edmond Blanc (FR-G3). Drugie miejsca zajmował w gonitwach najwyższej rangi, głównie na 1600 m – klasyku Poule d’Essai des Poulains (FR-G1), Prix de la Foret (FR-G1), Sussex Stakes (GB-G1) i Queen Anne Stakes (GB-G2, obecnie G1). Trzeci był w Prix du Moulin (FR-G1), Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard-Jaques Le Marois (FR-G1), Breeders’ Cup Mile (USA-G1).

    W hodowli był topowym ogierem, w szczytowym momencie (w 2015 roku) stanówka nim kosztowała 100 tysięcy funtów. Przez całą karierę, od 2001 do 2018 roku, stacjonował w Banstead Manor Stud, brytyjskim oddziale Juddmonte. Najlepsze konie po Dansilim to: Harbinger (rating aż 135 funtów, zwycięzca King George VI & Queen Elizabeth Stakes G1 w Ascot na 2400 m, sprzedany na reproduktora do Japonii za ponad 20 mln dolarów), Rail Link (wygrał Nagrodę Łuku Triumfalnego w 2006 roku), The Fugue, Flintshire, Zacinto, Delegator, Famous Name, Zambezi Sun Bated Breath, czy Zoffany.

    Dansili okazał się też właśnie wspaniałym ojcem matek. Jego córki urodziły tak znakomite konie jak: Snow Sky, Time Test, Dream of Dreams, Expret Eye, Uni, Cliffs of Moher, Naval Crown, Danon The Kid, Ice Breeze, Lope Y Fernandez, Galileo Chrome, Tempus, czy Dark Vision. W ubiegłym roku we Francji błysnęła krewna słynnego Peintre Celebre – Pensee du Jour, która także ma matkę po Dansili.

    Sam Champs Elysees okazał się koniem późnym i raczej dystansowym (2000-2800 m). Chociaż potrafił w wieku trzech lat być dwukrotnie drugi w G3 (na 1800 i 2000 m), a kolejny sezon startów rozpoczął od wygrania Prix d’Hedouville G3, to jego kariera rozwinęła się dopiero w kolejnych latach, po przenosinach do USA. Mając 5 lat wygrał San Marcos Stakes G2, jesienią Northern Dancer Turf Stakes G1 oraz Hollywood Turf Cup G1, a jako sześciolatek był drugi w słynnym Santa Anita Handicap G1 i pierwszy w Pattison Canadian International G1 na torze Woodbine w Kanadzie.

    Champs Elysees

    W hodowli dał kilka bardzo dobrych koni, jednak żaden z nich nie dobił do 120 rpr – najwyżej sklasyfikowany był Barsanti, 118. WW Polsce do hodowli trafiła córka Champs Elysees – Invicta Varsovia, druga w Nagrodzie Syreny. W tym roku nieźle biega z kolei jej córka Invencja, druga w Nagrodzie Soliny.

    Matka Lady Jaguar, Etesian, biegała przeciętnie i głównie w gonitwach płotowych, dała wcześniej dwa średnie konie. To córka wyśmienitego Shirocco, zwycięzcy niemieckiego Derby, Breeders’ Cup Turf, Coronation Cup i kilku innych prestiżowych gonitw na dystansach 2400 m. Natomiast babka lady Jaguar True Crystal dała Librana, który w Australii wygrywał na poziomie G2 i G3, był też drugi w G1. Natomiast jest to odnoga idąca od znakomitej w hodowli klaczy Crystal Palace, której syn Royal Palace wygrał w 1967 roku 2000 Guineas Stakes i Derby w Anglii.

    W czwartek w Merano (godz. 18.25), w gonitwie maiden Premio Ruster Resort na 1600 m (pula nagród 11 tysięcy euro), wystartuje też trzyletni Inns of Spirit (Inns of Court – Moriches po Alhaarth), którego Salih Plavac niedawno sprzedał Włochowi Orfeo Botturze, od wielu lat kupującemu konie w Polsce. Półbrat trójkoronowanego Bush Brave’a wystąpi w tym wyścigu, też pod Sulasem, zapisany na trenera Patryka Wróblewskiego.

    Inns of Spirit biegał w Polsce jako dwulatek i trzylatek 7 razy, zawsze był w pierwszej czwórce. Jako dwulatek był trzeci w Nagrodzie Nemana, ale aż 13 długości za zwycięską Pretty Rocket i 7 za Oasis Kingiem. 27 lipca wygrał pod Magdaleną Kierzkowską gonitwę uczniowską (IV grupa) na 1600 metrów o 2,5 długości od Renomy. Jego suma nagród to 23 250 zł.

    W gonitwie z udziałem Inns of Spirita (z kursem 13:1 był ósmą grą) wystartuje aż 12 koni. Najmocniej liczone są Satori i Wind of Dream, w drugiej kolejności Oberer, Moonlight Express i Black Magma.

    Inns of Spirit wygrywa gonitwę uczniowską na Służewcu pod Magdaleną Kierzkowską

    Zakupiony przez Dariusza Jaskólskiego na aukcji roczniaków w Irlandii za symboliczną kwotę 1800 euro półbrat Inns of Spirita – Bush Brave okazał się na torze fenomenem o znakomitym przyspieszeniu. Zdobył w Polsce nie tylko potrójną, ale nawet poczwórną koronę, bo triumfował także w Wielkiej Warszawskiej.

    Wprost deklasował rywali w najważniejszych wyścigach. Derby wygrał od Velnelisa aż o 10 długości, St. Leger o 5,5, a WW o niewiarygodne 13 długości przed Largo Forte. Biegał 11 razy, wygrał w wielkim stylu, zwykle z dużą przewagą, osiem wyścigów, w tym Mokotowską, Dorpata, Rulera, Derby, St. Leger. Wielką Warszawską i Golejewka. Obecnie jest obiecującym reproduktorem (wygrywały po nim m.in. Tarik i Stay Brave), w sezonie 2024 krył w Golejewku.

    Matka Bush Brave’a i Inns of Courta, urodzona w 2007 roku Moriches (Alhaarth – Almaaseh po Dancing Brave) biegała cztery razy w wieku 2-3 lat w Irlandii, nie wzbogacając konta swojego właściciela o żadne zdobycze finansowe. Racing Post za poszczególne starty przyznawał jej ratingi 66, 61, 46 i 54. Klacz pochodziła jednak ze znakomitej rodziny żeńskiej i została użyta w hodowli.

    Druga matka (babka) klaczy Moriches, znakomita Al Bahathri ze świetnej hodowli stadniny Shadwell Hamdana al Maktouma, była czempionką 3-letnich klaczy w Irlandii w 1985 roku. Zwyciężała 6-krotnie, m.in. w Goffs Irish 1000 Guineas St. G1, Coronation St. G2, Lowther St. G2 i Child St. G3. Ponadto była druga w General Accident 1000 Guineas Stakes G1 w Newmarket.

    Nie tylko zdolna na torze, ale także bardzo płodna i znakomita w hodowli klacz (urodziła 13 źrebaków), pozostawiła po sobie ośmiu zwycięzców, z których najwyższą klasę reprezentowały: czempion 3-letnich ogierów w Europie i w Anglii w 2004 roku ogier Haafhd (zwycięzca klasycznego 2000 Guineas St. G1 i Champion St. G1), og. Munir (1m. Challenge St. G2 i Greenham St. G3) oraz kl. Hasbah (zwyciężczyni Gamet St. L, II m. w Coronation St. G1).

    Trójkoronowany na Służewcu Bush Brave, półbrat Inns of Spirita

    Cennymi matkami stadnymi okazały się dwie jej córki – Gmaasha i Almaaseh. Gmaasha pozostawiła po sobie czempiona starszych ogierów we Włoszech w 2009 roku – ogiera Gladiatorus (zwyciężał m.in. w Premio Vittorio di Capua G1 i Dubai Duty Free St. G1) i klasyczną zwyciężczynie w tym kraju – My Sweet Baby (Premio Regina Elena G3).

    Almaaseh (matka Moriches, babka Bush Brave’a) w stadzie dała 15 źrebaków, z których najbardziej na torze wyścigowym wyróżnił się wałach Military Attack (ex Rave), który w czasie kariery zgromadził na swoim koncie niebotyczną kwotę około 5 mln funtów. Ten rewelacyjny na torze wyścigowym koń zwyciężał 13-krotnie w Anglii, Hong Kongu i w Singapurze m.in. w Singapore Airlines International Cup G1 i Queen Elizabeth II Cup G1. W sezonie 2012/2013 był Koniem Roku w Hong Kongu.

    Bardzo dobrym koniem wyścigowym był także syn Almaaseh, Almaty – zwycięzca m.in. Molecomb St. G3 i Curragh St. G3. W stadzie z córek Almaaseh najbardziej wyróżniły się Miss Brown to You, matka zwycięzcy Ascot Gold Cup G1 og. Big Orange oraz Artisia, która w stadzie dała czempiona starszych stayerów w Europie w sezonie 2013 og. Red Cadeaux (Hong Kong Vase G1, Yorkshire Cup G2, Curragh Cup G3, II m. w Coronation Cup, G1, Dubai World Cup G1 i Queen Elizabeth STt G1).

    Wyścigi Lady Jaguar i Inns of Spirita można obejrzeć pod linkiem:

    Ippodromo di Merano 15.08.2024 – YouTube

    Robert Zieliński

    Na zdjęciu tytułowym Lady Jaguar wygrywa we Wrocławiu Nagrodę Konstelacji. Fot. Tor Partynice

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły