More

    Fantastyczna niedziela na Longchamp, Zen Spirit debiutuje w Listed, w Trafie wysokie kumulacje w trójce i w tripli

    To będzie wielkie preludium przed Nagrodą Łuku Triumfalnego. W niedzielę na paryskim torze Longchamp mityng z sześcioma gonitwami rangi Pattern, w tym Prix Vermeille G1 dla klaczy i Prix Dragon G1 dla arabów, a w Qatar Prix Niel po raz pierwszy od zwycięstwa w francuskim Derby zobaczymy ogiera Look de Vega. Na Longchamp wystartują też dwie klacze należące do polskich właścicieli, przygotowywane w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów – czwarta w Wielkiej Warszawskiej Noire (będzie jedną z faworytek wysoko dotowanego handikapu Quinte+) oraz Dafne. O godz. 14.15 w Strasbourgu w wyścigu rangi Listed po raz pierwszy we Francji wystartuje czempion polskich dwulatków z sezonu 2023 i tegoroczny wicederbista ze Służewca Zen Spirit, który jest teraz trenowany dla Kishore Mirpuriego i Wojciecha Żmiejki przez Victorię Head. W Trafie będzie atrakcyjnie także w totalizatorze. W wyścigu Zen Spirita jest kumulacja w trójce z pulą wyjściową ponad 3000 złotych i można się spodziewać nawet jej podwojenia. Kumulacja jest też w pierwszej tripli, zaczyna się od 1300 zł, więc pula może przekroczyć trzy tysiące. W ofercie są też dwie czwórki z pulami gwarantowanymi 2555 zł. W niedzielę w Trafie w ofercie jest 15 gonitw (pierwsza o 13.58, ostatnia o godz. 18.25) z trzech francuskich torów – Longchamp i Strasbourg (wyścigi płaskie) oraz Reims (kłusaki).

    Pierwszą gonitwą do obejrzenia w Traf Online będzie o godzinie 13.58 Prix Dragon G1 dla koni czystej krwi arabskiej. To wyścig, który w 2020 roku wygrał Fazza Al Khalediah, trenowany przez Michała Borkowskiego. Dwa lata wcześniej Fazza triumfował na Longchamp w Qatar Arabian World Cup G1 z pulą nagród milion euro, w tym połowa dla zwycięzcy.

    Tym razem w Prix Dragon wystartują tylko cztery konie. Bitą faworytką (1,2:1) jest z nr 4 sześcioletnia klacz Al Wakrah (TM Fred Texas – Majida po Majd Al Arab), która 31 lipca zajęła drugie miejsce w Qatar International Stakes G1 w Goodwood, ulegając tylko o długość wybitnemu Al Ghadeerowi, choć walki nie było, bo ogier wygrał w ręku, bez bata pod Christophem Soumillonem (tym razem pojedzie na klaczy). Al Wakrah wcześniej była o pół długości od zwycięstwa na najwyższym poziomie wśród klaczy (G1, 1900 m), ulegając jedynie znakomitej Nour Al Maury. Jej trójka rywali w Prix Dragon to – Ch’ezza (syn AF Albahara), Nabucco Al Maury (Assy) i Al Tammtam (TM Fred Texas).

    Synteza typów w mediach: 4-2

    Fazza Al Khalediah wygrywa Prix Dragon G1 pod Christophem Soumillonem. Fot. Equidia

    Tylko 5 koni zobaczymy o godz. 14.33 w Qatar Prix Foy G2 na 2400 m dla czteroletnich i starszych koni. To jeden ze sprawdzianów przed Nagrodą Łuku Triumfalnego. W porannych notowaniach faworytami (kursy około 3:1) były z nr 3 siedmioletni Iresine pod Marie Velon i z nr 5 trenowany przez Andre Fabre’a Sacred Spirit, na którym Maxime Guyon pojedzie dla stajni Wertheimerów. Jednak kursy dynamicznie się zmieniały.

    Aidan O’Brien wystawia w tym wyścigu czteroletniego ogiera Continuous (w ubiegłym roku był piąty w Łuku, w ostatnim starcie wygrał wyścig G3 w irlandzkim Curragh) pod Soumillonem i to on ostatecznie może być faworytem. Na starcie zobaczymy też zwycięzcę Grand Prix de Paris G1 z 2023 roku, czteroletniego Feed The Flame (od tamtego triumfu nie wygrał wyścigu) oraz syna Frankela Zarira, trenowanego przez Francisa-Henriego Graffarda dla księcia Agi Khana. Na Zarirze pojedzie Mickael Barzalona.

    Synteza typów w mediach: 3-2-4

    Najważniejszym wyścigiem mityngu na Longchamp będzie o godz. 15.57 kultowa gonitwa dla klaczy – Prix Vermeille G1 na 2400 m (pula nagród 600 tysięcy euro). Obsada jest znakomita, na starcie stanie 12 klaczy trenowanych w kilku krajach. Gwiazdą będzie z nr 2 doskonała Bluestocking (Camelot – Emulous po Dansili) ze stajni Juddmonte. W wieku czterech lat weszła na najwyższy poziom i wygrała Pretty Polly Stakes G1, a później zajęła bardzo dobre drugie miejsce w Nagrodzie Króla i Królowej, ulegając tylko niemieckiemu Goliathowi. Ostatnio kończyła czwarta w International Stakes wygranym przez City Of Troya, ale w sporym odstępie.

    Bluestocking (z prawej) w walce z Emily Upjohn

    Liczona na pewno będzie z nr 9 Opera Singer (Justify – Liscanna po Sadler’s Wells), na której dla Coolmore i Aidana O’Briena pojedzie Christophe Soumillon. Pierwszy sukces na poziomie G1 odniosła we francuskim Criterium dla dwuletnich klaczy w Paryżu (o 5 długości), a w tym sezonie rozkręcała się ze startu na strat. Po trzecim (1000 Gwinei irlandzkie) i drugim miejscu (Coronation Stakes) wygrała Nassau Stakes G1.

    Trzecią mocną pretendentką ma być z nr 3 doświadczona Emily Upjohn (Sea The Stars – Hidden Brief po Barathea). Przed rokiem i przed dwoma laty wygrała po jednej gonitwie G1, a w tym była już druga, trzecia, czwarta oraz szósta. Około południa Francuzi najmocniej jednak grali (kurs około 3:1) trenowaną w ich kraju przez Carlosa Ferlanda trzyletnią Aventure (Sea The Stars – Balladeuse po Singspiel), na której pojedzie Maxime Guyon. Aventue była czwarta w francuskim Oaks, a 17 sierpnia wygrała Prix de Pommone G2 w Deauville na 2500 m. Aventure jest jedną z trzech klaczy silnej stajni Wertheimerów w tej gonitwie, obok podliczanych też Mosaique i Halfday.

    Synteza typów w mediach: 5-9-2-6-10-3

    O godz. 16.40 w Qatar Prix Niel G2 na 2400 m dla trzylatków po raz pierwszy od zwycięstwa w Derby zobaczymy z nr 1 ogiera Look de Vega (Lope de Vega – Lucelle po High Chaparral), który po triumfie w Chantilly został zakupiony przez Katarczyków z Al Shaqab Racing. Lood de Vega nadal jest trenowany przez Carlosa i Yanna Lernerów, jest bardzo mocnym faworytem z kursem około 1,5:1.

    Look De Vega jako roczniak został zakupiony za 160 tysięcy euro i okazał się strzałem w dziesiątkę. Rozpoczął karierę w wieku dwóch lat, ale dopiero pod koniec listopada, tydzień po zakończeniu polskiego sezonu wyścigowego. W gonitwie dla debiutantów wygrał aż o 7 długości. Później Carlos i Yann Lernerowie zadecydowali wstrzymać się ze startami do początku maja. Wystartował wtedy w gonitwie klasy drugiej na dystansie 2000 metrów i znów wygrał. Tym razem z przewagą 3,5 długości na celowniku.

    Look de Vega wygrywa Derby w Chantilly. Fot. Jour de Galop

    Po miesiącu odpoczynku pobiegł w Prix du Jockey Club (francuskie Derby) w Chantilly i wygrał je niemal równie łatwo, bo z przewagą aż 2 długości. Natychmiast stał się jednym faworytów w najważniejszym wyścigu porównawczym świata, Nagrodzie Łuku Triumfalnego. Look De Vega, który będzie teraz biegał w barwach Al Shaqab Racing, a po karierze zasili szeregi reproduktorów w stadninie Ballylinch. Kwota ostatniej transakcji nie została publicznie ujawniona.

    Look de Vega będzie miał do bicia przede wszystkim z nr 6 trenowanego przez Fabre’a dla Wertheimerów – Sosie (w siodle Guyon), z nr 5 angielskiego wicederbistę Ambiente Friendly, który jednak był ostatnio dopiero dziesiąty w Juddmonte International Stakes G1 w Yorku, a także z nr 2 Deliusa z Coolmore, z którym na wiosnę dwa razy ścigał się Polanzor, hodowli Krzysztofa Goździalskiego i za pierwszym razem uległ mu niewiele.

    Synteza typów w mediach: 1-6-2

    Na Longchamp wystartują też dwie klacze należące do polskich właścicieli, przygotowywane w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów – czwarta w Wielkiej Warszawskiej Noire oraz Dafne. Noire, własności Ryszarda i Andrzeja Zielińskich, pobiegnie o godz. 15.15 pod Benjaminem Marie (waga 58,5 kg) z nr 3 w Qatar Prix Carrus, handikapie klasy drugiej na 200o metrów z serii Quinte+ z pulą nagród z premiami 76 850 euro. Noire w stawce szesnastu koni jest jedną z faworytek z notowaniami około 7:1. Pierwszą grą (6:1) jest z nr 2 czteroletni Calas, który poniesie 60 kg.

    Czteroletnia Noir (Mastercraftsman – Diamond Daisy po Shirocco) 14 lipca w Chantilly sensacyjnie zajęła trzecie miejsce w stawce szesnastu koni właśnie w dużym handikapie quinte+ Prix de la Fete Nationale na 1800 metrów z pulą nagród aż 53 tysiące euro. To był wielki fuks, bo kurs na jej zwycięstwo wynosił aż 59:1, była ostatnią grą. Noir sprawiła, że za piątkę w tym wyścigu wypłata we Francji wyniosła kilkaset tysięcy euro.

    Noir wtedy po raz pierwszy od roku pobiegła w gonitwie niższej rangi niż Listed i od razu przyniosło to efekt w postaci płatnego miejsca. Niosła pod Thomasem Trullierem umiarkowaną wagę 56 kg, ale zadanie czekało ją bardzo trudne. W stawce szesnastu koni była w dystansie prowadzona w środku stawki. Sprawiła sensację, zajmując trzecie miejsce, a gdyby nie była zamknięta, mogła ten wyścig wygrać, przegrała o łeb i szyję. Trullier trzy razy na prostej nie miał na niej przejścia, raz musiał ją wstrzymać i wybił klacz mocno z rytmu. Z premiami Noir zarobiła w Chantilly za trzecie miejsce 10 759 euro.

    Noir zajmuje drugie miejsce w Deauville. Fot. Equidia

    10 sierpnia Noir zajęła drugie miejsce w Deauville w Prix des Greniers, handikapie quinte+ na 2000 metrów dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 53 tysiące euro. Pod Thomasem Trullierem z wagą 57 kg uległa minimalnie czteroletniemu ogierowi Morphewan. Zarobiła w tym wyścigu ponad 14 tysięcy euro, a w sumie we Francji ponad 25 tys.

    Noir startowała wcześniej we Francji 5 razy i nie zarobiła żadnych pieniędzy. Biegała jednak 5 razy wysoko, bo zawsze w gonitwach rangi Listed, właściciele szukali dla niej statusu black type, co ma duże znaczenie w hodowli. Najbliżej tego była jednak w sezonie 2023 w Polsce, bo zajęła czwarte miejsce w Wielkiej Warszawskiej LR, przegrywając trzecie miejsce z derbistą Westminster Moonem o pół długości. Przed nimi były Le Destrier i Jolly Jumper.

    W Polsce wygrała dwa wyścigi II grupy w treningu Andrzeja Walickiego – jako dwulatka i w wieku trzech lat Nagrodę Dżamajki. Kolejne występy w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego i Nagrodzie Novary miała nieudane i została przeniesiona do Francji. Na polskich torach zarobiła 50 tysięcy złotych.

    Synteza typów w mediach: 2-3-14-6-10-11-9-13

    Wyhodowana przez Krzysztofa Goździalskiego czteroletnia Dafne (Gleneagles – Dione po Authorized), która karierę rozpoczynała jako dwulatka na Służewcu, zajmując dwa drugie miejsca w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego, 29 sierpnia na Longchamp zajęła siódme miejsce pod Benjaminem Marie (waga 59 kg) w Prix de Saint-Mande, handicapie klasy trzeciej na 2000 metrów. Wcześniej, 25 lipca na torze w Vittel, Dafne wygrała pod Marie, o długość przed Bremontierem, Prix de la Lutherie de Mirecourt, handicapie klasy czwartej na 2100 m dla czteroletnich i starszych koni z pulą nagród 16 tysięcy euro. Zarobiła z premią 11 600 euro.

    Klacz Goździalskiego w ubiegłym sezonie zanotowała kilka dobrych występów w treningu Karkosów, zajmując dwa drugie i dwa trzecie miejsca (wygrała w sumie już ponad 42 tysiące euro). W zimie jednak została przeniesiona do treningu na południu Francji u Elisabeth Garel-Bernard, gdzie zaliczyła dwa nieudane występy. Po powrocie do Karkosów też dwa razy spisała się przeciętnie. 31 maja była dziewiąta na 14 koni w handicapie na 2000 m), ale nie straciła dużo do czołówki na niezbyt sprzyjającym jej grząskim torze. 28 czerwca zajęła pod Thomasem Trullierem ósme miejsce (na 18 koni) w handicapie w Clairefontaine na 1800 m, znów z niewielką stratą. Ostatnio zaskoczyła rywali i pięknie wygrała.

    Dafne zwycięża na torze w Vittel. Fot. Equidia

    Dziś Dafne (nr 1), na której pojedzie Stephane Pasquier (z najwyższą wagą w polu 60 kg) nie jest zbytnio liczona (kurs około 20:1) w Qatar Prix de la Cour du Chemin Vert, handikapie klasy trzeciej na 2000 metrów. Faworytem jest z nr 11 pięcioletni Rimbault, mocno liczony jest też z nr 2 czteroletni Magic Tunis, syn wyhodowanego w polskiej stadninie Iwno Tunisa, który był we Francji gwiazdą gonitw płotowych, a obecnie jest obiecującym reproduktorem.

    Synteza typów w mediach: 11-10-4-12-3-1

    O godz. 14.15 w Strasbourgu w wyścigu rangi Listed po raz pierwszy we Francji wystartuje czempion polskich dwulatków z sezonu 2023 i tegoroczny wicederbista ze Służewca Zen Spirit, który jest teraz trenowany dla Kishore Mirpuriego i Wojciecha Żmiejki przez Victorię Head. O wyścigu Zen Spirita napiszemy w oddzielnym artykule.

    Synteza typów w mediach: 2-7-6-1-8

    Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

    Robert Zieliński

    Na zdjęciu tytułowym Noire zajmuje trzecie miejsce w handikapie w Chantilly. Fot. Equidia

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły