Należący do Kishore Mirpuriego i Wojciecha Żmiejki Zen Spirit był jedną z największych gwiazd polskich wyścigów w sezonie 2023, a także w tym roku. Podopieczny trenera Macieja Jodłowskiego został czempionem dwulatków, wygrywając m.in. nagrody Dakoty, Ministra Rolnictwa i Mokotowską. W tym roku w wielkim stylu zwyciężył w nagrodach Strzegomia i Rulera, a w Westminster Derby zajął drugie miejsce za Magnezją. Po biegu o Błękitną Wstęgę została podjęta decyzja, że Zen Spirit będzie od połowy lipca trenowany w Chantilly przez Victorię Head. Polski wicederbista 2024 wystartuje dziś we Francji po raz pierwszy i powalczy pod Ludovicem Boisseau o status black type w Grand Prix de la Région Grand Est (Listed) na 2100 metrów z pulą nagród z premiami 105 tysięcy euro. Będzie to trudne wyzwanie, bo trzylatek zmierzy się z utytułowanymi starszymi końmi. W dziesięciokonnej stawce jest czwartą grą z kursem około 8:1.
Współwłaściciel Zen Spirita Kishore Mirpuri mówił Traf News przy okazji wyjazdu do Francji. – Długo zastanawialiśmy się, którego trenera we Francji wybrać, analizowaliśmy sytuację, konsultowaliśmy to z wieloma osobami. Ostatecznie wybór padł na młodą, utalentowaną Victorię Head ze słynnej wyścigowej rodziny. To nowa osoba w branży trenerskiej, od niedawna trenuje konie, ale ma dobre wyniki i wsparcie doświadczonych osób. Vaclav Janaczek polecał trenera Mauricio Delchera Sancheza, rozważaliśmy włoską rodzinę Bottich, ale wybraliśmy Victorię, z którą złapałem bardzo dobry kontakt. Ona obserwowała ostatnie występy Zen Spirita, dobrze go poznała. Początkowo uważała, że jest to miler, na podstawie tego jak biegał, jaką ma akcję i budowę. Jednak po kilku tygodniach pracy z Zen Spiritem uznała, że będzie dobrze radził sobie z dystansami około 2000 metrów, stąd zapis do Strasbourga na 2100 m – dodał Mirpuri.
Właściciele będą starali się uzyskać dla Zen Spirita status black type, do tego potrzebne jest miejsce w pierwszej trójce w wyścigu rangi Pattern, czyli od Listed wzwyż. Kishore Mirpuri już wcześniej sygnalizował, że wyjazd do Francji może być też elementem promocji konia, podniesienia jego wartości sportowej i finansowej pod kątem ewentualnej sprzedaży. W dziesięciokonnej stawce Zen Spirit, który świetnie wygląda i dobrze pracuje na treningach, jest czwartą grą z kursem około 8:1. Poniesie pod Boisseau korzystną wagę 55 kg.
Umiarkowanym faworytem (kurs około 3,5:1) niedzielnego Listed w Strasbourgu (godz. 14.15) jest z nr 7 świetny pochodzeniowo, wyhodowany przez księcia Agi Khana siedmioletni Dilawar (Dubawi – Dolniya po Azamour), z którym na wiosnę ścigał się Gryphon i przegrał z nim minimalnie drugie miejsce w Listed w Compiegne. Dilawar w ostatnim starcie był trzeci w lipcu w Listed w Clairefontaine na 1800 m.
Matka Dilawara – Dolniya była znakomita na torze (francuski rating 55, RPR 120 funtów). Wygrała dla Agi Khana 5 wyścigów i 3,7 mln dolarów. Zwyciężyła w Prix de Malleret G2, Prix Melisande LR i jako czterolatka w Dubai Sheema Classic G1. Była też druga w Coronation Cup G1 oraz trzecia w Grand Prix de Saint-Cloud G1 i Prix Vermeille G1. Większość z tych wyścigów na 2400 metrów.
Dolniya urodziła wcześniej trzy konie black type (w tym roku Dolayli, który również walczył z Gryphonem), z których Dolia (Invincible Spirit) była na poziomie Listed, ale Dilawar (Dubawi) wygrał 6 wyścigów, w tym Prix Quincey G3 na 1600 m, był drugi Prix du Muguet G2 i czwarty w Prix d’Ispahan G1. Książę Agi Khan z tej rodziny wyhodował wiele wybitnych koni, wśród których gwiazdami były Dalakhani (francuski derbista i triumfator Łuku), czy Daylami, zwycięzca całej masy wielkich wyścigów – Poule d’Essai des Poulains, Tattersalls Gold Cup, Coral Eclipse Stakes, Man O’War Stakes, Breeders Cup Turf, Coronation Cup, King George & Queenn Elizabeth Diamond Stakes, Irish Champion Stakes. Ich matką jest Daltawa, prababka Dolayliego.
Mocno liczony (kurs około 4:1) w Strasbourgu jest też z nr 2 Bolthole (o Free Eagle, ojcu polskiego derbisty 2022 Jolly Jumpera), zakupiony przez Emira Kataru do stajni Wathnan Racing. Pojedzie na nim Theo Bachelot z wagą 58,5 kg. Bolthole wygrał już cztery gonitwy Listed, był dwa razy drugi w G3, ma wysoki handicap (50,5).
Trzecim koniem w grze (kurs około 4,5:1) jest z nr 4 Everillo. W gonitwie wystartuje też z nr 9 (kurs około 30:1) trzyletnia klacz Sheemas Rose, która na wiosnę wygrała wyścig w treningu Alicji Karkosy i zdobyła status black type, startowała też podczas Royal Ascot w Ribblesdale Stakes G2. W lipcu zmieniła stajnię, jej dwa ostatnie występy we Francji były przeciętne (szóste i siódme miejsce). Z Zen Spiritem pobiegną jeszcze dwa konie ze statusem black type winner – z nr 1 Dar Toungi i z nr 3 Kammuri Diamond.
Zen Spirit kosztował 12 tysięcy euro na jesiennej, irlandzkiej aukcji roczniaków Sportsman’s Sale Goffs w 2022 roku. Wylicytował go Kishore Mirpuri, który jest także jego właścicielem, razem z Wojciechem Żmiejko. Wspólnie są też właścicielami znakomitej Miss Dynamite, która w ubiegłym roku wygrała m.in. polski Oaks, a w tym sezonie Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego i St. Leger.
Trenowany dotąd przez Macieja Jodłowskiego Zen Spirit w wieku dwóch lat jedynie w debiucie doznał porażki, w pechowych okolicznościach, z Crystal Wine. Był to nieszczęśliwy występ, bo jego jeździec popełnił błędy, które zabrały mu szanse na zwycięstwo. W kolejnych czterech startach nie miał sobie równych, wygrywając trzy prestiżowe gonitwy kategorii A, o nagrody: Dakoty, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (choć tu musiał walczyć z Cunning Foxem i Coloniusem) oraz Mokotowską, zyskując tytuł zimowego faworyta na Derby.
W tym roku w wielkim stylu zwyciężył w nagrodach Strzegomia i Rulera, a w Westminster Derby zajął drugie miejsce za Magnezją. Właściciele już po Nagrodzie Rulera rozważali wysłanie go do Francji, ale ostatecznie postanowili zaczekać do Derby. Po biegu o Błękitną Wstęgę została podjęta decyzja, że Zen Spirit będzie od połowy lipca trenowany w Chantilly przez Victorię Head.
Ojcem ogiera jest Inns Of Court (Invincible Spirit – Learned Friend po Seeking The Gold). To urodzony sprinter, hodowli irlandzkiego oddziału Darley. Jak często w przypadku koni własności stajni Godolphin we Francji, był trenowany przez André Fabre’a. Jako dwulatek wygrał z debiutu, później zaczął sezon w wieku trzech lat od zwycięstwa w gonitwie niższej rangi i został wrzucony na głęboką wodę – do francuskiego 2000 Gwinei, gdzie był szósty. Następnie wygrał dwa wyścigi G3 i był drugi w Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard – Jacques Le Marois (G1 – 1600 m), krótki łeb za Al Wukairem.
Jako czterolatek wygrał kolejną gonitwę G3 i dołożył drugie miejsce w Prix de la Foret (G1 – 1400 m), znowu przegrał o krótki łeb – tym razem z klaczą One Master. Jego najważniejszym zwycięstwem było to w Prix du Gros-Chene 2019 (G2 – 1000 m) w ostatnim roku startów.
Od 2020 roku kryje w Tally Ho Stud. Zaczął z pułapu 7,5 tys. euro, ale w kolejnych latach cena stanówki utrzymywała się na poziomie 5 tys. euro. Pierwsze dwulatki po nim wyszły do startu w roku 2023. Dwa konie po nim uzyskały dotąd rating powyżej 100 funtów – The Striking Viking (106) i Megarry (102). Pięć kolejnych ma z kolei rating w przedziale 90-100 funtów. Większość koni po nim wygrywa w sprintach i na milę. Jest prawdopodobne, że Zen Spirit jest jak dotąd najlepszym przychówkiem Inns of Courta, ale jeszcze nie mierzył się z końmi z Europy Zachodniej.
Matką Zen Spirita jest Zain Time (Pivotal – Hypnology po Gone West). Biegała pięć razy, z czego cztery jako dwulatka. Jej najlepszymi rezultatami były miejsca drugie i trzecie w gonitwach maiden na 1000 metrów (59 rpr). Jako trzylatka wyszła do startu na dystansie wydłużonym do 1700 metrów i zajęła ostatnie miejsce, przybiegła 39 długości za zwycięzcą. Po tym rozczarowaniu zakończyła karierę i trafiła do hodowli.
Jako roczniak kosztowała 35 tysięcy funtów, a po trzech latach jej wartość spadła do 10 tysięcy funtów. Pierwszego źrebaka urodziła w 2018 roku – Riffaa Wonder po Kodiacu dwulatkiem został sprzedany za 100 tysięcy funtów na aukcji Tattersalls Breeze-up. Jako dwulatek brał udział w czterech wyścigach, a dwa z nich wygrał (85 rpr), oba na dystansie 1000 metrów. Jako trzylatek biegał kolejne cztery razy, ale jak to często bywa przy koniach o takim rodowodzie, nie spisywał się już tak dobrze, jak w wieku dwóch lat. Po słabych startach na Wyspach został przeniesiony do Bahrajnu, gdzie w roku 2022 biegał cztery razy. Na początku roku, jeszcze w sezonie 2021/2022, był dwa razy ostatni, a później był drugi i trzeci.
Kolejnym koniem od Zain Time była klacz po Kodiacu, która padła w wieku dwóch lat. Zen Spirit jest jej trzecim źrebakiem. Po jego urodzeniu ponownie została pokryta ogierem Kodiac i w 2022 urodziła po nim kolejnego ogierka, który został w tym roku jako dwulatek zakupiony przez firmę Westminster na majowej aukcji koni w treningu Tattersalls Breeze Up za 13 tysięcy euro. Trafił do treningu na Partynice do Marleny Stanisławskiej.
Ojcem Zain Time jest znakomity Pivotal, który biegał w latach 1995 – 1996. Startował tylko sześć razy, wyłącznie na dystansach 1000 i 1200 metrów. Zasłynął wygrywając King’s Stand Stakes (G2 – 1000 m, obecnie G1) oraz Nunthorpe Stakes (G1 – 1000 m). Dał 14 koni z ratingiem przewyższającym 120 funtów, a trzy z nich dobiły nawet do 125.
Babką Zen Spirita jest Hypnology, która nie biegała. Urodziła dziewięć koni, ale tylko dwa z nich wygrywały. Mystic Meg (po Camelot) wygrała trzy gonitwy niższej rangi trzylatką, na dystansach 1400, 2000 i 2700 metrów (88 rpr). Drugim wygranym koniem od Hypnology jest córka ogiera Dansili – Trust The Wind (73), którą trenował John Gosden. Biegała dla niego tylko trzy razy, ale udało jej się wygrać jeden wyścig na 1600 m. Trust The Wind (półsiostra matki omawianego dwulatka) dała jednego dobrego konia. Name The Wind (po Toronado) wygrał dwa wyścigi (1400 m i 1600 m) i przez Racing Post został oceniony na 100 funtów.
Od Hypnology był jeszcze bardzo ciekawy Clock Watcher (po Shamardal). Jako roczniak został kupiony na brytyjskiej aukcji Tattersalls za 380 tysięcy funtów przez agenta stajni Godolphin. Trafił do treningu Charliego Appleby, ale biegał tylko dwa razy jako dwulatek, był siódmy z debiutu i czwarty w drugim starcie. Niestety, nie mógł pokazać pełni swojego potencjału, ponieważ padł w wieku trzech lat.
Zdecydowanie lepsza jest trzecia matka ogiera własności Panów Mirpuriego i Żmiejko. Sleepytime (118 rpr) bardzo łatwo (o 4 długości) wygrała angielskie 1000 Gwinei w 1997 roku. Później dała aż pięć koni black type, wszystkie ocenione na ponad 100 funtów, a dwa na równe 115. Pierwszy z nich – Hathal (po Speightstown) wygrał milerskie G3 w Haydock, a drugi – Gentleman’s Deal Winter Derby G3 w Lingfield na 2000 m (nawierzchnia all-weather), a po karierze został reproduktorem, ale nie dał żadnego ponadprzeciętnego konia.
28-letnia Victoria Head, pochodząca ze słynnej rodziny wyścigowej, debiutowała jako trenerka w 2022 roku, na 27 startów jej konie zajęły 18 razy płatne miejsca. Pierwsze w karierze zwycięstwo odniosła 1 marca 2023 roku. Gonitwę wygrał dla niej Raysteve pod amazonką Marie Velon. W tym roku trenowane przez nią konie startowały 83 razy i odniosły 14 zwycięstw i zajęły 30 płatnych miejsc (suma nagród z premiami 347 tys. euro). W sezonie 2023 na 77 startów zanotowała 6 wygranych i 42 płatne miejsca (suma nagród 544 tys. euro).
Kishore Mirpuri poinformował, że Victoria Head do niedawna miała w treningu około 20-25 koni, obecnie ma ich około 40. Zaufał jej już na starcie znany właściciel, Amerykanin George Strawbridge (ma obecnie w treningu u Victorii 8 koni), są też konie barona von Ullmanna i niemieckiej stadniny Schlenderhan, a także hiszpańskiej stajni Yeguada Centurion Slu.
Ojciec Victorii i Christophera – Freddy Head był wspaniałym dżokejem, m.in. trzy razy wygrał Nagrodę Łuku Triumfalnego na koniach trenowanych przez różnych członków rodziny (plus czwarty raz w 1972 roku na San San trenera Angela Penny). Były to: Bon Mot (1966, trenował go dziadek Freddy’ego – William Head), Ivanjica (1976, ojciec Alec Head) i Three Troikas (1979, siostra Criquette), której właścicielką była jego matka Ghisaline Head.
Siostra Freddy’ego – Criquette Head-Maarek jako trenerka doprowadziła do dwóch triumfów w Prix l’Arc de Triomphe także wyborną Treve (2013-2014), która została wyhodowana przez Headów w Haras du Quesnay. Alec Head, który zmarł w 2022 roku w wieku 97 lat, wytrenował czterech zwycięzców Łuku. Po śmierci seniora rodu stadnina Quesnay została sprzedana, a konie wystawione na aukcję Arqany w Deauville.
Robert Zieliński, współpraca MC
Na zdjęciu tytułowym Zen Spirit