More

    Krewniak Va Banka Sir Siljan ze stajni Westminster zrobił we Francji duże postępy i w pięknym stylu wygrał wyścig w Compiegne

    To są znakomite dni dla stajni Westminster Race Horses i trenera Henriego-Alexa Pantalla. 6 października Kaneshya wygrał dla nich pod Adrie de Vriesem na Służewcu Wielką Warszawską (Listed), a w piątek 11 października trzyletni Sir Siljan zwyciężył pod Tonym Piccone w Compiegne w Prix du Vermandois, wyścigu klasy drugiej na 2800 metrów. Nagroda dla zwycięzcy wyniosła z premią 24 500 euro.

    24 września Sir Siljan ze stajni Westminster niespodziewanie zajął pod Tonym Piccone drugie miejsce w Vichy, 1/4 długości za Pay to Learn, w conditions klasy pierwszej na 2400 metrów dla trzylatków. Z premią zarobił w tym wyścigu 10 500 euro.

    Sir Siljan wygrał w treningu Krzysztofa Ziemiańskiego wyścig jako dwulatek na Służewcu, Uplasował się też na trzecim miejscu w biegu o Nagrodę Hipokratesa. W tym roku był trzeci w Memoriale Tomasza Dula, drugi w drugiej grupie, zaś w Nagrodzie Iwna czwarty, w swoim ostatnim starcie w Polsce. Obecnie jest w grupie kilkunastu koni trenowanych dla firmy Westminster we Francji przez Henriego-Alexa Pantalla. W sobotę w Tarbes we Francji zadebiutuje znany ze Służewca Mister Ursus.

    Sir Siljan (Cloth of Stars – La Undecima po Acclamation) zrobił we Francji bardzo duże postępy. W piątek w w Compiegne w Prix du Vermandois w siedmiokonnej stawce był drugą grą (4,3:1), bardzo zbliżone notowania miały – dosiadany przez czempiona Maxime’a Guyona Yoox (Lope de Vega – Arcmania po Dansili) z mocnej stajni Wertheimerów oraz Catch Fire pod Mickaelem Barzaloną. Tor po ulewach był bardzo grząski (5,1) co bardzo odpowiadało Sir Siljanowi.

    Tony Piccone zdecydował się na ofensywną jazdę na długim dystansie 2800 metrów. Po starcie Sir Siljan wyszedł na prowadzenie, ale ze względu na stan toru prowadził w bardzo wolnym tempie (40-45 km/h, a czas gonitwy 3 min 29 s). Około 1500 metrów przed celownikiem spadł na drugie miejsce, ale przed wyjściem na prostą Piccone postanowił przyspieszyć i zaatakować. As stajni Westminster wyszedł ponownie na prowadzenie i energicznie uciekał rywalom.

    Próbował go gonić faworyzowany Yoox, ale szybko opadł z sił i skończył dopiero na piątym miejscu. Sir Siljan pokazał znakomite przyspieszenie (mimo ofensywnej jazdy po miękkim torze), wygrał bez użycia bata, tylko w posyle, niezagrożony o cztery długości przed dosiadanym przez Alexisa Pouchina wałachem Tic Tac (Starspangledbanner – Etonnez Moi po High Chaparral), też ze stajni Pantalla.

    Sir Siljan w Compiegne. Fot. France Sire

    Styl zwycięstwa pokazuje, że Sir Siljan ma jeszcze spore rezerwy i zwiastuje kolejne sukcesy we Francji. Zadowolony z wyniku Marian Ziburske zdradził Traf News, że razem z trenerem Pantallem spodziewali się wygranej na tym poziomie, jednak styl zwycięstwa był świetny, jak na jego niewielkie doświadczenie. Według francuskiego trenera Sir Siljan ma realne szanse na wygranie gonitwy Listed we Francji.

    Znany francuski portal Jour de Galop poświęcił w piątej zwycięzcy ze stajni Westminster osobny artykuł, zatytułowany: „Francuska metamorfoza Sir Siljana”. Podkreślono, że pokazał zupełnie inną twarz niż w Polsce, gdzie biegał na krótszych dystansach.

    Wydaje się, że Sir Siljan miał potencjał, aby w Polsce powalczyć o zwycięstwo w Derby, ale nie osiągnął na czas odpowiedniej formy. To późny i dystansowy koń, który cały czas progresuje i prezentuje się pięknie eksterierowo. Jeden z polskich kibiców już zasugerował, że Sir Siljan może pójść w ślady Kaneshyi (też został przeniesiony ze Służewca od Krzysztofa Ziemiańskiego do stajni Henriego-Alexa Pantalla w Chantilly) i wygrać… Wielką Warszawską 2025.

    Cloth of Stars, ojciec Sir Siljana, ma znakomite pochodzenie. Jest synem wyśmienitego Sea the Starsa i wnukiem Kingmambo. Biegał bardzo dobrze, wygrał m. in. Prix Ganay G1, ale zdecydowanie najlepiej zaprezentował się dwukrotnie w … Łuku. W 2017 roku przegrał tylko z Enable, a rok później był trzeci, tym razem o długość za tą wybitną klaczą.

    Sir Siljan wygrywa na Służewcu

    Sir Siljan jest też bliskim krewnym znakomitego Equiano (wygrał King’s Stand G1 podczas Royal Ascot i jest cenionym reproduktorem) i trójkoronowanego w Polsce Va Banka, ojca Formuły, zwyciężczyni Nagrody Dakoty na Służewcu w tym sezonie. Sir Siljan idzie wprost od babki Va Banka – Mirmande.

    Sir Siljan, syn ogiera Cloth Of Stars i klaczy La Undecima (po Acclamation, uznanym sprinterze) urodził się 6 kwietnia 2021 roku, a kosztował 27 tysięcy euro. Wyhodował go Ivano Ricci, został zakupiony do Polski przez firmę Westminster na aukcji Arqany w Deauville. Cloth Of Stars (Sea The Stars – Strawberry Fledge po Kingmambo) był typowym koniem dystansowym, chociaż nieźle biegał już jako dwulatek. Wygrał dwa wyścigi, a oprócz tego zajął drugie miejsce w Criterium de Saint Cloud (G1 – 2000m).

    W roczniku trzylatków nie należał do koni ze ścisłego topu, zajął ósme miejsce w angielskim Derby, tracąc do Harzanda 16 długości. W wieku czterech lat wygrał jednak Prix Ganay G1, ogrywając krótko Zaraka, a w Łuku Triumfalnym 2017 przybiegł drugi, dwie i pół długości za Enable. Rok później znowu spróbowano jego sił w Łuku, wtedy finiszował trzeci, do najlepszej Enable stracił tylko długość. W sumie zarobił ponad 2,5 miliona funtów.

    Cloth of Stars

    Po trzech latach na torach wyścigowych został reproduktorem i przez trzy lata krył klacze za 7,5 tysiąca euro. W ubiegłym roku stanówka nim została obniżona o 5000 euro. Niestety, w hodowli na razie nie błyszczy. Do tej pory jedynie dwóch jego synów przekroczyło rating 100 funtów. W Polsce startowały po nim, oprócz Sir Siljana: Stellarmasterpiece (trzecie miejsce w Nagrodzie Efforty, jedno zwycięstwo) i bez wygranych Power Djoker, Maybach oraz Zabajone.

    Matką Sir Siljana jest La Undecima (Acclamation – Nessa po Marchand de Sable). Raz ścigała się jako dwulatka i trzynaście razy w wieku trzech lat. Po razie wygrała na 1200 m i 1350 m, zarobiła łącznie z premiami 63 tysiące euro. Przed ogierem po Cloth Of Starsie dała dwa konie.

    Pierwszy – Sixth Street (po Toronado) jako dwulatek został sprzedany na aukcji Tattersalls Breeze Up 2021 za 210 tysięcy gwinei. Później okazał się jednak niewypałem. Biegał sześć razy na dystansach od 1000 do 1200 metrów, ale bez zwycięstwa. Trzy razy był drugi w wyścigach na nawierzchni all-weather, a jego najwyższy rating to 75 funtów. Drugim produktem była klacz – Selene Del Ceppo (po Shalaa).

    Sir Siljan jako roczniak. Fot. Arqana

    Ojcem klaczy La Undecima jest Acclamation (118 rpr). Był bardzo dobrym sprinterem w latach 2001-2003. Wygrał Diadem Stakes (G2 – 1200m) oraz był drugi w King’s Stand Stakes (G2, obecnie G1 – 1000m). Stanówka nim w 2024 roku, mimo sędziwego wieku (25 lat), kosztowała aż 25 tysięcy euro. Ten fakt nie powinien dziwić, ponieważ w hodowli dał już cztery wyżej ocenione od siebie konie, a najlepszym z nich jest – Romantic Warrior, który wygrał Honk Kong Cup (G1 – 2000m).

    Jeszcze większe wrażenie robi jednak fakt, że po Acclamation mamy także wiele reproduktorów. Furorę w ostatnich latach robi Mehmas, ale obok niego wyróżniają się także Dark Angel, Aclaim, Expert Eye, Harbour Watch oraz Equiano. Za roczniaka po ogierze Acclamation w 2022 roku trzeba było zapłacić średnio 61 tysięcy euro.

    Drugą matką Sir Siljana jest Nessa, która nie biegała. Dała za to sześć koni i pięciu zwycięzców. Najlepszy – Ave Cesare (po Holy Roman Emperor) brał udział w 57 gonitwach, a wygrał trzy z nich. Były to wyścigi na dystansach 1500, 1600 oraz 1800 metrów. Łącznie z premiami zarobił 36 tysięcy euro.

    Krewny Sir Siljana Va Bank był na Służewcu koniem trójkoronowanym

    Trzecia matka, czyli prababka omawianego konia, to Entente Cordiale i ona robi najlepsze wrażenie. To przede wszystkim dlatego, że dała świetnego Equiano (po Acclamation), który wygrał King’s Stand Stakes (G1 – 1000 m) i zarobił ponad pół miliona funtów, a aktualnie kryje klacze za 2 tysiące euro w Irish National Stud. W Polsce po nim najlepiej biegał Whiskey Jar, który wygrał trzy wyścigi grupowe.

    Tę odnogę rodziny żeńskiej 4-m fani hodowli i wyścigów w Polsce od razu pewnie kojarzą, ponieważ półsiostrą Entente Cordiale (matka Equiano) jest Vinales (obie to córki klaczy Mirmande), która urodziła czempiona polskich torów, genialnego trójkoronowanego Va Banka. Konia, który w Polsce zebrał praktycznie wszystkie laury, a oprócz tego wygrał dwa wyścigi rangi G3 w Niemczech, G2 we Włoszech (Premio Roma, wcześniej G1) i był trzeci w gonitwie G1 Grosse Dalmayr Preis.

    W stajni Adama Wyrzyka trenowany był inny koń z tej rodziny, prawnuk Entente Cordiale – Kwinto (Ivawood – Singing Sands po Harbour Watch), który wygrał na Służewcu dwie gonitwy w sezonie 2023.

    Robert Zieliński, współpraca MC

    Na zdjęciu tytułowym Sir Siljan wygrywa wyścig w Compiegne. Fot. Jour de Galop

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły