More

W czwartek trzy czwórki i 15 wyścigów z Francji w Traf Online

Podczas czwartkowej transmisji w Traf Online będzie możliwość obstawienia i obejrzenia piętnastu gonitw z Francji. Konie będą rywalizować na torach Marseille-Borely (wyścigi płaskie), Lyon La Soie (kłusaki) oraz Cean (kłusaki). Pierwszy relacjonowany bieg został zaplanowany na godzinę 13.25, a ostatni na 18.15. Tego dnia do obstawienia będą trzy czwórki. Szansa na trafne wytypowanie kolejności koni na pierwszych czterech miejscach będzie w biegu drugim, siódmym i ósmym (pula gwarantowana każdej czwórki to 2255 zł).

Warto też śledzić wcześniejsze wyścigi w Marsylii, ponieważ o godzinie 11.50 odbędzie się pierwsza w Europie gonitwa dla koni dwuletnich (rocznik 2021). W tym biegu wystartuje osiem koni na dystansie 1000 metrów.

Pierwszym omawianym przez nas biegiem jest Prix Cauvicourt – gonitwa dla kłusaków (sulki) na dystansie 2200 metrów. Wyścig jest przeznaczony dla koni, które od 3 listopada nie zarobiły ponad 35 000 euro. Start gonitwy o godzinie 13.50 na torze w Cean.

Głównym kandydatem do wygranej wydaje się być (nr 2) Etonnant, który w karierze zarobił ponad dwa miliony euro. Startował 84 razy i wygrał 20 wyścigów. Ostatnie zwycięstwo odniósł na Paris-Vincennes (10 września 2022) w wyścigu Gr II na dystansie 2700 metrów. Ogier wygrywał również w gonitwach najwyższej rangi (Gr I), między innymi w Sztokholmie i Cagnes-Sur-Mer, zajął także ósme miejsce w zeszłorocznym Prix D’Amerique. Jednak trzeba mieć na uwadze ponad dwumiesięczną absencję, koń wystartuje pierwszy raz od 1 stycznia. W sulce zobaczymy świetnego powożącego i lidera rankingu wyścigów dla kłusaków (we Francji), czyli Alexandra Abrivarda.

Kolejnym wysoko liczonym koniem jest (nr 5) Elvis Du Vallon, mający na koncie 17 wygranych wyścigów. Zarobił zdecydowanie mniej od wyżej wymienionego faworyta, siedmiolatek ma w dorobku 708 tysięcy euro. Ostatni raz zwyciężył na torze Cabourg, ścigając się (7 lipca 2022 r.) w biegu Gr III na dystansie 2725 metrów. Jednak nigdy nie wygrał ważniejszej gonitwy niż Gr III, brał udział w Gr II, ale największym sukcesem w tej kategorii było czwarte miejsce. Ogierem powozić będzie Eric Raffin, mający w tym sezonie 24 zwycięstwa.

Do walki o dalsze miejsce w pierwszej czwórce ma szansę włączyć się (nr 6) Ce Bello Romain, drugi w stawce pod względem zarobków. Wałach zarobił ponad milion euro i wygrał 25 wyścigów. Największym jego sukcesem jest wygrana (19 czerwca 2021) w gonitwie Grupy I w Kouvoli (Finlandia) na dystansie 2100 metrów. W obecnym sezonie to będzie dla niego drugi start, wcześniej ścigał się 21 stycznia na 2875 metrów w Grupie III (ósme miejsce) na Vincennes w Paryżu. Ce Bello Romain powalczy o jak najlepszy rezultat w duecie z Mathieu Mottierem, który zajmuje drugie miejsce w tegorocznym rankingu powożących i dosiadających kłusaki we Francji.

Warto liczyć się również z (nr 7) Capital Mail, mimo braku zwycięstw, bardzo często zajmuje płatne miejsca i ma szansę na kolejny wyścig skończony w pierwszej czwórce. Ogier zarobił ponad 500 tysięcy euro i zajmował dobre piąte miejsce w gonitwach Grupy III i Grupy I. Jest wszechstronny, dobrze spisuje się zarówno na krótkich oraz na długich dystansach. Czwartkowy wyścig będzie dla niego drugim biegiem w marcu. Poprzedni start zakończył na piątym miejscu w świątyni kłusaków (Grupa III), ścigając się na dystansie 2100 metrów. W sulce zobaczymy Gabriele Gelorminiego, któremu brakuje już tylko siedmiu wygranych do magicznej bariery tysiąca zwycięstw.

Typy portalu Equidia: 2-5-6-7

Następnym omawianym biegiem będzie Prix Du Garlaban – gonitwa płaska dla koni czteroletnich i starszych na dystansie 1800 metrów. Handicap divise o godzinie 15.17 na torze w Marsylii (wyścig nr 7 w programie Traf Online).

Zdecydowanym kandydatem do zwycięstwa jest (nr 4) Alpage (Raven’s Pass – Mountain Rose po Tiger Hill), mający w obecnym sezonie dwie wygrane w dwóch startach. Czterolatek ścigał się w tym roku w Cagnes-Sur-Mer na dystansie 2000 metrów w biegach klasy 3. Jego ojciec jest zwycięzcą Breeders Cup Classic (G1 w USA) i zarobił w karierze ponad trzy miliony dolarów. Po Raven’s Passie trzy konie wygrały gonitwy rangi G1, obecnie stanówka tym reproduktorem kosztuje 7,5 tysiąca euro. Alpage dosiądzie czwarty raz z rzędu Antonio Orani.

Alpage wygrał w tym roku dwa wyścigi w Cagnes-Sur-Mer. Fot. Turfomania

Do grona koni, które mogą powalczyć o wygraną, należy zaliczyć (nr 10) Capoblanco (Zelzal – Kendorova po Kendor). Czterolatek wygrał jeden wyścig w tym roku, ścigając się (7 lutego) w Cagnes-Sur-Mer na dystansie 1500 metrów. Poprzedni start nie był już tak udany, koń zajął trzecie miejsce w Marsylii na Pont De Vivaux (21 lutego na 2000 metrów). Capoblanco jest synem Zelzala, który został wyhodowany przez Victora Timoszenkę. Ogier wygrał Prix Jean Prat (G1 we Francji) i zarobił około 500 tysięcy euro. Po Zelzalu w Polsce biegały Roc’h Breizh, który wygrał dwa wyścigi i Mary Queen, która w zeszłym roku wygrała jedną gonitwę. Capoblanco poniesie wagę 56,5 kg, a w siodle zobaczymy Eddy’ego Hardouina.

Zdaniem portalu Equidia na dalsze miejsce w pierwszej czwórce ma szansę (nr 7) Everman (Reliable Man – Chapless po High Chaparral), nieźle spisujący się od lutego. Ogier w poprzednim miesiącu startował dwa razy i zajmował czwarte (15 lutego) oraz drugie (26 lutego) miejsce, ścigając się w klasie 3 na dystansie 2000 metrów w Cagnes-Sur-Mer. Jego ojciec podczas kariery wyścigowej zarobił ponad milion euro, wygrał między innymi Prix du Jockey Club (G1, francuskie Derby). W 2021 roku krył w Niemczech, a stanówka wynosiła 6,5 tysiąca euro. Ogier Everman będzie współpracować w wyścigu z Anthonym Crastusem.

W tym roku również z dobrej strony pokazuje się (nr 9) Wing Girl (Wings Of Eagles – Etonnez Moi po High Chaparral), jest ona kandydatką do zajęcia dobrego, płatnego miejsca. Klacz w tym roku ścigała się trzy razy i wygrała jeden wyścig (18 stycznia) w Cagnes-Sur-Mer na dystansie 2150 metrów. W pozostałych startach przybiegła na dziewiątej (7 lutego na 2500 metrów w Cagnes-Sur-Mer) oraz czwartej pozycji (21 lutego na 2000 metrów w Marsylii na Pont De Vivaux). Klacz ma niezłe pochodzenie, jest córką angielskiego derbisty Wings Of Eagles, który w siedmiu startach zarobił ponad milion funtów. Największym sukcesem potomstwa po tym reproduktorze jest wygrana w Listed. W siodle Wing Girl zobaczymy Leo Roussela.

Typy portalu Equidia: 4-10-9-7

W środę w Chantilly startowała wyhodowana przez Krzysztofa Goździalskiego trzyletnia klacz Dafne (Gleneagles – Dione po Authorized), która jako dwulatka zajęła dwa drugie miejsca w wyścigach na Służewcu. Teraz jest trenowana we Francji przez przez Alicję i Roberta Karkosów. Debiut we Francji nie wypadł dobrze, Dafne zajęła pod Simonem Planque jedenaste miejsce na 12 koni w Prix Talweg (maiden dla trzylatków, 1900 m)

Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.