More

W piątek kumulacja kwinty i czwórki w Traf Online, Abelard F z nadziejami na sukces w Chantilly

W czwartek w Chantilly, biegający w barwach stajni Westminster czteroletni Matt Machine (zwycięzca Nagrody Mokotowskiej na Służewcu w 2021 roku), zajął czwarte miejsce w gonitwie klasy drugiej na 1600 m (zarobił 4240 euro). Odległości na celowniku były minimalne, podopiecznego trenera Vaclava Luki jr od zwycięstwa dzieliły trzy łby. Trzecie miejsce w tej gonitwie zajął Bougainvillier, półbrat Petita, który był ostatnio dwa razy drugi w Wielkiej Warszawskiej. Debiutujący trzyletni Mercurio, trenowany w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów, był szósty w wyścigu maiden na 1900 m, niewiele tracąc do czołówki.

W piątek czekają nas kolejne emocje związane z wyścigami konnymi we Francji. Podczas transmisji w Traf Online będzie możliwość obejrzenia i obstawienia 17 gonitw. Konie będą się ścigać na torach w Chantilly (gonitwy płaskie), Lion D’Angers (jeden bieg crossowy i gonitwy płaskie) oraz Paris-Vincennes (kłusaki). Już od trzeciej gonitwy (o godzinie 14.00) startuje kwinta ze skumulowaną pulą ponad 2050 zł. Dodatkowo będzie możliwość obstawienia dwóch czwórek. Pierwsza w gonitwie 10 (o godzinie 16.03), skumulowana pula w niej to ponad 3070 zł. Kolejny zakład czwórkowy będzie dostępny w biegu numer 16, a pula gwarantowana wynosi 2477 zł. Pierwszy start w piątek zaplanowany jest na godzinę 13.25, ostatni na 18.05.

Omówienie gonitw rozpoczniemy od Prix Adrastea – wyścig kłusaków (sulki), tylko dla ogierów na dystansie 2700 metrów. Gonitwa jest zaplanowana na godzinę 16.03 (bieg nr 10 w programie Traf Online) i ma skumulowaną pulę czwórki (3070 zł). Konie będą się ścigać na Paris-Vincennes.

Jednym z kandydatów do zwycięstwa jest (nr 3) Jacquard, który w tym sezonie pokazuje się z bardzo dobrej strony. Od początku stycznia czterolatek ścigał się dwa razy. Pierwszy tegoroczny start (28 stycznia) od razu dał mu wygraną na torze w Argentan (2150 metrów). Drugi raz ścigał się 21 lutego na Paris-Vincennes (2700 metrów) i ponownie triumfował. Jego biegi z ostatnich miesięcy pokazują, że znajduje się w wysokiej formie. Do tej pory wziął udział w dziewięciu gonitwach i zwyciężył trzykrotnie. W karierze zarobił 31 tysięcy euro. Powozić nim będzie Clement Duvaldestin, mający w tym roku 12 wygranych.

Jacquard. Fot. Equidia

Groźny w walce o wygraną wydaje się być (nr 10) Jeduisant. Ogier również wygrał w swoim poprzednim biegu, ścigając się 17 marca na torze Meslay-Du-Maine (2875 m). Jednak Paris-Vincennes nie było dla niego w tym roku zbyt szczęśliwe. W świątyni kłusaków, podczas obecnego sezonu, wystąpił czterokrotnie i tylko raz udało mu się zająć płatne miejsce, przybiegł czwarty (26 stycznia na 2700 m). Warto wiedzieć, że ogier w lutym dwa razy został zdyskwalifikowany (10 i 24 lutego). Jednak triumf w ostatnim starcie może oznaczać zwyżkę formy i zaowocować kolejnym dobrym wynikiem. W sulce zobaczymy utalentowanego Erica Raffina, który wygrał 43 gonitwy podczas obecnego sezonu.

Do rywalizacji o miejsce w czwórce może się włączyć (nr 1) Juene Ami, dla którego poprzedni sezon był bardzo dobry. Ogier wygrał dwa wyścigi i raz zajął drugie miejsce, nie notując żadnej dyskwalifikacji. Ten rok rozpoczął się dla niego również dobrze, ale kolejne starty mogą budzić niepewność co do kolejnych jego biegów. Czterolatek zajął drugie miejsce 5 stycznia na Paris-Vincennes (2100 m). Niestety, następne jego występy nie były tak zadowalające, ogier ścigał się trzy razy i w każdym biegu został zdyskwalifikowany. Dużym plusem jest to, że powozić nim będzie Alexandre Abrivard, czyli lider czempionatu powożących we Francji.

Na płatne miejsce ma szansę także (nr 11) Jack Du Caux, który od 8 listopada ubiegłego roku nie wypadł z pierwszej piątki. W tym sezonie ścigał się dwa razy (8 i 17 stycznia) na paryskim Vincennes. Każdy tegoroczny bieg ukończył na piątej pozycji, ścigając się na 2700 m i 2175 m. Wpływ na dyspozycję konia może mieć dość długa przerwa w startach, ponieważ ogier w piątek pobiegnie pierwszy raz od 17 stycznia. W sulce zobaczymy jego trenera Alaina Laurenta. Doświadczony powożący ma w karierze 2397 wygranych wyścigów.

Typy Centre Presse Aveyron: 3-16-10

Typy portalu Equidia: 10-3-1-11

Kolejny omawiany bieg to Prix De La Butte Aux Gens D’Armes – wyścig płaski dla koni czteroletnich i starszych na dystansie 1400 metrów w Chantilly. Gonitwa została zaplanowana na godzinę 16.20 (wyścig nr 11 w programie Traf Online). Gonitwa sprzedażna klasy 3 na nawierzchni PSF.

Wycofane konie: (nr 2) Boza i (nr 10) Spanish Honey.

W tym biegu wystartuje między innymi (nr 12) Abelard F (Belardo – Art Story po Galileo), własności Krzysztofa Goździalskiego, trenowany przez Alicję i Roberta Karkosów. Ogier rywalizował również w Polsce. Ścigając się na warszawskim torze Służewiec wygrał trzy wyścigi, ale biorąc udział w gonitwach imiennych, nie odgrywał w nich znaczącej roli. Trenowany w Polsce przez Krzysztofa Ziemiańskiego ogier pobiegł ostatni raz na Służewcu 24 lipca 2022 roku i wrócił do Francji, gdzie ścigał się w sezonach 2021-2022.

We Francji zaliczył udany start, zajmując drugie miejsce (10 października) w gonitwie klasy 3 na dystansie 1400 metrów w Chantilly. W tym roku ścigał się dwa razy i najlepszym wynikiem było czwarte miejsce z 6 stycznia, rywalizował wtedy w Deauville na 1300 metrów.

Jego ojciec Belardo był czempionem dwuletnich ogierów w Irlandii. Jako dwulatek wygrał swoją pierwszą gonitwę G1 (Dewhurst Stakes – wyścig dla dwuletnich klaczy i ogierów na 1400 metrów w Newmarket). W 16 startach odniósł pięć zwycięstw i zarobił podczas kariery wyścigowej ponad 900 tysięcy funtów. W piątek Abelarda F (jest wystawiony w tym reclamerze za 14 tysięcy euro) dosiądzie Ludovic Boisseau.

Abelard F wygrywa gonitwę na Służewcu

Jednym z faworytów jest (nr 1) Hotton (Wootton Bassett – Hot Marmalade po Duke Of Marmalade), który – ścigając się we Francji od 2020 roku – wygrał cztery wyścigi. W tym roku jego najlepszym startem był wyścig (klasa 2) 27 stycznia w Deauville na 1500 metrów, w którym zajął drugie miejsce. Pozostałe dwa wyścigi z pewnością chcieliby zapomnieć zarówno trener jak i właściciel, ponieważ sześciolatek zajmował w nich 11. i 12. miejsce.

Hotton jest synem ogiera Wootton Bassett, który był niepokonany we Francji. Jako dwulatek wygrał, między innymi, Prix Jean-Luc Lagadere (francuskie G1 dla dwulatków na 1400 metrów). Jako reproduktor również odnosi duże sukcesy, obecnie zajmuje piąte miejsce we francuskim rankingu ogierów kryjących (stanówka wynosi 150 tysięcy euro, ale Wootton Bassett stacjonuje już w irlandzkim Coolmore). Jego syn Almanzor jest wielokrotnym zwycięzcą gonitw G1, wygrał m.in. francuskie Derby i Champion Stakes (brytyjskie G1 dla koni trzyletnich i starszych na dystansie 1600 metrów). W uzyskaniu jak najlepszego rezultatu Hottonowi pomoże Dorian Provost.

Zdaniem francuskich dziennikarzy o czołowe miejsce może zawalczyć (nr 9) Woff (Zoffany – Wanderina po Manduro), wyhodowany w Niemczech, jego właścicielami są Wertheimer & Frere. W przypadku pięciolatka trzeba wiedzieć, że wystartuje pierwszy raz od 21 stycznia. Ostatni bieg w Chantilly na 1800 metrów ukończył na dziewiątym miejscu. Można zadać sobie pytanie, czy ponad dwumiesięczna przerwa sprawi, że spisze się lepiej niż poprzednio? Jego ojciec Zoffany w 2015 roku był jednym z najlepszych reproduktorów w Europie, jako dwulatek wygrał Phoenix Stakes (G1 w Irlandii dla dwulatków na 1200 m). Woffa dosiądzie czempion i aktualny lider klasyfikacji jeźdźców ścigających się we Francji Maxime Guyon.

Typy portalu Equidia: 1-9-4-10

Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.