More

  Otwarcie sezonu 2021!

  Zaledwie kilka dni pozostało do długo oczekiwanego rozpoczęcia sezonu 2021 na Torze Służewiec. W sobotę 1 maja o godzinie 14:30 usłyszymy dobrze znane “i ruuuszyły”, a konie wystartują w dystans 1800m, rozpoczynającej rywalizację na polskich torach, Nagrody Dandolo. 

  Program pierwszej dwudniówki będzie bogaty w bardzo mocno obsadzone gonitwy. Wystarczy powiedzieć, że w gonitwach dla trzyletnich folblutów zobaczymy na starcie aż 23 z 46 koni zgłoszonych do Westminster Derby. Nie zawiodą się też miłośnicy koni arabskich, które w rozgrywanych w niedzielę nagrodach Cometa i Kabareta będą walczyły o pierwsze pozagrupowe laury w sezonie.

  Smaczku rywalizacji doda sobotnia septyma, której skumulowana pula została podniesiona do gwarantowanych 40 000zł! Będzie to jednak wyzwanie z kategorii “dla fachowców”, zwłaszcza że znajdą się w niej dwie gonitwy dla debiutantów. Zdecydowanie łatwiejsze do trafienia porządki (lub dwójki) i trójki będą tradycyjnie dostępne w każdej gonitwie. Z niecierpliwością czekamy na opinie trenerów z cyklu “Prosto ze stajni”, które będą ukazywały się regularnie na Trafnews.

  Nagroda Dandolo otwiera sezon.

  Zwycięstwa w otwierającej sezon wyścigowy i skumulowaną septymę Nagrodzie Dandolo będzie bronił pięcioletni Delos. Podobnie jak przed dwunastoma miesiącami nie będzie faworytem. Ta rola zapewne przypadnie któremuś z trójki koni trenowanych przez Adama Wyrzyka. Dosiad Szczepana Mazura podpowiada Majkela, kibicujący “klanowi Wyrzyków” mogą się skłaniać do Pileckiego, a liczący handicapy na pewno nie zlekceważą The Kid Bobby B. Pikanterii dodaje udział Proletariusa, który do końca ubiegłego sezonu przygotowywany był w Stajni Rosłońce, a teraz reprezentuje nabierającego wiatru w żagle trenera Piotra Piątkowskiego. Nie można też pominąć wrocławskiego Saigeta, który jako jedyny w tym towarzystwie ma za sobą start w sezonie 2021. 

  Nagroda Generała Władysława Andersa gwoździem sobotniego programu.

  Nieczęsto się zdarza, aby gonitwa trzeciej grupy budziła tak duże emocje, jak tegoroczna Nagroda Generała Władysława Andersa. To wszystko za sprawą stawki, w której znajduje się aż 9 koni zgłoszonych do Westminster Derby. Wielu ekspertów prognozuje dużą karierę importowanemu z Irlandii Guitar Man. Urodzony w purpurze trzylatek ma za sobą jeden start dla legendy turfu Aidana O’Briena na nawierzchni typu all-weather w Dundalk. Zajął szóste miejsce w 14 konnej stawce. Wiele wskazuje, że to koń typowo dystansowy. Zobaczymy, czy już w pierwszym starcie poradzi sobie z naprawdę solidną stawką rówieśników.

  Memoriał Tomasza Dula.

  Wyścig upamiętniający wspaniałego dżokeja Tomasza Dula zgromadził aż 11 trzylatków, spośród których 5 jest zgłoszona do Westminster Derby. Przyzwyczailiśmy się, że konie liczące się w tej gonitwie odgrywają niepoślednią rolę w dalszej części sezonu. Czy tak będzie i tym razem? Dwie interesujące klacze ze stajni trenera Adama Wyrzyka Zireael i Alis Gloriae poniosą kilka kg więcej od większości rywali co może, choć nie musi, zadecydować o końcowym wyniku. Liczną reprezentację będą miały konie polskiej hodowli: Perrine, Krokan, Province of Frost i Exostar. Warunki handicapu nie są dla nich szczególnie korzystne. W tej sytuacji być może trzeba się zainteresować zgłoszonymi do Westminster Derby, a niosącymi niskie wagi: Air Chief Dancer, Noble Claudine i Power Spirit. Wybór nie jest łatwy, a trzeba pamiętać, że jest to gonitwa zamykająca septymę!

  Power Barbarian  faworytem Nagrody Strzegomia.

  Zaplanowana na drugi dzień wyścigowy Nagroda Strzegomia tradycyjnie jest sprawdzianem generalnym przed Nagrodą Rulera. Tegoroczna stawka nie pozostawia wiele do życzenia. Najwyżej sklasyfikowany dwulatek ubiegłego sezonu, zimowy faworyt na Deby- Power Barbarian podejmie kolejny pojedynek z depczącym mu po piętach Anatorem. Stan dotychczasowej rywalizacji to 3:0 dla podopiecznego trenera Macieja Jodłowskiego. Plusem na korzyść Anatora wydaje się upływający czas, a dodatkowym atutem ulga wagi w stosunku do najgroźniejszego konkurenta. Od ostatniego pojedynku tej pary minęło już prawie pół roku. Z wyjątkiem jedynej klaczy w stawce- Lady Gabi, wszystkie konie mają zgłoszenie do Westminster Derby.

  Czy Dragon podtrzyma zwycięską passę?

  Derbista Dragon zmierzy się z czwórką rywali w rozgrywanej na dystansie 2000m Nagrodzie Cometa. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopisał 9 wygraną do bogatej i bardzo stabilnej kariery. Najgroźniejszym konkurentem Dragona wydaje się rosyjski Seiful Muliuk, który w Nagrodzie Powrównawczej, startując po raz pierwszy po urazie jakiego nabawił się w Al Khalediah Poland Cup, nie stracił wiele do utytułowanego rywala.

  Nagroda Kabareta prologiem przed Tiwaiq Central European Arabian Derby.

  Tegoroczna Nagroda Kabareta będzie świetną okazją do sprawdzenia sił po przerwie zimowej przed nowym wyścigiem na Służewcu- Tiwaiq Central European Arabian Derby (29.05). Najwyżej sklasyfikowany czterolatek Mayar al Khalediah w handicapie ma dużą przewagę nad konkurentami, co niekoniecznie musi się przełożyć na końcowy wynik. Nieco chimeryczne Samonlau ‘OA’ i Sjabahar ‘OA’ pokazały, że na szybkim torze są niezwykle mocne, a polski Echaron spisywał się sensacyjnie w ubiegłym sezonie, czym przypomniał o licznych sukcesach wyścigowych Stadniny Koni Michałów. Nie można też zapominać o startującym z niższego poziomu Alsahrze, który pełnię talentu powinien zaprezentować w bieżącym sezonie.

  Przyszłościowe klacze na starcie Nagrody Dżamajki.

  Interesująca stawka klaczy o różnych predyspozycja i planach na sezon stanie na starcie drugogrupowej Nagrody Dżamajki. Faworyzowana w programie wyścigowym Wedding Ring ma skupić się na dystansach do 1600m. Jej głównym celem na pierwszą część sezonu będzie Nagroda Wiosenna. Po drugiej stronie stoją zgłoszone do Westminster Derby: córki dystansowego Harzanda Fast Skarmish i Paradise Hill oraz druga z Nagrody Efforty Elvas. W inauguracyjnym starcie więcej atutów stoi chyba po stronie córki szybkiego Holy Roman Emperor i to właśnie ona może być najczęstszym wyborem w kwincie i septymie.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły