More

  Francja- Derby i kolejny start Nagano Gold.

  Przed nami bardzo intensywna, wyścigowa niedziela. Oprócz ciekawych biegów na Służewcu i startów polskich koni w Bratysławie będziemy mogli emocjonować się najważniejszą gonitwą dla 3-letnich koni we Francji. Francuskie Derby (Qatar Prix du Jockey Club – G1) zaplanowane są na godzinę 16:00.  
   
  Zdecydowanym faworytem jest St Mark’s Basilica, który trzy tygodnie temu w ładnym stylu wygrał francuskie 2000 Gwinei. Drugim najmocniej liczonym ogierem jest Van Gogh, syn wybitnego American Pharoah, który do tej pory nie odniósł zbyt wielu sukcesów. Biegał on jednak z 3-letnimi gwiazdami europejskich wyścigów i na ich tle wcale nie wypadał blado. Oprócz dwójki ze stajni Aidana O’Briena gracze najczęściej stawiają na Megallana i Makalouna. Pierwszy z nich w ostatnim wyścigu (G2) zajął drugie miejsce, pokonując obiecującego High Definition. Jednak dla Megallana i Van Gogha, będzie to pierwszy start we Francji.  Makaloun z kolei w swojej karierze przegrał tylko jeden na sześć wyścigów. Dodatkowo jako jedyny z czwórki faworytów dobrze zna tor w Chantilly, wygrywał na nim już dwukrotnie.  
   
  Patrząc na statystyki Mark’s Basilica i Van Gogh powinny rozdawać karty w tej gonitwie, jednak nie mają one przetarcia na dystansach powyżej mili, czym mogą poszczycić się Megallan i Makaloun. Od wielu lat w środowisku wyścigowym uważa się, że Derby to gonitwa, którą wygrywa koń niekoniecznie najlepszy, a najbardziej szczęśliwy. Już za kilka godzin przekonamy się, kto zostanie kolejnym francuskim derbistą. 

  Nagano Gold w Grand Prix de Chantilly.

  Nieco wcześniej, bo o 14:40, będziemy mogli oglądać ubiegłorocznego zwycięzcę Wielkiej Warszawskiej- Nagano Gold. Ogier w treningu Vaclava Luki wyjdzie do startu po raz drugi w sezonie i skonfrontuje się z niemal tą samą stawką co w Prix d’Hedouville.

  Ostatnio Nagano Gold wziął na siebie zadanie rozprowadzenia wyścigu i na finiszu ewidentnie mu zabrakło (zajął siódme miejsce). Zwyciężył wyśmienity In Swoop (pierwszy w Deutsches Derby, drugi w „Łuku Trimfalnym”), który dość pewnie pokonał The Good Man (tym razem nie startuje) i mocno liczonego wówczas godolphinowskiego Sublimis.

  Dzisiaj można się spodziewać, że mocnym faworytem będzie In Swoop, a za jego głównego rywala uważany będzie Sublimis. Trzeba jednak pamiętać, że przed miesiącem przewaga Sublimisa nad kolejnymi końmi, w tym Nagano Gold, nie była duża. Nie można więc wykluczyć, że tym razem zamienią się miejscami.


  Zapraszamy do śledzenia transmisji gonitw z Francji przez serwis Trafonline. 

  fot. tytułowe Jour De Galop (Poule d’Essai des Poulains – 2000 Gwinei)

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły