More

  Wyścigowy festiwal Royal Ascot (część 1)

  Poprzedni tydzień, pod kątem wyścigów zagranicznych, był dość spokojny. Dzięki temu mogliśmy złapać oddech po maratonie europejskich Gwinei i angielskimi oraz francuskimi derbami. W tym tygodniu czeka nas kolejna dawka emocji. Od wtorku do soboty będzie trwał mityng Royal Ascot, a w weekend czekają nas starty polskich koni w Niemczech i Francji. Zaczynamy od pierwszego dnia Royal Ascot. 
   
  Queen Anne Stakes (G1) 
  Nagroda Królowej Anny to wyścig na dystansie 1600m. dla koni 4-letnich i starszych z pulą nagród wynoszącą ponad 390 tysięcy funtów. Będzie to bieg, który rozpocznie wielkie ściganie w Ascot. Start zaplanowany został na godzinę 15:30. Faworytem gonitwy jest Palace Pier. Świetny syn Kingmana. W swojej karierze przegrał tylko jeden wyścig, była to ubiegłoroczna nagroda Królowej Elżbiety II, w której niespodziewanie zajął 3 miejsce. Palace Pier od tamtej porażki ścigał się już dwukrotnie. Dwa miesiące temu wygrał dowolnie gonitwę rangi G2, a miesiąc temu w pewnym stylu zwyciężył G1. W siodle faworyta zobaczymy dżokeja Lanfranco Dettoriego, który uchodzi za specjalistę od wyścigów Royal Ascot. Duet ten spotka się ze sobą nie po raz pierwszy, do tej pory razem wygrali już sześć wyścigów. Według bukmacherów do Palace Pier’a najbliżej jest ogierom Order Of Australia i Top Rank. Pierwszy z tej dwójki ścigał się pół roku temu w jednym z najważniejszych wyścigów w Hong Kongu (Longines Hong Kong Mile), w którym zajął 6. miejsce oraz w FanDuel Breeders’ Cup Mile, gdzie ograł o szyje Circus Maximusa – zwycięzcę Queen Anne Stakes 2020. Order Of Australia nie ma jednak przetarcia w tym sezonie, co stawia przy nim duży znak zapytania. Drugi z nich – Top Rank to bardzo dobry koń, ale w ostatnim starcie z Palace Pierem przegrał aż o 7 długości. Jeśli przez ostatni miesiąc nie zrobił niesamowitego postępu, to nie powinien zagrozić faworytowi. 
   
  King’s Stand Stakes (G1) 
  Trochę ponad godzinę później będziemy świadkami kolejnej gonitwy rangi G1. Tym razem będzie to wyścig sprinterski na dystansie 1000 metrów, w którym pula nagród sięga niemal 350 tysięcy funtów. Będzie to czwarta edycja King’s Stand Stakes z rzędu, w której Battash wraz z Jimem Crowleyem w siodle są najmocniej liczoną parą wyścigu. Siedmioletni ogier w poprzednich latach dwukrotnie kończył na drugiej pozycji, a wygrać udało mu się tylko raz. Na papierze najcięższym rywalem do pokonania jest amerykański Extravagant Kid, dla którego będzie to europejski debiut. Nie jest to jednak koń bez doświadczenia. Niespełna trzy miesiące temu odbył podróż do Emiratów Arabskich, gdzie zwyciężył w nagrodzie Al Qzoz Sprint, wygrywając ponad 400 tysięcy funtów. Extravagant Kid w tym roku ścigał się już pięciokrotnie, a Battash nie zaliczył nawet sezonowego debiutu. 
   
  St James’s Palace Stakes (G1) 
  O godzinie 17:20 odbędzie się kolejny wyścig milerski rangi G1. Tym razem do maszyny startowej wejdą trzyletnie ogiery. W stawce zdecydowanie wyróżnia się Poetic Flare, dla którego będzie to czwarty wyścig rangi G1 w odstępie niespełna 50 dni. Po startach w europejskich 2000 Gwinei (irlandzkie – 1 miejsce, angielskie – 2 miejsce i francuskie – 6 miejsce), ogier w treningu Jima Bolgera mógł trochę odetchnąć. Z siłami zbieranymi przez ostatnie trzy tygodnie Poetic Flare wraca do ścigania na najwyższym poziomie i w wyścigu St James’s Palace Stakes będzie pierwszą grą. Następnym mocno liczonym koniem jest Lucky Vega, który był bardzo dobrym dwulatkiem. W karierze trzyletniej również pokazał pazur, przegrywając z Poetic Flarem zaledwie pół długości w „angielskim Rulera”. Jego terminarz wyścigowy był zdecydowanie lżejszy niż faworyta, co może mieć znaczenie w na prostej finiszowej. Następnym koniem, o którym warto wspomnieć, jest Battleground. Ma on za sobą bardzo dobre starty w wieku dwóch lat, szczególnie udanym był bieg w gonitwie Breeders Cup Juvenile Turf. W wyścigu z pulą nagród wynoszącą blisko milion dolarów zajął bardzo dobre drugie miejsce. Ogier własności Coolmore jednak jest dość zagadkowy, ponieważ w ostatnim starcie (angielskie 2000 Gwinei) zajął odległe 13 miejsce. Trener nie był w stanie powiedzieć, co spowodowało tak słabą dyspozycję konia. 

  fot. tytułowe przedstawia wygrywającego Palace Pier (Insider Voice).

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły