More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (Służewiec, dzień 1.)

  Krótka analiza sobotnich gonitw.

  I – Nagroda Dandolo – Handikap Otwarcia: 4-letnie i starsze folbluty, hcp I gr., 1800 m

  Teoretycznie w najbardziej prestiżowych gonitwach biegała w ub. roku Migliore Speranza, notując kilka bardzo solidnych wyników. To stawia ją w roli umiarkowanej faworytki biegu, tym bardziej, że jest pozytywnie oceniana przez trenera Michała Borkowskiego. Na niekorzyść klaczy przemawia najwyższa waga w polu (61 kg), chociaż większość rywali poniesie zaledwie 2-3 kg mniej. Małym cieniem na jej notowaniach może rzucać się także wynik biegu o Nagrodę Zamknięcia Sezonu, w którym klacz wyraźnie uległa Johnny’emu Double (o ponad 12 dł.), przegrywając też z Orinoco Flow (o 3 dł.). Wspomniana dwójka powinna być mocno liczona i wydaje się mieć spore szanse na udział w rozgrywce, chociaż ogier lepiej spisywał się jesienią, a klacz miała słabe wejście w dwa poprzednie sezony.

  Swoich zwolenników będą miały solidne God of War i Taymour, niosące korzystne wagi. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji Handikapu Otwarcia, Domindar i Quibou, staną przed niełatwym zadaniem, ale chyba nie można ich całkowicie skreślać. Teoretycznie mniejsze szanse wydają się mieć startujący bardziej „na przetarcie” Blizbor oraz ścigający się dotąd na niższym poziomie Notorious.

  Więcej o uczestnikach gonitwy można przeczytać w tym materiale – LINK

  II – Memoriał Tomasza Dula: 3-letnie folbluty, hcp. I gr., 1600 m

  Szykuje się ciekawy wyścig, w którym, prawdopodobnie, nie będzie zdecydowanego faworyta. Bardzo dobre wrażenie sprawiła w wieku dwóch lat Amaja, która odniosła dwa zwycięstwa w dobrym stylu. Klacz jest wysoko oceniana przez trenera i powinna się jeszcze poprawiać. Dzięki dosiadowi starszego ucznia Erbola Zamudina Uulu poniesie umiarkowaną wagę 57,5 kg.

  Dwie wygrane mają na swoim koncie także Crystal Wine i Grzechu Warta. Pierwsza z nich biegała bardzo dobrze, aż do ostatniego występu, w którym mocno rozczarowała. Jej trener uważa to za wypadek przy pracy, wynikający z nieudanej taktyki dżokeja. Grzechu Warta ścigała się z końmi polskiej hodowli, co nieco ostrożniej każe oceniać jej szanse.

  Sporo doświadczenia zebrał Oasis King, który rozkręcał się ze startu na start. W Nemana spisał się już bardzo dobrze, a trener liczy na jego dalsze postępy. Korzystne wagi poniosą Ristretto, Karinka i Sir Siljan, a zapowiadają się na obiecujące konie, więc postarają się z pewnością wykorzystać ten atut.

  W gorszej sytuacji jest Svarog, jednak i on pokazał się już z dobrej strony. Tez ma wysokie notowania. Mniejsze szanse wydają się mieć No Stress i Loco, choć oczywiście mogły przez zimę zrobić znaczący postęp.

  Więcej o uczestnikach gonitwy można przeczytać w tym materiale – LINK

  III – Nagroda Generała Władysława Andersa: 3-letnie folbluty, III gr., 1800 m

  Wycofany został Mr Horn. Aż trzykrotnie drugie miejsce w wieku dwóch lat zajmował Wirtuoz. Ulegał w tych biegach mocnym przeciwnikom, więc trzeba ocenić go wysoko. Małą rysą na jego wizerunku jest mniej udany ostatni start, na miękkiej bieżni. Solidnie spisywał się też Wild Warrior, choć miał dość intensywny sezon i nie wiadomo, czy jeszcze się poprawi.

  Dwa razy ładnie pokazała się Cherie Noire, z którą także należy się liczyć. Na grząskiej nawierzchni pod koniec sezonu błysnął Boitdanssonblanc. Na pewno będzie miał liczne grono zwolenników. W ostatnim biegu z lepszej strony pokazał się także Polish Warrior – on powinien się rozkręcać, podobnie jak jego mniej doświadczony towarzysz stajenny, Don Luigi.

  Trenerzy liczą na poprawę wyników ze strony Księżnej Daisy, Naughty Petera, Asgarda, Thunder Shota oraz King Streeta. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dwa ostatnie, które całkiem przyzwoicie zadebiutowały.

  IV – Nagroda Skowronka: 4-letnie i starsze araby, II gr., 2000 m

  Monaasib wydaje się dość mocno wyróżniać w tej stawce, chociaż ma kilku solidnych przeciwników. Szczególnie groźne mogą być doświadczone Lindahl’s Avatar i Farhat, potrafiące stawiać opór wyżej notowanym rywalom. Na sprawienie niespodzianki stać także nieobliczalnego Haruna RA. Niezłe są Winameer de Thouars, Mach de Saularie oraz Maximus, jednak 4-latki wiosną zazwyczaj są ciut słabsze od starszych arabów. Niżej trzeba ocenić ich rówieśnika, Omerstima.

  Więcej o uczestnikach gonitwy można przeczytać w tym materiale – LINK

  V – Nagroda Dżamajki: 3-letnie klacze (folbluty), II gr., 1600 m

  Wycofana została Belarda. Liczna stawka obiecujących klaczy. Świetnie w Efforty spisała się Bonnie Elizabeth, która będzie miała prawdopodobnie najliczniejsze grono zwolenników. We wspomnianej gonitwie słabiej od niej wypadły Bella Antonella (straciła 5 dł. do Bonnie) oraz Rori Star (kolejne 6 dł.). Cała trójka powinna progresować i ma szanse mocno liczyć się w roczniku.

  Kandydatką do rozgrywki wydaje się także Magnezja, od początku dobrze oceniana przez trenera. Jest bystra i stosunkowo lekka, więc jest prawdopodobne, że już początek sezonu będzie miała udany. Szybka wydaje się Regina Force, chociaż miękka bieżnia może utrudnić jej zadanie. Mollys Pride na początku tego roku (w styczniu) wygrała wyścig w Grecji, ale jest bardzo trudna do porównania z sobotnimi rywalkami.

  Pozostała czwórka klaczy została wyhodowana w Polsce. Od wygranej kariery rozpoczęły Inwestycja i Invencja, ale potem wiodło im się nieco gorzej. Inwestycję w Nagrodzie Upsali dość wyraźnie pokonała Sajonara, w którą mocno wierzy trenerka. Z kolei Soma Bay w końcówce sezonu wygrała Nagrodę Kasztanki. Teoretycznie polskie klacze czeka trudne zadanie, jednak nie można wykluczać, że któraś z nich się ładnie pokaże.

  VI – Nagroda Strzegomia: 3-letnie folbluty, kat. B (Specjalna), 1600 m

  Wyśmienity duet w tym biegu wystawia trener Maciej Jodłowski. Jego stajnie będą reprezentowały zdecydowany lider rocznika po sezonie 2023 – Zen Spirit, oraz druga w Handikapie Generalnym, niepokonana w trzech startach Pretty Rocket. Choć szkoleniowiec podkreśla, że dla obu koni jest to występ przygotowawczy, to trudno sobie wyobrazić, by nie liczyły się w walce o czołowe miejsca.

  Teoretycznie ich najgroźniejszymi rywalami powinny być: triumfatorka Efforty Stage Door, drugi w Ministra Rolnictwa i trzeci w Mokotowskiej Cunning Fox, a być może Ultimatum, którego nie udało się sprawdzić w wieku dwóch lat z powodu kontuzji. Trener Olkowski nie skreśla polskiego Streaka, choć miękka bieżnia nie wydaje się dla niego korzystna. Trudna do oceny jest sprowadzona z Wielkiej Brytanii Golden Bungle, natomiast Top Profit wydaje się słabszy.

  Więcej o uczestnikach gonitwy można przeczytać w tym materiale – LINK

  VII: 4-letnie i starsze folbluty, III gr., 1600 m

  Weteran Caresser postara się z pewnością postawić trudne warunki młodszym rywalom. Ogierowi sprzyja miękka bieżnia, więc powinien się liczyć. O rok młodszy od niego Betfan rozkręcił się w połowie poprzedniego sezonu, a jesienią utrzymywał niezłą dyspozycję.

  Z grona czterolatków zdecydowanie trzeba wyróżnić Juliet Whiskey, która prezentowała się lepiej od Mr Nunka, Negro Arfiki oraz Lady Judy. Ta ostatnia może posiadać jeszcze rezerwy, podobnie jak Battle On, który w swoim jedynym występie w Warszawie odniósł zwycięstwo. Potem jednak pauzował. Ma niewielkie doświadczenie.

  VIII: 4-letnie i starsze araby, III gr., 1400 m

  Zdecydowanym numerem jeden wydaje się Al Jassim, jednak na jego niekorzyść przemawia zdecydowanie najwyższa waga w polu. Jeśli faworyt nie zawiedzie, to walkę o drugie miejsce powinny stoczyć Onyks, Logman Muscat oraz Black de Saularie. Z trójki reprezentantów stajni Kazimierza Rogowskiego, Al-Bir wydaje się zdecydowanie najlepszy.


  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

  I – Johnny Double ( 15 / 3 )
  II – Amaja ( 16 / 12 )
  III – Cherie Noire ( 15 / 9 )
  IV –  Monaasib ( 19 / 7 )
  V – Bonnie Elizabeth ( 22 / 7 )
  VI – Zen Spirit ( 32 / 3 )
  VII – Battle On ( 16 / 8 )
  VIII – Al Jassim ( 30 / 5)

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Zen Sprit, 32 / 3 (91% wskazań na zwycięstwo, 100% na miejsce w dwójce).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – II

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły