More

  Piątka koni Zgary kupiona na aukcji Breeze Up za około milion złotych 

  Opisywaliśmy już konie zakupione do Polski na aukcji Tattersalls Ireland Breeze Up, jednak po dwóch tygodniach od aukcji okazało się, że do Polski przyjechało więcej koni niż początkowo się wydawało. Do stajni Macieja Jodłowskiego dojechało jeszcze pięć koni, które biegać będą w barwach Millennium Stud. Konie z tej ukraińskiej stajni kiedyś siały postrach na Służewcu i zapowiada się na powtórkę z rozrywki. Na początku roku pisaliśmy, że konie zakupione przez Konstantina Zgarę kosztowały około 5,5 miliona złotych. Teraz ta suma jest jeszcze większa. Piątka zakupiona na aukcji koni z treningu kosztowała razem 229 tysięcy euro, czyli około 980 tysięcy złotych. 

  Jak poinformował nas agent Tattersalls Ireland na Polskę Tomasz Szumski konie zostały wylicytowane za rekordową, dla Polski na tej aukcji, sumę 308,5 tysiąca euro. Zdecydowaną większość stanowią zakupy Millennium Stud. O jednym z pięciu zakupionych przez nich koni, z resztą najdroższym (synu ogiera Complexity), pisaliśmy przy okazji pierwszego artykułu na ten tegorocznej aukcji Tattersalls Ireland Breeze Up. Można przeczytać o nim w poniższym artykule.

  Oprócz dwulatka po Complexity Konstantin Zgara za pośrednictwem firmy Meridian International wylicytował jeszcze dwa ogiery (po Kodi Bear i po Persian King) i dwie klacze (po No Nay Never i po Tale of Verve).

  Ogier z 17 marca: Kodi Bear – Coup De Main

  https://secure.tattersalls.ie/4DCGI/Entry/Lot/IBU24/74
  Filmy z galopów aukcyjnych oraz szczegółowe informacje na temat opisywanych koni można znaleźć pod linkami.

  Syn Kodi Beara urodzony w połowie marca kosztował 30 tysięcy euro. To w teorii żadna okazja, bo konie po tym ojcu średnio właśnie tyle kosztują, dokładnie 30 tysięcy funtów, a w przypadku samych ogierów średnio 24 tysiące funtów za dwulatka. Kodi Bear to syn Kodiaca, który biegał na milę. Bardzo łatwo wygrał gonitwę rangi G3, za co został oceniony na 121 funtów, ale za jego największy sukces należy uznawać drugie miejsce w Dewhurst Stakes, najważniejszej europejskiej gonitwie dla dwulatków. Kryje za 15 tysięcy euro, a potomstwo biega obecnie czwarty rok. Tylko dwa konie przekroczyły rating 110 funtów. Oba specjalizowały się w gonitwach na krótkich dystansach.

  Matka Coup De Main nie biegała. Urodziła 5 koni przed ogierem Zgary, ale żaden nie wygrał wyścigu, najlepsza Winter Siege, pełna siostra ogiera kupionego 30 tysięcy funtów, miała rating 60 funtów. Dobra jest druga matka Termagant, która była najlepszą dwuletnią klaczą w Irlandii w swoim roczniku. Wygrała Moyglare Stud Stakes (G1) i urodziła My Daydream klacz, która nie biegała, ale jest matką polskiego derbisty 2023 Westminster Moona, który ma black type za zajęcie trzeciego miejsca w Wielkiej Warszawskiej (Listed – 2600 m). Syn Kodi Beara dzieli więc z Westminster Moonem babkę. 

  Ogier po Kodi Bearze. Fot. Tattersalls Ireland

  Ogier z 30 kwietnia: Persian King – Shanndiyra

  https://www.tattersalls.ie/sales/tattersalls-ireland-breeze-up-sale/4DCGI/Sale/IBU24/Main/Lots

  Drugi z ogierów to syn Persian Kinga, urodzony 30 kwietnia i kupiony za 23 tysiące euro (jako roczniak został sprzedany za 17 tysięcy euro). Persian King to doskonały syn Kingmana. W wieku dwóch lat pojechał z Francji, gdzie trenował, do Newmarket – w Autumn Stakes (G3 – 1600 m) ograł o szyję ogiera Magna Grecia. Jako trzylatek biegał niewiele. Wygrał trail przed francuskim klasykiem, a później sam klasyk 2000 Gwinei – 1600 m (długość przed Shamanem).

  W wieku czterech lat wygrał Prix d’Ispahan (G1 – 1800 m) oraz Prix du Moulin (G1 – 1600 m). Był bardzo ciekawym i uniwersalnym koniem, co pokazał startując na mniej korzystnym dystansie 2400 metrów jesienią 2020 roku. Pobiegł w Nagrodzie Łuku Triumfalnego i zajął bardzo dobre trzecie miejsce, kończąc jedynie 2 długości za Sottsassem. W 2024 jego przychówek debiutuje. Oczekiwania są duże. Kryje za 25 tysięcy euro we francuskim Haras d’Etreham.

  Linia żeńska też jest ciekawa. Matka tego syna Persian Kinga, Shanndiyra, to klacz wyhodowana przez Agę Khana. Biegała dwa razy we Francji w wieku trzech lat. Była piąta i dziesiąta. Przed omawianym dała siedem koni, z czego trzy wygrywały, a jeden ma black type.

  Córka Azamoura Shahnaza (107 rpr) wygrała Prix de la Seine (Listed – 2200 m) i była trzecia w Prix de Royallieu (G2 – 2500 m) jedynie pół długości za zwyciężczynią. Jeszcze lepsza notę ma jej półbrat Shadizi (po Siyouni) z 2021 roku, który 26 kwietnia popisał się w prestiżowym handikapie na 1400 metrów w Chantilly, wygrywając o 5,5 długości. Dwójka z rodzeństwa z ratingiem powyżej 105 funtów to już spory atut.

  Druga matka ogiera urodzonego 30 kwietnia i kupionego jedynie za 23 tysiące euro to Shalamantika (trzecia w Listed w Ascot). Zasłynęła tym, że urodziła Shalanayę (po Lomitas), która wygrała Prix de l’Opera (G1 – 2400 m) i była druga w Prix Ganay (G1 – 2100 m). Urodziła też Shankardeh, która była trzecia w Prix Royal-Oak (G1 – 3100 m).

  Ogier po Persian Kingu. Fot. Tattersalls Ireland

  Klacz z 20 kwietnia: No Nay Never – Easter

  https://secure.tattersalls.ie/4DCGI/Entry/Lot/IBU24/94

  Trzeci koń i pierwsza z klaczy, to kasztanka z 20 kwietnia za 70 tysięcy euro. Ponad ćwierć miliona złotych, ale jeden z najlepszych rodowodów w Polsce. Córka No Nay Nevera od klaczy black type. No Nay Never jest jednym z najbardziej pożądanych ogierów na rynku europejskim. To potężnie zbudowany ogier, stacjonujący w stadninie Coolmore.

  Biegał tylko 6 razy. Dwulatkiem był niepokonany. Zaczął od pewnego zwycięstwa w Keeneland (USA) na dystansie 900 metrów. Później bez większego problemu wygrał Norfolk Stakes w Ascot (G2) na kilometr, a domknął sezon, pewnie wygrywając Darley Prix Morny (G1) w Deauville na 1200 m. Jako trzylatek startował tylko w Stanach Zjednoczonych. Był drugi w wyścigu G2, wygrał G3 i zakończył karierę po zajęciu drugiego miejsca w Breeders Cup Turf Sprint na 1300 metrów (G1), gdzie o pół długości ograł go Bobby’s Kitten.

  Na początku jego przygody w stadzie stanówka nie była wyjątkowo droga, kosztowała 20 tysięcy euro. W mniej więcej tych granicach utrzymywała się przez 4 lata, ale w roku 2019 wzrosła do 100 tysięcy. W roku 2024 kosztuje już aż 150 tysięcy euro. Do tej pory No Nay Never dał 24 konie z ratingiem wyższym niż 110 funtów, w tym 5 z ratingiem na poziomie co najmniej 120 funtów. Wśród nich znajduje się Ten Sovereigns – kolejny niepokonany dwulatek, także stacjonujący obecnie w stadninie Coolmore. Obok niego warto także wyróżnić Alcohol Free, która w ostatnich latach była czołową europejską klaczą, wygrała między innymi Sussex Stakes (G1). W grudniu 2022 roku została sprzedana za 5,4 miliona gwinei na December Tattersalls Sale.

  Matka klaczki za 70 tysięcy euro to córka Galileo – Easter (106 rpr), która biegała dla Coolmore. Wygrała Listed na 1700 metrów i była druga w G3 na tym samym dystansie (106 rpr). Po karierze została sprzedana na aukcji hodowlanej za 800 tysięcy gwinei.

  Konie od Easter nie biegały najlepiej, żaden nie wygrał jeszcze wyścigu, a przed klaczką Zgary urodziła ich aż sześć. Klacz, którą teraz kupił Zgara, pół roku temu na aukcji roczniaków kosztowała ponad trzy razy więcej, bo aż 200 tysięcy funtów. Zainteresowanie jest spore, bo pełna siostra Easter, matki klaczy Zgary, wygrała irlandzki klasyk 1000 Gwinei w 2020 roku dla Coolmore. Poza tym była druga w Matron Stakes (G1 – 1600 m) oraz trzecia we francuskim Oaks, tracąc tylko szyję do oaksistki Fancy Blue. Sama babka Missvinski (116 rpr), która urodziła doskonałą Peaceful (112 rpr) i dobrą Easter, też biegała zacnie, była druga w Prix d’Astarte w Deauvile (G1 – 1600 m)

  Klacz po No Nay Neverze. Fot. Tattersalls Ireland

  Klacz z 4 maja: Tale Of Verve – Silent Perfection

  https://secure.tattersalls.ie/4DCGI/Entry/Lot/IBU24/235

  Drugą klaczą i jednocześnie ostatnim omawianym koniem jest córka Tale Of Verve, która przyszła na świat 4 maja w Stanach Zjednoczonych. Kosztowała Millennium Stud 27 tysięcy euro, a na aukcji roczniaków w Keenland zakupiono ją za 11 tysięcy dolarów.

  Jej ojciec Tale of Verve to ogier, który kryje za jedynie 2 tysiące dolarów w USA. W pamiętnym Preakness Stakes w 2015 roku, kiedy Amerykanie doczekali się trójkoronowanego konia, Tale Of Verve kończył drugi, 7 długości za wysławianym pod niebiosa derbistą American Pharoah. Jego potomstwo biega od niedawna, od 2022 roku, ale w amerykańskiej bazie można znaleźć tylko ósemkę jego potomstwa, z czego najlepszy oceniony jest na 93 funty, był piąty w Listed na dystansie mili. 

  Matka to amerykańska Silent Perfection, która nie biegała. Dała za to czterech zwycięzców, w tym aż trzy konie black type. Jej córka Stormy Perfection biegała w tych samych barwach co ojciec klaczy kupionej przez Zgarę – Tale Of Verve. Stormy popisała się, zajmując drugie miejsce w milerskiej gonitwie rangi G1 dla dwuletnich klaczy w USA. Ponadto dała jednego konia i on też uzyskał black type. Stormy Entry (po Point of Entry) jako trzylatek był trzeci w Listed w Curragh na milę. Też biegał w barwach Charlesa Fipke, hodowcy i właściciela matki oraz ojca jego jak i klaczy kupionej do Polski.

  Druga z córek Silent Perfection, więc też rodzeństwa klaczy trenowanej już przez Macieja Jodłowskiego, to Perfection Cat, która była trzecia w Listed dla dwuletnich klaczy w Woodbine na dystansie 1400 metrów. Trzecie z rodzeństwa ze statusem black type to Perfect Silent Cat, która na poziomie Listed była druga i trzecia na milę. 

  Babka majowej dwulatki to Silence Beauty urodzona w Japonii. Nie odniosła sukcesów na torze, ale urodziła Tale Of Ekati. Wygrał Cigar Mile (G1 – 1600 m) i został reproduktorem. Dał dwa konie z ratingiem powyżej 110 funtów, w tym Girvina (wygrał G1 i kryje za 30 tysięcy euro w USA) oraz opisanego wyżej Tale Of Verve, ojca omawianej dwulatki. Obecnie kryje za 5 tysięcy euro. On także został wyhodowany i biegał na konto Charlesa Fipke, jak w zasadzie wszystkie konie przywołane przy omawianiu tej klaczki. 

  Klacz po Tale Of Verve. Fot. Tattersalls Ireland

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym córka Tale Of Verve kupiona za 27 tysięcy euro. Fot. Tattersalls Ireland

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły