More

    Wróżenie z wyścigowych fusów (Służewiec, dzień 22., 4 sierpnia)

    Krótka analiza niedzielnych gonitw na Służewcu.

    I: 3-letnie klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), II gr., 1600 m

    Pod koniec czerwca w jednym wyścigu spotkały się Selene, Flagerta, Krynka, Orfea, Wierzba i Molly, kończąc właśnie w tej kolejności. Pierwszą dwójkę na celowniku dzieliło niewiele, więc sprawa między nimi jest otwarta, chociaż nie mająca wówczas doświadczenia Selene w teorii powinna mocniej się poprawić. Wierzba, a zwłaszcza Molly, straciły dużo dystansu, dlatego ich szanse wydają się zdecydowanie mniejsze.

    Dwa średnie starty ma za sobą Sunny Day (w siodle Alexander Reznikov). W drugim występie uległa debiutującej Krynce. Zachowuje szanse na miejsce w czołówce, chociaż o rewanż na rywalce może nie być łatwo. Trochę niżej trzeba ocenić Kayanę, która wydaje się nie robić postępów. Lekki progres widać natomiast w przypadku Ealladynki, więc ona może być widoczna. Al-Zara jest outsiderką wyścigu.

    Debiutująca Agatonika jest dość pobudliwa, ale jeśli się nie spali, to trafiła na niezbyt mocne rywalki i może wywalczyć płatną lokatę.

    II – Memoriał Mieczysława Mełnickiego: 4-letnie i starsze, III gr., 1300 m

    Chociaż jest to wyścig III grupy, to zebrała się ciekawa stawka. Ubiegłoroczny triumfator tego biegu, Espresso, pozytywnie pokazuje się w tym sezonie. Najpierw wygrał, a potem całkiem nieźle radził sobie na tle sprinterskiej czołówki, dlatego nie można go lekceważyć, choć przeciwko niemu przemawia wysoka waga – 63 kg. Nadwagę poniosą także wybornie dysponowana wczesną wiosną Juliet Whiskey oraz schodząca na niższy poziom i krótsze dystanse Migliore Speranza. Klacze mogą się tu liczyć. Warunki wyścigu są korzystniejsze dla Inter Approacha, bo on na grzbiecie będzie miał 58 kg pod Erbolem Zamudinem Uulu, a wydaje się być w formie. Szachrajka biega na solidnym poziomie i znów może zamieszać w czołówce.

    Pomimo zwycięstw w ostatnich startach mniejsze szanse wydają się mieć Battle On oraz Remama.

    III – Nagroda Kozienic: 3-letnie i starsze, kat. A, 2000 m

    Szykuje się bardzo ciekawa rozgrywka. Faworytem publiczności bez wątpienia będzie wyśmienity Timemaster, który błysnął miesiąc temu niesamowitą formą. Groźnym rywalem może okazać się trenowany w Niemczech Lightning Jock, mający już na swoim koncie zwycięstwo na Służewcu. Anator na razie nie biega tak błyskotliwie jak w poprzednim sezonie, więc wydaje się mieć nieco mniejsze szanse.

    Trudno ocenić trzylatki, ale wydają się utalentowane. Smoke Plume wygrał Nagrodę Iwna i bardzo pozytywnie pokazał się w Derby (trzecie miejsce). Z kolei przygotowywany w Czechach Merino nieźle wypadł w Derby Słowacji, zajmując piątą lokatę w szybkim wyścigu. Może być groźny.

    Więcej o uczestnikach gonitwy można przeczytać w artykule: „Fascynująca konfrontacja mimo nielicznej stawki w Nagrodzie Kozienic (sylwetki koni)”.

    IV: 4-letnie i starsze araby, wył. IV gr., 1600 m (seria B)

    W walce o zwycięstwo powinny liczyć się doświadczony Magor HB. Solidny Logman Muscat oraz drobna Al Saifiah. Niespodziankę może sprawić nieobliczalny Gabonn, o ile najdzie go chęć do rywalizacji. Poprawy można oczekiwać od niezłego pochodzenia Ghaliba Alfalaha. Debiutującą Wenah czeka niełatwe zadanie, ale klacz ma ciekawy rodowód i całkiem skreślać jej nie można.

    Outsiderami biegu są słabe Cepun i Gad.

    V – Nagroda Liry (Oaks): 3-letnie klacze, kat. A, 2400 m

    Wycofana została Sajonara. W roli faworytki wystąpi derbistka Magnezja. Wydaje się, że rzucić jej wyzwanie mogą najprędzej Lady Monia oraz Cherie Noire, które rozgrywały gonitwę o Nagrodę Novary. Wysokie notowania mają Bella Antonella Blushing Meadows oraz Crystal Wine, a także mało doświadczone Luna Rae i Stay Brave.

    Przed sezonem jedną z faworytek do sukcesów w gonitwach pozagrupowych była Bonnie Elizabeth, ale na razie zawodzi. Czy w końcu się przebudzi? Całkiem nieźle w Novary wypadły Catena i Sajonara, więc teoretycznie mogą powalczyć o płatne lokaty, chociaż łatwo im nie będzie. Najmniejsze szanse wydają się mieć Freedom Lily oraz Rori Star.

    Więcej o uczestnikach gonitwy można przeczytać w artykule: „Magnezja przed szansą na wygraną w trzecim klasyku (sylwetki klaczy, które wystartują w Oaks)”.

    VI: 3-letnie i starsze, II gr., 1400 m

    Zebrała się bardzo ciekawa stawka. W formie jest Marcus Aurelius, który zapewne będzie miał liczne grono zwolenników. W biegach pozagrupowych nie radził sobie w tym sezonie Blizbor, jednak nie notował dużych strat do sprinterskiej czołówki, więc tutaj trzeba się z nim liczyć. Udany początek tegorocznej rywalizacji mają za sobą Louisville oraz Cinamoon. Trochę poniżej oczekiwań biega natomiast Black Angel.

    Z grona trzylatków w pierwszej kolejności trzeba wymienić trzecią w Wiosennej Socoranię, z którą były wiązane bardzo duże nadzieje, jednak klacz nie poradziła sobie w Derby. Trener chce sprawdzić, czy po powrocie na znacznie krótszy dystans wróci do biegania na dawnym poziomie. Niezły jest Streak, więc może postara się o niespodziankę. Od wygranych sezon rozpoczęły Belarda, Amaja i Heaven Give Enough, ale ostatnio spisywały się nieco słabiej. Z kolei dwie wygrane z rzędu odniósł Blue Bird. Tym razem ma o wiele trudniejszych przeciwników.

    VII – Nagroda Trafa: 3-letnie araby krajowej hodowli, I gr., 1800 m

    Ciekawe klacze ze stajni Janusza Kozłowskiego – Nania i Win Win, powinny rywalizować o zwycięstwo z reprezentantem mocnej stajni Macieja Kacprzyka Wiktusem. Z bardzo dobrej strony w debiucie pokazał się Kintaro (w siodle Erbol Zamudin Uulu), pokonując dużo wyżej ocenianą rywalkę, a w drugim starcie tylko o 1,5 dł. uległ Nanii, więc i on może włączyć się do walki. Z kolei Akwamer robi postępy, a jego wygrana w Sopocie była imponująca. Nieoczekiwane zwycięstwo w debiucie odniosła Mescalina, której potencjał trudno na ten moment ocenić. Stawkę uzupełnia nie mający na swoim koncie jeszcze zwycięstwa Avonn, który wydaje się outsiderem gonitwy.

    VIII – Nagroda Syreny: 3-letnie i starsze, kat. A, 1400 m

    Przed szansa na trzecie z rzędu zwycięstwo w tym biegu stanie znakomita Jenny of Success. Wydaje się, że w czołówce powinny znaleźć się trenowana w Niemczech Vinnare oraz wracająca do formy Marigold Blossom. Dzielna i waleczna Alis Gloriae ścigała się przeważnie na poziomie grupowym, podobnie jak trzyletnia Regina Force, więc one zdają się mieć nieco mniejsze szanse.

    Więcej o uczestnikach gonitwy można przeczytać w artykule: „Czy któraś z rywalek w Nagrodzie Syreny zaskoczy waleczną Jenny of Success?”.

    IX: 2-latki, II gr., 1400 m

    Wycofane zostały Tokala, Nobilitatis, Mirela oraz Golden Hundred. Szamanka w debiucie zajęła trzecie miejsce i o 2,5 długości pokonała Lady Ilze. Obie klacze powinny się poprawić, więc trzeba się z nimi liczyć, podobnie jak z Fargesią, która w innym wyścigu była druga, o 0,75 dł. za Lady Juliane. Minusem w jej przypadku jest fakt, że debiutowała na 1000 m, a tym razem do pokonania będzie o 400 m więcej. Mimo nielicznej stawki, gonitwa jest bardzo ciekawa i wyrównana.

    X – Nagroda Ganges: 3-letnie araby (gonitwa specjalna KOWR), I gr., 1600 m

    Równo i dobrze biega Echistka, która po trzech drugich miejsca, niedawno odniosła zwycięstwo. Pod koniec maja klacz uległa Echwicie, a pokonała wyraźnie Diaforę, natomiast w czerwcu po walce minimalnie przegrała z Pestką. Echwita i Pestka po wygranych pauzowały, z kolei Diafora w kolejnym biegu wygrała. Ta czwórka wydaje się mieć największe szanse na udział w rozgrywce i chyba delikatne wskazanie należy się blisko spokrewnionym Echwicie i Echistce.

    W Sopocie zwycięstwa odniosły janowski Wogit i czwarta reprezentantka SK Michałów – El Marinera. Wydaje się, że ogier może posiadać jeszcze rezerwy, więc to jego trzeba wskazać jako kandydata do zamieszania w czołówce. Outsiderem jest Al Narciso.

    Krzysztof Romaniuk

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły