More

  Szczepan Mazur z pierwszym zaplanowanym startem w Niemczech – Parol w zapisie do kwietniowego G3

  Niedawno informowaliśmy o tym, że najlepszy polski dżokej w sezonie 2023 nie będzie jeździł na stałe w Polsce. Zamiast tego zdecydował się przenieść do Niemiec, gdzie będzie jeździł dla trenera Bohumila Nedorostka. Przygotowywany przez niego Parol właśnie dostał zapis do milerskiego wyścigu rangi G3 – Kalkmann Frühjahrs-Meile, rozgrywanego w Düsseldorfie.

  Jest to dopiero wczesny zapis, ale Szczepan Mazur potwierdził nam plan przylotu z Kataru specjalnie na tę konkretną gonitwę. Później miałby wrócić na Bliski Wschód i zostać tam do końca sezonu w Katarze. 

  W zapisie do milerskiej gonitwy Kalkmann Frühjahrs-Meile z pulą 55 tysięcy euro obecnie jest siedemnaście koni, a wystartować może maksymalnie szesnastka. Do startu jednak jeszcze trochę zostało – gonitwa zostanie rozegrana 16 kwietnia w Düsseldorfie. 

  Lista zapisanych koni do Kalkmann Frühjahrs-Meile cz.1 Fot. Deutsher Galopp

  Parol (Pastorius – Pallucca po Big Shuffle) w niemieckim handikapie oceniony jest na 94 kg. Na ten moment wyżej sklasyfikowana od niego jest tylko czwórka rywali. Sześcioletni wałach w treningu Nedorostka w zeszłym roku wygrał gonitwę tej rangi na 1800 metrów w Dortmundzie, a niecały miesiąc wcześniej zajął trzecie miejsce w milerskiej gonitwie G2 w Baden-Baden, gdzie do zwycięzcy stracił dwie długości, więc bez obaw można stwierdzić, że mila mu nie straszna.

  Po wygranej w Dortmundzie trzy razy biegał we Francji. Na torach w Longchamp, Saint Cloud, i Deauville. Pierwszy z tych wyścigów to G2, w którym zajął czternastą pozycję, a pozostałe dwa biegi miały rangę Listed. W nich był kolejno trzeci i jedenasty. Parol ma przerwę w startach od 29 listopada. 

  Lista zapisanych koni do Kalkmann Frühjahrs-Meile cz.1 Fot. Deutsher Galopp

  W tej gonitwie możemy mieć jeszcze jeden ciekawy dla polskich kibiców smaczek. Zapisany do niej bowiem został także czteroletni Dapango, przygotowywany przez Rolanda Dzubasza, a jak dobrze wiemy, jego jeźdźcem na pierwszą rękę ma być polski czempion 2022 roku Dastan Sabatbekov. Dapango mimo młodszego wieku od Parola, ma na koncie jeszcze większy sukces. Brał udział tylko w siedmiu gonitwach, a już przy przy okazji czwartego występu mierzył się z absolutną niemiecką czołówką trzylatków w Derby, zajął 13 miejsce.

  Później znacznie skrócono mu dystans i radził sobie jeszcze lepiej. Najpierw był trzeci w G3 na milę, a w kolejnym starcie udało mu się wygrać G2 na tym samym dystansie. Kolejną jego przewagą nad Parolem jest fakt, że biegał już na torze w Düsseldorfie. W ostatnim swoim starcie w sezonie 2022 (2.10) był tam trzeci w G3 na 1700 metrów.

  Teraz z jeszcze większym utęsknieniem czekamy na kwiecień.

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia Parola wygrywającego Groser Preis der Wirtschaft.
  Fot. Lokalkompass

  Zachęcamy także do przeczytania artykułów informujących o planach Szczepana Mazura i Dastana Sabatbekova na sezon 2023:

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły