More

W piątek w Traf Online kumulacje w trójce, czwórce, tripli i w kwincie

Piątek w Traf Online niesie ze sobą możliwość obejrzenia i obstawienia 18 gonitw z Francji. Konie będą się ścigać na torach: Lyon-Parilly (kłusaki), Saint-Cloud (wyścigi płaskie) oraz Paris-Vincennes (kłusaki). Pierwszy start już o godzinie 13.10, natomiast ostatni bieg został zaplanowany na 18.05. Tego dnia możliwe będą do obstawienia dwie czwórki, pierwsza w gonitwie piątej (14.17) ze skumulowaną pulą ponad 2747 zł. Kolejna w biegu nr 17 (17.48) z pulą gwarantowaną 2488 zł. Dodatkowo pierwsza tripla (gonitwy 1-3) ma skumulowaną pulę, która przekroczyła już 1100 zł. Tego dnia dostępna będzie również kwinta (wyścigi 13-17) z pulą wyjściową 2730 zł.

Pierwszym omawianym dla Państwa biegiem będzie Prix De Draguignan – wyścig dla kłusaków (sulki) na dystansie 2000 metrów. Gonitwa odbędzie się na torze Lyon-Parilly o godzinie 14.17 (bieg nr 5 w programie Traf Online). Do startu zostało zapisanych 16 koni, które nie zarobiły w karierze 32 tysięcy euro.

Jednym z kandydatów do zwycięstwa jest (nr 4) Isocrate du Citrus, który w tym sezonie ścigał się cztery razy. Pierwszy tegoroczny start nie poszedł mu najlepiej, ponieważ został zdyskwalifikowany. Dwa kolejne biegi były już zdecydowanie lepsze, Iscorate du Citrus zajął dwa płatne miejsca. 24 lutego w Cagnes-Sur-Mer zajął trzecie miejsce na dystansie 2150 metrów. Następnie poprawił się, zajmując drugą lokatę, również w Cagnes-Sur-Mer na identycznym dystansie.

Ostatni raz ścigał się 10 marca, na tym samym obiekcie co wcześniej, ale miał do pokonania 2950 metrów i zajął siódme miejsce, tracąc około półtorej sekundy do zwycięzcy. Po słabszym biegu właściciele z pewnością liczą na powrót do zajmowania płatnych pozycji. Powozić nim będzie jego trener Romuald Mourice, który wygrał w tym sezonie 14 wyścigów.

Eksperci portalu Equidia liczą na dobry bieg klaczy (nr 3) Iosha Cayennaise, nie mającej jeszcze wygranego wyścigu w karierze. W tym sezonie to będzie dopiero jej drugi start. Poprzedni bieg, po ponad trzymiesięcznej przerwie, skończyła poza pierwszą dziesiątką, a ścigała się 22 marca w gonitwie Gr. B na torze Avignon – Le Pontet na dystansie 2675 metrów. Pobiegnie bez podków, a startując w ten sposób w zeszłym sezonie, aż 10 razy była na płatnym miejscu. W sulce zobaczymy Davida Bakaerta, zwycięzcę 38 gonitw w tym roku.

Po triumfie w poprzednim biegu, obiecująco wyglądają szansę (nr 6) Initiale Bleue. Wspomniane zwycięstwo klacz zanotowała 17 lutego w Cagnes-Sur-Mer na dystansie 2925 metrów. W karierze wygrała trzy wyścigi i zarobiła ponad 31 tysięcy euro. Podczas ubiegłego sezonu klacz zaliczyła niechlubną serię pięciu dyskwalifikacji z rzędu. Powozić nią będzie doświadczony Martin Cormy, który wygrał w tym sezonie siedem razy.

Initiale Bleue wygrywa 17 lutego w Cagnes-sur-Mer. Fot. Equidia

Typowany do walki o płatne miejsce jest również pięcioletni (nr 16) In America, mający w tym sezonie na koncie jedno zwycięstwo. Jednak ostatnio biega w kratkę, po dyskwalifikacji (19 stycznia), wygrał (12 lutego) w Agen-La Garenne na 2625 metrów. Kolejny jego start to dziewiąte miejsce tydzień po triumfie, a poprzedni bieg ukończył na trzecim miejscu w Le Croise-Laroche na dystansie 2700 metrów. In America ściga się od 2020 roku i zarobił w karierze ponad 28 tysięcy euro. W osiągnięciu jak najlepszego rezultatu pomoże mu Romain Le Creps. Powożący wziął udział w ponad 5 tysiącach wyścigów.

Typy portalu Equidia: 3-6-4-16-12

Kolejna gonitwa, którą omówimy, to Prix Le Pompon – wyścig dla koni trzyletnich na dystansie 1400 metrów. Bieg odbędzie się na torze Saint-Cloud o godzinie 16.20 (gonitwa nr 12 w programie Traf Online).

Jednym z faworytów jest (nr 4) Grand Traverse (Siyouni – Galimati po Bernardini). Ogier do tej pory ścigał się tylko raz. Wygrał w debiucie o dwie długości, ścigając się 17 marca w Fontainebleau na dystansie 1400 metrów. Po raz drugi z rzędu dosiądzie go dżokej stajni Godolphin Mickael Barzalona.

Trzylatek jest synem wysokiej klasy ogiera ze stadniny Aga Khana – Siyouni, który jako reproduktor dał osiem koni mających na koncie przynajmniej jedno zwycięstwo w biegu najwyższej rangi (G1). Stanówka ogierem kosztuje 150 tysięcy euro. Natomiast matka Grand Traverse – Galimati w karierze wyścigowej wygrała gonitwę G2 w Newmarket (dla dwuletnich klaczy na dystansie 1200 metrów).

Kandydatem do zwycięstwa wydaje się być również (nr 2) City Of Hope (Elusive City – Bahama’s Hope po Henrythenavigator) mający nieco więcej doświadczenia od Grand Traverse. Dla ogiera City Of Hope to będzie czwarty wyścig w karierze. Trzylatek poprzedni sezon miał dosyć przeciętny, zajmował siódme i ósme miejsca na torze Pau na 1600 metrów. Ten rok rozpoczął zdecydowanie lepiej, wygrał wyścig w Pau, ale tym razem na 1400 metrów.

Ojcem ogiera jest Elusive City, który jako dwulatek był bardzo dobrym sprinterem. W 2002 roku był najlepszym dwuletnim koniem ścigającym się we Francji, wygrał Prix Morny (G1 na 1200 metrów). Dodatkowo został sklasyfikowany na trzecim miejscu w europejskim rankingu dwulatków rocznika 2000. City Of Hope dosiądzie Alexis Pouchin.

Warto zwrócić uwagę na wyhodowaną w Irlandii w stadninie Shadwell przez spadkobierców Hamdana al Maktouma klacz (nr 11) Najwaa (Invincible Spirit – Alnajmah po Dansili). Wygrała do tej pory jeden wyścig, ścigając się w 30 listopada 2022 roku w Deauville na 1300 metrów. W tym sezonie startowała raz (15 marca) w Chantilly na 1300 metrów i zajęła czwarte miejsce w biegu klasy 2.

Jej ojcem jest Invincible Spirit, który wygrał między innymi Haydock Sprint Cup (G1 w Wielkiej Brytanii na 1200 metrów dla koni trzyletnich i starszych). Jako reproduktor również spisał się genialnie. Dał tak wspaniałe konie jak Kingman, Shalaa, Lawman czy Moonlight Cloud. W siodle klaczy Najwaa zobaczymy Cristiana Demuro.

Najwaa (Invincible Spirit – Alnajmah po Dansili) w barwach Shadwell. Fot. canalturf.com

Obiecująco wyglądają także szanse (nr 3) Half Half (Anodin – Mezzo Mezzo po Mount Nelson). Ogier wygrał w swoim poprzednim wyścigu z przewagą czterech długości, ścigając się 11 marca w Deauville na 1300 metrów.

Jego ojciec Anodin w tym roku kryje za 4 tysiące euro. Największym jego sukcesem w karierze wyścigowej jest zwycięstwo w Prix Paul de Moussac (G3 we Francji na dystansie 1800 metrów w Chantilly). Anodin zarobił ponad 630 tysięcy euro, ścigając się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Francji. Ogiera Half Half dosiądzie Theo Bachelot.

Typy portalu Equidia: 4-2-5-7

Karol Pilich

Na zdjęciu tytułowym Grand Traverse wygrywa 17 marca w Fontainebleau na dystansie 1400 metrów. Fot. france-sire.com