More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (Służewiec, dzień 45.)

  Analiza sobotnich gonitw na Służewcu.

  I: 2-letnie folbluty, II gr., 1200 m

  Wycofany został Gonzo. Na przyzwoitym poziomie biegają Wild Warrior (w siodle Marsel Zholchubekov) oraz Maynard. Raczej nie będą zaliczane do grona faworytów, ale nie są zupełnie bez szans na kolejny niezły wynik. Wyżej należy jednak ocenić szanse Blue Birda. Ogier poprawia się ze startu na start, a krótki dystans wydaje się mu sprzyjać.

  Pozostała trójka ma za sobą tylko debiuty, w których pokazały się pozytywnie. Można zakładać, że pójdą do przodu, co sprawia, że trzeba się mocno z nimi liczyć. Dosiadany tym razem przez Kamila Grzybowskiego Top Profit w bezpośrednim starciu pokonał Naughty Petera dość wyraźnie, natomiast Belly Boy solidnie spisał się na tle bardziej doświadczonych konkurentów. W przypadku tego ostatniego pewną zagadką jest dość znaczące skrócenie dystansu.

  Uczestnicy Ligi Ekspertów zdecydowanie największym zaufaniem obdarzyli Top Profita (22 wskazania na zwycięstwo). W dalszej kolejności liczone są Blue Bird (5), Naughty Peter (5) oraz Belly Boy (3).

  II: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1400 m

  Wycofana została Donia Exaltacja. Wydaje się, że wyróżnić można przede wszystkim cztery konie, które prezentują ostatnio dobrą i stabilną formę. Dom Francisco (15 wskazań – najwięcej) dwa tygodnie temu nie sprostał roli faworyta, jednak wypadł nieźle. Tym razem będzie miał w siodle doświadczonego dżokeja, ale także poniesie zdecydowanie wyższą wagę. Dużo bardziej doświadczone są El Pago Pago (4) oraz Don Zou (13), które na pewno stać na udział w rozgrywce. Na pierwszym z nich pojedzie Bolot Kalysbek Uulu. Postępy robi Stargazer (jednak brak typowań na pierwsze miejsce), a w poprzednim wyścigu minimalnie pokonał El Pago Pago.

  Z pozostałych koni można wyróżnić Vinchestera, Kenę oraz Paradise Sunset. Ogier miał niezły ostatni start, w którym stracił dwie długości do Stargazera i El Pago Pago. Kena (2) późno wróciła na tor, ale może posiadać jeszcze rezerwy. Paradise Sunset (1) ma udaną drugą część sezonu, jednak tym razem poniesie nadwagę, a przeciwnicy wydają się mocniejsi. Szanse średniego Muminka trzeba postawić wyżej niż słabych Piosenki i Insygni, jednak i jego czeka trudne zadanie.

  III – Nagroda Kasztanki: 2-letnie klacze (folbluty) krajowej hodowli (PSB), II gr., 1200 m

  Udanie zadebiutowała Karkossa (25 razy wytypowana na pierwsze miejsce), co stawia ją w roli faworytki, jednak trzeba zwrócić uwagę, że pobiegnie po dwumiesięcznej przerwie. Bardzo dobry ostatni występ miała Telimena Nałęcz (7), wyrastająca na główną kontrkandydatkę do wygranej. Najbardziej doświadczona w tym gronie Dżersejka może pokusić się o niespodziankę w postaci niższego płatnego miejsca.

  Przeciętnie karierę rozpoczęły Baleona, Pride of Scarlett (2) oraz Soma Bay (1). Powinny się poprawić i, szczególnie w przypadku drugiej i trzeciej, nie można wykluczyć, że powalczą o czołowe lokaty. Dyspensa i Iris Bloom na razie nie pokazały nic wielkiego, choć też tak zupełnie skreślać ich nie można. Niezłe pochodzenie ma Stay Brave, chociaż późny debiut nie jest sprzyjającą okolicznością.

  IV: 3-letnie folbluty, wył. IV gr., 1600 m

  Wycofane zostały Sundae, Impreza oraz Vulcaniya. Trzy razy w tym sezonie drugie miejsce zajął Westim, jednak w pozostałych startach wypadał dużo gorzej. Trudno przewidzieć, które oblicze zaprezentuje tym razem. Na niezłym poziomie w ostatnich tygodniach biegają Destiny, Vir, Quick Fling, Gold Lily, Quick Vixen oraz Venom. Z tego grona powinien wyłonić się zwycięzca.

  Wydaje się, że korzystająca z ulgi wagi i dobrze rozumiejąca się z Baktiiarem Talaibekiem Uulu Destiny (w LE jest mocno faworyzowana – 26 wskazania), a także dosiadany tym razem przez doświadczonego Kamila Grzybowskiego Vir (6), lekko się wyróżniają. Poprawiać może się jeszcze Venom (2), minimalnie pokonany w październiku przez równo biegającą Quick Fling. Gold Lily (1) i Quick Vixen najlepiej prezentują się pod niskimi wagami.

  Pozostałe mają raczej mniejsze szanse.

  V – Nagroda Pawimenta: 3-letnie i starsze folbluty, I gr., 1200 m

  Stawka wydaje się bardzo wyrównana. Espresso ostatnio pokonał Drink Life (w siodle Kamil Grzybowski) i Black Angel, ale teraz poniesie kilka kilogramów więcej. Nieźle na tle sprinterskiej czołówki wypadła także kolejna trzylatka – Moonara. Z kolei starsze konie: Inter Approach, Caro Giorgio oraz Marvelous Stam poniosą korzystne wagi i mogą śmiało rzucić wyzwanie młodszym rywalom.

  Każde rozstrzygnięcie jest możliwe, co zdają się potwierdzać mocno rozrzucone typy uczestników LE. Największe grono zwolenników ma Espresso (13), natomiast notowania pozostałych koni są zbliżone: Inter Approach (7), Moonara (5), Black Angel (4), Drink Life (3), Marvelous Stam (2), Caro Giorgio (1).

  VI: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1600 m (seria A)

  Udanie karierę rozpoczęły Fortunat (7) i Delph (21 – faworyt w LE). Teoretycznie powinny pójść do przodu w drugim występie, więc trzeba się z nimi liczyć. Warto zwrócić uwagę, że oba rozpoczęły karierę na dystansie 1200 m, a tym razem będą miały do pokonania o 400 m więcej, co może mieć spore znaczenie.

  Z grona koni o większym doświadczeniu wypada wyróżnić solidnie radzącą sobie Ten Dreams (4) i robiącego postępy Triamosa, które także pobiegną z szansami na udział w rozgrywce. Ciut niżej można postawić szanse Trojana i Tebivero, chociaż mogą zyskać w jesiennych warunkach, a ich wyniki są zbliżone do wymienionej wcześniej pary. Na Trojanie pojedzie Nikola Cyrkler, a na Tebivero Martin Srnec. Poprawić powinien się także dosiadany tym razem przez Kamila Grzybowskiego Fast Devil (2), bo miękka bieżnia może mu bardziej odpowiadać. Całkiem nieźle radzi sobie Korsarz (1), po raz kolejny biegnący z niższymi notowaniami, a jednocześnie kandydujący do płatnej lokaty. Zawodzi El Capri, chociaż w drugim starcie zrobił wyraźny postęp, to trudno zaliczyć go do grona faworytów.

  VII – Nagroda Wikinga: 3-letnie araby hodowli krajowej (PASB), I gr., 2000 m

  Znakomitego pochodzenia Azzam Al Khalediah w debiucie przegrał ze startującym tu Jamahem Al Khalediah, jednak w dalszej części sezonu robił postępy i teraz to jemu przypadnie rola faworyta. Uzyskał 3 wskazań na pierwsze miejsce. Zbliżone możliwości wydają się posiadać Donat FA (1), Wenzo oraz Pik (2). Być może spróbują nawiązać walkę z Azzamem. Na ich tle bezbarwnie wypadł ostatnio Emard, jednak biegł po długiej przerwie i raczej nie pokazał pełni swoich możliwości. Powinien wypaść lepiej.

  Jedyna klacz w stawce, Formuła MS (2), biega w kratkę. W najlepszych startach pokazała na tyle duże umiejętności, że nie można jej skreślać, ale zaliczyła także dwie dość mocne wpadki, co czyni ją trudną do dokładniejszej oceny.

  VIII – Nagroda Geparda: 4-letnie i starsze araby, I gr., 1800 m

  Wycofany został El Nazir. Al Jassim, ZF Gawharat Oman oraz Saudia spotkały się przed tygodniem. Tym razem ogier poniesie zdecydowanie korzystniejszą wagę i wraz z solidnym Lindahl’s Avatarem powinny mieć liczne grono zwolenników. Klacze są dość nierówne, jednak mają spore możliwości i też nie można ich całkowicie skreślać.

  Warunki gonitwy nie są korzystne dla Almareda, ale to bardzo dobry koń i na średnich dystansach trzeba się zawsze z nim liczyć. Ostatnio wypadł bezbarwnie, co było sporą niespodzianką. Wydaje się, że Gabonna czeka trudne zadanie, jednak trener wierzy w udany start weterana bieżni, który jest w wysokiej formie.

  Typerzy w LE jednak zdecydowanie najmocniej liczą Lindahl’s Avatara (26 razy na pierwszym miejscu). Lekko podliczane są jeszcze Almared (4), Al Jassim (3) oraz ZF Gawharat Oman (2).

  IX: 3-letnie araby hodowli krajowej (PASB), II gr., 2200 m

  Wycofane zostały Mouj Alhaifi oraz Cecheta. W rozgrywce powinny liczyć się przede wszystkim Serafina (29 razy typowana na pierwsze miejsce), a także posiadające zbliżone możliwości Mayki (5) i Monta. Niespodzianki nie można wykluczyć ze strony Bint Korony (1), mocno liczonej ostatnio. Klacz startowała po dłuższej przerwie i zawiodła, ale mogła potrzebować tamtego startu, żeby wrócić do lepszej dyspozycji. Podobnie, nie udał się powrót na tor po kilku miesiącach Berlino, więc i on może się poprawić. W walce o płatne miejsca średnie Wistula i Misja mają większe szanse niż słaby Pasaż.

  IX: 4-letnie i starsze araby, III gr., 2000 m

  Wycofany został Barnabas, nie pobiegnie prawdopodobnie także Jasmine du Croate. A’Asam Al Khalediah (22 wskazania) pod koniec października uległ w bezpośrednim starciu Fidemowi (10). Chociaż to Fidem poniesie tym razem korzystniejszą wagę, to A’Asam wydaje się mieć realne szanse na udany rewanż, bo w tamtym biegu z pewnością nie zaprezentował pełni możliwości. Groźnym konkurentem może być także Farhat (2), który potrafi narzucać rywalom twarde warunki. Dobrze oceniana przez trenerkę Shandharh Alfalah biega na średnim poziomie. W tej sytuacji czeka ją raczej walka o niższe płatne miejsca z Dioriską.


  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

  I –Top Profit (22) / Blue Bird i Naughty Peter (po 5)
  II – Dom Francisco (15) / Don Zou (13)
  III – Karkossa (25) / Telimena Nałęcz (7)
  IV –  Destiny (26) / Vir (6)
  V – Espresso (13) / Inter Approach (7)
  VI – Delph (21) / Fortunat (7)
  VII – Azzam Al Khalediah (30) / Pik i Formuła MS (po 2)
  VIII – Lindahl’s Avatar (26) / Almared (4)
  IX – Serafina (29) / Mayki (5)
  IX – A’Asam Al Khalediah (22) / Fidem (10)

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Azzam Al Khalediah, 30/35 (86% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – V

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły