More

  Hooking, półbrat Konia Roku 2023 w Polsce Le Destriera, znów wygrywa dla Griezmanna w Cagnes-sur-Mer

  To trzeci w karierze wygrany wyścig rangi Listed przez ośmioletniego obecnie wałacha Hooking (Lope de Vega – Quanzhou po Dubawi), którego właścicielem jest piłkarski mistrz świata z reprezentacją Francji, były gwiazdor Barcelony, a obecnie Atletico Madryt – Antoine Griezmann. Francuz mógł się w sobotę pocieszyć po fatalnie przestrzelonym rzucie karnym w czwartkowym meczu Pucharu Króla Hiszpanii z Sevillą. Hooking świetnie czuje się zimą na Lazurowym Wybrzeżu, bo wszystkie te trzy gonitwy LR wygrał na torze w Cagnes-sur-Mer (na piaskowo-syntetycznej nawierzchni PSF) w styczniu i w lutym.

  W sobotę 27 stycznia, w roli zdecydowanego faworyta (1,9:1), Hooking zwyciężył pod Ronanem Thomasem w Grand Prix Riviera Cote d’Azur – Finale Polytrack Challenge, wyścigu rangi Listed dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 2000 metrów (pula nagród 60 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy). Hooking – który sumą nagród zbliża się do pół miliona euro – jest półbratem ogiera Le Destrier, który po zwycięstwach w Wielkiej Warszawskiej LR i Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego został wybrany Koniem Roku 2023 w Polsce.

  Sobotni wyścig był rozgrywany nietypowo jak na Francję – od początku w mocnym tempie, po starcie stawka się mocno rozciągnęła. Thomas prowadził Hookinga w dystansie na czwartym miejscu. Snow Late i Astoria odskoczyły na kilkanaście długości, co w końcówce kosztowało je uratę sił i zajęły dwa ostatnie miejsca z dużą stratą do reszty koni. 250 metrów przed celownikiem Hooking w posyle wyszedł na prowadzenie i pewnie zwyciężył o 2,5 długości przed liczonym w drugiej kolejności siedmioletnim wałachem Glaer (Siyouni – Glorious Sight po Singspiel), który w ubiegłym roku wygrał aż trzy wyścigi oraz zajmował drugie i trzecie miejsce w Listed Race.

  Na trzecim miejscu, cztery długości za Hookingiem, finiszował sześcioletni Bakhchisaray, który jest synem angielskiego derbisty Motivatora i znanej polskim kibicom klaczy Brioniya (po Pivotal), która w treningu Andrzeja Walickiego wygrała na Służewcu Nagrodę Soliny, była trzecia w Oaks i piąta w Derby. Bakhchisaray został wyhodowany przez Ukraińców Wiktora Timoszenkę i Andrija Miłowanowa, których konie od lat biegają na Służewcu (także w barwach Millennium Stud, firmowanej przez Konstantina Zgarę).

  W czwartek 25 stycznia Antoine Griezmann fatalnie przestrzelił rzut karny w meczu Atletico Madryt w ćwierćfinale Pucharu Króla Hiszpanii z Sevillą. Francuz pośliznął się i przewrócił przy uderzeniu – w efekcie piłka poleciała wysoko nad poprzeczką. Filmy z tym strzałem i blamażem Griezmanna biły rekordy popularności w mediach społecznościowych. Wszystko zakończyło się jednak happy endem, bo zespół Atletico wygrał 1:0 i awansował do półfinału.

  Antoine Griezmann z wizytą w stajni

  W sobotę Griezmann mógł już w pełni otrzeć łzy po feralnej jedenastce, bo Hooking znów zwycięstwem uradował serce piłkarskiego mistrza świata, a konto Francuza powiększyło się o 30 tysięcy euro (plus 45 procent premii dla koni wyhodowanych we Francji). Hooking na 38 startów wygrał już dziesięć wyścigów (z tego trzy rangi Listed) i był poza tym 21 razy na płatnym miejscu, ugrał z premiami ponad 416 tysięcy euro (jego najwyższy francuski rating to dotąd 48). Czas sobotniej gonitwy na 2000 metrów bardzo dobry – 1 min 59,15 s.

  Hooking, który kosztował jako roczniak 94 tysiące euro (Le Destriera Sławomir Pegza zakupił za 40 tysięcy euro), miał w ubiegłym roku, jako siedmiolatek, najlepszy okres w karierze. Bardzo dobrze czuje się w sezonie zimowym na piaskowo-syntetycznej nawierzchni na torze Cote d’Azur na Lazurowym Wybrzeżu. 12 i 18 lutego 2023 roku w ciągu tygodnia wygrał dwie gonitwy Listed w Cagnes-sur-Mer: tę samą co dzisiaj Grand Prix Riviera Cote d’Azur na 2000 m oraz Prix Saonois (1600 m). Odniósł wtedy cztery zwycięstwa z rzędu.

  Wcześniej trzy razy biegał w gonitwach Pattern i nie szło mu tak dobrze. Dwukrotnie w Listed Race na 1600 – był czwarty w Lyonie (2018 rok) i szósty na Longchamp (2021). W 2020 roku wystartował nawet w Prix Royal Oak G1, czyli francuskim St. Leger, ale był ostatni (ósmy) ze stratą 12 długości do przedostatniego konia i około 55 długości do zwycięskiego Subjectivista. To był jednak zdecydowanie za długi dla niego dystans (3100 m).

  Najlepszy występ w karierze w gonitwie Pattern Hooking miał 11 czerwca ubiegłego roku na Longchamp. Zajął wtedy pod Aurelienem Lemaitrem drugie miejsce w La Coupe – Fondation Claude Pompidou G3 na 2000 metrów. W ośmiokonnej stawce przegrał tylko 7/4 długości z trenowanym w Wielkiej Brytanii czteroletnim West Wind Blows. 19 lipca trochę gorzej spisał się w gonitwie Grand Prix de Vichy G3 na 2000 m, był czwarty, około 4 długości za zwycięskim One For Bobby.

  Po tej gonitwie trener Philippe Decouz zrobił mu 5 miesięcy przerwy w startach. Hooking pobiegł dopiero 22 grudnia w Chantilly w conditions klasy pierwszej na 1900 metrów i zajął pod Ronanem Thomasem drugie miejsce, pół długości za wałachem Rock Blanc. W sobotę był w jeszcze wyższej formie, w roli bitego faworyta nie zawiódł i wygrał kolejną gonitwę Listed w Cagnes-sur-Mer.

  Hooking świetnie czuje się w Cagnes-sur-Mer na na nawierzchni PSF, ale potrafił też wygrywać w Chantilly na trawie. Fot. Equidia

  W 2023 roku na jesiennej aukcji roczniaków Arqany w Deauville półbrat (po Oasis Dream) Le Destriera i Hookinga – Quiet Sea został zakupiony przez firmę Loko Trans, która odnosi duże sukcesy w wyścigach w Czechach i na Słowacji (wysyła też swoje konie na francuskie tory) za 80 tysięcy euro.

  Należący do Sławomira Pegzy Le Destrier szykuje się do sezonu 2024 na wrocławskim torze Partynice pod okiem Marleny Stanisławskiej. Być może zostanie w maju po raz drugi (miał już wstępny meldunek w sezonie 2022) zgłoszony w pierwszym zapisie do największej gonitwy porównawczej w Europie – Nagrody Łuku Triumfalnego, która odbędzie się 6 października na paryskim torze Longchamp. Pierwsze zgłoszenie (do 15 maja) kosztuje 8300 euro.

  Link do wyniku i filmu z wyścigu Hookinga w Cagnes-sur-Mer:

  GP RIVIERA COTE D’AZUR – JACQUES BOUCHARA – FINALE POLYTRACK CHALLENGE | France Galop (france-galop.com)

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Hooking wygrywa 27 stycznia 2024 roku gonitwę Listed w Cagnes-sur-Mer. Fot. France Sire

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły