More

  Córka Galileo Warm Heart w rekordowym czasie wygrywa Pegasus World Cup Turf po kolejnej brawurowej jeździe Ryana Moore’a

  Coolmore wylansowało kolejną wielką międzynarodową gwiazdę po epokowym ogierze Galileo. Warm Heart w 2023 roku jako trzylatka wygrała w Europie trzy prestiżowe wyścigi na 2400 metrów dla klaczy – Ribblesdale Stakes G2 podczas Royal Ascot, Yorkshire Oaks G1 i w Paryżu na Longchamp Prix Vermeille G1. W Breeders’ Cup Filly & Mare Turf G1 na 2000 m tylko o szyję uległa znakomitej Inspiral, a w grudniu była trzecia w Hong Kong Vase G1 na 2400 m. W sobotę 27 stycznia w roli drugiej faworytki (12:5) zwyciężyła na Florydzie w Pegasus World Cup Turf G1 (pula nagród milion dolarów) na nietypowym dla siebie dystansie 1800 m.

  Po raz kolejny po mistrzowsku i kaskadersko przecisnął się na niej przy kanacie Ryan Moore, niczym na derbiście Aguste Rodin w Breeders Cup Turf. Dzięki temu Warm Heart o pół długości pokonała I’m Very Busy i ustanowiła rekord toru Gulfstream Park na 1800 m na trawie – 1 min 44,45 s. Warm Heart pochodzi z tej samej odnogi rodziny 3-e, co zwycięzca Kentucky Derby, a później multichampion reproduktorów w Japonii, epokowy dla tamtejszej hodowli Sunday Silence. Warm Heart ma być w tym roku pokryta w USA trójkoronowanym w tym kraju, niepokonanym ogierem Justify, który jest ojcem niepokonanego w wieku dwóch lat City of Troy z Coolmore, zwycięzcy Dewhurst Stakes G1 w sezonie 2023.

  Pegasus World Cup Turf (G1, 1800 m, pula nagród milion dolarów) to miał być wielki pojedynek Europa kontra Stany Zjednoczone. Nie od dziś wiadomo, że konie ze Starego Kontynentu częściej i lepiej biegają na trawie, a te amerykańskie na nawierzchni piaskowej. Europa miała tylko jednego przedstawiciela, ale za to jakiego – właśnie czteroletnią Warm Heart (Galileo – Sea Siren po Fastnet Rock), wyhodowaną w Coolmore, trenowaną w Irlandii przez Aidana O’Briena.

  Ryan Moore – dżokej o żelaznych nerwach. Fot. Racing Post

  Jednak trochę niespodziewanie nie była faworytką, bo Amerykanie patriotycznie pierwszą grą (6:5) zrobili niepokonanego w trzech startach czteroletniego Integration (Quality Road – Harmonize po Scatt Daddy), konia wyhodowanego i trenowanego w USA. To dobry rodowodowo koń (jako roczniak kosztował 700 tysięcy dolarów), który ma tego samego ojca co zwycięzca głównej gonitwy Pegasus World Cup – National Treasure.

  Jest też jednak mało doświadczony – po zwycięskim debiucie w sierpniu 2023 roku zdołał co prawda wygrać Virginia Derby G3 na 1800 m i w listopadzie na tym samym dystansie Hill Prince Stakes G2, ale to niewiele w porównaniu z osiągnięciami Warm Heart, a też poziom amerykańskich gonitw Pattern na trawie jest niższy niż na piachu. Obawy te potwierdziły się w sobotę, bo Integration zajął w Pegasus World Cup Turf dopiero piąte miejsce.

  Wyścig był rozgrywany od startu w bardzo mocnym tempie, ale Ryan Moore na Warm Heart i tak postanowił jechać ofensywnie, usadowił się na trzecim miejscu, obawiając się, że na krótszym niż zwykle dystansie córka Galileo może nie zdążyć z finiszem. Integration szedł w ślad za nią, ale na finiszu zabrakło mu przyspieszenia.

  Ryan Moore wykonał natomiast podobny numer jak w zwycięskim Breeders Cup Turf na angielskim i irlandzkim derbiście Auguste Rodin, czyli na końcu zakrętu, przy wyjściu na finiszową prostą, przecisnął się wąską szczeliną przy kanacie. Wtedy jednak miał ułatwione zadanie, bo miejsce przy bandzie zrobił mu Broome, idący na lidera inny koń z Coolmore. Tym razem Moore działał osamotniony, a gdy przeciskał się przy kanacie to między Warm Heart a Main Event trudno już byłoby nawet szpilkę włożyć.

  Dzięki temu manewrowi córka Galileo na około 200 metrów przed celownikiem wyszła na prowadzenie i zyskała dwie długości przewagi. Gdyby nie ta brawurowa, wręcz kaskaderska jazda angielskiego dżokeja, Warm Heart mogłaby nie wygrać tego wyścigu. W końcówce bowiem stawała, a od pola bardzo mocno naciskały ją I’m Very Busy pod Iradem Ortizem jr i Catnip, dosiadana przez Lanfranco Dettoriego, ale zabrakło im pół długości do gwiazdy Coolmore.

  Warm Heart pod Ryanem Moorem wygrywa Pegasus World Cup Turf G1 przed I’m Very Busy pod Iradem Ortizem jr i Catnip, dosiadaną przez Lanfranco Dettoriego. Fot. horseracingnation.com

  – Co mogę powiedzieć? Moore pojechał perfekcyjnie. Ryan jest mistrzem w tym, co robi i dlatego jest championem – ocenił po wyścigu Irad Ortiz jr.

  Dettori znów sprawił wielką niespodziankę, zajmując trzecie miejsce, tak jak w Pegasus World Cup na Crupim (34:1), na zupełnie nie liczonej Catnip (47:1). Wybitny włoski dżokej ogłosił wcześniej, że po zakończeniu sezonu 2023 zakończy karierę, ale ostatecznie dał się skusić, by w tym roku jeździć jeszcze na torach w Stanach Zjednoczonych.

  – Jesteśmy zachwyceni – powiedział po występie Warm Heart na Florydzie jej trener Aidan O’Brien. – Ryan pojechał niesamowicie. Jesteśmy zachwyceni wszystkim co dzieje się wokół tej klaczy, a jej wyjazd do ogiera Justify jest niezwykle ekscytujący. Jest dla niego stworzona. Pokazała w swojej karierze, że ma wszystko. Jest twarda, wytrzymała, świetnie podróżuje, jest zdrowa. Myślę, że nie można chcieć niczego więcej od klaczy. Jest silna, radzi sobie na każdym podłożu, przy każdej taktyce. Czujemy się zaszczyceni, że możemy być częścią jej historii.

  Trener Aidan O’Brien jest zachwycony Warm Heart. Fot. Racing Post

  Wyhodowana w Coolmore Warm Heart biegała dotychczas 11 razy, wygrała 6 wyścigów i około 2,2 mln dolarów (najwyższy rating 121). W ubiegłym roku wygrała dwie wielkie gonitwy G1 dla klaczy na 2400 m – Yorkshire Oaks i Prix Vermeille oraz na tym samym dystansie Ribblesdale Stakes G2 podczas Royal Ascot. W listopadzie była druga, o szyję za wybitną Inspiral, w Breeders Cup Filly & Mare Turf G1 na 2000 m. 10 grudnia zajęła trzecie miejsce w Hong Kong Vase G1 na 2400 m, tracąc ponad trzy długości do zwycięskiego francuskiego Junko.

  Warm Heart ma naprawdę, ciepłe, czy nawet gorące serce. To prawdziwa globtroterka, ale dzielnie znosi trudy podróży na różne kontynenty. W sobotę na Florydzie wygląda już na dość mocno podciągniętą, ale zachowywała dobrą kondycję i muskulaturę. Od maja 2023, gdy wygrała swój pierwszy wyścig w karierze w Leopardstown na 2000 m, w każdej gonitwie w zasadzie biegała na bardzo wysokim poziomie, a było ich aż 9 na trzech kontynentach. Jedyny trochę gorszy występ miała w irlandzkim Oaks, gdy zajęła piąte miejsce, tracąc 5,5 długości do zwycięskiej Savethelastdance, też z Coolmore.

  Warm Heart, tak jak obecnie większość najlepszych koni z Coolmore, należy nie tylko do wielkiego od dekad tercetu John Magnier, Michael Tabor, Derrick Smith, ale od trzech lat udziały w tych koniach ma firma Westerberg, należąca do Georga von Opela, niemieckiego miliardera z branży samochodowej. Jego dziadek Adam założył fabrykę samochodów Opel AG. Żona Georga – Emily jest Brytyjką, mają pięcioro dzieci, ich główną siedzibą jest Londyn, choć posiadają też rezydencje w Niemczech i w Szwajcarii.

  Właściciel firmy Westerberg i współwłaściciel Warm Heart, niemiecki miliarder Georg von Opel z żoną Emily po zwycięstwie klaczy Miss Yoda w niemieckim Oaks 2020. Fot. Wikipedia

  Ojcem Warm Heart jest wielokrotny champion reproduktorów w Europie Galileo (Sadler’s Wells – Urban Sea po Miswaki), którego sylwetkę znają chyba wszyscy miłośnicy wyścigów konnych na świecie. Galileo (wyhodowany przez Tsui and Orpendale, a zakupiony przez Coolmore) biegał tylko 8 razy, wygrał 6 wyścigów. Łatwo wygrał angielskie i irlandzkie Derby w 2001 roku, ale najwyższą notę otrzymał po triumfie w King George VI And Queen Elizabeth Diamond Stakes (132 rpr), bijąc od dwie długości ogiera Fantastic Light.

  Po sześciu kolejnych zwycięstwach Galileo przegrał w Irish Champion Stakes G1 o łeb z Fantastic Lightem, a rzucony niespodziewanie na piach w Belmont Park w USA był szósty w Breeders Cup Classic G1 na 2000 m, ponad 7 długości za świetnym ogierem Tiznow, co i tak należy uznać w tych warunkach za przyzwoity występ. Na torach zarobił ponad 1,6 miliona funtów. Galileo zakończył życie w 2021 roku.

  W hodowli zasłynął jako epokowy ogier, dając przede wszystkim najwyżej ocenionego konia w historii wyścigów – ogiera Frankel (niepokonanego w czternastu startach, 143 rpr, obecnie znakomitego reproduktora) oraz 16 innych koni z ratingiem na poziomie 125 funtów lub wyższym. Wśród nich są takie sławy jak: New Approach, Rip Van Winkle, Australia, Waldgeist, Nathaniel, Kyprios, Ulysses, Teofilo, Churchill, Japan, czy Ruler Of The World. W Polsce Derby 2021 wygrał syn Galileo Guitar Man, a ostatnio do hodowli został zakupiony z Coolmore Proud And Regal, który w sezonie 2024 będzie krył w Golejewku.

  Ojciec Warm Heart Galileo wygrywa Epsom Derby

  Matką Warm Heart jest wyhodowana w Australii i zakupiona przez Coolmore (gdy miała trzy lata) bardzo dobra wyścigowo Sea Siren (Fastnet Rock – Express a Smile po Success Express), która na 19 startów wygrała 7 wyścigów i w przeliczeniu ponad milion funtów (RPR 118). Sea Siren była świetną sprinterką, wygrała jako dwulatka w Australii trzy gonitwy G1 na dystansach 1200-1400 m.

  Jako trzylatka zwyciężyła w Irlandii w Belgrave Stakes LR na 1200 m, była też druga w Australii w BRC Doomben G1 na 1400 m. W hodowli przed Warm Heart Sea Siren urodziła cztery konie (wszystkie po Galileo), z których trzy wygrywały, ale tylko Celestial Object zyskał tytuł black type, jednak na średnim poziomie (RPR 99 funtów).

  Warm Heart pochodzi z bardzo wysoko cenionej, aczkolwiek niezbyt obecnie licznej rodziny 3-e (klaczy Quiver). Na dodatek wywodzi się z tej samej odnogi rodziny 3-e co jej najwybitniejszy przedstawiciel, zwycięzca Kentucky Derby, a później multichampion reproduktorów w Japonii, epokowy dla tamtejszej hodowli Sunday Silence. Te koneksje mogły być motywem dla włodarzy Coolmore, by zakupić w Australii klacz Sea Siren, matkę Warm Heart.

  Najwybitniejsze konie z rodziny 3-e (klaczy Quiver): Sunday Silence, La Fleche, Memoir, Umidwar, John O’Gaunt, Tiger Hill, Wild Again, Indian Ridge, Uganda (Ukrania, Udaipur), Bamboo Atlas, Octave, Hindostan, Umiddad, Palestine, Dominion, Rosewell, Fraise Du Bois, Sweet Nymph, Beau Pere (Nicer), Memoir.

  Warm Heart ma być w tym roku pokryta w USA trójkoronowanym w tym kraju w sezonie 2018, niepokonanym w sześciu startach ogierem Justify (Scat Daddy – Stage Magic po Ghostzapper), który w 2019 roku zaczynał stanówkę w Ashford Stud od 150 tysięcy dolarów, w 2023 roku było to 100 tysięcy, a w tym sezonie cena jest ustalana na podstawie prywatnych negocjacji (private).

  W ubiegłym roku biegały pierwsze trzylatki po Justify – cztery konie po nim osiągneły rating powyżej 115 funtów, najwyżej sklasyfikowany (124) jest City of Troy z Coolmore, w 2023 roku niepokonany w trzech startach jako dwulatek, zwycięzca Dewhurst Stakes G1 w Newmarket na 1400 m.

  Link do filmu z Pegasus World Cup Turf:

  Pegasus World Cup Turf

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Warm Heart wygrywa Pegasus World Cup Turf 2024. Fot. paulickreport.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły