More

  Derby 2022: El Corazone poleci matką, czy ojcem?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 12 EL CORAZONE

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  12. El CORAZONE (IRE)
  pochodzenie: Dandy Man – Marigold / Marju
  hodowca: Ballyhane Stud
  właściciel: W. Cichocki, K. Kamińska, J. Kostera – Cybersecurity, M. Kostera, S. Skowrońska-Kostera i M. Sołtysiak

  trener: Wiaczesław Szymczuk
  jeździec: dż. Wiaczesław Szymczuk  

  Podobna historia jak z Matt Machine jest w kontekście dystansu 2400 m z El Corazone. W Iwna sprzyjało mu wolne tempo w dystansie i szybka końcówka był blisko trzeci. Rodowód ma rozrzucony. Jego ojciec Dandy Man był typowym wysokiej klasy sprinterem, wygrywał na 1000-1200 m, z kolei matka zwyciężała w handicapach na 2400-2600 m (niezły rating 109 funtów). W którym kierunku pójdzie El Corazone? Na Zachodzie konie po Dandy Manie w większości są bez szans w dużym wyścigu na 2400 m, ale w Polsce niekoniecznie.

  Przeanalizowałem dogłębnie rodowód El Corazone i coraz bardziej się do niego skłaniam. Ze strony matki jest tam fantastyczna dystansowa krew, która może się odezwać, a wtedy nawet ten Dandy Man może go w Derby nie powstrzymać. Po pierwsze El Corazone jest półbratem dobrego Art Scholar (po Pyrus), który w Anglii na 72 starty wygrał 10 wyścigów i 95 tysięcy funtów (rating 102). Poza wygraną w wieku dwóch lat, były to zwycięstwa na dystansach 2000-2400 m, co podnosi szanse El Corazone w Derby.

  Przede wszystkim jednak El Corazone ma znakomitą babkę i prababkę, które same bardzo dobrze biegały i urodziły też świetne w dystansie potomstwo. Babka El Corazone – Ionian Sea (po angielskim derbiście, stayerze z niemiecką krwią – Slip Anchor) wygrała Listed w Lyonie na 2300 m, urodziła trzy świetne konie, ale jednak – uwaga – mimo wszystko po dystansowych Sadler’s Wellsie, Galileo i Montjeu, nie po sprinterze Dandy Man.

  Z synów Ionian Sea – The Great Gatsby (po Sadler’s Wells) był dla Johna Magniera drugi w angielskim Derby 2003 (w treningu Aidana O’Briena, pod Patem Edderym), o długość za Kris Kinem. Imperial Monarch (po Galileo) wygrał w barwach Coolmore Grand Prix de Paris G1 na 2400 m. Mount Athos (po Montjeu) wygrał Ormonde Stakes G3 na 2700 m, był też trzeci w Melbourne Cup G1 na 3200 m.    

  Prababka El Corazone – Snow Day wygrała dla dawnego potentata wyścigowego Roberta Sangstera dwie gonitwy G3 we Francji na 2100 m. Po Sadler’s Wellsie urodziła Oscara, który był drugi w francuskim Derby jeszcze na 2400 m i o dwie długości pobił wybitnego Peintre Celebre, a następnie był dobrym reproduktorem, dając konie na gonitwy skakane. Pełny brat Oscara Blue Stag był drugi w Epsom Derby 1990 za Quest for Fame, a następnie cenionym reproduktorem w Brazylii.

  Matka El Corazone – Marigold  jest po Marju, synu Last Tycoona. Marju był uniwersalny, bo wygrał na milę St. James’s Palace Stakes G1 podczas Royal Ascot, ale był też drugi na 2400 m w angielskim Derby.

  Marigold biegała solidnie w wyścigach płaskich w Irlandii 25 razy, wygrała 3 wyścigi handicapowe i 54 tysiące funtów (miała wysoki rating 109). Zwyciężyła dwa razy na 2400 m i raz na 2600 m, co przedłuża nadzieje El Corazone na dobre występy w Iwna i Derby, ale trzeba pamiętać o ojcu. Raz pobiegła w LR, ale była ósma daleko. Biegała też 6 razy w gonitwach płotowych, dwa razy była w nich druga.

  Marigold urodziła El Corazone, gdy miała już 21 lat. Wcześniej urodziła 5 biegających koni, z których dwa wygrały wyścigi, jeden miał dobrą karierę. Urodzony w 2007 roku Art Scholar (po Pyrus) biegał aż 72 razy, wygrał 10 wyścigów (na dystansach 2000-2400 m) i 95 tysięcy funtów (rating 102 funty). Jaeger Train (po Captain Rio) wygrał jeden wyścig, rating 74 funty. Dwaj pełni bracia El Corazone – Dandiesque (rating 69) i Mr Weebee (rating ledwie 21) nie wygrali wyścigu, co nie jest dobrym prognostykiem.

  Z taką rodziną żeńską, gdyby El Corazone był po dystansowym ogierze, lub chociaż milerze, to byłby mocnym kandydatem do wygrania polskiego Derby. Ten Dandy Man jednak mocno trzyma go w dystansie za szelki. Niemniej El Corazone pozostaje czarnym koniem wyścigu, kandydatem do sprawienia niespodzianki, podobnie jak Taymour.

  Ojciec El Corazone – Dandy Man był typowym sprinterem, który wygrywał na dystansach 1000-1200 m i podobne uzdolnienia ma jego potomstwo. Dandy Man (po Mozarcie, synu Danehilla) biegał 30 razy, wygrał 6 wyścigów, w tym G3 i trzy LR, wszystkie gonitwy Pattern wygrywał na dystansie 1000 m. Bardzo trudno potomkom takiego ojca zwyciężać w poważnych gonitwach powyżej 2000 m.

  Kilka koni po nim z powodzeniem biegało na Służewcu. Zdecydowanie najlepszy był Fiburn F, który wygrał Nagrodę Mokotowską, był drugi w Ministra Rolnictwa, Dakoty, Skarba i Dorpata. Trzylatkiem biegał we Francji, dwa razy był drugi i raz trzeci na 1600 m, w Listed w Cagnes był ósmy na 10 koni. Z koni po Dandy Man na Służewcu wygrywały też w grupach – Seamus Lavin, Gone Hill, Karlon, Vhagar i Groszek, który był drugi w Nagrodzie Strzegomia.  

  El Corazone zrobił bardzo dobre wrażenie już w Memoriale Tomasza Dula w dniu otwarcia sezonu na Służewcu, gdy po pasjonującej walce przegrał tylko o łeb z Magicem, a następnie zajął bardzo dobre trzecie miejsce w Nagrodzie Rulera, pokonując o nos Kaneshyę. Potwierdził wysoką formę na wiosnę stajni trenera Wiaczesława Szymczuka, której ukoronowaniem było zwycięstwo Jenny of Success w Wiosennej.

  El Corazone jest z ważnej dla polskich wyścigów i hodowli rodziny 21-a  klaczy Wagtail Selima, z której pochodzą cenne u nas reproduktory, przede wszystkim Dakota, ale też Roulette i Don Corleone, ale one są z innej odnogi tej rodziny. Utytułowane konie z 21-a to:
    Capote, Doyoun, Bachelors Double, Derring-Do, In Reality, Iltis, Hastings,  Sakhee (Thawakib), Wiener Waltzer, Glint of Gold, Treasure Beach, Alexandrova,  Mastercraftsman, Indian Charlie, Piccolo, Mull of Kintyre, Broad Brush (Exceller),  Canyon Creek, Sweetmeat,  Charles the Twelfth, Hethersett,  Lonely,  Olambala, Maltster, William of Valence (Le Ksar, King of Trumps, King Legend),  Polly Flinders (Macaw, Prudery, Prudish, Buskin), Silver Hawk, Neasham Belle,  Peleid
    Dakota, Don Corleone, Roulette, Tioman Island, Hard Work, Taormin, Sava  (Savignon), Wonderful    

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły