More

  Derby 2022: Trener Walicki wygra Taymourem po raz czternasty?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 13 TAYMOUR

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  13. TAYMOUR (FR)
  pochodzenie: Mukhadram – Tabassum / Nayef
  hodowca: Sunderland Holding Inc.
  właściciel: AMP Invest Sp. z o.o.
  trener: Andrzej Walicki
  jeździec: dż. Sanzhar Abaev

  To może być czarny koń gonitwy. Na starcie ma już 2-3 długości przewagi nad rywalami, ponieważ trenuje go sam Andrzej Walicki, który jak nikt w Polsce potrafi przygotować formę konia na pierwszą niedzielę lipca. Trzynasty numer startowy, trzynaście razy wygrywał polskie Derby trener Walicki (plus Korab został derbistą w Austrii). Czy ta trzynastka okaże się szczęśliwa dla Taymoura?

  Taymour, kupiony jako roczniak za 14 tysięcy euro przez braci Andrzeja i Ryszarda Zielińskich, po pierwsze jest trenowany przez mistrza Andrzeja Walickiego, po drugie ma bardzo dobry rodowód. Po trzecie, nieźle dotąd biegał i wydaje się, że stopniowo progresuje.

  Ojciec Taymoura Mukhadram (po Shamardalu) dał przychówek dobrze biegający w Polsce, na czele z koniem roku 2020 Timemasterem, ale nieźle spisywały się też Mukhadar, Dame Gladys, Bat Eater, Szarratu. Mukhadram na 16 startów wygrał dla Hamdana al Maktouma 5 wyścigów i 1,9 mln funtów. Najlepszy był jako pięciolatek, gdy wygrał Eclipse Stakes G1 na 2000 m, był też drugi w Dubai World Cup G1 i trzeci w Króla i Królowej w Ascot na 2400 m (rating 123 funty). 

  Mukhadram przez 6 sezonów krył w Anglii po 6-7 tysięcy funtów. Od 2021 roku stacjonuje we Włoszech – cena stanówki 4500 euro. Cztery konie po nim przekroczyły rating 100 funtów, ale bardzo dużo biegało w przedziale 90-100 (Timemaster po występie we Francji, który mu nie wyszedł, dostał w Racing Post 98).

  Taymour ma cenną matkę, rzadko polscy właściciele są w stanie finansowo kupować konie od klaczy black type. Tabassum (po Nayef) na 5 startów dla młodego szejka Mohammeda wygrała dwa wyścigi jako dwulatka, w tym Oh So Sharp Stakes G3 w Newmarket na 1300 m, była trzecia w Rockfel Stakes G2 też na 1400 m (rating 108 funtów).

  Przed Taymourem urodziła 6 koni, z których 5 wygrało, a dwa okazały się bardzo dobre – Jaaref (rating 103 funty) i Yaalait (100), ale biegały w okolicach 1600 m, co teoretycznie nie wróży Taymourowi dobrze w dystansie, ale w polskich warunkach na 2400 m może sobie radzić, jeśli będzie w pełni zdrowia i w optymalnej formie.

  Babka Taymoura Tomoohat (po Danzigu, czyli raczej szybkość i sprinty) biegała tylko dwa razy w treningu słynnego Sir Michaela Stoute’a. Z debiutu jako dwulatka wygrała na 1200 m w Newmarket w stawce 23 koni (rating 95 funtów). Jako trzylatka była raz dziewiąta na 10 koni w G3 na 1600 m.

  Prababka Taymoura – Crystal Downs była z kolei po stayerze Alleged, dwukrotnym zdobywcy Nagrody Łuku Triumfalnego, ojcu Jape, championa reproduktorów w Polsce. Crystal Downs wygrała tylko jeden wyścig, ale była dużej klasy, była na miejscach 2-4 w kilku gonitwach G1, w tym w Irish 1000 Guineas. Była milerką, ale raz została spróbowana na 2400 m w Epsom Oaks i nie dała rady. Zajęła ósme miejsce na 10 klaczy, aż 33 długości za zwycięską Ramrumą, matką znanego ze Służewca King Life.

  Budową Taymour nie imponuje, dlatego chyba kosztował mniej niż wskazywałby jego rodowód i kariera rodzeństwa. W Memoriale Jerzego Jednaszewskiego, w którym był szaleńczo szybki początek (28,4 s na 500 m) i bardzo wolny ostatni kilometr (1 min 6,3 s) Taymour walczył o zwycięstwo, ale w końcówce nie dał rady Le Destrierowi i Don Kastersowi, mimo że niósł od niego 4 kg mniej (podobnie jak Le Destrier).

  Taymour trzy razy nieźle biegał jako dwulatek. W debiucie był dopiero czwarty, ale nie był jeszcze gotowy, a trafił na dobre konie – Joy Bere, Kenę i Kaneshyę. W następnym starcie wygrał o szyję od Donny Di, w Nagrodzie Jaguara uległ o szyję odwiecznemu rywalowi Don Kastersowi (a o szyję wyprzedził Marvelous Stam).

  Przez zimę powinien poprawić, ale 1 maja w Nagrodzie Irandy nie było tego widać. Trener Walicki liczył na niego w kontekście Derby, ale z wagą 56 kg bardzo wyraźnie uległ w Irandy Don Kastersowi, który niósł 3 kg więcej. W zasadzie rywal minął go w połowie prostej jak stojącego. W Memoriale Jednaszewskiego było już lepiej, bo prowadził i walczył, ostatecznie skończył trzeci, ale już bliżej Don Kastersa. W Derby do trzech razy sztuka?

  – Taymour jest w kondycji bardzo dobrej, natomiast czy ma klasę? Ostatnie dwa wyścigi pokazały, że chyba nie za dużą. Powinien dobrze biegać przez wzgląd na formę, ale na wygranie może to być za mało. Zrobiłem mocny wyścig w Jednaszewskiego. Wyszedł ładnie na front, ale nie walczył. Czegoś mu brakowało – powiedział w tym tygodniu trener Walicki.

  Taymour pochodzi z niezbyt licznej rodziny 15-a  klaczy Venus, sukesy wśród jej reprezentantów odnosiły:
    Selkirk, Scottish Rifle, Montauciel (wygrał na Służewcu Wielką Warszawską przed Appasionatą), Linacre, Amethystine, Embargo.   

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły