More

  Polskie źrebaki 2023 (cz. 9): W Golejewku urodziła się „mała Smużka” – córka Bush Brave’a i Simki

  Niedzielny wieczór był bardzo gorący w polskich stadninach. Minutę po tym, jak Jarosław Zalewski przysłał wiadomość o narodzinach pierwszego źrebaka po zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej 2020 ogierze Nagano Gold, hodowczyni z Golejewka Sabina Sorel poinformowała, że w tej stadninie kilka chwil temu przyszła na świat córka trójkoronowanego w Polsce ogiera Bush Brave i dobrej wyścigowo oraz pochodzeniowo, wyhodowanej w SK Iwno klaczy Simka (Jape – Strefa po Saphir). Dziś zamieszczamy jej fotografię tuż po urodzeniu, a za kilka dni więcej zdjęć małej klaczki, która jest kuzynką znakomitej Smużki, jednej z najlepszych klaczy w historii polskich wyścigów.

  Trenowana przez Krzysztofa Ziemiańskiego Simka (córka wielkokrotnego championa reproduktorów w Polsce – Jape’a) biegała 19 razy, wygrała 5 wyścigów i 85 790 złotych. Zwyciężyła w Nagrodzie Pink Pearla, była druga w Rzeki Wisły i Życia Warszawy, czwarta w Sac-a-Papier, Zamknięcia Sezonu i Golejewka.

  Trzy ostatnie starty miała w gonitwach płotowych i przeszkodowych w treningu Grzegorza Wróblewskiego, ale po wyleczeniu urazu i rocznej przerwie nie poszło już jej dobrze – była czwarta, piąta i dziewiąta we Wrocławiu.

  Simka pochodzi z wybornej rodziny z Iwna, wprost od klaczy Synogarlica (Ceremoniał – Sulima po Arras), która wygrała na Służewcu Nagrodę Soliny i urodziła znakomitą Smużkę (po Mehari), jedną z najwybitniejszych klaczy w historii polskich wyścigów.

  Smużka wygrała polski Oaks, Soliny, Wiosenną (Polish 1000 Guineas), Golejewka, Pragi i na Węgrzech słynną gonitwę Kincsem Dij. W Derby 1976 na Służewcu Smużka zajęła drugie miejsce za wybitną Irandą.

  W Golejewku w styczniu urodził się pierwszy ogierek po trójkoronowanym ogierze Bush Brave od klaczy Tawuła. Teraz stadnina doczekała się pierwszej klaczki po „Buszu”.

  Zakupiony przez Dariusza Jaskólskiego na aukcji roczniaków w Irlandii za symboliczną kwotę 1800 euro Bush Brave okazał się na torze fenomenem o znakomitym przyspieszeniu. Zdobył w Polsce nie tylko potrójną, ale nawet poczwórną koronę, bo triumfował także w Wielkiej Warszawskiej.

  Wprost deklasował rywali w najważniejszych wyścigach. Derby wygrał od Velnelisa aż o 10 długości, St. Leger o 5,5, a WW o niewiarygodne 13 długości przed Largo Forte. Biegał 11 razy, wygrał w wielkim stylu, zwykle z dużą przewagą, osiem wyścigów, w tym Mokotowską, Dorpata, Rulera, Derby, St. Leger. Wielką Warszawską i Golejewka.

  Trójkoronowany Bush Brave w akcji

  W sezonie 2022 pierwszym koniem po ogierze Bush Brave, który wyszedł do startu, był wyhodowany w Krasnem Tarik, syn Tantry, która wygrała Oaks na Słowacji. Rozpoczął karierę w porywającym stylu, wygrywając nieźle obsadzony bieg dla debiutantów. Pokonał m. in. Migliore Speranzę (wygrała później Nagrodę Efforty) i Sprytnego Heńka. Następnie był drugi w rywalizacji o Nagrodę Dorpata za Clydem i wygrał bieg o Nagrodę Intensa dla koni polskiej hodowli, po walce pokonując External Powera. W Mokotowskiej finiszował na siódmym miejscu, ale z niewielką stratą do najlepszych.

  Z każdym tygodniem tego roku powinno się rodzić coraz więcej młodych koni i liczymy na dynamiczne rozkręcenie naszego cyklu “Polskie źrebaki 2023”. Zapraszamy Państwa do tworzenia wspólnie galerii źrebaków pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, urodzonych w 2023 roku w Polsce (a także za granicą, jeśli ktoś wysłał klacz na stanówkę). Poprosimy wszystkich polskich (i nie tylko) hodowców i właścicieli o przesyłanie do nas informacji o narodzinach i zdjęć małych pupili, gdy w Waszej stadninie urodzi się w tym roku źrebak.

  Chętnie na Traf News zamieścimy zdjęcia tych młodych koni, przedstawimy ich rodziców oraz hodowcę/właściciela. Mamy nadzieję na szeroki odzew i to, że powstanie dzięki temu ciekawy cykl, który też – obok walorów informacyjnych – zintegruje środowisko wyścigowo-hodowlane w Polsce, będzie jednym z elementów podniesienia prestiżu hodowcy w Polsce, zachęcenia kolejnych osób do hodowania folblutów i arabów.

  Zdjęcia nie muszą być koniecznie bardzo wysokiej jakości (zwykle pewnie technicznie będzie możliwe zrobienie na szybko zdjęcia w boksie smartfonem), chodzi o informację i pierwszy rzut oka miłośników hodowli i wyścigów na młodego źrebaka.

  Informacje prosimy przesyłać pod numer telefonu 502 499 907 (także WhatsApp) lub na adres mailowy:
  [email protected]

  RZ

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły