More

  Tattersalls Ireland już 25 i 26 maja zaprasza polskich właścicieli na jedyną irlandzką aukcję Breeze Up, czyli koni w treningu

  Tattersalls Ireland Goresbridge Breeze Up to aukcja organizowana przez irlandzki oddział Tattersalls – odbędzie się 26 maja 2023 roku. Jest to jedyna aukcja tego typu w całej Irlandii. Zakwalifikowanych do niej zostało około 220 koni, z niemal 800 zgłoszonych przez sprzedawców. Ideą aukcji jest sprzedaż koni praktycznie gotowych do rozpoczęcia kariery wyścigowej.

  Słowo „Breeze” można tłumaczyć na język polski jako bryza lub wiatr, ale nie do końca o to chodzi w angielskim dialekcie wyścigowym. W tym przypadku bardziej właściwie określenie to „przewiew”. W ten sposób nazywany jest rodzaj ruchu konia, mieszczący się pomiędzy tradycyjnym tempem treningowym (kenter), a najbardziej efektywnym, wyścigowym galopem. W polskiej gwarze wyścigowej często określa się to jako „półmachy”.

  Z zasady w ten właśnie sposób podczas aukcji Breeze Up, a dokładniej zazwyczaj dzień przed nią, konie prezentowane są potencjalnym klientom na torze wyścigowym. Z tego wynika, że dwulatki wystawione na aukcję, mają za sobą już dużą część okresu przygotowawczego. W teorii są gotowe do biegania, a od rozpoczęcia kariery dzielą je tylko ostatnie szlify.

  Historia aukcji typu Breeze Up sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. Wszystko zaczęło się od tego, że konie w amerykańskim treningu rozpoczynały pracę wcześniej (w młodszym wieku) niż te europejskie. Efekty tego były takie, że gdy jako dwulatki przyjeżdżały ze Stanów Zjednoczonych do Europy, to świetnie sobie radziły i były bardzo skuteczne. Ich zamysł treningowy opierał się właśnie na pracy w rytmie takich “przewiewów” na krótkim dystansie, około dwóch furlongów (czyli około 400 metrów).

  Obecnie normą jest wcześniejsze rozpoczynanie przygotowań koni do sezonu, a taka forma pracy, przełożona na prezentację w przeddzień aukcji, ma na celu zobrazowanie możliwości koni oraz dania szansy obserwatorom na sprawdzenie, w jaki sposób dany koń zachowuje się po tego rodzaju treningu. Dzięki temu klienci mają możliwość wyciągnięcia wniosków, czy dany dwulatek nie został przyciśnięty, w okresie przygotowawczym do aukcji, zbyt ciężkim treningiem, co później ograniczyłoby jego potencjał na torze.

  Urodzony w połowie kwietnia Prince Of Pillo prezentuje się podczas irlandzkiej aukcji Tattersalls Ireland Goresbridge Breeze Up 2022, na której został sprzedany za 38 tysięcy euro. Niespełna dwa miesiące po aukcji wygrał z debiutu, a po kolejnych dwóch miesiącach odniósł bardzo łatwo zwycięstwo w gonitwie rangi Listed na 1000 metrów.

  W tym miejscu pojawia się podział środowiska wyścigowego, nie tylko polskiego, ale i światowego. Zwolennicy aukcji typu Breeze Up postrzegają je jako świetny model w biznesie wyścigowym, ze względu na to, że sprzedawane na nich konie są gotowe do wyścigów. Dużym plusem jest znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania konia w treningu przedsezonowym. Od momentu zakupu roczniaka we wrześniu, do pierwszych startów koni dwuletnich, mija około dziewięciu miesięcy. Aukcje Breeze Up zazwyczaj odbywają się między kwietniem a czerwcem, więc nawet wliczając czas na przestawienie konia w docelowy rytm pracy, przygotowujący do debiutanckiego startu, okres oczekiwania na pierwszy wyścig zmniejsza się kilkukrotnie, najczęściej o około pół roku.

  W Wielkiej Brytanii i Irlandii jest szczególnie duży popyt na konie szybkodojrzewające. Sporo tamtejszych klientów chce kupić dwulatka na aukcji Breeze Up, który od razu będzie mógł biegać na wysokim poziomie. Dzięki temu odliczyć kilkanaście tysięcy euro za zimowy trening i od razu myśleć o wygranych.

  Z drugiej strony są jednak ludzie, którzy nie są jeszcze przekonani do systemu aukcji Breeze Up. Zazwyczaj wynika to z tego, że wolą samodzielnie pracować z końmi od ich pierwszych dni w treningu. Z biegiem lat coraz więcej osób jednak ceni sobie aukcje koni z treningu, to z kolei jest efektem troski organizatorów o zapewnienie odpowiedniej jakości sprzedawanych koni. Tattersalls Ireland kwalifikuje do aukcji tylko nieznaczną część koni, pierwotnie do niej zgłoszonych, jest to zaledwie około 28 procent.

  W parze, razem ze wzrostem popularności aukcji, idzie także poprawa wyników sprzedawanych na nich koni. O tym świadczy między innymi postawa na torach wyścigowych doskonałego ogiera Native Trail, który jako pierwszy w historii koń zakupiony na aukcji dwulatków w treningu, wygrał National Stakes (G1 – 1400 m) oraz Dewhurst Stakes (G1 – 1400 m).

  Syn ogiera Oasis Dream Native Trail został nabyty przez należącą do władcy Dubaju szejka Mohammeda stajnię Godolphin podczas aukcji Tattersalls Craven Breeze Up Sale w kwietniu 2021 roku za 210 tysięcy gwinei (funtów). Niegdyś powszechnym było przeświadczenie, że na aukcje dwulatków trafiają konie drugiego sortu, a także, że szybko się one wypalają.

  Zakupiony na aukcji Breeze Up Native Trail wygrywa prestiżową angielską gonitwę dla dwulatków – Dewhurst Stakes G1 w 2021 roku. Fot. Godolphin.

  Owszem wierzono, że są gotowe do wyścigów wcześniej, ale także, że prędzej kończą kariery. Native Trail jest tylko jednym z przykładów z ostatnich lat, poniekąd obalających te tezy. To dlatego, że syn ogiera Oasis Dream przyciągnął uwagę jednego z najważniejszych graczy na światowym rynku wyścigowym, co oczywiście nie zdarza się w przypadku koni niższego sortu. Do tego biegał kapitalnie nie tylko w wieku dwóch lat, ale i trzylatkiem. Wygrał pierwszy irlandzki klasyk sezonu – 2000 Gwinei G1, oprócz tego był drugi w angielskim 2000 Guineas Stakes oraz zajął trzecie miejsce w Coral Eclipse Stakes (G1 – 2000 m), zaledwie pół długości za zwycięskim Vadenim, francuskim derbistą.

  O ile historia Native Traila jest ciekawa, to trzeba powiedzieć jasno, że konie tej klasy są dla większości polskich kupców zwyczajnie niedostępne ze względu na wysokie ceny. W roku 2022 najdroższe dwulatki na aukcjach wiodących europejskich domów aukcyjnych, osiągały ceny nawet powyżej 500 tysięcy euro.

  Syn ogiera Zoffany został sprzedany na aukcji firmy Arqana za 550 tysięcy euro. Podczas licytacji na Tattersalls Craven syn Kodiaca, będący pierwszym źrebakiem swojej matki, kosztował 525 tysięcy funtów.

  Aukcja Tattersalls Ireland Goresbridge Breeze Up w tej statystyce zajęła trzecie miejsce za sprawą córki ogiera Saxon Warrior, sprzedanej za 520 tysięcy euro. Była ona jednocześnie najdrożej sprzedaną klaczą dwuletnią w Europie w roku 2022. Jest to wynik imponujący, ponieważ łączna kwota uzyskana za sprzedane konie podczas Tattersalls Ireland Goresbridge Breeze Up jest sporo mniejsza od tych z Craven i Arqana Breeze Up, a nie przeszkodziło to w uzyskaniu tak wysokiej ceny za obiecującą klacz.

  Dane udostępnione nam przez organizatorów doskonale obrazują to, że jedyna irlandzka aukcja Breeze Up dynamicznie się rozwija i należy spodziewać się podtrzymania tej tendencji również w roku 2023. Wartościowe dla polskich właścicieli powinno być to, że – pomimo wzrostu cen najdroższych dwulatków i bezpośrednio z tym powiązanej średniej ceny – mediana utrzymuje się w okolicach 20 tysięcy euro.

  Ta kwota na polskie realia wydaje się być spora, ale – dla porównania – mediana z aukcji roczniaków Tattersalls Ireland Yearling Sale 2022 wynosi 26 tysięcy euro, a podczas niej polscy właściciele zakupili przecież wiele roczniaków. To oznacza więc, że konie na aukcjach Breeze Up wcale nie muszą być droższe od roczniaków, pomimo doświadczenia zdobytego w treningu.

  Pod względem wydatków podczas aukcji Tattersalls Ireland Goresbridge Breeze Up 2022 pierwsze skrzypce grali kupcy z Wielkiej Brytanii, a zaraz za nimi byli Irlandczycy. Ciekawe jest to, że trzecie miejsce zajmują Włosi. Kupcy z Włoch znaleźli na tej aukcji swoją niszę, średnia cena nabywanych przez nich koni była znacznie niższa niż właścicieli z innych państw, ale kupowali oni stosunkowo dużo koni za niewielkie pieniądze. Analogicznie sytuacja miała się w przypadku Hiszpanów i najprawdopodobniej dotyczyłoby to także Polaków. 

  U części polskich właścicieli utarło się przekonanie o potrzebie czekania z końmi kupowanymi dwulatkami aż do sezonu trzyletniego, czemu przeczy statystyka. Spośród koni zakupionych na aukcji Tattersalls Ireland Goresbridge Breeze Up, aż 33 konie już w wieku dwóch lat odniosły zwycięstwo. Lepiej wypadają tylko Tattersalls Craven i Goffs UK, ale mediana na tych aukcjach była znacznie wyższa niż na aukcji irlandzkiej. W przypadku Tattersalls Craven wynosiła ona aż 90 tysięcy funtów (102 tys. euro), a na Goffs UK 36 tysięcy funtów (41 tys. euro).

  Wśród 42 zwycięstw koni, zakupionych na irlandzkiej aukcji Tattersalls Ireland Goresbridge Breeze Up 2022, tylko jedno było w gonitwie ze statusem Pattern. Prince Of Pillo, kupiony za 38 tysięcy euro, wygrał we wrześniu gonitwę rangi Listed na 1000 metrów w Wielkiej Brytanii. Oprócz niego w 2022 roku, konie kupione w poprzednich latach na tej irlandzkiej aukcji, wygrały 9 gonitw Pattern. Layfayette kosztował 54 tysiące euro w 2019 roku, a w minionym sezonie wygrał po jednej gonitwie Listed, G3 oraz G2.

  Z tańszych koni wyróżnił się Buddy Bob, który w wieku ośmiu lat wygrał Listed w Hanowerze na 1300 metrów dla Diny Danekilde, szwedzkiej trenerki. Buddy Bob od 2019 roku przynajmniej raz w sezonie zajmował płatne miejsce w gonitwach rangi Listed lub G3.

  Bardzo dobrze spisywał się też sprzedany rok wcześniej, za 10 tysięcy funtów, Claymore (po New Bay). W czerwcu 2022 wygrał podczas słynnego mityngu Royal Ascot wyścig Hampton Court Stakes (G3 – 2000 m), pewnie pokonując ogiera własności samego angielskiego króla – Reach For The Moon, wyhodowanego przez Elżbietę II. 

  Claymore pewnie wygrywa Hampton Court Stakes podcza Royal Ascot. Fot. Yorkshire Post

  Polski rynek właścicielski nie do końca odkrył jeszcze aukcje koni w treningu, zarówno dwuletnich jak i starszych, ale to powoli się zmienia i z upływem czasu staje się dla Polaków bardziej powszechne. Jednak Tattersalls Ireland jest w Polsce firmą doskonale znaną. Polacy na irlandzkich aukcjach Tattersalls kupili wiele bardzo utalentowanych koni, które odnosiły duże sukcesy, łącznie z wygranymi w Derby, a nawet znalazły się wśród nich konie trójkoronowane.

  Wśród tych koni są takie gwiazdy polskich torów jak: Bush Brave, Va Bank, Night Thunder, Lady Iwona, Blizbor, Gancegal, Medrock, Gabriella Essence, Cape Ducato, Blue Connoisseaur, Santa Klara, Emperor Ajeez, Kokshe, Velnelis, Hard Work, Espadon, Tantal, Star Poker, Zielona Herbatka, Enjoy The Silence, Young Boy, Snowywhite, Finiszova, Endorphin, Big Luck, Inheritor, Exciting Life, Black Pantera, czy Electra Deelites.

  Przedstawicielem Tattersalls Ireland na Polskę jest Tomasz Szumski.
  Dane kontaktowe:
  Tel. 00353 876603569
  e-mail: [email protected]

  Katalog aukcji Tattersalls Ireland Goresbridge Breeze Up ukaże się już 11 kwietnia na stronie: https://www.tattersalls.ie/

  Michał Celmer

  Krótki film przedstawiający aukcję Breeze Up.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły