More

  Kumulacje w Traf Online. Co pokaże we wtorek w Chantilly trzyletni syn angielskiej oaksistki ze stajni Godolphin?

  We wtorek w Traf Online jest możliwość obstawiania ośmiu gonitw (od godziny 14.07 do 18.15) z dwóch torów: La Teste de Buch (gonitwy płaskie i płotowe) i Paris-Vincennes (kłusaki). Już w pierwszej gonitwie o 14.07 jest przewidziany zakład czwórki, w której skumulowana pula wyjściowo wynosi ponad 3970 złotych. Kumulacje są także w tripli (gonitwy 1-3) – 485 zł i w kwincie (gonitwy 1-5) – 2793 zł.

  We wtorek we Francji odbędą się też ciekawe gonitwy w Chantilly. Omawiamy dwie z nich. Pierwsza to Prix de Frauenfeld (godzina 14.25), w której pobiegną trzy konie ze zgłoszeniami do najważniejszych francuskich wyścigów dla koni trzyletnich. Wśród nich znajduje się między innymi syn Shamardala i Qualify – angielskiej oaksistki. Drugą gonitwą jest Prix du Premier Pas (godzina 15.00), bieg dla debiutantów. W rywalizacji na dystansie kilometra weźmie udział aż piętnaście dwulatków.

  Prix de Frauenfeld

  W gonitwie dla trzylatków, zaplanowanej na godzinę 14.25 w Chantilly, może i nie ma wielu koni, ale zapisana piątka nadrabia jakością. W gonitwie klasy drugiej na 2000 metrów znaleźli się synowie Sea The Starsa, Shamardala, czy Saxon Warriora. W dodatku jeden z nich jest synem angielskiej oaksistki Qualify… Aż ślinka cieknie. 

  Z numerem jeden pobiegnie Morhib (Toronado – Al Waghaa po Muhtathir), który zdaje się być w tej stawce outsiderem. Biegał cztery razy, wszystkie starty w roku 2023, wygrał jeden wyścig, ale w ostatnich dwóch gonitwach niskiej klasy był 10. i 12.

  Znacznie ciekawszy jest Ivanowitch (Saxon Warrior – More Than Famous po More Than Ready). Biegał dwa razy dwulatkiem, z debiutu na milę był piąty, a później wygrał maiden na tym samym dystansie. Sezon 2023 rozpoczął w połowie marca, zajął trzecie miejsce w gonitwie klasy drugiej na milę. Jest półbratem Famous Wolfa (po Kendargent), który już w wieku dwóch lat wygrał Listed na 1800 metrów. Trzylatkiem był czwarty we francuskim G3, a rok później w podobnym wyścigu, ale rozgrywanym w Dubaju, zajął taką samą pozycję (oba wyścigi na 1800 m). Ivanowitcha trenuje lider czempionatu trenerów Jean-Claude Rouget, a pojedzie na nim wicelider czempionatu jeźdźców Cristian Demuro. Ivanowitch ma zapis do francuskiego Derby.

  Ivanowitch wygrywa jak chce. Fot.France Sire

  Trzeci koń to King Of Records (Sea The Stars – Super Woman po Sageburg). Roczniakiem kosztował 150 tysięcy euro i trafił do trenera Fabrice’a Chappeta. Biegał dwulatkiem trzy razy. Był czwarty z debiutu na 1400 m, następnie pewnie wygrał maiden na milę, a później, już w październiku zajął drugie miejsce w gonitwie klasy drugiej na 1800 metrów. Od tamtej pory nie biegał. Jego babka Super Girl urodziła francuskiego wicederbistę z 2003 roku ogiera Super Celebre. W Prix du Jockey Club przegrał o długość z Dalakhanim. Matka – Super Woman była średnia, ale wygrała jeden wyścig dwulatką na 1800 m. King Of Records to pierwszy koń od niej. We wtorek pojedzie na nim Chistophe Soumillon. King Of Records ma zgłoszenie do francuskiego Derby oraz Grand Prix de Paris.

  Z czwórką wystartuje Swing Vote (Shamardal – Qualify po Fastnet Rock). Syn Shamardala biegał do tej pory tylko raz, na początku marca pewnie wygrał wyścig dla niebieganych koni w Chantilly na dystansie mili. Jednak nie styl jego zwycięstwa jest w nim najbardziej ciekawy. Szczególną uwagę zwraca fakt, że jego matką jest Qualify – angielska oaksistka z 2015 roku. Córka Fastnet Rocka po karierze, w wieku trzech lat, została sprzedana za 1,6 miliona funtów na aukcji Tattersalls. Do tej pory nie dała jednak kapitalnych koni.

  Oprócz Swing Vote’a biegały jeszcze klacze Accepting i Adept (obie po Dubawi). Pierwsza z nich wygrała jeden z pięciu wyścigów. Druga biegała osiem razy, ale była bardzo słaba. Po karierze obie zostały sprzedane na aukcjach hodowlanych. Pierwsza kosztowała 105 tysięcy euro, a druga 55 tysięcy, co patrząc na rodowód jest paradoksalnie niską ceną. Na nadziei stajni Godolphin w treningu Andre Fabre’a zobaczymy Mickeala Barzalonę. Swing Vote w odróżnieniu od powyższej dwójki rywali nie ma zgłoszenia do Prix du Jockey Club (francuskie Derby), ale ma do Grand Prix de Paris.

  Qualify – matka ogiera Swing Vote wygrywa Epsom Oaks. Fot. Yahoo News Singapore

  Z ostatnim, piątym numerem startowym, pobiegnie debiutujący Validatos (Recoletos – Validator po Kodiac) w treningu Philippe’a Decouza, pod Julesem Mobianem, który najprawdopodobniej będzie skazany na pożarcie przez faworytów. Validatos jest pierwszym koniem od klaczy Validator, która biegała cztery razy dwulatką w Anglii. Wygrała swój drugi wyścig (1000 m).

  Cała trójka faworytów może się okazać przyszłą czołówką rocznika trzylatków we Francji, jednak szczególną uwagę należy przykuć do konia stajni Godolphin. To jest jeden z wyścigów, których nie można pominąć.

  Typy Equidii: 4 – 2 – 3 – 5

  Typy autora: 4 – 3 – 2

  Prix du Premier Pas

  Drugim omawianym wtorkowym wyścigiem jest Prix du Premier Pas (50 tysięcy euro, 1000 metrów), zaplanowany o godzinie 15, wystartuje piętnaście debiutujących koni dwuletnich.

  Na podstawie rodowodu od razu należy wyróżnić konia z numerem 4. Cape Cannon (Siyouni – Passing Parade po Cape Cross) ma doskonałego ojca, jednego z najlepszych europejskich reproduktorów. Siyouni w 2022 roku zajął w rankingu ogierów we Francji drugie miejsce za Frankelem. Cape Cannon ma także najlepszego trenera w stawce. Francis-Henri Graffard jest obecnie na 9. pozycji w czempionacie trenerskim z 17 zwycięstwami na koncie. Do tej pory matka Cape Cannona nie dała żadnych super koni. Na synu Siyouniego pojedzie Tony Piccone. 

  Lista startowa Prix du Premier Pas cz.1 Fot.France Galop

  Drugim koniem po niezłym statystycznie ojcu jest wyhodowana przez Al Shaqab Racing – Rose Academy (Zelzal – Al Markhiya po Pivotal) z numerem 10. Rose Academy jest z bardzo ciekawej linii żeńskiej, jej matka co prawda biegała tylko raz (była trzecia), a jej potomstwo do tej pory nie zachwyciło, chociaż Lowbara z 2022 roku (po Al Wukair) biegała nieźle dwa razy dwulatką, była druga i trzecia. Babka Rose Academy to Danetime Out, która dała świetnego Estidhkaara. Klacz trenuje Xavier Blanchet, a dosiądzie Rosario Mangione. 

  Ciekawym koniem ze względu na ojca jest także Ramatuelle (Justify – Raven’s Lady po Raven’s Pass) z numerem 11. Justify to amerykański fenomen na torze i reproduktor, którego przychówek jest rzadko spotykany na europejskich torach. W 2018 roku wygrał sześć wyścigów z rzędu, zostając trójkoronowanym, niepokonanym koniem.

  Zszedł z toru trzylatkiem, obecnie kryje klacze za 100 tysięcy dolarów w Kentucky. Ramatuelle roczniakiem kosztowała właśnie dokładnie sto tysięcy euro. Jej matka wygrała sprinterską gonitwę rangi G2 w Niemczech. Ramatuelle jest jej pierwszym źrebakiem. Trenuje ją Christopher Head, a w siodle zobaczymy Aureliena Lemaitre. 

  Klacz po Justify będzie jedną z faworytek wtorkowego wyścigu debiutantów. Fot. Arqana

  Szybki od początku kariery może być także koń z numerem drugim – Dubai Hills (Adaay – Israfel po Dark Angel). Jest połączeniem krwi Kodiaca, poprzez jego syna Adaaya, z Dark Angelem, z czego może wyjść zabójczo szybka mieszanka. Matka Dubai Hillsa biegała słabo, ale trzylatką udało jej się wygrać wyścig najniższej klasy w Anglii.

  Dubai Hills jest od niej czwartym koniem. Dwa poprzednie biegały i oba wygrywały w wieku dwóch lat. Do tego właściciele i trenerka tego konia, wygrali tę gonitwę przed rokiem i na pewno mają ochotę na powtórkę z rozrywki. Na koniu przygotowywanym przez Amy Murphy pojedzie Mickael Barzalona. 

  Ponadprzeciętnie interesujące są także konie z numerami 8, 12, 13 i 14. Delia Chope (Kheleyf – Dona Chope po Deportivo) z ósemką jest półsiostrą Denver Chopa, który bardzo dobrze biegał w wieku dwóch lat. Nawet brał udział w tej samej gonitwie z debiutu, był czwarty. Kilka startów później zajął szóste miejsce w G3, po miesiącu poprawił to na drugie miejsce w gonitwie tej samej klasy, a w kolejnym starcie był czwarty w G2.

  To zdecydowanie dobry prognostyk dla Delii Chope, tym bardziej że Denver Chop jest po średniaku hodowlanym ogierze Vale Of York, ojciec Delii – Kheleyf może sprawić się tutaj trochę lepiej. Jej matka też była przyzwoita, biegała wyłącznie dwulatką i odnotowała kilka niezłych występów. Na klaczy z ósemką, w treningu Oliviera de Montzeya, pojedzie Alexis Pouchin. 

  Lista startowa Prix du Premier Pas cz.2 Fot.France Galop

  Mary Gold (Penny’s Picnic – Revedargent po Kendargent) z numerem 13 jest półsiostrą wałacha Galik, który wygrał trzylatkiem gonitwę Listed, a także zwyciężył w dwóch pierwszych startach w karierze, w wieku dwóch lat (1200 m). Na Mary Gold zobaczymy Theo Bachelota. 

  Blue Ribbon (City Light – El Hareer po Selkrik), z dwunastką na derce, jest półsiostrą urodzonego w 2014 roku ogiera Unbated (po Bated Breath), który wygrał z debiutu dwulatkiem w Newmarket, a trzy miesiące później zajął trzecie miejsce w G3 w Kempton (1200 m). Był wówczas w treningu Alessandro Bottiego, tak samo jak jego młodsza półsiostra Blue Ribbon. Pojedzie na niej Eddy Hardouin. 

  Omówienie kończymy klaczą z czternastką. Sunny Angel (Harry Angel – Sorciere po Orpen) roczniakiem kosztowała 150 tysięcy euro, a to przez to, że jest córką świetnej Sorciere, która jako dwulatka wygrała gonitwę Listed na 1000 m oraz G3 na 1100 metrów. Po karierze dała kilka koni, a wśród nich znalazły się już dwa ze statusem black type. Medley Chic (po Medicean) dwulatkiem wygrał Listed na milę, a Witch Hunter (po Siyouni) zajął drugie miejsce w Listed zarówno dwulatkiem jak i trzylatkiem. Na córce ogiera Harry Angel trenowanej przez Carlosa i Yanna Lernerów pojedzie Christophe Soumillon. 

  Typy portalu Equidia: 15 – 4 – 14 – 11

  Typy Canalturf: 11 – 4 – 5 – 12

  Typy autora: 11 – 2 – 14 – 4

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Swing Vote wygrywa z debiutu. Fot. Jour de Galop

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły