More

    Moonu w pięknym stylu wygrywa gonitwę Listed w Merano i zyskuje status black type

    Do trzech razy sztuka. Nie udało się dwa razy w tym roku w Niemczech, to trenowana na Służewcu przez Macieja Janikowskiego dla firmy Westminster czteroletnia Moonu w pięknym stylu zwyciężyła w Merano w gonitwie Listed dla klaczy na dystansie 2200 metrów – Premio E.B.F Terme di Merano (pula nagród 42 900 euro) i zyskała status black type. Świetnie przeprowadził ją w tym wyścigu włoski dżokej Salvatore Sulas. Z córką ogiera Sea The Moon była w stanie walczyć tylko słowacka oaksistka z 2022 roku Shabana, ale ostatecznie klacz z Polski wygrała pewnie o 1,75 długości. Kolejne dwa miejsca zajęły klacze trenowane w Niemczech – Evangelista i bita faworytka (1,64:1) Norge, która wygrała ten wyścig przed rokiem. Nadspodziewanie wysoka była wypłata w totalizatorze za zwycięstwo Moonu, aż 22,46:1.

    Salvatore Sulas pojechał na niej jak w podręczniku do jazdy w wyścigach konnych. Moonu dobrze przyjęła start, włoski dżokej ustawił się na niej przy kanacie, klacz galopowała w dystansie na trzeciej pozycji. Na prostą wyszła w ręku, Sulas zaatakował od pola. Do Moonu była w stanie doskoczyć tylko trenowana w Czechach przez Lubosa Urbanka siwa Shabana pod Martinem Laube, reszta była daleko.

    Przez chwilę w połowie prostej trwała walka, Moonu była wtedy mocniej wysyłana, ale na ostatnich dwustu metrach pewnie odeszła od Shabany o prawie dwie długości. Klęskę poniosły faworyzowane klacze z Niemiec. Trzecia Evangelista (trenowana przez Andreasa Suboricsa) straciła do podopiecznej Janikowskiego 4,5 długości, a czwarta Norge (trener Ralf Rohne) – która mocno rozczarowała – aż 7 długości. Night Holy była dopiero szósta, a Snow Late siódma.

    Dla Macieja Janikowskiego to drugi wygrany wyścig kategorii Pattern w ostatnich latach. W 2016 roku trenowany przez niego, trójkoronowany w Polsce Va Bank wygrał w Baden Baden wyścig G3 Preis der Sparkassen Finanzgruppe na 2000 metrów. Później trafił do Niemiec do trenera Andreasa Woehlera, tak jak niedawno Lady Ewelina.

    Szczęśliwy trener Janikowski powiedział nam po gonitwie: – Ten wyścig w Merano mieliśmy już od dawna zaplanowany. Nie spodziewałem się, że Moonu wygra tak łatwo, ale zakładaliśmy, że powinno być jej trochę łatwiej niż w Niemczech. Tu jednak też biegały niezłe klacze z Niemiec, a Norge przecież wygrała tę gonitwę przed rokiem. Tym razem Moonu zrobiła z niej wiatrak. Na początku prostej już była mocno posyłana, gdy Moonu szła w ręku. W połowie prostej już widziałem, że Moonu wygra ten wyścig kentrem. Znakomicie pojechał na niej dżokej Salvatore Sulas. Niech Eduardo Pedroza, który nie pozwolił jej galopować w Niemczech, puści sobie ten wyścig i uczy się jeździć. Może do Włoch jeszcze wrócimy w tym roku z Moonu na gonitwę G3, czy G2 – zapowiada Janikowski (dłuższy wywiad z trenerem wkrótce na Traf News).

    Moonu zarobiła w tym wyścigu dla firmy Westminster 16 575 euro, ale znacznie cenniejszy, w kontekście hodowli i wartości w przyszłości jej potomstwa, jest status klaczy black type. Na polskich torach Moonu biegała 7 razy, 4 z tych wyścigów wygrała i sumę nagród 139 200 zł. Była też dwa razy bez miejsca w Niemczech w gonitwach Listed.

    Moonu (Sea The Moon – Pax Aeterna po War Front) była niepokonaną dwulatką w Polsce w sezonie 2021, wygrała m.in. Nagrodę Ministra Rolnictwa. Jako trzylatka była druga w Wiosennej za Jenny of Success, czwarta w Derby, trzecia w Oaksie za Lady Iwoną i Calliepie, gdzie została zbyt ofensywnie przeprowadzona. Zrewanżowała się Lady Iwonie w Nagrodzie Krasne, łatwo wygrywając ten wyścig o 3,5 długości. Miała już we wrześniu 2022 zaplanowany start w Niemczech, ale przeszkodziły w tym kłopoty zdrowotne.

    Maciej Janikowski z Moonu

    W pierwszej połowie tego roku dwa razy próbowała zdobyć status black type w gonitwach Listed w Niemczech, ale trafiała na mocne stawki i to się nie udało. 1 maja startowała w Hanowerze w wyścigu dla klaczy Grosser Preis von Hannover 96 LR na 2000 m. Zajęła pod Szczepanem Mazurem bliskie siódme miejsce. Od pierwszego miejsca, które zajęła Valpolicella, dzieliło ją około czterech długości, a do trzeciego miejsca, dającego status black type, zabrakło jej tylko 2,5 długości.

    25 czerwca Moonu wystartowała w Hamburgu w Sparkasse Holstein Cup (Hamburger Stuten Cup) na 2200 m. Trafiła na silne rywalki, których było aż 14. Zajęła dziesiąte miejsce, bardzo słabo pojechał na niej Eduardo Pedroza. Wygrała ten wyścig Alpenblume, półsiostra Alpinisty, zwyciężczyni Nagrody Łuku Triumfalnego.

    Drugie miejsce za Moonu w Listed w Merano zajęła (kurs 11,62:1) czteroletnia siwa Shabana (Jukebox Jury – Saldenart po Areion), trenowana przez Lubosa Urbanka dla firmy Loko Trans. Na 12 startów wygrała aż 6 wyścigów w Bratysławie i Pradze, w tym 1000 Guineas i Oaks na Słowacji. 4 czerwca tego roku była druga w Bratysławie w Cenie Scottish Rifla na 1800 m pod Janem Vernerem.

    W lipcu w Chantilly w Prix de la Pepiniere – Finds Europeen de l’Elevage LR na 2100 metrów dla czteroletnich klaczy (pula nagród 48 tysięcy euro) Shabana zajęła ostatnie, siódme miejsce pod Tonym Piccone, z dużą stratą do czołówki, ale to była, jak na Listed, bardzo mocna stawka. We Włoszech Shabana pokazała się z bardzo dobrej strony, probując nawiązać walkę z Moonu i zdecydowanie bijąc niezłe niemieckie klacze.

    Trzecie miejsce zajęła (kurs 7,69:1) trenowana w Niemczech przez Andreasa Suboricsa czteroletnia Evangelista (Kodiac – Elmaliya po Sepoy), na której jechał włoski dżokej Luca Maniezzi. Jej aktualny GAG to 76,5 kg. W tym roku biegała już 7 razy. Po czterech przeciętnych startach na wiosnę na 1400-2000 m w Niemczech i we Francji, 16 czerwca wygrała w Duesseldorfie pod Martinem Seidlem o długość Ausgleich II (C) na 2100 m.

    1 lipca w Hamburgu wystartowała pod Seidlem w gonitwie kategorii Ausgleich I (B) na 2200 metrów z niską wagą 52,5 kg. Zajęła szóste miejsce na 8 koni, ale nie straciła dużo do czołówki. Przegrała tylko 1,25 długości do czwartego konia, którym był Akua’rius, a ten w ostatnią niedzielę niespodziewanie zwyciężył w Hoppegartener Steher-Preis LR na 2800 m, gdzie trzeci był Hipop de Loire z Partynic.

    Zdecydowaną faworytką gonitwy (1,64:1) była pięcioletnia Norge (Dylan Thomas – Nazbanou po High Chaparral), trenowana we Duesseldorfie przez Ralpha Rohne, ale często biegająca na włoskich torach i to ze sporymi sukcesami. W Niemczech Norge ma GAG 90,5 kg, najwyższy rating z wszystkich klaczy biegnących w tej gonitwie w Merano. Mocno jednak rozczarowała, zajmując czwarte miejsce.

    9 czerwca 2022 roku czteroletnia Norge triumfowała na San Siro w Premio del Giubileo G3 na 2000 metrów i było to jej pierwsze zwycięstwo w karierze. 15 sierpnia w Merano wygrała wyścig, w którym dziś nieskutecznie broniła trofeum – Premio E.B.F Terme di Merano. Później Norge była ostatnia (dziewiąta) w odstępie w Premio Verziere G3 na 2000 m w Mediolanie. Zakończyła sezon 2022 w Premio Lydia Tesio G2 na 2000 metrów dla klaczy na rzymskim torze Capannelle. Zajęła czwarte miejsce, około 4 długości za zwycięską klaczą Romagna Mia.

    W tym roku Norge biegała cztery razy. 27 maja wygrała pod Vargiu aż o cztery długości Premio Paolo Mezzanotte LR na 2200 m na San Siro, a w swoim ostatnim starcie w Mediolanie była trzecia w Premio del Giubileo G3 na 2000 m. Przed nią były, ale krótko, dobre klacze – Kolossal (wygrała w Berlinie Furstenberg-Rennen G3 na 2400 m, w którym piąty był Plontier, a szósty polski derbista 2023 Westminster Moon) i Valpolicella (wygrała Listed w Hanowerze, w którym Moonu była siódma). Pokonanie o 7 długości takiej klaczy jak Norge wystawia Moonu bardzo dobre świadectwo.

    Wynik wyścigu Moonu pod linkiem:

    Corsa 5 di Martedì 15 Agosto 2023 alle 17:50 a Merano – SNAI Ippica

    Gonitwę Moonu i relację z całego dnia wyścigowego w Merano można obejrzeć pod tym linkiem:

    (545) Ippodromo di Merano 15.08.2023 – YouTube

    Robert Zieliński

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły