More

  Czy Zen Spirit przypieczętuje swoją dominację w roczniku i zostanie zimowym faworytem na Derby 2024?

  Przed nami ostatnie pozagrupowe sprawdziany dla najlepszych dwulatków. Jak zwykle w ostatnią niedzielę października na torze rywalizować będą ogiery w Nagrodzie Mokotowskiej i klacze w Nagrodzie Efforty. Żaden z dwulatków nie stanie do rywalizacji w Criterium, do której zgłoszono w tym sezonie aż dziesięć koni. Podczas niedzielnych gonitw odbędzie się też ostatnia tegoroczna odsłona serii gonitw dla młodych jeźdźców, która zadecyduje o tym kto ostatecznie wygra czempionat uczniowski.

  Mokotowska: Zen Spirit sięgnie po czwartą wygraną z rzędu?

  Faworytem tegorocznej odsłony gonitwy o Nagrodę Mokotowską będzie lider rocznika Zen Spirit. Dwulatek własności panów Mirpuriego i Żmiejko ma na swoim koncie już trzy wygrane, a triumfy w Nagrodzie Goffs Dakoty i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawiły, że zarobił już bagatela 84 tysiące złotych. W niedzielę do zdobycia za zwycięstwo będzie kolejnych 40 tysięcy.

  Nagroda Mokotowska na pewno dobrze kojarzy się trenerowi Zen Spirita, Maciejowi Jodłowskiemu, który przygotowywał aż pięciu zwycięzców tej gonitwy. Pierwszym w 2009 roku był Mileryt, a sześć lat później, rywalom uciekł skutecznie Tebinio. Stajnia trenera Jodłowskiego zanotowała kapitalną serię trzech wygranych w Mokotowskiej z rzędu, za sprawą Fiburna F (2019), Power Barbariana (2020) i Matt Machine’a (2021), który w celowniku pokonał o niespełna długość późniejszego derbistę Jolly Jumpera.

  Żaden ze wspomnianych zwycięzców Mokotowskiej w Derby później nie wygrywał. Mileryt i Fiburn F nie miały takiej możliwości, ponieważ w wieku trzech lat biegały już kolejno w treningu czeskim i francuskim, ale generalnie zwycięzców Mokotowskiej, którzy sięgali po Błękitną Wstęgę w XXI wieku jest jak na lekarstwo, bo zaledwie trzech: Dżesmin, Bush Brave i Va Bank.

  Miesiąc temu rywalizowały ze sobą Zen Spirit, Cunning Fox i Colonius

  Największym konkurentem dla Zen Spirita może być Cunning Fox, który robi wyraźne postępy, a już w pierwszy weekend października niewiele zabrakło żeby przerwał dominację Zen Spirita (przegrał po zaciętej walce o szyję). Na obu ogierach dojdzie do zmian jazd: na Zen Spiricie pojedzie Vaclav Janacek, a Cunning Foxa dosiądzie Konrad Mazur.

  W dalszej kolejności liczone będą: dwukrotnie finiszujący za Zen Spiritem, jego kolega stajenny Colonius oraz Heaven Give Enough, który w przekonującym stylu poradził sobie z rywalami w Memoriale Bogdana Tomaszewskiego. Reprezentujący barwy Westminster Colonius narzucił surowe warunki dwóm wyżej notowanym rywalom i dopiero po wyrównanej walce, na 50 metrów przed celownikiem, skapitulował.

  Wygraną w pozagrupowym wyścigu (Nagroda Intensa) ma na swoim koncie Streak, który będzie jedynym reprezentantem polskiej hodowli. Czeka go najtrudniejszy sprawdzian w dotychczasowej karierze i zapewne walka o niższe płatne lokaty. Słabsza wydaje się pozostała trójka z listy startowej: mający póki co jeden start w karierze El Habar, o którym przed debiutem zachowawczo wypowiadał się trener Wiaczesław Szymczuk oraz duet ze stajni Saliha Plavaca: Fengus i Galiwells. Większe nadzieje są chyba wiązane z pierwszym z nich, ale może być mu jeszcze trudno załapać się do końcowej rozgrywki w tak mocnym towarzystwie.

  Efforty: Socorania pozostanie niepokonana?

  Rozgrywana pod patronatem Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej Nagroda Cardei, będzie miała wyraźną faworytkę – Socoranię. Pierwsza część sezonu należała do Kaboom, jednak w Cardei bezapelacyjnie lepsza okazała się podopieczna trenera Janusza Kozłowskiego, a styl w jakim zwyciężyła wskazuje, że w Efforty bardzo prawdopodobna jest powtórka z wyniku sprzed niespełna miesiąca.

  Do rywalizacji po krótkiej przerwie wraca Bella Antonella. Reprezentantka stajni trenera Wojciecha Olkowskiego kończyła blisko za Kaboom w Nagrodzie Dorpata i jeśli zaprezentuje formę z tamtego startu, może pokusić się o wysokie płatne miejsce. Najwyższą zdobyczą finansową, ze stawki zgłoszonej do Efforty, może pochwalić się Crystal Wine, która w trzech startach musiała uznać wyższość jedynie silnego Zen Spirita. Zobaczymy jak wypadnie na tle czołowych klaczy rocznika.

  Pozostała trójka na podstawie dotychczasowych wyników teoretycznie powinna walczyć o niższe płatne miejsca, jednak wskazanie, w jakiej kolejności miną one celownik, nie będzie łatwym zadaniem, a Bonnie Elizabeth stać na sprawienie niespodzianki i pokrzyżowanie szyków faworytkom.

  Criterium bez dwulatków

  Gonitwa o Nagrodę Criterium nadal pozostaje niepopularna dla koni dwuletnich, a ostatnim dwulatkiem, który stanął w szranki ze starszymi rywalami, pozostaje Wedding Ring (wystartowała w Criterium w 2020 roku). Pod nieobecność zeszłorocznej triumfatorki Jenny Of Success, która z powodzeniem ścigała się w ostatnich startach sezonu w Niemczech, miano faworyta przypadnie rutynowanym: Emiliano Zapacie, Timemasterowi i Anatorowi.

  Sprinty jednak rządzą się swoimi prawami i nie można lekceważyć pozostałych uczestników: Blizbora i Intuitive, dla których ciężki tor może być sporym atutem. Trudne zadanie czeka trzyletnie klacze: Marigold Blossom, Moonarę i Szachrajkę. W niedzielę okaże się też, w jakiej formie jest aktualnie Auerbach, który jeszcze miesiąc temu rywalizował na torze we francuskim Chantilly. Biorąc pod uwagę jego dorobek, może okazać się bardzo wymagającym rywalem.  

  Zakończenie czempionatu młodych jeźdźców oraz sezonu dla kłusaków francuskich

  Podczas nadchodzącej dwudniówki po raz ostatni w tym sezonie zobaczymy na służewieckim torze kłusaki. W sobotę rozegrana zostanie gonitwa „Sprint 4-latków”, natomiast w niedzielę odbędzie się ostatnia gonitwa dla kłusaków – Zakończenie Sezonu Kłusaczego.

  W czwartej niedzielnej gonitwie główne role odegrają uczniowie, rywalizujący w ramach czempionatu młodych jeźdźców. Najciekawsza będzie rywalizacjaę Vira i Riviery. To tych koni dosiądzie dwójka: Nikola Cyrkler i Oskar Nowak, którzy nadal mają szansę na końcowy sukces w klasyfikacji. Obecnie o 8 punktów prowadzi Oskar, ale Nikola na pewno łatwo się nie podda. 

  Oprócz emocji sportowych, na warszawskim torze będzie miła niespodzianka dla fanów motoryzacji i historii. Na terenie Służewca odbędzie się bowiem wystawa klasycznych i zabytkowych samochodów i motocykli. Dodatkowo na parkingu będzie można oddać krew. Dla krwiodawców wejście w niedzielę jest darmowe.

  Mateusz Błaszczak

  Foto tytułowe: Zen Spirit, Cunning Fox i Colonius walczą w Nagrodzie Przychówku

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły