More

  Wielkie starcie Ameryki, Europy i Japonii w Breeders’ Cup

  Seria Breeders Cup to od 1984 roku nieoficjalne mistrzostwa świata w wyścigach konnych, rozgrywane co roku na innym torze w Stanach Zjednoczonych. W tegorocznej edycji 3-4 listopada wyścigowe gwiazdy rywalizują na torze Santa Anita. W piątek w głównych rolach wystąpiły dwulatki, w sobotę czas m.in. na dwa najważniejsze gonitwy z serii Breeders’ Cup – Classic oraz Turf. Najważniejsza z tych gonitw, Breeders Cup Classic z pulą nagród 6 milionów dolarów, będzie transmitowana w sobotę od godz. 23 w Polsacie Sport Fight.

  W Breeders Cup Classic 2022 w wielkim stylu o osiem długości triumfował niepokonany w sześciu startach Flightline (Tapit – Feathered po Indian Charlie), który został okrzyknięty najlepszym koniem w USA od czasów Secretariata i po tym zwycięstwie trafił do hodowli (cena stanówki 150 tysięcy dolarów).

  W BC Classic (G1 na 2000 metrów) faworytem (3:1) jest trzyletni Arabian Knight (Uncle Mo – Borealis Night po Astrology), trenowany przez kontrowersyjnego Boba Bafferta, wielokrotnie karanego za wpadki dopingowe jego koni. To koń, który dotychczas biegał tylko 4 razy, ale trzy razy wygrał, w tym ostatnio 3 września Pacific Classic Stakes G1 pod Flavienem Pratem, który dziś też na nim pojedzie.

  Arabian Knight. Fot. drf.com

  Za jego najgroźniejszego rywala (4:1) uznawany jest przybysz z Japonii – zwycięzca Dubai World Cup 2023, sześcioletni Ushba Tesoro, który jest niepokonany w pięciu ostatnich startach od listopada 2022 roku. To japoński specjalista od wyścigów na nawierzchni dirt. Ushba Tesoro (Orfevre – Millefeui po King Kamehameha) jest synem słynnego japońskiego ogiera Orfevre, który dwa razy był drugi w Paryżu w Nagrodzie Łuku Triumfalnego.

  Za trenerem faworyzowanego Arabian Knight Bobem Baffertem (jest współrekordzistą – 6 zwycięstw w Kentucky Derby wraz z trenerem Benem Jonesem) ciągnie się od lat dopingowy smród i osiągnięcia jego championów budzą wątpliwości i zastrzeżenia. Byłby samodzielnym rekordzistą w KD, ale Medina Spirit, który wygrał dla Bafferta Kentucky Derby 2021, został zdyskwalifikowany po tym, jak wykryto w jego organizmie niedozwoloną substancję – betametazon. Był to już 31 przypadek, gdy Baffert był karany za wpadkę dopingową, a piąty w ciągu roku.

  Po dyskwalifikacji Medina Spirit zwycięstwo w Kentucky Derby 2021 przypadło Mandalounowi, a Baffert miał zawieszoną od połowy lutego 2022 na 90 dni licencję trenerską i w ubiegłym roku (w tym także) w tej słynnej gonitwie konie nie mogły oficjalnie na niego biegać (po raz pierwszy od 2013 roku). Dostał też dwuletni zakaz wstępu na tor Churchill Downs.

  Japoński Ushba Tesoro wygrywa Dubai World Cup

  Start BC Classic o godzinie 23.40 polskiego czasu. Wcześniej, o godz. 22.50, zostanie rozegrany najważniejszy wyścig mityngu na trawie – Breeders Cup Turf G1 na 2400 metrów z pulą nagród 4 miliony dolarów. Faworytami są trzy konie trenowane w Europie, ale Amerykanie liczą na Up To The Mark, a nadzieją Japonii jest pięcioletni Shahryar, derbista 2021 z Tokio.

  Umiarkowanym faworytem (5:2) jest zwycięzca w tym sezonie Derby w Anglii i Irlandii Auguste Rodin (Deep Impact – Rhododendron po Galileo), który miał jednak wielkie wahania formy. Podopieczny Aidana O’Briena fatalnie spisywał się na miękkim torze w 2000 Guineas i King George and Queen Elizabeth Stakes, gdzie stracił 127 długości do Hukuma. Potrafił się jednak odbudowywać jak Feniks z popiołów. 9 września wygrał pod Ryanem Moorem Irish Champion Stakes, bijąc o pół długości Luxembourga, za nimi były Nashwa i King of Steel, ale z Nagrody Łuku Triumfalnego został skreślony.

  Drugim znakomitym koniem, który miał szansę powalczyć o zwycięstwo w Prix l’Arc, a nie został zgłoszony (trzecim był japoński Equinox, który jest obecnie najwyżej ocenianym koniem na świecie), jest pięcioletni syn Frankela Mostahdaf, który ograł Nashwę i Paddingtona w Juddmonte International Stakes G1 na 2100 m, a podczas Royal Ascot rozbił o 4 długości Luxembourga w Prince of Wales’s Stakes G1 na 2000 m. Mostahdaf 21 października miał wystartować w Champion Stakes G1 na 2000 m w Ascot, ale w ostatniej chwili został wycofany. Tor tego dnia był bardzo grząski. Dziś w BC Turf jest drugim faworytem (4:1) pod Jimem Crowleyem.

  Trzecim mocno liczonym koniem z Europy (6:1) jest trzyletni King of Steel (Wootton Bassett – Eldacar po Verglas), na którym Lanfranco Dettori wygrał niedawno w spektakularny sposób na zakończenie kariery w Europie Champion Stakes. Wcześniej jeździł na tym koniu młody Kevin Stott. King Of Steel 3 czerwca sensacyjnie (kurs 66:1) zajął drugie miejsce w angielskim Derby (za Augustem Rodinem) pod debiutującym w tej słynnej gonitwie Stottem. Podczas Royal Ascot wygrał w dobrym stylu King Edward VII Stakes G2 na 2400 m (w tym wyścigu przed laty zwyciężył też kryjący w Polsce Balios).

  Auguste Rodin wygrywa Epsom Derby 2023 przed King of Steelem. Fot. Racing Post

  29 lipca King of Steel w połowie prostej w Ascot rzucił się do walki z Hukumem i Westoverem w King George VI & Queen Elizabeth Qipco Stakes G1 na 2400 metrów (pula nagród 1,25 mln funtów), ale ostatecznie nie dał rady. Skończył wyścig trzeci, około 4,5 długości za nimi, wyprzedzając o ponad 3 długości trzykrotnego zwycięzcę gonitw G1 – ogiera Luxembourg z Coolmore i o 4 długości sensacyjnego zwycięzcę sprzed roku Pyledrivera.

  Tak wspaniała kariera King of Steela cieszy polskich kibiców, bo na torze Partynice we Wrocławiu w stajni Sławomira Pegzy trenuje pod okiem Marleny Stanisławskiej kupiona za 15 tysięcy euro dwuletnia klacz Serines (Holy Roman Emperor – Seracina po Nashwan), której matka jest babką ogiera King of Steel. Serines łatwo zwyciężyła w debiucie na Partynicach w gonitwie na 1600 m dla dwulatków, które nie biegały.

  British Champions Day to było także oficjalne pożegnanie Lanfranco Dettoriego z wyścigami w Wielkiej Brytanii. Legendarny włoski dżokej miał po sezonie 2023 kończyć karierę, ale niedawno zmienił zdanie i w 2024 roku będzie prawdopodobnie jeździł w USA. Rozpoczął pracę na torze Santa Anita i pierwszym jego ważnym krokiem w Ameryce jest udział w słynnym Breeders Cup. W sobotę Dettori wygrał już BC Mile Filly & Mare Turf G1 na Inspiral po niesamowitym finiszu.

  Mityng Breeders Cup rozgrywany jest co roku w Stanach Zjednoczonych, począwszy od roku 1984, gdy konie ścigały się w Hollywood Park w Los Angeles i jest uważany za nieoficjalne mistrzostwa świata w wyścigach konnych. W każdym sezonie rozgrywany jest na innym torze. Jedynym koniem, który dwa razy wygrał BC Classic był Tiznow w latach 2000-2001.

  Lista startowa Breeders’ Cup Turf:

  9:50 Santa Anita (USA) | Standard Racecard | 4 November 2023 | Racing Post

  Lista startowa BC Classic:

  10:40 Santa Anita (USA) | Standard Racecard | 4 November 2023 | Racing Post

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Flightline – zwycięzca Breeders Cup Classic 2022

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły