More

  Zahariev rusza do boju we Francji – Apfel Nonantaise wystartuje w gonitwie Listed w Fontainebleau

  Trener ze Służewca Emil Zahariev postanowił tej zimy zabrać kilka koni do Francji, by tam trenowały i startowały w wyścigach. Jako pierwsza z tej grupy w sobotę pobiegnie czteroletnia Apfel Nonantaise w Grand Prix de Fontainebleau (Listed Race) na 2000 metrów dla trzyletnich i starszych klaczy, gonitwie która jednak wydaje się być znacznie powyżej jej możliwości. W sobotę w Fontainebleau wystartuje też niezła córka polskiego Tunisa – Anagallis, a zgłoszenia na 3 grudnia do gonitw dla debiutujących dwulatków w Deauville mają dwa konie ze stajni Zaharieva – Hazard i Blushing Meadows.

  W sobotę w Traf Online można oglądać i obstawiać 15 gonitw z Francji (pierwsza o 13.40, ostatnia o 18.10), w trzech z nich – oprócz standardowych zakładów – można typować czwórki (godz. 15.15, 16.25 i 17.00). W pierwszej z nich jest kumulacja i pula wyjściowa wynosi ponad 3300 zł. O ile zostanie trafiona, dwie pozostałe będą z pulami gwarantowanymi 2555 zł, jeśli to się nie uda, pula znacząco wzrośnie. Od pierwszej gonitwy jest kumulacja w tripli z pulą wyjściową ponad 650 zł, a także w kwincie (gonitwy 3-7) z pulą ponad 1500 zł. Obejrzymy biegi z trzech francuskich torów: Fontainebleau (gonitwy płaskie) oraz Paris-Vincennes i Reims (kłusaki).

  Apfel Nonantaise (Pomellato – Castries po Captain Rio) wystartuje w sobotę o godz. 14.50 z nr 8 w Grand Prix de Fontainebleau LR na 2000 metrów dla trzyletnich i starszych klaczy (pula nagród 52 tysiące euro, w tym połowa dla zwycięzcy) pod Tristanem Baronem z wagą 57,5 kg. W gonitwie wystartuje aż 17 klaczy, Dannsa Flora z nr 9 została wycofana.

  Solidna Apfel Nonantaise przez trzy sezony startowała na polskich torach 18 razy, wygrała 3 wyścigi i prawie 40 tysięcy złotych. Były to jednak zwycięstwa na poziomie niższych grup, w gonitwach imiennych nie zaistniała. W sobotę stanie przed arcytrudnym zadaniem w gonitwie rangi Listed. Ma zdecydowanie najniższy rating (zaledwie 29) wśród klaczy, które wystartują w Grand Prix de Fontainebleau i wybranie dla niej tego wyścigu jest brawurowe, w sytuacji gdy mogła startować ze znacznie większymi szansami w gonitwach conditions czy reclamer. Pozostałe klacze w tej stawce plasują się w przedziale od 36 do 45. Apfel Nonantaise w porannych notowaniach była najmniej liczonym koniem, z kursem około 150:1.

  W swoim ostatnim starcie na polskich torach, 22 października we Wrocławiu, Apfel Nonantaise wygrała handicap trzeciej grupy na 1600 metrów pod Aleksandrem Reznikovem. Pokonała o szyję ogiera Akurat, 2,5 długości za nimi kończył Sayif Shadad. W polskim handicapie na koniec sezonu 2023 Apfel Nonantaise jest sklasyfikowana z wagą 67,5 kg na 60. miejscu wśród koni czteroletnich i starszych.

  Jedną z faworytek Grand Prix de Fontainebleau (poranny kurs około 3,5:1) jest z nr 6 dobra pochodzeniowo Clemmie C (Churchill – Caserta po Dansili), jedna z sześciu klaczy ze statusem black type w tej stawce. Pojedzie na niej świetny dżokej – Mickael Barzalona, który w tym roku wygrał we Francji 181 wyścigów i zajmuje drugie miejsce w rankingu za Maximem Guyonem (243 zwycięstwa).

  Czterolatka ze stajni Francisa-Henriego Graffarda w wieku dwóch i trzech lat biegała W dwóch poprzednich sezonach biegała w Irlandii, gdzie jesienią 2022 roku wygrała jeden mały wyścig w Killarney na 1650 m. Od tego sezonu Clemmie C startuje we Francji i radzi sobie nieźle. W ostatnich miesiącach była dwa razy druga i dwa razy trzecia w wyścigach rangi Listed na dystansach od 2000 do 2400 m. Jej rating we Francji to 45,5.

  Jest ona córką ogiera Churchill, podobnie jak Blue Rose Cen, która wygrała w tym roku dwa klasyki – Poule d’Essai des Pouliches G1 na 1600 metrów, czyli francuski odpowiednik 1000 Guineas Stakes (w Polsce jest to Nagroda Wiosenna) oraz Prix Diane (Oaks). Syn Churchilla Vadeni wygrał w ubiegłym roku francuskie Derby aż o 5 długości, a jesienią był drugi w Nagrodzie Łuku Triumfalnego.

  Churchill w treningu Aidana O’Briena na 13 startów wygrał dla Coolmore 7 wyścigów i 1,392 mln funtów. Był championem dwulatków 2016 na Wyspach Brytyjskich. W sezonie 2017 Churchill wygrał dwa klasyki 2000 Guineas na 1600 m – w Anglii i Irlandii. W tym roku krył klacze w Coolmore po 30 tysięcy euro i taka też będzie cena w 2024 roku.

  W Polsce córka Churchilla, trenowana przez Janusza Kozłowskiego Migliore Speranza (Churchill – Timepecker po Dansili), zwyciężyła w Nagrodzie Efforty jako dwulatka, w tym roku była druga w Wiosennej i Soliny, zawiodła w Derby, a w polskim Oaks zajęła trzecie miejsce. Nieudane były jej ostatnie występ w Nagrodzie Krasne, Wielkiej Warszawskiej i Nagrodzie Zamknięcia Sezonu.

  Miss Cantik. Fot. France Sire

  Mocno liczona (kurs około 4:1) w Grand Prix de Fontainebleau jest też z nr 12 Miss Cantik (Recoletos – Atarfe po Anabaa), trenowana przez Amy Murphy. Trzyletnia klacz biegała dotychczas tylko cztery razy, w dwóch pierwszych startach zwyciężyła w gonitwach na milę, później była szósta i druga w Listed (15 października na Longchamp w mocnej stawce w Prix Casimir Delamarre na 1800 m, 1,5 długości za Dancing Goddess ze stajni Godolphin). Podobnie jak wtedy, dziś pojedzie na niej Tony Piccone.

  W rozgrywce mogą się także znaleźć z nr 16 Ritournelle (Camelot – Robanne po Paco Boy) pod Guyonem, z nr 18 Ravioli (Churchill – Nibbling po Invincible Spirit), czy z nr 7 Zarabanda (Teofilo – Zabeel Park po Medicean).

  Synteza typów w mediach: 6-18-10-12

  W sobotę w Fontainebleau zostaną rozegrane gonitwy G1 i G2 dla koni wysokiej półkrwi, które są zwykle trenowane we Francji pod kątem gonitw płotowych i przeszkodowych, z pulami nagród 70 i 51 tysięcy euro. W programie jest też druga tego dnia gonitwa Listed dla folblutów – Prix Ceres na 1400 m dla trzyletnich i starszych klaczy (godz. 14.15). Zapowiada się bardzo ciekawie, bo wystartuje aż 17 klaczy z najlepszych stajni, w tym 6 trenowanych w Wielkiej Brytanii, także od takich znakomitych trenerów jak Sir Michael Stoute czy William Haggas.

  O godzinie 16.07 w sobotę w Fontainebleau pobiegnie też niezła córka polskiego Tunisa – Anagallis (od Anavera po Acatenango), która w trzech ostatnich startach zajmowała drugie miejsca. Ta trzylatka wystartuje w handicapie dla trzyletnich starszych koni na 3000 metrów (pula nagród 30 tysięcy euro) pod Sebastienem Maillotem z korzystną wagą 54,5 kg. To pierwszy rocznik trzylatków po Tunisie, jego potomstwo wygrało dotąd już 7 wyścigów we Francji (to bardzo obiecujący początek w gronie młodych reproduktorów), choć są to późne konie na wyścigi stiplowe i lepsze powinny być w kolejnych latach.

  W zapisie na 3 grudnia w Prix de la Gagnerie, wyścigu dla debiutujących dwulatków na 1900 metrów (nawierzchnia PSF) w Deauville jest trenowany przez Emila Zaharieva Hazard (Ten Sovereigns – Hardiyna po Sea The Stars), półbrat tegorocznego francuskiego wicederbisty Big Rocka, który w wielkim stylu wygrał jesienią Queen Elizabeth II Stakes G1 na 1600 m w Ascot. Jako roczniak został zakupiony za 20 tysięcy euro jeszcze przed sukcesami Big Rocka.

  Tego samego dnia w Deauville zgłoszenie do wyścigu dla debiutujących dwuletnich klaczy na 1900 metrów – Prix du Grand Chesnay ma trenowana przez Zaharieva Blushing Meadows (Al Kazeem – Crimson Rock po Fastnet Rock), wyhodowana przez Al Shahania Stud.

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Apfel Nonantaise wygrywa 22 października tego roku wyścig we Wrocławiu

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły