More

  Oasis Dream kontra Recoletos i Cracksman – marzec z francuskimi wyścigami w Traf Online zaczynamy od skumulowanej puli w dwójce i w tripli

  Ostatni dzień lutego był szczęśliwy dla jednego z graczy, który prawidłowo wytypował w Trafie czwórkę w czwartkowej gonitwie nr 14 i zainkasował 3249 zł za stawkę 1 zł. Przez cały marzec, jak co miesiąc, kibice będą mieli możliwość za pośrednictwem Traf Online oglądania i obstawiania wyścigów z Francji, gdzie coraz częściej konie będą ścigały się na torach trawiastych, pojawi się też więcej wyścigów zaliczanych do elitarnej kategorii Pattern. Piątkowa transmisja w Traf Online rozpocznie się o godz. 13.42 od wyścigu kłusaków na torze Cordemais, w którym od razu mamy kumulację w dwójce. Pula wyjściowa wynosi 1143 zł, a więc powinna przekroczyć dwa tysiące. Od pierwszej gonitwy mamy też kumulację w tripli. Dziś zaplanowane są trzy czwórki z gwarantowanymi pulami 1833 zł 2333 złote oraz jedna kwinta. W ofercie Trafonline.pl jest 11 gonitw z Francji (ostatnia o godz. 18.06) z trzech torów: Chantilly (wyścigi płaskie) oraz Cordemais i Paris-Vincennes (kłusaki).

  Najwyższa gwarantowana pula (2333 zł w zakładzie czwórki) jest w piątek w Trafie w ostatniej gonitwie Prix Otto, która zostanie rozegrana o godzinie 18.06 na podparyskim torze Chantilly, gdzie w czwartek dobrze spisały się konie znane ze Służewca, trenowane teraz we Francji przez Polaków – trzecie miejsce zajął Abelard F, a czwarte Gryphon. Wyścigi w Chantilly są jeszcze rozgrywane na piaszczysto-syntetycznej nawierzchni PSF, ale w sobotę 2 marca trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów Sheema’s Rose pobiegnie na torze w Fontainebleau w wyścigu dla trzyletnich klaczy już na trawie.

  Prix Otto to handicap klasy trzeciej na 2100 metrów (PSF) dla czterolatków z pulą nagród 30 tysięcy euro (połowa dla zwycięzcy). Wystartuje 13 koni (Zilrak z nr 8 został wycofany) z wagami od 53,5 do 60 kg. W porannych notowaniach faworytką (kurs około 3,5:1) była z nr 4 Isla del Sol (Oasis Dream – Rosey de Megeve po Efisio), na której Stephane Pasquier pojedzie z dość wysoką wagą 59 kg. To klacz wyhodowana przez spółkę Yeguada Centurion Slu, należącą do hiszpańskiego milionera Leopoldo Pujalsa. Z tej hodowli pochodzą też tak znakomite konie, jak francuska oaksistka 2023 Blue Rose Cen, czy wicederbista Big Rock, a także jego o rok młodszy półbrat Hazard, który trenuje na Służewcu u Emila Zaharieva.

  Isla del Sol biegała dotąd 8 razy i miała bardzo udaną jesień 2023, gdy wygrała dwa pierwsze wyścigi w karierze – handicapy w Lyonie i Chantilly na 1600 i 1900 metrów. Pierwszy tegoroczny start, 29 stycznia w Cagnes-sur-Mer, miała nieudany. W wysoko dotowanym (pula nagród 53 tysiące euro) handicapie klasy drugiej z serii quinte+ na 2150 m zajęła pod Pasquierem dwunaste miejsce w stawce szesnastu koni. Dziś konkurencja jest chyba trochę słabsza.

  Jej ojcem (a także dziadkiem polskiego derbisty 2023 Westminster Moona) jest wyborny sprinter Oasis Dream (Green Desert – Hope po Dancing Brave), wyhodowany przez Khalida Abdullaha. Urodzony w 2000 roku Oasis Dream był championem dwulatków w Anglii po wygraniu Middle Park Stakes G1. Jako trzylatek Oasis Dream triumfował w dwóch gonitwach G1 – July Cup na 1200 m oraz Nunthorpe Stakes na 1000 m. Był też drugi w Sprint Cup G1 na 1200 m i trzeci w King’s Stand G2 (obecnie G1) na 1000 m podczas Royal Ascot. Miał rating aż 129 funtów. Nie dał rady w USA w Breeders Cup Mile G1, zajął 10. miejsce (wygrała Six Perfections, matka Yucatana, który krył w Krasnem), ale 1600 m to było dla niego za daleko.

  Oasis Dream

  Oasis Dream od 2004 roku do dziś kryje w Banstead Manor Stud, brytyjskim oddziale stadniny Juddmonte. Zaczynał od ceny stanówki 25 tysięcy funtów. W szczytowym momencie, w latach 2011-2012 i w roku 2014, wynosiła ona 85 tysięcy funtów. W sezonach 2021-2023 Oasis Dream (obecnie ma 24 lata) krył po 20 tysięcy funtów, a w tym roku cena wynosi 15 tys.

  18 koni po Oasis Dream wygrywało wyścigi G1. Osiem przekroczyło rating 120 funtów. Najlepsze konie po nim na torze i w hodowli to: Muhaarar, Aqlaam, Midday (potrafiła wygrywać na 2400 m w Yorkshire Oaks, była druga w Epsom Oaks), Native Trail (champion dwulatków 2021, w sezonie 2022 wygrał Irish 2000 Guineas), Ertijaal, Prohibit, Polydream, Naaqoos, Sri Putra, Power, Arcano, Main Aim, Goldream, Showcasing.

  Mocno liczonym koniem (kurs około 4,5:1) w tym piątkowym handicapie w Chantilly jest z nr 3 Alcotan (Recoletos – Tia Kia po Montjeu), na którym pojedzie znakomity dżokej Mickael Barzalona z wagą 59 kg. Alcotan zaczął starty w marcu ubiegłego roku jako trzylatek, do tej pory biegał 10 razy i wygrał dwa wyścigi – conditions w Montlucon na 1700 m i handicap w Deauville na 1900 m. W tym roku pokazał się już na starcie i wypadł przyzwoicie, zajmując 15 lutego czwarte miejsce w handicapie klasy trzeciej na 1900 m w Chantilly. Jego forma może iść w górę.

  Alcotan jest zinbredowany 4x3x5 na epokowego w hodowli Sadler’s Wellsa. Ojcem Alcotana jest Recoletos (Whipper – Highphar po Highest Honor), który na 14 startów wygrał 7 wyścigów i ponad milion euro. Jako trzylatek zwyciężył w Prix Greffulhe G2 na 2000 m, był też trzeci w francuskim Derby G1 na 2100 m i czwarty w Champion Stakes G1 w Ascot na 2000 m. W wieku czterech lat wygrał dwie gonitwy G1 – Prix d’Ispahan na 1850 m i Prix du Moulin de Longchamp na 1600 m (rating 122 funty).

  W latach 2019-2022 krył w stadninie rodziny Headów – Haras du Quesnay. Zaczynał od 8 tysięcy euro, później cena stanówki spadła do 6500 i 4000 euro. Tyle też kosztuje pokrycie klaczy Recoletosem w 2024 roku, a od ubiegłego sezonu ogier stacjonuje w Haras du Petit Tellier. Według danych z Racing Post trzy konie po ogierze Recoletos osiągnęły dotąd rating powyżej 100 funtów.

  Revalita (110) wygrała jako dwulatka wyścig we Francji, a w USA była druga w Edgewood Stakes G2 na 1700 m i trzecia w Wonder Again Stakes G2 na 1800 m. Miss Cantik wygrała w ubiegłym sezonie we Francji dwa wyścigi i była druga w Prix Casimir Delamarre LR na Longchamp. Wise Girl z kolei finiszowała czwarta w Prix de Diane 2023, czyli francuskim Oaks. Straciła 4,5 długości do Blue Rose Cen, a ograła o około 5 długości znaną ze Służewca Lady Ewelinę ze stajni Westminster.

  Recoletos

  W Polsce biegał tylko jeden koń po ogierze Recoletos. To niewysoka, ale szybka i dzielna kasztanowata klacz Blue Sash (od klaczy Blue Fleur po Shamardal) ze stajni Robertos, która skradła serca wielu kibiców. W czternastu startach wygrała dwa wyścigi, zarobiła około 35 tysięcy złotych. Jako dwulatka była trzecia w Nagrodzie Cardei i czwarta w Efforty.

  Wśród koni, które mają realne szanse na włączenie się do walki o zwycięstwo (kurs około 7:1) jest z nr 6 Alamsar (Cracksman – Bravo Girl po Lord of England), na którym pojedzie sam czempion dżokejów we Francji Maxime Guyon (waga 57,5 kg). Alamsar w dziesięciu startach wygrał dotychczas jeden wyścig i ponad 33 tysiące euro. W listopadzie 2023 roku zwyciężył w Deauville w handicapie na 1900 metrów. W tym roku, 30 stycznia, był siódmy w Pornichet w conditions na 1700 m, na dłuższym dystansie powinien progresować.

  Alamsar jest po Cracksmanie, którego synem jest też właśnie niepokonany, najlepszy koń w Europie w 2023 roku Ace Impact. Cracksman (rating aż 131 funtów), dosiadany prawie zawsze przez Lanfranco Dettoriego, ma dotąd najwyższe notowania spośród potomstwa niepokonanego w czternastu startach Frankela. Był klasyfikowany wyżej niż derbiści z Anglii i Irlandii po Frankelu – Adayar, Hurricane Lane i Westover, a także triumfatorka Łuku Alpinista. 128 funtów dostał Mostahdaf za odjazd o 4 długości od Luxembourga i Adayara w Prince Of Wales’s Stakes G1 podczas Royal Ascot.

  Cracksman na 11 startów wygrał aż osiem razy, w tym w czterech gonitwach G1 w Anglii i Francji (dwa razy Champion Stakes, Coronation Cup i Prix Ganay) oraz dwóch G2. W irlandzkim Derby był drugi, a w angielskim trzeci. Rekordową notę 131 funtów dostał na zakończenie kariery w październiku 2018 roku za triumf w British Champion Stakes G1 na 2000 m, gdzie aż o 6 długości pobił Crystal Ocean.

  Cracksman. Fot. Darley

  Zaczął kryć w 2019 roku w Wielkiej Brytanii w słynnej Dalham Stud po 25 tysięcy funtów, w latach 2021-2024 stanówka nim była tańsza – 17 500 funtów. W ubiegłym roku biegał po nim pierwszy rocznik trzylatków i Ace Impact to na razie jedyny wybitny koń po tym młodym reproduktorze. Kolejne konie po Cracksmanie mają rating „tylko” 105 funtów – Shembala i Weracruz. W Polsce drugie miejsce w Nagrodzie Iwna zajął syn Cracksmana The Clash, w Derby na Służewcu był szósty, od tamtej pory nie biegał.

  W piątek w Chantilly o miejsce w czwórce powinny też powalczyć takie konie, jak: z nr 5 Hamilton (w styczniu w swoim ostatnim starcie wygrał wyścig w Lyonie), z nr 7 Dark Zel (zwyciężył w lutym w Deauville), z nr 10 Bandastar (ubiegły rok zakończył dwoma zwycięstwami, od 30 grudnia nie biegał), czy z nr 14 Evippos, który ma pod Aurelienem Lemaitrem najniższą wagę w polu – 53,5 kg.

  Synteza typów w mediach: 3-4-7-6

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Gra w Polsce na wyścigi francuskie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W styczniu i lutym 2024 roku zanotowano w Trafie najwyższe obroty w ostatnich latach – 1 milion 168 827 złotych.

  Na zdjęciu tytułowym faworytka handicapu w Chantilly – Isla del Sol. Fot. Canal Turf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły