More

Derby 2022: Czy Zarine zrobi powtórkę z Derby Czech?

ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 9 ZARINE

Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

9. ZARINE (IRE)
    pochodzenie: Zarak – Myrine / Sadler’s Wells|
    hodowca: M. Ryan
    właściciel: Plavac Sp. z o.o.

trener: Salih Plavac
    jeździec: st. u. Kumushbek Dogdurbek Uulu

Już w ubiegłym roku jako dwulatki dość dobrze we Francji i kilku innych biegały pierwsze konie po ojcu Zarine – Zaraku, urodzonym w purpurze synu Dubawiego i Zarkavy, która wygrała Łuk dla Aga Khana. W tym roku jest jeszcze lepiej. Trzy konie po nim przekroczyły już rating 110 funtów, a w minioną niedzielę czeskie Derby wygrała córka Zaraka – Queen of Beaufay pod Petrem Foretem, a inna jego córka Zaracampa była w tym wyścigu piąta.

Z koni po Zaraku najlepiej dotąd biegała trenowana przez Williama Haggasa Purplepay (rating 116), która na 11 startów wygrała 4 wyścigi, w tym Prix Sandringham G2 na 1600 m w Chantilly. W Irish 1000 Guineas była szósta na 14 klaczy, w Pretty Polly Stakes G1 na 2000 m piąta na 9 koni. Zarobiła dotąd na torze 254 tysiące funtów.

19 czerwca w Prix Diane, czyli francuskim Oaksie na 2100 m świetnie spisała się La Parisienne (rating 114 funtów). Córka Zaraka zajęła drugie miejsce, tylko o krótki łeb przegrała z faworytką Nashwą. Zarobiła już 228 tysięcy funtów. Z kolei Times Square w Prix Diane była dopiero trzynasta, ale wcześniej była trzecia we francuskim 1000 Guineas, do końca walcząc o zwycięstwo i tracąc tylko łeb do zwycięskiej Magnoustine.

Sam Zarak biegał 13 razy, wygrał 4 wyścigi i 986 tysięcy funtów (rating 119). Zwyciężył jako czterolatek w Grand Prix de Saint-Cloud G1 na 2400 m, w francuskim Derby był drugi. W Łuku nie dał rady, kończył dziesiąty na 18 koni, 8 długości za zwycięską Enable. Zaczął kryć w 2018 roku od 12 tysięcy euro, w tym roku stanówka skoczyła do 25 tysięcy.

Zarine ma obustronnie znakomity i długodystansowy rodowód. Matkę Zarine ma po samym Sadler’s Wellsie. Myrine (która jako roczniak kosztowała aż 240 tysięcy funtów) była stayerką, biegała 6 razy, wygrała w treningu Jima Bolgera dwa wyścigi (na 2800 i 3200 m) i ponad 10 tysięcy funtów (rating 95).

Przed Zarine – Myrine urodziła trzy konie, żaden z nich nie wygrał, mimo że były po znakomitych reproduktorach Exceed and Excel, Shamardalu i Sea The Stars, miały niskie ratingi od 50 do 69 funtów.

Babką Zarine jest słynna Saganeca, która wygrała we Francji Prix de Royallieu G2, a jako 15-letnia została sprzedana za 2 miliony dolarów, źrebna Storm Catem. Zarine pochodzi z bardzo dobrej rodziny żeńskiej. Właśnie ta Saganeca urodziła świetnego Sagacity, który był championem trzylatków we Francji oraz Sagamixa, który wygrał Nagrodę Łuku Triumfalnego.

– To jest dystansowa klacz. Na wiosnę będę ją spokojnie wprowadzał w sezon. Wystartuje z klaczami w Nagrodzie Dżamajki na 1600 m, później pewnie będzie biegać dłuższe dystanse, po tym pierwszym wyścigu zobaczymy gdzie pójdzie. Zgłosiłem ją do Derby, bo potencjał ma duży. Będziemy ją lekko robić, wszystko po drodze, to będzie droga do Oaks, który jest dla niej celem – powiedział przed sezonem jej trener i właściciel Salih Plavac, który – podobnie jak trener Macieja Janikowski z Moonu – zdecydował się opuścić Nagrodę Soliny i Zarine wystartuje bezpośrednio w Derby.

Zarine na wiosnę biegała dwa razy, ale to było dla niej jeszcze zbyt wcześnie, a dystanse 1600 i 1800 m za krótkie. W tym sezonie najlepsza powinna być jesienią w Sac a Papier na 3200 m, a pełnię możliwości wykazać jako czterolatka, ale być może w Derby już też wyrobi się na jakieś niezłe miejsce.

W Nagrodzie Dżamajki Zarine była blisko trzecia, ale nie miała wówczas przejścia przy bandzie. Rozczarowała w drugim tegorocznym starcie na 1800 m, zajęła trzecie miejsce za Chibani i Dominantą, a ograła biegnącą w Derby Saxon Way. Miała jednak nadwagę, była przeprowadzona z tyłu, szerokim kołem, nie był to udany wyścig. Na pewno ma duże rezerwy.

Jako dwulatka wygrała jeden wyścig, biegała nawet w Nagrodzie Ministra Rolnictwa, była 5 na 6 koni, 8 długości za Moonu i Matt Machine. Wyścigi dwulatków to jednak było dla niej zdecydowanie za wcześnie.

Zarine pochodzi z rodziny 11-d  klaczy Flight, z której sukcesy na wyścigach lub w hodowli odniosły:
      Thunder Gulch (Shoot a Line), Birdcatcher (Faugh-a-Ballagh), Selim, Deux  Pour-Cent, Sagamix (Sagacity, Tambourine, Nasram), Lope de Vega (Lady Vettori),  Norse Dancer, Port Marnock, Bireme, Daffodil (Dash for Cash), Bolas (Sharp  Edge, Cut Above, Longboat), Carrigavalla, Final Destination (La Souvronne), La  Mirambule, Trousseau, Lira CS (Lyon, Lyze, Lykeion)