Aż cztery gonitwy najwyższej kategorii zostaną rozegrane w niedzielę na warszawskim torze. Rywalizacja wśród czołowych koni arabskich będzie toczyła się o Nagrodę Porównawczą, natomiast folbluty powalczą o Nagrody: Criterium, Efforty i Mokotowską, wyłaniającą tzw. „zimowego faworyta” na przyszłoroczne Derby. W niedzielę na Służewcu będzie można też podziwiać piękne auta klasyczne.
Chociaż większość rozstrzygnięć sezonu 2022 już za nami, to w niedzielę, w pięknej jesiennej aurze czeka nas mnóstwo ciekawych wyścigów.
Gonitwy porównawcze bez przedstawicieli najmłodszych roczników
Criterium (dla folblutów) i Porównawcza (dla arabów), to gonitwy, w których po raz pierwszy reprezentanci najmłodszych roczników mogą skonfrontować się z czołówką koni starszych. W tym roku nie zobaczymy jednak na starcie w żadnym z tych biegów tej wyścigowej młodzieży. W Criterium dojdzie zatem do kolejnej rywalizacji tercetu, który zdominował tegoroczne zmagania na najkrótszych dystansach. Mowa o mających już po trzy wygrane w tym sezonie doświadczonych ogierach Timemaster i Emiliano Zapata oraz dwukrotnie pierwszej na poziomie kategorii A, utalentowanej trzyletniej klaczy Jenny of Success.
Po trzech tygodniach od kapitalnego występu w biegu o Nagrodę Michałowa, zobaczymy Amwaj Al Khalediah, która wystartuje z pozycji mocnej faworytki do zdobycia Nagrody Porównawczej. Podopieczna trenera Kacprzyka w aktualnej formie wydaje się trudna do pokonania, chociaż, jak zwykle, silną reprezentację wystawiają Cornelia Fraisl (rozkręcający się Kenjiy oraz zagadkowa, niepokonana dotąd w trzech startach Medan oraz mający na swoim koncie międzynarodowy sukces Bieshan), a także Maciej Janikowski (duet Apollo del Sol i Sharm El Sheikh). Nie bez szans na dobry wynik będą też szybki Almared i silny Ewest. Czy ktoś zagrozi Amwaj Al Khalediah, biegającej w tym roku nieco „w kratkę”?
Najlepsze dwulatki na start
W niedzielę na torze nie zabraknie zmagań czołówki dwulatków. Oba wyścigi najwyższej kategorii dla tego rocznika, o Nagrody Efforty oraz Mokotowską, będą miały swoich zdecydowanych faworytów. Wśród klaczy dominację postara się podtrzymać Marigold Blossom, która w czterech startach musiała uznać wyższość przeciwnika tylko raz, ale nie przegrała jeszcze z żadną rówieśniczką. Główną rywalką trenowanej przez Macieja Jodłowskiego klaczy wydaje się być biegająca dla tych samych właścicieli Migliore Speranza, ze stajni Janusza Kozłowskiego.
Liczniejszą stawkę zgromadziła Nagroda Mokotowska, w której zobaczymy ósemkę ogierów, z przygotowywanym przez Krzysztofa Ziemiańskiego Clydem na czele. Bilans tego ostatniego jest zresztą dokładnie taki sam jak wspomnianej wcześniej Marigold Blossom: trzy zwycięstwa w czterech startach i wygląda na to, że jego szanse na kolejną wygraną są bardzo duże. Z dobrej strony pokazały się dotychczas mniej doświadczony Senlis oraz polskiej hodowli Tarik i External Power. Szybko poprawiają się Joe Black i The Clash, więc może w niedzielę pokuszą się o sprawienie niespodzianki?
Start do pierwszej gonitwy o godzinie 12:00.
Nagroda Mokotowska 12:30
Nagroda Criterium 14:30
Nagroda Porównawcza 15:00
Nagroda Efforty 15:30
Niedziela na Torze Służewiec będzie dniem szczególnym. 23 października zapraszamy na jedyny w swoim rodzaju Jesienny Piknik w klimatycznej aurze z wieloma atrakcjami. Tego dnia na Służewcu królować będą konie – te wyścigowe, ale również mechaniczne podczas imprezy – Zlot Aut Klasycznych – Tetzlaff Classic Car oraz wystawy aut Automobilklubu Polskiego.
„Polacy kochają samochody tak, jak niegdyś kochali konie. Nawet w okresie niepewności, kiedy ideologia była przeciwna motoryzacji, śpiewano piosenki, organizowano spektakle i popularyzowano w filmie wszystko, co tylko przypominało samochód bądź motocykl. Mimo, że czas ten odszedł w zapomnienie, jedno nadal pozostaje niezmienne. Sympatia dla tych pojazdów.
Obecnie nie sposób przejść obojętnie obok Fiata, którym jeździł filmowy „Czterdziestolatek” czy Poloneza, za kierownicą którego zasiadał porucznik Borewicz w serialu „07 zgłoś się”. Zważywszy, że na co dzień walczymy z podstępną rdzą, matowieniem lakieru i brakiem oryginalnych części zamiennych, czujemy się wyjątkowo spotykając życzliwy uśmiech. Tym bardziej cieszy moment, w którym będziemy mogli wyjść do Państwa i udostępnić – choćby w części – klubowy dorobek. Nie zabraknie samochodów amerykańskich, dysponujących potworną mocą.
Porównamy je z wybranymi autami europejskimi: BMW i Porsche. Pokażemy, jak surowy klimat w północnej Europie kształtował konstrukcję SAAB-a. Udowodnimy, że włoski Fiat 125 i krajowy Fiat 125p – to dwa różne samochody. Za sprawą skuterów Osa wrócimy do wiosennych i letnich wypadów za miasto. Przypomnimy, jakie samochody sportowe były dostępne na rynku tuż po transformacji ustrojowej. A kiedy otworzymy maskę GMC, damy Państwu ołówek i spróbujemy swobodnie postawić go na pracującym silniku” – w ten sposób zachęcał na Torsluzewiec.pl do niedzielnej wizyty na warszawskim hipodromie Jacek Baliński.