Analiza sobotnich gonitw na Służewcu.
I: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1000 m
Wyścigi na najkrótszym dystansie dość często przynoszą nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Zobaczymy, czy tym razem będzie podobnie. Ośmioletnia Ujoor, trzyletnia Piosenka oraz lepszy od nich, ale rozczarowujący Polonez, nie poniosą nadwagi za start grupę niżej. Ich szanse wydają się niewielkie, choć Ujoor została przez jednego z uczestników LE wytypowana na pierwsze miejsce.
Zwycięzca powinien wyłonić się jednak z piątki koni sklasyfikowanych w III grupie. Od zwycięstwa sezon rozpoczęły Marvelous Stam, Zireael, Duke Caracan oraz Big Bang. Potem wszystkie obniżyły loty, ale skrócenie dystansu jest dla nich korzystne. Najlepsze wrażenie sprawiała ostatnio Zireael (poniesie o 1 kg więcej niż w programie, bo jej jeździec został w ub. tygodniu kandydatem dżokejskim), a jej stajnia jest w formie. To sprawiło, że klacz jest, zdaniem uczestników LE, niemal murowaną kandydatką do wygranej – otrzymała aż 31 wskazań. Po dwa razy na pierwsze miejsce wytypowano Big Banga oraz Marvelous Stama. Wynikami nie rzuca na kolana Thetis – w jej zasięgu wydaje się być niższe płatne miejsce.
II – Nagroda Wiliama: 3-letnie araby (gon. specjalna KOWR), kat. B, 1800 m
Najlepsze wrażenie w dotychczasowych występach sprawił Piercario i jest najmocniej liczony w LE, z wynikiem 23 wskazań na pierwsze miejsce. W jego przypadku największym minusem jest długa przerwa w startach. Oprócz niego, po dwa zwycięstwa na swoim koncie mają jeszcze Andryjanka (1) oraz Porto Rico (1). Wyżej trzeba ocenić dokonania klaczy, chociaż ogier robi postępy.
Tuż za Andryjanką finiszowały ostatnio Cuks (3) i Piękna (1), więc i one mogą się liczyć w walce o czołowe lokaty. Więcej straciły Escortera oraz Granton, ale w swoich wcześniejszych startach potrafiły biegać na lepszym poziomie. Wizard KL (1) biega solidnie, jednak teraz czeka go trudniejsze zadanie. Zagadkowy jest Wincenzo, który zaczął karierę od wygranej w słabej stawce. Wygrał jednak ze sporym zapasem i trudno ocenić pułap jego możliwości. Co ciekawe, w notowaniach LE jest drugim najczęściej wskazywanym na zwycięstwo koniem – 6 razy.
III: 2-letnie debiutujące folbluty, II gr., 1200 m
Wycofane zostały Goldenbeard, Zuzza oraz King Ascot. Uczestnicy LE wyraźnie wskazują na dwa konie: Pretty Rocket (18 wskazań na zwycięstwo) i Ribotala (14). Wygląda więc na to, że wygrana któregoś z pozostałych debiutantów byłaby dużą niespodzianką. Rzeczywiście, wspomniane dwulatki są pozytywnie oceniane w stajniach.
Znacznie mniej licznych zwolenników mają El Arna (3, w siodle Kamil Grzybowski) i Batiar (1), które zapowiadają się ciekawie, choć mogą być nieco późniejsze. Jako potrzebująca nieco czasu oceniana jest także Szara Eminencja, będąca po tym samym ogierze co Pretty Rocket. Stawkę uzupełniają posiadający dystansowy rodowód Zabajone (pojedzie na nim Stefano Mura) oraz zagadkowy Heaven Give Enough.
IV – gonitwa uczniowska: 4- letnie i starsze araby, wył. III gr., 1800 m
Wycofane zostały Jasmine du Croate oraz El Nazir. Z pozostałej piątki nieliczona jest jedynie Kiki. Zdaniem uczestników LE największe szanse na zwycięstwo mają Harun RA (14 wskazań) oraz Jelbena de Bozouls (11). Wydaje się, że zbliżone możliwości do nich posiada Dioriska (5). Swoich zwolenników ma też Hamal (6) biegający w tym roku na solidnym poziomie. Wyścig wydaje się otwarty.
V – Nagroda Przedświta: 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 1600 m
Warunki gonitwy są bardzo korzystne dla Comin’Through oraz Caro Giorgio, które korzystają z ulgi wagi start grupę wyżej. Oba konie mają dużo możliwości, choć w ostatnim czasie wyższą formę prezentował weteran – Comin’Through. On też uzyskał najwięcej wskazań w LE – 16. Caro Giorgio jest trzeci w notowaniach, z wynikiem 4.
Wyżej oceniane są szanse wicederbisty Senlisa, biegnącego z kolei grupę niżej. Uzyskał 11 wskazań. Podliczane, jednak w mniejszym stopniu, są startujące pod wagą wieku konie starsze: błyskotliwy Quibou (3), dzielny Magic (1) i słabo jeszcze sprawdzony na Służewcu Intuitive (1). Najniżej oceniane są szanse El Corazone (w siodle Kamil Grzybowski) oraz nieobliczalnego Marcusa Aureliusa.
VI – Women Power Series (7): 3-letnie folbluty, wył. II gr., 1800 m
Na bardzo równym poziomie biega Namiętność, której nie powinno zabraknąć w walce o czołowe lokaty, szczególnie że ma w siodle najbardziej doświadczoną amazonkę. Spośród jej rywali wyróżniają się Stellarmasterpiece oraz Masterpeace, chociaż klacz nie spisuje się na miarę oczekiwań, a ogier pauzował niemal pół roku. Z pozostałych Destiny oraz Miraculus wydają się mieć największe szanse na wywalczenie premiowanych lokat.
Uczestnicy LE podobnie szeregują uczestników – najwięcej wskazań uzyskała Stellarmasterpiece (15) przed Namiętnością (14) i Masterpeace (5). Destiny i Miraculus mają po jednym wskazaniu.
VII – Nagroda Eldona: 3-letnie araby, I gr., 2000 m
Wycofane zostały Kareem oraz Meydan P Kossack. W tej sytuacji w LE mocno faworyzowany jest francuski Mach de Saularie, wskazywany na pierwsze miejsce aż 29 razy. Ogier sprawił bardzo dobre wrażenie w dotychczasowych startach i nie powinno zabraknąć go w rozgrywce. Za jego najgroźniejszych przeciwników uznawane są trenowane przez Janusza Kozłowskiego Donat FA (5) oraz Jamah Al Khalediah (2), który po udanym debiucie, nieco spuścił z tonu, podobnie jak Sultana Al Nwames. Jedynym uczestnikiem biegu pozostającym bez wygranej jest Mayki, więc jego szanse należy ocenić niżej.
VIII: 3-letnie araby (gon. specjalna KOWR), II gr., 1800 m
Wycofany został Pierantonio. Niezłe wrażenie sprawił Alex, chociaż jego ostatni występ nie był tak dobry, jak wcześniejsze. Ponadto pauzował dwa miesiące, co nie jest sprzyjającą okolicznością. Dokładnie połowa typujących wskazała go na pierwsze miejsce (18). Słabiej radzi sobie jego towarzysz stajenny Encarino (1). Ze startu na start coraz bliżej zwycięstwa jest Folk MJ (13), więc i tym razem powinien być w czołówce. To właśnie on jest uznawany za głównego konkurenta Alexa. Z michałowskiego tercetu najlepsza wydaje się Złota Ważka (3), która w poprzednim występie finiszowała za Folkiem i zdecydowanie wyprzedziła Galathierę (1). Nieliczony Enamor przeciętnie zadebiutował przed tygodniem we Wrocławiu.
IX: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 1600 m
Serpention w każdym z tegorocznych pięciu startów był drugi. Czy wreszcie wygra? Na to liczy większość uczestników LE, bo aż 25 z nich wytypowało go na pierwsze miejsce. Dla odmiany jego towarzysz stajenny Betfan (6 wskazań) wygrał już dwukrotnie i jest w formie. Pozostali typerzy mocniej liczą konie trenowane przez Natalię Szelągowską – nierówno biegającego Louisville’a (4) oraz ambitną Primaverę (1). Atutem pozostałych będą korzystne wagi, przy czym szanse Toccatiny i Chandalara wydają się większe niż Uzzy. Z kolei Betfan i Serpention, których jeźdźcy wywalczyli tydzień temu awans do wyższej kategorii, poniosą o 1 kg więcej.
NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (36 uczestników):
I – Zireael (31) / Big Bang i Marvelous Stam (po 2)
II – Piercario (23) / Wincenzo (6)
III – Pretty Rocket (18) / Ribotal (14)
IV – Harun RA (14) / Jelbena de Bozouls (11)
V – Comin’Through (16) / Senlis (11)
VI – Stellarmasterpiece (15) / Namiętność (14)
VII – Mach de Saularie (29) / Donat FA (5)
VIII – Alex (18) / Folk MJ (13)
IX – Serpention (25) / Betfan (6)
Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Zireael, 31/36 (86% wskazań na zwycięstwo).
Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IV