More

    Wróżenie z wyścigowych fusów (Służewiec, dzień 35.)

    Analiza niedzielnych gonitw.

    I: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 2200 m

    Zebrała się ciekawa i relatywnie mocna stawka. Na umiarkowaną faworytkę wyrasta równo biegająca Chibani, która niedawno pokonywała w bezpośrednich starciach Luaithriona oraz Bat Eatera. Pierwszy z tej dwójki radzi sobie solidnie, drugi natomiast spisuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań trenera i kibiców. Całkiem udany sezon mają Johnny Double oraz Ophelia’s Aidan, który może już nie jest tak mocny jak kiedyś, ale na poziomie niższych grup odniósł dwa zwycięstwa. Oba mogą namieszać w czołówce.

    Z grona trzylatków największe możliwości, szczególnie na tym dystansie, wydaje się mieć Fierce Eagle. Machu Picchu dość wyraźnie przegrał z nim w Nagrodzie Aschabada, z kolei God of War dotąd biegał przede wszystkim na dystansach do mili.

    Zdaniem uczestników LE zdecydowanie największe szanse na wygraną należy przyznać Chibani (23 wskazania na zwycięstwo). W dalszej kolejności liczone są Johnny Double (4), Fierce Eagle (4), Ophelia’s Aidan (2), a minimalnie jeszcze Bat Eater (1) i Luaithrion (1).

    II – Nagroda Cheval Francais: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2600 m

    Mimo sensacyjnej porażki z ostatniego startu, trudno się spodziewać, żeby rola faworyta nie przypadła znakomitemu Factorielowi (33 wskazania na pierwsze miejsce w LE). Tym samym przerwana została długa seria zwycięstw ośmiolatka. Jego pogromca Hugo des Bois trochę zawiódł w kolejnym występie, co utrudnia jego ocenę. Wydaje się jednak mniej pewnym kandydatem do rozgrywki niż niezwykle solidnie biegających, chociaż pozostający trochę w cieniu Factoriela polski Gobs (1).

    Do walki o miejsce w trójce włączy się prawdopodobnie dzielny Eden Pierji (1), a być może także utalentowana, ale ostatnio trochę słabiej dysponowana Furnika. Niezłe są Elka Ludoetka i Buzyrys. Młodsza od nich Isalyne d’Abomey pokazała się z dobrej strony, jednak tym razem ma trudniejsze zadanie. Outsiderem wydaje się być Irbis Pawelce.

    III: 2-letnie klacze (folbluty), II gr., 1200 m

    Najwięcej doświadczenia mają Marie More i Smooth Queens, które po słabszych debiutach poprawiły się i biegają na dobrym poziomie. Trochę wyżej trzeba ocenić dokonania pierwszej z nich, ale obie nie są bez szans na udział w rozgrywce. Drobna Malou pokazała talent i ambicję, więc i ona ma spore szanse powalczyć o zwycięstwo. Postępy także robi Invincible Angel, choć jej wyniki na razie nie imponują.

    Ciekawe klacze, mające za sobą jedynie debiut, wystawia trener Krzysztof Ziemiański. Bonnie Elizabeth po mniej udanym starcie nie odegrała większej roli w swoim wyścigu i jest trudniejsza do oceny. Regina Force w bezpośredniej rywalizacji nie straciła wiele do bardziej doświadczonych Malou i Smooth Queens, co stawia ją w roli kandydatki do zajęcia czołowej lokaty. Raczej trudne zadanie czeka debiutującą Cherie Noire, chociaż klacz ma bardzo interesujący rodowód, więc kto wie…

    Niemal połowa uczestników Ligi Ekspertów spodziewa się wygranej Marie More (17). Nieźle stoją też notowania Bonnie Elizabeth (6) oraz Malou (5). Rzadziej na pierwsze miejsce typowane są pozostałe uczestniczki wyścigu: Invincible Angel (2), Cherie Noire (2), Regina Force (2) oraz Smooth Queens (1).

    IV – Nagroda Sambora: 3-letnie araby, kat. A, 2200 m

    Po przekonującym zwycięstwie w biegu o Nagrodę Amuratha, rola faworyta przypadnie Meydan P Kossackowi (28 razy wytypowany na pierwsze miejsce). Ogier wyraźnie się rozkręca i ostatnio dość pewnie pokonał m. in. niezłą Al Thakhirę (3). Nie można wykluczyć, że przy nieco innym układzie wyścigu klacz mu zagrozi. Bad Guy Pompadour (4) w debiucie przegrał z Al Thakhirą, jednak rywalka miała już za sobą jeden start. Ogier potem poprawił się, więc nie stoi na straconej pozycji w ponownej konfrontacji z nią.

    Pozostający bez zwycięstwa Amper wydaje się mocnym kandydatem do zajęcia czwartego miejsca, a dla Neiddisa pokonanie tutaj choćby jednego konkurenta byłoby sukcesem.

    V: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PAB), II gr., 1400 m

    Wycofana została Neve. Mogła podobać się w drugim starcie Verizane, która dość wyraźnie wyprzedziła Tebivero oraz Trojana. W tej sytuacji przypadnie jej zapewne rola faworytki, a ogiery stają się kandydatami do walki o miejsca w czołówce.

    Kolejną trójkę tworzą Ten Dreams, Grzechu Warta oraz Optimus Angel. Razem rozpoczęły karierę na początku lipca i klacze wówczas okazały się zdecydowanie lepsze od ogiera. Niestety, ich kolejne występy nie były szczególnie udane, a pułap ich możliwości pozostaje zagadką. Szczególnie, że pierwsza z nich ma dobre notowania w stajni.

    Cinemark i El Capri zadebiutowały pod koniec sierpnia. O wiele lepiej spisał się Cinemark, którego trzeba brać pod uwagę przy typowaniu kandydatów do czołowych lokat. El Capri pogrzebał swoje szanse na starcie i przybiegł ostatni z ogromną stratą do rywali. Nieźle oceniany w stajni jest Triamos, jednak brak doświadczenia przemawia przeciw niemu.

    W LE zdecydowanie najmocniej liczona jest Verizane (25 wskazań). Drugi w notowaniach jest Tebivero (4). Pojedynczych zwolenników mają natomiast El Capri (2), Ten Dreams (1), Cinemark (1), Grzechu Warta (1) oraz Triamos (1).

    VI: 4-letnie i starsze folbluty, IV gr., 1400 m

    Wycofane zostały Yakudza i Louisville. Szykuje się ciekawy wyścig, bo kilka ze startujących tu koni prezentuje dobrą formę. Tradycyjnie na solidnym poziomie w przekroju całego sezonu biega Don Zou, więc zapewne i tym razem znajdzie się w czołówce. Jest faworytem w Lidze Ekspertów z wynikiem 15 wskazań. Wysoko trzeba ocenić także Limlighta (10) oraz El Pago Pago (7). Trochę mniej stabilne, pod względem wyników, są Tullamore i Caresser (2), którym z pewnością sprzyjałaby elastyczna bieżnia.

    Trudniejsze zadanie czeka prawdopodobnie Gone Hilla i Sindicato (1).

    VII – Nagroda Intensa: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PAB), kat. B, 1400 m

    Niezły duet wystawia do boju trener Wojciech Olkowski. Nieco wyżej oceniany jest Streak, którego nie powinno zabraknąć w rozgrywce. Z kolei Jam Love wyraźnie poprawiła się w drugim starcie, co nie pozwala jej skreślać. Główną konkurentką wspomnianej dwójki wydaje się Latife, mająca za sobą zwycięski debiut i dwa przyzwoite starty na wyższym poziomie. Nie jest zaskoczeniem, że ta trójka podzieliła między sobie wskazania ekspertów – 24 uzyskał Streak, 7 Latife, a Jam Love 4.

    Poprawić powinien się Fast Devil, który miesiąc temu zadebiutował. Stracił wówczas 8,5 dł. do biegnącej po raz drugi w karierze Jam Love. Najmniejsze szanse ma Willis, choć w jego postawie widać pewne postępy.

    VIII – Nagroda Michałowa: 4-letnie i starsze araby, kat. A, 2800 m

    Wydaje się, że walka o zwycięstwo powinna się rozstrzygnąć pomiędzy brytyjskim Monaasibem (8 wskazań), a polskim derbistą Lexem (27). Oba na zbliżonym dystansie pokonywały dzielnego Ben Marka, przy czym zdecydowanie większa była przewaga Monaasiba. Z drugiej strony Lex miał więcej czasu na regenerację sił od czasu udanego występu w gonitwie o Nagrodę Europy.

    Wiele wskazuje na to, że Hamal wywalczy czwarte miejsce, ponieważ wydaje się dużo lepszy od Gada, natomiast chyba już nie prezentuje na tyle dużych możliwości, by zagrozić wspomnianej trójce.

    IX: 3-letnie i starsze folbluty, hcp. IV gr., 2000 m

    Niezłą formę osiągnął Red Hot Chili Lewy, który wyróżnia się w tej przeciętnej stawce. Uzyskał 26 wskazań na pierwsze miejsce. Udane ostatnie starty miała także Australian Reef (8), ostatecznie również wygrywając niedawno we Wrocławiu. Trzecim koniem biegnącym bezpośrednio po zwycięstwie jest najbardziej doświadczona Bint Marshal, tym razem dosiadana przez mało doświadczonego ucznia.

    Dość solidne wyniki notuje The Residencies, wyrastający na dość poważnego kandydata do wywalczenia płatnego miejsca. Umiarkowaną wagę poniesie Queen of Warsaw, niestety, klacz po zwycięstwie obniżyła loty. Warunki biegu są najbardziej korzystne dla Impezy oraz wałacha Yes Sir (1), jednak do tej pory nie pokazały one nic szczególnego i chyba trudno będzie im wykorzystać atut niskiej wagi.

    X: 3-letnie araby (gonitwa specjalna KOWR), II gr., 2000 m

    Wycofany został Encarino. Na solidnym poziomie biega Alex (27 razy wytypowany na pierwsze miejsce), który już trzykrotnie był drugi. Być może w końcu wygra, chociaż przeciwko niemu przemawia fakt, że startuje po tygodniu. Z grona jego towarzyszek stajennych największe dokonania ma Alexandra, jednak ostatnio nieoczekiwanie zarówno debiutująca Eritrea (1), jak i Ascalona okazały się od niej nieznacznie lepsze. Sprawa kolejności między nimi zdaje się otwarta.

    Z dwójki rywali janowskiej koalicji zdecydowanie groźniejszy wydaje się Folk MJ (4), który tydzień temu tylko minimalnie uległ Alexowi. Albin JR w dwóch dotychczasowych startach spisał się słabo.


    NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

    I – Chibani (23) / Johnny Double i Fierce Eagle (po 4)
    II – Factoriel (33) / Gobs i Eden Pierji (po 1)
    III – Marie More (17) / Bonnie Elizabeth (6)
    IV – Meydan P Kossack (28) / Bad Guy Pompadour (4)
    V – Verizane (25) / Tebivero (4)
    VI – Don Zou (15) / Limlight (10)
    VII – Streak (24) / Latife (7)
    VIII – Lex (27) / Monaasib (8)
    IX – Red Hot Chili Lewy (26) / Australian Reef (8)
    X – Alex (27) / Folk MJ (4)

    Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Factoriel – 33/35 (94% wskazań na zwycięstwo).
    Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VI

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły