More

  Gwiazda stajni Juddmonte – irlandzki derbista Westover sprzedany na reproduktora do Japonii 

  Stajnia Juddmonte poinformowała na swoich portalach społecznościowych o sprzedaży ogiera Westover (Frankel – Mirabilis po Lear Fan) do Japonii. Syn Frankela trafi do Yushun Stallion Station w Hokkaido, gdzie będzie krył w sezonie 2024. Cena stanówki nie jest jeszcze znana, a cena sprzedaży raczej na zawsze pozostanie tajemnicą.

  Westover to jedno z najczęściej powtarzanych imion w wyścigowych portalach informacyjnych na całym świecie, zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym. Brytyjskiej hodowli czterolatek urodzony dość późno, bo 24 kwietnia, był zdecydowanie jednym z najlepszych koni ostatnich lat. Obecnie jest piątym najwyżej ocenionym koniem w Europie i ósmym na świecie, ex aequo z Paddingtonem, który również niedawno zakończył karierę i trafił do hodowli.

  Rating Westovera to 127 funtów, czyli tylko o jedno oczko mniej niż ma trójka: Big Rock, Hukum oraz Mostahdaf i dwa niż lider europejskiego rankingu Ace Impact – zwycięzca tegorocznej Nagrody Łuku Triumfalnego. Z kolei najwyżej ocenionym koniem na świecie pozostaje japoński Equinox z ratingiem 134 funtów, a na drugim miejscu są irlandzki Ace Impact, australijski siedmiolatek Golden Sixty (startujący w Hong Kongu) i nowozelandzki Lucky Swetnesse – 129 funtów. Z kolei najwyżej ocenioną klaczą jest sklasyfikowana na 23. miejscu australijska Imperatriz, która w tym sezonie wygrała już pięć wyścigów G1 w Australii. 

  To oznacza, że Westover był najwyżej ocenionym koniem stajni Juddmonte, a właściciele mimo wszystko postanowili go sprzedać, zamiast włączyć do własnej hodowli. Konie ścigające się na dystansach długich i bardzo długich, nie są aż tak pożądane na europejskim rynku hodowlanym jak konie o dużej szybkości i predyspozycjach krótkodystansowych. 

  Westover wyszedł do startu 13 razy i wygrał ponad 3,2 miliona funtów. Jako dwulatek nie był jeszcze genialnym koniem. Z debiutu w sierpniu 2021 roku wygrał wyścig maiden na milę. Po ponad miesiącu był drugi w gonitwie drugiej klasy w Newbury, a jego strata do zwycięzcy wyniosła ponad dwie długości. W trzecim i ostatnim starcie w sezonie był drugi w Listed, również na milę, szyję za Mr Professorem. 

  Westover galopuje po zwycięstwo w irlandzkim Derby. Fot. TDN

  W wieku trzech lat usłyszał już o nim cały świat. Sezon zaczął od zwycięstwa po walce w trialu przed angielskimi klasykami w Sandown (G3 – 2000 m). Następnie, po półtora miesięcznej przerwie, zajął trzecie miejsce w angielskim Derby, tracąc do zwycięskiego (niedawno uśpionego z powodu kontuzji) Desert Crowna niespełna trzy długości, a do drugiego Hoo Ya Mala łeb. Kolejny start był tym przełomowym. Po czterech tygodniach od Epsom Derby pobiegł w irlandzkim Derby, które wygrał dowolnie, aż o siedem długości przed Piz Badile.

  Kolejny start miał w Nagrodzie Króla i Królowej (King George VI And Queen Elizabeth Stakes), ale kończył dopiero piąty na sześć koni, 18 długości za Pyledriverem. Kolejny wyścig porównawczy był już dla niego lepszy, w Nagrodzie Łuku Triumfalnego 2022 zajął szóste miejsce, finiszując siedem długości za triumfującą Alpinistą. 

  Sezon 2023 zaczął w marcu, od drugiego miejsca w Dubai Sheema Classic (G1 – 2400 m), gdzie jak się później okazało, trafił na najlepszego konia na świecie – Equinoxa, do którego stracił 3,5 długości. Po ponad dwóch miesiącach, 2 czerwca, zajął drugie miejsce w Coronation Cup, przegrywając z drugą najwyżej ocenioną klaczy świata Emily Upjohn (po Sea The Stars) o niespełna dwie długości.

  Po miesiącu przyszedł czas na drugie i ostatnie zwycięstwo Westovera na najwyższym poziomie. W Grand Prix de Saint-Cloud (G1 – 2400 m) pewnie wygrał z Zagreyem. 29 lipca wystartował po raz przedostatni w karierze, w Nagrodzie Króla i Królowej zajął drugie miejsce, przegrywając z Hukumem zaledwie o łeb. Ten wyścig uznano za najlepszy w życiu Westovera i przyznano mu rating 127 funtów, wcześniej oceniony był na 124 funty.

  Na pożegnanie znowu pobiegł w paryskiej Nagrodzie Łuku Triumfalnego, w której nie miał szans z najlepszym w tym sezonie trzylatkiem w Europie Ace Impactem, ale mimo że stracił do niego 7/4 długości, to zajął drugie miejsce, o krótki łeb przed Onesto. 

  Przyczyna zakończenia kariery Westovera jest jasna. Wstępnie planowano dla niego start w Breeders Cup Tuf, gdzie z pewnością byłby jednym z faworytów, jednak kilka dni po starcie w Łuku angielskie media poinformowały o tym, że syn Frankela w najważniejszym wyścigu porównawczym Europy nabawił się kontuzji. “We wtorek, po niedzielnym wyścigu, na jego nodze pojawił się obrzęk. Badania potwierdziły, że nie będzie już w stanie się ścigać.” – pisał James Stevens korespondent Racing Post. 

  Jak powiedział Barry Mahon (menedżer wyścigowy stajni Juddmonte): – To druzgocąca wiadomość, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wyhodowaliśmy i ścigaliśmy się tak wysokiej jakości koniem w barwach Juddmonte. Początkowo dobrze czuł się po wyścigu, ale 48 godzin później pojawił się u niego lekki obrzęk, a dalsze badania wykazały, że kontuzja niestety zakończy jego karierę. To jeden z najlepszych synów Frankela, o czym przypomniał  nam w niedzielę. Jego inny syn Cracksman został ojcem zwycięzcy Łuku Triumfalnego (Ace Impacta), a drugi i trzeci koń na celowniku były bezpośrednio po Frankelu. Dowiedzieliśmy się, jak potężnym reproduktorem będzie Frankel jako ojciec reproduktorów, a ponieważ jest to jeden z jego najlepszych synów, wyobrażam sobie, że będzie miał przed sobą długą i pełną sukcesów karierę w stadninie – powiedział Mahon.

  Ace Impact przed Westoverem w Nagrodzie Łuku Triumfalnego 2023. Fot. Sporting Life

  Jak się okazuję, Westover owszem rozpocznie karierę stadną, ale nie jak można było zakładać w brytyjskim oddziale Juddmonte, tylko w Japonii. Cena stanówki nie jest jeszcze znana.

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Westover. Fot. Racing Post

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły