More

  Derby 2022: Don Kasters wygra pierwsze Derby dla trenera Kozłowskiego?

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 4 DON KASTERS

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  4. DON KASTERS (IRE)
  pochodzenie: National Defense – Unforeseen / Sky Mesa
  hodowca: The Unforeseen Partnership
  właściciel: M. Gromala i K. Kozłowska

  trener: Janusz Kozłowski
  jeździec: dż. Anton Turgaev   

  Wygrał już z debiutu jako dwulatek na Służewcu. W Nagrodzie Skarba był daleko za Moonu i Matt Machine, ale podszedł do Marvelous Stam, a następnie wygrał z nim i Taymourem (z którym tu się ponownie zmierzy). W Nagrodzie Nemana niespodziewanie był ostatni.

  W tym roku z kolei pokazał wyborną formę, nadspodziewanie łatwo wygrał Nagrodę Irandy, bijąc o 4,5 długości z Taymoura, mimo że zniósł od niego o kg więcej. Pokazał znakomite przyspieszenie z dalszej pozycji. Nie lubi też podobno miękkiego toru, a bardzo dobrze pobiegł na takim w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego.

  Choć długie dystanse z rodowodu nie powinny być jego domeną, to w Nagrodzie Irandy pokazał, że nie są mu straszne. Potwierdził to Memoriale Jednaszewskiego. Niosąc 4 kg więcej, pokonał Taymoura i walczył dzielnie z Le Destrierem, co sprawia, że trzeba wysoko oceniać jego szanse w Derby, mimo rodowodu raczej na dystanse do 2000 m. Do Kasters to utalentowany, wytrzymały i dzielny koń, więc nie można go nie doceniać, choć 2400 m to na pewno nie jest jego optymalny dystans.

  Po Memoriale Jerzego Jednaszewskiego kluczowe jest, który z tej trójki walczących koni – Le Destrier, Don Kasters, Taymour pójdzie do przodu, a który się cofnie.

  Janusz Kozłowski jako dżokej trzykrotnie wygrywał polskie Derby – w 1990 roku na Aksumie, rok później na Kliwii (po dyskwalifikacji Susy za crossing) i w 2002 roku na trójkoronowanym Dancer Life. Jako trener jednak jeszcze po błękitną wstęgę nie sięgnął. Był jednak dwa razy bardzo blisko, bo drugie miejsca w Derby zajmowały, trenowane przez niego Tiarella i Domus (po przesunięciu na trzecie miejsce Królowej Śniegu, która pierwsza minęła celownik). Może tym razem się uda?  

  Ojciec Don Kastersa National Defense (po Invincible Spirit, świetnym sprinterze i ojcu krótkodystansowców) był sprinterem/milerem biegał tylko 5 razy, dwa razy wygrał i 240 tysięcy euro. Był dobrym dwulatkiem i generalnie sprinterem. Jako dwuletni wygrał we Francji Prix Jean Luc Lagardere G1 na 1600 m, a jako trzyletni był drugi w Prix Djebel G3 na 1400 m (rating 119 funtów).

  Kryje w Irish National Stud, zaczynał od 12 tysięcy euro, obecnie 8 tysięcy. Tylko jeden koń po nim przekroczył 100 funtów w ratingu – Twilight Gleaming (110), który wygrał aż 487 tysięcy euro. W Polsce, oprócz Don Kastersa, biegała po nim Scarlett Jive, która w ubiegłym roku jako dwulatka była raz druga i cztery razy trzecia. W tym roku wygrała wyścig trzeciej grupy na 1600 m.

  Matka Don Kastersa – Unforeseen (po Sky Mesa, synu amerykańskiego championa reproduktorów Pulpita, a więc też raczej na krótko) biegała tylko raz jako trzylatka w Anglii na 1400 m, wypadła fatalnie, trzynasta na 14 koni, 21 długości straty do zwycięzcy. Don Kasters jest jej pierwszym biegającym przychówkiem.

  Don Kasters pochodzi z bardzo dobrej rodziny 2-n, klaczy Alexander Mare, ale z odnogi, która nie odnosiła w ostatnich latach znaczących sukcesów. Wcześniej w rodzinie 2-n były tak znakomite konie na świecie i w Polsce, jak:
    Gainsborough, Sea Bird, Teddy, Rustom Pasha, Rosedrop, Silver Patriarch,  Sunglow, Alpenkoenig, Amarette, Point Given, Bronze, Selim, Jongleur, Aurelius,  Hycilla, Wedlock, Cremorne, Moulines, High Echelon, Diadem, Maria Waleska,  Diophon, With Approval, Touch Gold, Discreet Cat, Key to the Mint, Santiago,  Langfuhr, Bishop of Cashel
  Miramare (Dora, Dalila, Doris Day, Dalila, Dione, Daraj, Dead-Heat,  Dyktator, Marsala, Maracana, Magenta, Montbard, Merlini, Marlene, Magic, Magnetic, Mokosz,  Monaco, Meran, Mości Panna, Mości Vaćpanni, Marietta, Moja Mała, Marianna,  Maria Alm, Mavera), Rosa Nera (Ruch, Pink Pearl), Don Graf, (Donna Aqui, Donna  Grafia, Donna Nera), Blume (Dzięgiel, Daraj, Onyx, Marszalek), Szafir, Turf,  Alaska River, Against the Wind, Sunshine (Sun Court, Sun Lady, Słowak).   

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły