More

  Derby 2022: Kaneshya z największymi szansami

  ANALIZA SZANS I SYLWETKI KONI – nr 2 KANESHYA

  Gonitwa 6 – niedziela, 3 lipca 2022, godzina 16.15

  WESTMINSTER DERBY (kategoria A). Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich ogierów i klaczy. Dystans 2400 m.

  2. KANESHYA (FR)
  pochodzenie: Hunter’s Light – Thawraat / Cape Cross
  hodowca: A. i R. Khaddam
  właściciel: Westminster Race Horses GmbH

  trener: Krzysztof Ziemiański
  jeździec: dż. Martin Srnec

  Umiarkowanym faworytem Derby 2022 będzie zwycięzca Nagrody Iwna Kaneshya, którego forma rośnie i wydaje się, że dystans 2400 m będzie mu służył.

  Jako dwulatek wygrał wyścig i był drugi w Nagrodzie Nemana za polskim Akurat. W pierwszym starcie na wiosnę Kaneshya popisał się efektownym finiszem z końca stawki w Strzegomia, przegrywając tylko o pół długości do Matt Machine i o łeb do Groszka.

  Wydawało się, że forma Kaneshyi idzie w górę i w następnym starcie może już pokonać rywali. W Nagrodzie Rulera przyszło jednak rozczarowanie. Poprowadzony na drugim miejscu Kaneshya przebiegł jednak bezbarwnie, zajął czwarte miejsce, tracąc prawie 4 długości do pary trenera Macieja Jodłowskiego: Jolly Jumper – Matt Machine.

  Kaneshya biegał dotąd trochę w kratkę, bo w Nagrodzie Iwna znów zobaczyliśmy to jego lepsze wcielenie. Znów zaimponował finiszem i tym razem, na dystansie 2200 m, dość pewnie poradził sobie z Matt Machine, El Corazone i Jolly Jumperem. Wyścig był jednak fałszywy, wolny w dystansie z szybką końcówką i trudno wyciągać z niego daleko idące wnioski. Pierwszą pełną ćwiartkę konie pokonały w arabskim tempie 34,5 s, ostatnią w 29,5 s na torze elastycznym (3,4).

  Niemniej Kaneshya szedł z tyłu, więc ostatnie 500 m pokonał jeszcze szybciej, sprawiał wrażenie, że im dalej, tym było dla niego lepiej, w stosunku do rywali. Wydaje się być na fali wznoszącej i jeśli trafi z formą na Derby, to może być trudny do pokonania. To wyrośnięty, bardzo silny fizycznie koń i kiedy się rozpędzi na dłuższym odcinku, dysponuje sporą szybkością.

  Para Marianna Surtel – Krzysztof Ziemiański w ostatniej dekadzie pokazała wielokrotnie, że potrafi bardzo skutecznie przygotować konie na najważniejsze wyścigi. Wystarczy przypomnieć zwycięstwa Infamii, Intensa, Fabulous Las Vegas, Incepcji, Timemastera, Night Tornado.

  Po nieudanym wyścigu w Nagrodzie Rulera Stefano Mura został zsadzony z Kaneshyi, ale… tylko na papierze. Miał na nim jechać Martin Srnec, ale uległ tego dnia wypadkowi na Timemasterze i zastąpił go… Mura. W Derby właściciele i trener uznali, że pojedzie Srnec, a Włoch dostał dosiad na klaczy Iva Grey, która była trzecia w Nagrodzie Soliny.  

  Rodowód Kaneshyi, który jest owocem działań braci Mohammeda i Hamdana al. Maktoumów, nie budzi pełnego zaufania w kontekście dystansu 2400 m, ale w polskich warunkach powinien sobie z nim poradzić, a nawet może to być jego atutem w stosunku do niektórych rywali. Jego ojciec, wyhodowany w  Darley – Hunter’s Light, syn znakomitego Dubawiego, biegał na średnich dystansach, wygrał Premio Roma G1 na 2000 m. Jako reproduktor spisuje się przeciętnie.

  Hunters Light wygrał 3 gonitwy G1 (ale nie topowe, tylko dwie w kategorii Emiratów Arabskich oraz właśnie Premio Roma we Włoszech) na dystansach 1800-2000 m, był siódmy w Dubai World Cup, wygranym przez Animal Kingdom, zarobił 916 tysięcy funtów (rating 119). Kryje w Haras du Logis we Francji, stadninie szejka Mohammeda, po 3 tysiące euro (w promocji można było dostać stanówki na 3 lata).

  Tylko jeden koń po nim miał dotąd w Racing Post rating powyżej 100 – klacz Irska (108), która wygrała trzy wyścigi, w tym G3 we Francji na 1600 m. W Polsce, oprócz Kaneshyi, przyzwoicie po Hunter’s Light (który ma inbred 4×3 na angielskiego derbistę i bardzo dobrego reproduktora Shirley Heightsa) biega sprinter Fear of the Dark (też w treningu Ziemiańskiego), który wygrał na 18 startów 5 wyścigów i 50 tysięcy złotych.

  Lepiej wygląda linia żeńska Kaneshyi. Jego matka Thawraat została wyhodowana przez Hamdana w stadninie Shadwell, ale biegała dla stajni Godolphin jego brata. Jest córką Cape Crossa, który dawał konie raczej na krócej, ale potrafił też spłodzić tak znakomite konie w dystansie jak Sea the Stars i Golden Horn, które wygrały angielskie Derby i Łuk na 2400 m.

  Thawraat była co prawda przeciętną sprinterką (rating 70 funtów, jako dwulatka druga na milę, jako trzylatka druga na 1400 m), a jej matka, córka znakomitego Giant’s Causeway – Raaya, nie biegała, ale głębiej wygląda to dużo lepiej. Prababka Kaneshyi – Sierra Madre (po Baillamont, synu wybitnego w hodowli Blushing Grooma) była znakomitością i trzymała dystans.

  Sierra Madre jako dwulatka wygrała na Longchamp Criterium des Pouliches G1 na 1600 m, a jako trzylatka wzięła Prix Vermeille G1 na 2400 m. W Łuku, wygranym w 1994 roku przez Carnegie, nie dała rady, była poza pierwszą dziesiątkę. Niemniej to klacz z najwyższej półki i polskie Derby 2022 wygra ten, kto ogra Keneshyę. Chyba, że nikt go nie ogra.

  Kaneshya pochodzi z rodziny 3-d  klaczy Brown Bess. Najlepsze konie na świecie i w Polsce z tej rodziny to:
   Dancing Brave, Manduro, Henbit, Musket, General Peel,Jolypha,   Dreadnought, Straitlace, Pidget, Halfway to Heaven, Tullynacree,  Stratonice, Ginevra, Verglas, Sakhee’s Secret, Stravinsky (Fire the Groom,  Moscow Ballet), Dowsing (Prospectors Fire), Native Street (Regal and Royal,  Royal and Regal, Street Dancer, Street Ballet), Blue Smoke.
  Jawor II, Dolico (Danzica, Daro Sopran), Sugarpine, Badawah, Dżulietto  (Dżeni Lady, Dżulia, Dżuliwana, Dżygit), Leopolis.  

  DERBY – NOTOWANIE 5 (29 czerwca 2022)

  3,5:1 ogier KANESHYA (FR, Krzysztof Ziemiański

  5:1 klacz MOONU (GB), trener Maciej Janikowski

  6:1 klacz LADY IWONA (IRE), Piotr Piątkowski

  7:1 ogier LE DESTRIER (IRE), Michał Borkowski

  8:1 ogier JOLLY JUMPER (IRE), Maciej Jodłowski

  10:1 ogier DON KASTERS (IRE), Janusz Kozłowski

  12:1 ogier TAYMOUR (FR), Andrzej Walicki

  12:1 ogier EL CORAZONE (IRE), Wiaczesław Szymczuk

  13:1 ogier MATT MACHINE (IRE), Maciej Jodłowski

  16:1 klacz ZARINE (IRE), Salih Plavac

  20:1 klacz IVA GREY (CZE), Krzysztof Ziemiański

  22:1 ogier DARIYANGEL (FR), Krzysztof Ziemiański

  30:1 ogier SANTO ELMO, Małgorzata Łojek

  30:1 ogier MAGGIORE, Maciej Jodłowski

  45:1 ogier ROC’H BREIZH (FR), Robert Świątek

  50:1 ogier THIRY TIME, Adam Wyrzyk

  90:1 klacz SAXON WAY (GB), Łukasz Such

  Link do programu wyścigowego na 3 lipca:
  https://torsluzewiec.pl/wp-content/uploads/2022/06/PG_18.pdf

  Robert Zieliński, ekspert Służewiec iTV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły