More

  Przedstawiamy dwulatki 2023 (cz. 7): czy syn Al Wukaira pójdzie w ślady Espresso?

  Zuzanna Król oddaje drugiego konia w ręce trenera Krzysztofa Ziemiańskiego, tym razem po ogierze Al Wukair (wcześniej był to Maybach, dwulatek w sezonie 2022, który w czterech startach raz był na płatnym miejscu). Ogierek, urodzony 24 stycznia 2021 roku, kosztował 6,5 tysiąca euro, został zakupiony we Francji na aukcji roczniaków firmy Arqana. Trener powiedział, że został wybrany ponieważ bardzo mu się spodobał pod kątem eksterierowym. Jest ładny i mocno zbudowany, a w dodatku ma super matkę.

  Al Wukair (Dream Ahead – Macheera po Machiavellian) biegał niewiele, tylko siedem razy. Zarobił jednak prawie pół miliona funtów. Wygrał gonitwę Listed w wieku dwóch lat. Na wiosnę o długość pokonał ogiera National Defense w wyścigu G3. Największym jego sukcesem było trzecie miejsce w angielskim klasyku 2000 Gwinei oraz zwycięstwo w Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard – Jacques Le Marois (G1 – 1600m), w którym krótko drugi był Inns Of Court.

  Al Wukair

  Potomstwo Al Wukaira biega od dwóch sezonów (zaczynał kryć od 8 tysięcy euro, w roku 2023 będzie to 5 tysięcy) i póki co wyniki nie są oszałamiające, choć przyzwoite, jest po nim sporo średnich koni, które jednak potrafią wygrywać. Tylko dwa konie przełamały dotąd barierę 100 funtów. Oba wygrały Listed we Francji, jeden na milę, drugi na 2800m. W Polsce po tym ogierze dobrze w ubiegłym sezonie pokazał się Espresso, wygrywając Memoriał Bogdana Tomaszewskiego. Zajął także drugie miejsce w Nagrodzie Nemana.

  Syn Al Wukaira Espresso jako dwulatek wygrał wyścig na Służewcu w sezonie 2022 w treningu Wojciecha Olkowskiego i był drugi w Nagrodzie Nemana

  Matka ogierka Zuzanny Król – Felcine (Duke of Marmalade – Red Rosie po Red Ransom) urodziła się w 2011 roku. Biegała na torach we Francji i we Włoszech (104 rpr), wygrywając w sumie 83 tysiące euro. Była dwa razy trzecia w rzymskim G3 na milę i dwa razy czwarta w G3 we Francji (1800m i 2000m). Oprócz tego zajęła drugie miejsce w Listed na 2100 metrów.

  Zakupiony do Polski ogier jest jej czwartym produktem. Wcześniejsze kosztowały 100 i 70 tysięcy euro. Droższy – po ogierze Dark Angel – Big Little Lie (64 rpr) dziesięć razy biegał w Wielkiej Brytanii (1400m – 2400m). Wygrał jeden wyścig na milę. Tańszy – po ogierze Al Wukair (czyli pełny brat omawianego) – rywalizował we Francji i spisywał się lepiej. Startował siedem razy, cztery razy dwulatkiem i trzy trzylatkiem. Zadebiutował w sierpniu, ale wygrał w trzecim starcie, pod koniec września na 1400 metrów. Niespełna dwa miesiące temu wygrał drugi wyścig, tym razem na 1500 metrów (C3). 

  Druga matka ogierka – Red Rosie wygrała trzylatką wyścig Maiden na dwa kilometry. Później była trzecia w wyścigu klasy trzeciej na tym samym dystansie i to był jej najlepszy start (85 rpr). W stadzie nie okazała się genialną matką, ale dała 7 koni, z czego 5 wygrało chociaż jeden wyścig. Najlepsza była omawiana wyżej Felcine.

  Ojciec matki  – Duke of Marmalade zarobił 2,7 miliona dolarów. Wygrał pięć wyścigów rangi G1, w tym Prince of Wales’s Stakes (2000m) i Prix Ganay (2100m). Uzyskał rating na bardzo wysokim poziomie 130 funtów. Jego przychówek biega od dziesięciu lat, a pięć koni po nim osiągnęło pułap 115 rpr.

  Trzecia matka pupila Zuzanny Król – Do’s Gent wygrała trzy wyścigi i zarobiła prawie 50 tysięcy dolarów. W hodowli jednak dała świetne konie. Siedmioro z nich zarobiło ponad 200 tysięcy dolarów w Ameryce Północnej. Najlepszy był Gentleman Beau, który wygrał 17 razy i zainkasował dla właścicieli niespełna 700 tysięcy dolarów.

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym ogier (Al Wukair – Felcine po Duke of Marmalade) Zuzanny Król, który trafił do treningu Krzysztofa Ziemiańskiego. Fot. Arqana.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły