More

Przedstawiamy dwulatki 2023 (cz. 9): marcowy ogier z obustronnie dystansowym rodowodem.

Urodzony 17 marca 2021 roku syn ogiera Cloth Of Stars od klaczy Summer Quality, kosztował jako roczniak 14 tysięcy euro. W opinii trenera Krzysztofa Ziemiańskiego to sprytny konik, który jest pełen życia i ma bardzo ładny ruch, ale prawdopodobnie – tak jak pozostałe dzieci Cloth Of Starsa – nie będzie w szczytowej formie w wieku dwóch lat. Koń jest własności Marcina Jakuba Kinkiela.

Cloth Of Stars (Sea The Stars – Strawberry Fledge po Kingmambo) był typowym koniem dystansowym, chociaż nieźle biegał już dwulatkiem. Wygrał dwa wyścigi, a oprócz tego zajął drugie miejsce w Criterium de Saint Cloud (G1 – 2000m).

W roczniku trzylatków się nie wyróżniał, zajął ósme miejsce w angielskim Derby, tracąc do Harzanda 16 długości. W wieku czterech lat wygrał Prix Ganay G1, ogrywając krótko Zaraka, a w Łuku Triumfalnym 2017 przybiegł drugi, dwie i pół długości za Enable. Rok później znowu spróbowano jego sił w Łuku, ale finiszował trzeci. Tym razem do najlepszej Enable stracił tylko długość. W sumie zarobił ponad 2,5 miliona funtów.

Po trzech latach na torach wyścigowych został reproduktorem i przez trzy lata krył klacze za 7,5 tysiąca euro. W tym roku stanówka nim została obniżona o 500 euro. Konie po nim biegały w 89 wyścigach na francuskich torach i łącznie odnotowały tylko 5 zwycięstw. Najlepszy z premiami zarobił 49 tysięcy euro, a drugi połowę tej sumy. Racing Post tylko dwa konie spośród jego przychówku wycenił na ponad 80 funtów.

W Polsce startowały po nim, bez zwycięstwa, trzy dwulatki: Stellarmasterpiece (trzecie miejsce w Nagrodzie Efforty), Power Djoker (drugi w jedynym swoim starcie) oraz Maybach (jedno płatne miejsce w czterech startach).

Power Djoker zajmuje drugie miejsce z debiutu, przegrywając z Green Cloverem.

Matką ogierka jest Summer Quality (Duke Of Marmalade – Summer Stage po In The Wings) startowała 27 razy, a 4 wyścigi udało jej się wygrać. W sumie z premiami wybiegała 129 tysięcy euro. Odnosiła zwycięstwa głównie w gonitwach handikapowych. Najlepiej radziła sobie w wyścigach na ponad dwa i pół kilometra.

Syn Cloth Of Starsa to jej drugi produkt, pierwszy urodził się w 2018 roku i nie wyszedł do startu. Po urodzeniu drugiego źrebaka została sprzedana na aukcji hodowlanej (pokryta Zarakiem) za 23 tysiące euro. Źrebaka po Zaraku sprzedano na aukcji Arqany za 30 tysięcy euro.

Ojciec matki  – Duke of Marmalade zarobił 2,7 miliona dolarów. Wygrał pięć wyścigów rangi G1, w tym Prince of Wales’s Stakes (2000m) i Prix Ganay (2100m). Uzyskał rating na bardzo wysokim poziomie 130 funtów. Jego przychówek biega od dziesięciu lat, a pięć koni po nim osiągnęło pułap 115 rpr.

Summer Stage nie biegała, ale jest pełną siostrą ogiera Act One (122 rpr), który wygrał Prix Lupin (G1 – 2100m) oraz był drugi we francuskim Derby na 2400 metrów (dystans w Prix du Jockey-Club został skrócony na 2100m w 2005 roku). Dała osiem koni, w tym czterech zwycięzców.

Najlepsza z nich, Summer Star (po Medicean), wygrywała wyścigi skakane, zarobiła 47 tysięcy funtów. Oprócz niej przyzwoicie biegał też Sir Sun – zarobił 43 tysiące euro, biegając w Czechach. W rodowodzie większe wrażenie robi trzecia matka – Summer Sonnet, która wygrała Listed, a w hodowli dała sześciu zwycięzców. Każdy z tych koni wygrał co najmniej gonitwę rangi Listed.