More

  Listed w Chantilly i dwa biegi G1 na Vincennes – w sobotę aż 20 gonitw z Francji w Traf Online

  Sobota z francuskimi wyścigami w Traf Online zapowiada się świetnie. Nasza transmisja i zakłady obejmują aż 20 gonitw, pierwszy start już o godzinie 12.49, ostatni został zaplanowany na 18.27. Gonitwy będą rozgrywane na torach Chantilly (płaskie), Mont De Marsan (płaskie), Paris-Vincennes (kłusaki) i Cagnes-Sur-Mer (kłusaki).

  Najważniejsze wyścigi podczas sobotnich transmisji to gonitwa Listed dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej w Chantilly o godzinie 14.50 i dwa biegi G1 dla kłusaków na Paris-Vincennes. Dodatkowo w Chantilly zobaczymy aż cztery gonitwy pierwszej klasy. W Mont De Marsan również odbędzie się jeden wyścig klasy pierwszej. W obu G1 na słynnym paryskim torze dla kłusaków suma nagród dla właścicieli koni wynosi 240 tysięcy euro. Pierwsza gonitwa najwyższej rangi w Paryżu o godzinie 15.50 i będzie to 11 wyścig w planie Traf Online, drugi numer 17 jest zaplanowany na godzinę 17.35.

  Pierwszym omawianym przez nas biegiem będzie Prix Maurice Caillault na torze w Chantilly. Gonitwa Listed dla koni trzyletnich na dystansie 1800 metrów (PSF). Wyścig zaplanowany jest na godzinę 14.50 (nr 8 w programie dnia Traf Online).

  Bardzo mocno liczony jest (nr 3) wałach Mr Moliere (Kingman – Armande po Sea The Stars), który wygrał w swoim jedynym do tej pory starcie (6 lutego w Chantilly na 1600 m) z przewagą aż dziewięciu długości. Koń ma wyborne pochodzenie. Jego ojciec Kingman był świetnym koniem wyścigowym, wygrał siedem z ośmiu gonitw, w których brał udział. W 2014 roku został wybrany najlepszym koniem w Europie. Zwyciężał w gonitwach G1, takich jak Qipco Sussex Stakes (gonitwa dla koni trzyletnich i starszych na 1600 metrów w Goodwood) czy Tattersalls Irish 2000 Guineas (bieg dla trzylatków na dystansie 1600 metrów). Stanówka tym ogierem wynosi w 2023 roku 125 tysięcy funtów. Po tym reproduktorze już sześć koni odniosło zwycięstwa w gonitwach najwyższej rangi (G1).

  Matka Mr Moliere – Armande, to córka znakomitego Sea The Starsa. Armande jest też prawnuczką Allegretty (matka Urban Sea, babka Galileo) i ma na nią inbred 3×3. Wygrała Prix Corrida G3 i była trzecia w Grand Prix Saint-Cloud G1.

  Właścicielami Mr Moliere, którego trenuje słynny Andre Fabre, są Lady Chryss O’Reilly i baron Edouard De Rothschild. Rodzina Rothschildów od XVIII znana jest z przynależności do światowej elity finansjery i bankowości. Niestety Mr Moliere nie będzie mógł wystartować w Derby i kilku innych gonitwach, ze względu na to, że jest wałachem, ale w wielu gonitwach najwyższej rangi będziemy mogli go oglądać, jeśli oczywiście potwierdzi w sobotę duże możliwości. Dosiądzie go świetny Maxime Guyon, który wygrał już 43 gonitwy podczas tego sezonu we Francji.

  Kolejnym mocno liczonym koniem jest (nr 6) Big Rock (Rock Of Gibraltar – Hardiyna po Sea The Stars), ogier ścigał się już cztery razy, dwa razy zajął drugie miejsce, na 1800 metrów (Fontainebleau) i 1900 metrów (Deauville). Pierwszy raz wygrał w poprzednim starcie 11 lutego w Chantilly na 1900 metrów (handicap).

  Jego ojciec, wybitny miler Rock Of Gibraltar został wybrany najlepszym koniem na świecie w 2002 roku. Ogier aż siedem razy z rzędu zwyciężył w gonitwach rangi G1 w Anglii, Irlandii i Francji, zarobił w swojej karierze ponad milion funtów. Jednym z właścicieli ogiera Rock Of Gibraltar był legendarny trener Manchesteru United, Sir Alex Ferguson.

  Ogiera Big Rock dosiadać będzie Aurelien Lemaitre. Trenuje konia młody Christopher Head, syn słynnego dżokeja Freddy’ego Heada. Jego siostra Victoria kilka dni temu odniosła pierwsze zwycięstwo w roli trenerki.

  Podczas typowania pierwszych trzech miejsc, wydaje się, że nie powinien zostać pominięty (nr 5) Prince De Paname (Pedro The Great – Rock Of The Moon po Rock Of Gibraltar), który będzie, ścigać się pod jednym z najlepszych jeźdźców świata, Christophem Soumillonem. Ten koń również jest wałachem. Jego ojciec, Pedro The Great, wygrał w Phoenix Stakes w Irlandii (G1) dla dwulatków i był to jego największy sukces w karierze wyścigowej. Jako reproduktor zajął 17 miejsce w zeszłorocznym rankingu we Francji. Prince De Paname wygrał w dwóch z czterech wyścigów, w których brał udział. Poprzedni wyścig (21 stycznia w Chantilly) wygrał w gonitwie klasy 2 na dystansie 1800 metrów.

  Ciekawie zapowiada się wyhodowany w USA (nr 7) Quick Reflex (Arrogate – Instant Reflex po Quality Road), który również zwyciężył w debiucie i był to do tej pory jego jedyny wyścig w karierze. Debiutancki start miał w stolicy Hiszpanii Madrycie. Jest synem świetnego ogiera Arrogate, który wygrał w Breeders Cup Classic (G1 w USA) i Dubai World Cup (G1 w Emiratach Arabskich). Podczas kariery wyścigowej zarobił ponad 17 milionów dolarów. Stanówka tym ogierem wynosi obecnie 50 tysięcy euro. W siodle Quick Reflex zobaczymy dżokeja z Hiszpanii, Jose-Luis Martinez Tejera.

  Typy portalu Equidia: 3-6-5-9

  Kolejną gonitwą, której poświęcimy uwagę, będzie Prix De Selection – PX Face Time Bourbon G1. Bieg dla kłusaków (sulki) na dystansie 2200 metrów, Paris-Vincennes. Wyścig (nr 17 w programie Traf Online) z sumą nagród 240 tysięcy euro dla właścicieli koni.

  Faworytem jest (nr 11) Idao De Tillard, zdyskwalifikowany w Prix D’Amerique, 29 stycznia. Po nieudanym biegu, zwyciężył niecałe dwa tygodnie później w G2 (Prix Ouvide Moulinet na Paris-Vincennes) na dystansie 2700 metrów. Ogier startował 27 razy i wygrał aż w 19 wyścigach i zarobił ponad 920 tysięcy euro. Powozić nim będzie Theo Duvaldestin, który ma na koncie 267 zwycięstw w karierze. Theo jest synem świetnego Thierry’ego Duvaldestina, który wygrał ponad 3000 gonitw.

  Idao De Tillard

  Groźny może okazać się (nr 8) Heraut D’Armes, zdyskwalifikowany w poprzednim starcie na Paris-Vincennes podczas biegu na dystansie 2100 metrów. W jego przypadku trzeba zwrócić uwagę na dyskwalifikacje. Ogier w trzech startach tego sezonu, dwa razy nie ukończył biegu. Heraut D’Armes zarobił ponad 320 tysięcy euro, wygrywając 14 razy w 39 gonitwach. W sulce zobaczymy świetnego Jean-Michela Bazire (zwyciężył w tegorocznym Prix D’Amerique).

  Do rywalizacji o wysokie miejsca ma szansę włączyć się (nr 9) Idylle Speed. Klacz w tym roku ścigała się dwa razy i zajęła piąte miejsce 14 stycznia w gonitwie G2 na Vincennes (2850 m) oraz przybiegła trzecia 29 stycznia w G1 na słynnym paryskim obiekcie (2700 m). Pięciolatka zarobiła 413 tysięcy euro w karierze. Najlepszy sezon miała w 2021 roku, wygrała wtedy 60 procent wyścigów, w których brała udział. Powozić nią będzie doświadczony Frank Nivard, mający na koncie 3709 zwycięstw.

  Groźnym rywalem w walce o dalsze miejsce w pierwszej czwórce może być (nr 10) Horsy Dream. Sześciolatek zajął ósme miejsce w Prix D’Amerique, następnie startował w Prix De France i przybiegł szósty. Ogier dysponuje dobrym przyspieszeniem, wygrał 14 biegów i zarobił ponad 440 tysięcy euro. W sulce zobaczymy Erica Raffina, który zwyciężył 4419 razy.

  Typy portalu Equidia: 11-10-8-7

  Typy Champagne-Ardennes: 11-9-7

  Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.

  Karol Pilich, współpraca RZ

  Na zdjęciu tytułowym Mr Moliere wygrywa wyścig w Chantilly o 9 długości. Fot. France Sire

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły