More

  Co ta dziewczyna wyprawia! Rachael Blackmore wygrała Ryanair Chase podczas Cheltenham Festival

  Na Służewcu od lat popularny jest cykl gonitw dla amazonek Women Power Series. W gonitwach płotowych i przeszkodowych w Wielkiej Brytanii taką prawdziwą Women Power od kilku lat pokazuje Rachael Blackmore, która w 2021 roku jako pierwsza kobieta w historii wygrała słynną gonitwę Grand National, a rok później Cheltenham Gold Cup na A Plus Tard (w piątek będzie próbowała zrobić to na nim po raz drugi). W czwartek zwyciężyła w najważniejszym wyścigu podczas trzeciego dnia Cheltenham Festival – Ryanair Chase G1 na dziewięcioletnim Envoi Allen, pokonując wielkiego faworyta i gwiazdora ostatnich lat w gonitwach przeszkodowych w Anglii – Shishkina.

  W czwartek, podczas tak zwanego St Patrick’s Day, najważniejsza była właśnie przeszkodowa gonitwa Ryanair Chase G1 na 4200 m, której zdecydowanym faworytem (evens, czyli za jednego postawionego funta w przypadku zwycięstwa można było dostać dwa) był dziewięcioletni Shishkin (Sholokhov – Labarynth po Exit To Nowhere), trenowany przez Nicky’ego Hendersona. W swoim ostatnim starcie w lutym tego roku Shishkin wygrał Ascot Chase G1 aż o 16 długości.

  Wydawało się, że jego najgroźniejszymi rywalami będą dwa konie trenowane przez Williego Mullinsa, który dominował w pierwszych dwóch dniach mityngu – Blue Lord i Janidil, ale zajęły one dopiero siódme i ósme miejsce. Trenowany przez Henry’ego de Bromheada – Envoi Allen (Muhtathir – Reaction po Saint Des Saints) miał notowania 13:2. Rachael Blackmore znała go świetnie, bo wygrała już na nim trzy gonitwy G1 i jedną G2, w tym w listopadzie Champion Chase G1 w Irlandii na trzy mile.

  Ostatni występ nie napawał jednak optymizmem, bo 26 grudnia Envoi Allen, będąc jednym z faworytów, zajął pod Blackmore dopiero siódme miejsce w King George VI Chase G1 w Kempton ze stratą ponad 50 długości do zwycięzcy. Na Cheltenham Festival zaprezentował jednak renesans formy, pokonał faworyzowanego Shishkina, na którym jechał Nico de Boinville, o 2,75 długości. Shishkin wcześniej na 15 startów wygrał 12 wyścigów (w tym 10 z rzędu w latach 2020-2022) i ponad pół miliona funtów.

  Envoi Allen pod Rachael Blackmore bije w Ryanair Chase G1 faworyta Shishkina. Fot. Racing Post

  Trener Nicky Henderson tak skomentował porażkę swojego słynnego podopiecznego: – Nie mam żadnych wymówek, ale ta dzisiejsza postawa była do niego niepodobna. Dawno już tak źle nie skakał.

  Dżokej Nico de Boinville dodał: – W Ascot mogłem dyktować warunki, być tam, gdzie chcę i w czasie skoków i biegu. Tym razem zostałem popchnięty tu i tam. Davy Russell próbował wypchnąć mnie na parking i musiałem się ratować. Zabierzemy Shishkina do domu, sprawdzimy, doprowadzimy do formy i jestem pewien, że pojedziemy do Aintree.

  Rachel Blackmore po wyścigu cieszyła się niezwykle spontanicznie, wydając głośne okrzyki w stronę publiczności: – Envoi Allen jest niesamowity i niezwykle utalentowany. Wspaniale dziś biegł i skakał. W końcówce spodziewałam się ataku Shishkina i innych koni, ale… nie pojawili się. Nie jestem jednak zaskoczona jego zwycięstwem – powiedziała Blackmore.

  Pochodząca z Irlandii Rachael Blackmore w 2021 roku wsławiła się tym, że została pierwszą kobietą (w 182-letniej historii wyścigu), która wygrała na torze Aintree pod Liverpoolem słynny wyścig przeszkodowy Grand National na Minella Times. W ubiegłym roku dołożyła do tego zwycięstwo – też jako pierwsza kobieta w historii – w niezwykle prestiżowym Cheltenham Gold Cup (na A Plus Tard), najważniejszym wyścigu słynnego marcowego mityngu. W 2021 roku została wybrana sportową osobowością roku w Wielkiej Brytanii.

  Czwartkowe zwycięstwo nie jest jej jedynym w G1 podczas tegorocznego Cheltenham Festival. We wtorek Blackmore odniosła kolejny wielki sukces, gdy triumfowała w Close Brothers Mares’ Hurdle G1 na faworytce Honeysuckle (Sulamani – First Royal po Lando). W 2021 roku Rachel wygrała aż sześć wyścigów podczas Cheltenham Festival.

  W czwartek doczekaliśmy się wreszcie prawdziwej sensacji w jednym z wyścigów G1, bo wcześniej raczej wygrywali faworyci, albo konie podliczane. W Paddy Power Stayers’ Hurdle G1 na trzy mile (około 4800 metrów) trwała na finiszu zacięta walka trzech koni i ostatecznie faworyt Teahupoo (9:4) zajął dopiero trzecie miejsce. Zwyciężył Sire Du Berlais (Poliglote – Royale Athenia po Garde Royale), z notowaniami 33:1, a drugi był Dashel Drasher (40:1).

  Gonitwa Paddy Power Stayers’ Hurdle G1 na trzy mile zakończyła się sensacją, pierwsze dwa miejsca zajęły konie z notowaniami 33:1 i 40:1. Fot. Racing Post

  W piątek zakończenie Cheltenham Festival 2023 i najbardziej prestiżowa gonitwa z przeszkodami – Cheltenham Gold Cup Chase G1 (pula nagród 625 tysięcy funtów) na trzy mile i dwa i pół furlonga, czyli około 5300 m. W doborowej obsadzie wystartują zwycięzcy tego wyścigu z poprzednich lat: A Plus Tard (2022) i Minella Indo (2021), a także ubiegłoroczny sensacyjny (50:1) triumfator Grand National – Noble Yeats.

  Zdecydowanym faworytem (11:8) będzie jednak inny koń, trenowany przez Williego Mullinsa siedmioletni wałach Galopin Des Champs (Timos – Manon Des Champs po Marchand de Sable), na którym pojedzie Paul T’ownend. W trzech ostatnich startach wygrał wyścigi G1 o 18, 13 i 8 długości, ten ostatni start to w lutym Irish Gold Cup.

  Drugim faworytem (4:1) jest trenowany przez Henry’ego de Bromheada dziewięcioletni A Plus Tard, na którym Blackmore wygrała ten wyścig w ubiegłym roku o 15 długości i teraz też na nim pojedzie. Od tamtej pory jednak A Plus Tard biegał tylko raz i nie ukończył gonitwy w listopadzie. Noble Yeats jest notowany 10:1, a Minella Indo 14:1.

  Program gonitw. Piątek 17 marca – Cheltenham Gold Cup Day (godziny według czasu angielskiego, czyli godzinę do tyłu w stosunku do Polski):
  1.30 JCB Triumph Hurdle (2m 1f) G1
  2.10 Randox Health County Handicap Hurdle (2m 1f) G3
  2.50 Albert Bartlett Novices’ Hurdle (3m) G1
  3.30 Magners Cheltenham Gold Cup Steeple Chase (3m 2 1/2f) G1
  4.10 Foxhunter Steeple Chase (3m 2 1/2f)
  4.50 Johnny Henderson Grand Annual Steeple Chase (2m 1/2f) G2
  5.30 Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle (2m 4 1/2f)

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Rachael Blackmore na Envoi Allen wygrywa Ryanair Chase G1. Fot. Racing Post

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.