More

  Anator i Espresso gwiazdami stajni trenera Wojciecha Olkowskiego, ale są jeszcze asy w rękawie

  Trener Wojciech Olkowski od czternastu lat prowadzi stajnię Esperance na warszawskim Służewcu. Jest bardzo dobrze znany bywalcom toru. Już w swoim pierwszym sezonie w karierze trenerskiej został wyróżniony tytułem “Objawienie roku 2009”. Trenowane przez niego konie wygrywały Derby (trójkoronowany Bush Brave), dwukrotnie Wielką Warszawską (Dancing Moon i Bush Brave), Nagrodę Prezesa Totalizatora Sportowego (Espadon). Olkowski wytrenował również świetnego sprintera i milera Star Pokera, który jest rekordzistą toru na Służewcu na dystansach 1400 i 1600 m.

  W tym sezonie gwiazdami stajni trenera Olkowskiego będą przede wszystkim Anator i Espresso, ale trener i właściciele mają nadzieję na sukcesy także innych koni, z których kilka ma potencjał na dobre wyniki w gonitwach imiennych, jak trzyletnie Manchester, Empathy, Arctican Wind, czy External Power. Trener jest też zadowolony z obiecująco pracujących dwulatków.

  Bush Brave w treningu Wojciecha Olkowskiego był koniem trójkoronowanym, zwyciężył też w Wielkiej Warszawskiej. W tym roku jest ogierem czołowym w stadninie w Golejewku.

  Jak przezimowały konie z Pana stajni?

  Wszystkie konie dobrze przepracowały całą zimę. Wiadomo, że jeszcze mogą nie być całkowicie gotowe na pierwsze wyścigi, ale z czasem powinno być nieźle.

  W jakiej dyspozycji jest na wiosnę gwiazda Pana stajni – pięcioletni Anator, zwycięzca nagród Strzegomia i Iwna, a także pozostałe starsze folbluty?

  Anator dobrze przezimował, a jego możliwości są wszystkim znane. Caresser również bez problemów pracował przez zimę. Pracował nieco mniej i potrzebuje jeszcze trochę treningu żeby mógł wystartować pierwszy raz. Jest jeszcze Muminek. W jego przypadku zastanawiano się czy nie zostanie sprzedany, ale jednak został i w tym sezonie będzie startował na Służewcu. Empire Of The Sun też potrzebuje jeszcze nieco więcej czasu na pierwszy start. Wśród koni czteroletnich jest jeszcze w treningu Sofronia, która jest zdrowa. Na jej start jeszcze trzeba trochę poczekać. Klacz Bint Marshal jeszcze nie jest gotowa do startu. Ze względu na problemy z ludźmi do pracy, musiałem lekko odstawić swoje konie. Na pierwszym miejscu zdecydowanie były konie właścicieli, którzy mi zaufali.

  Caresser w walce z Timemasterem w Criterium, przegrał tylko o nos

  W Pana stajni są dwa konie trzyletnie, które jeszcze nie startowały. To Arctican Wind i Soter. Czy w najbliższej przyszłości zobaczymy je w wyścigach?

  Myślę, że ogiera Arctican Wind zobaczymy już niedługo, a kasztan po Baliosie wystartuje troszkę później. Soter nie jest jeszcze tak gotowy jak jego rówieśnik. Oba wystartują w gonitwie dla debiutujących trzyletnich koni.

  W sobotę już pierwszy ważny wyścig dla trzylatków – Nagroda Strzegomia. Czy myśli Pan o tym wyścigu już w kontekście Derby?

  Tak, to rzeczywiście ważny wyścig, który może pokazać wstępnie kandydatów do Derby. W pierwszym zapisie do Derby znalazł się Espresso, dla którego zaplanowaliśmy start w sobotę właśnie w Nagrodzie Strzegomia i jest nadzieją naszej stajni. Podoba mi się ten koń. Dobrze przepracował zimę. Niestety, ten start stoi obecnie pod znakiem zapytania, z powodu niegroźnego urazu. Może jeszcze zgłosimy do Derby ogiera Arctican Wind, ale w jego przypadku muszę to skonsultować z właścicielami i razem podejmiemy decyzję (rozmowa odbyła się przed pierwszym zapisem do Derby – przyp. red.).

  Espresso to wielka nadzieja wśród trzylatków. Wystartuje już w sobotę w Nagrodzie Strzegomia. Jako dwulatek odniósł zwycięstwo i był drugi w Nagrodzie Nemana.

  A jak prezentują się pozostałe konie trzyletnie?

  Klacz Empathy (córka Ecosse’a i świetnej Electry Deelites, która dla rodziny Gorczyców wygrała nagrody Cardei, Efforty i Soliny, była też druga w Derby i Oaks – przyp. red.) jest w dobrej dyspozycji, czuje się dobrze. Już niedługo wystartuje w wyścigu. Ogier External Power (syn Endorphin, zwyciężczyni Nagrody Wiosennej), który dobrze przepracował zimę i cały czas obiecująco się prezentuje, pobiegnie w kolejnej dwudniówce. Myślę, że sprawdzimy go też na dłuższym dystansie. Manchester, który z dobrej strony pokazał się jako dwulatek, zrobił ostatnio niezły galop, ale jeszcze nie pobiegnie w najbliższym czasie. Kolejny koń to Namiętność, która ma się dobrze i regularnie trenuje. Jest dla niej przygotowany plan startów. Z koni trzyletnich jest też klacz Sundae, której pierwszym startem będzie gonitwa handikapowa. Pobiegnie pod niską wagą, co może być jej atutem w wyścigu.

  Wyhodowany przez rodzinę Gorczyców External Power z dobrej strony pokazał się jako dwulatek – wygrał wyścig, był drugi w nagrodach Intensa i Hipokratesa, a także trzeci w Dakoty

  W stajni Esperance jest kilka nowych koni, jak Pan ocenia tegoroczne dwulatki?

  Z dwulatków jestem zadowolony. Dobrze wyglądają i nieźle galopują. Na razie dość trudno powiedzieć o nich coś więcej. Dopiero po prześwietleniu nasadów (kontrola skostnienia) będzie można stwierdzić, które są już gotowe do cięższej pracy.

  Któryś z tych koni robi szczególne wrażenie?

  Z pewnością dobre wrażenie robią dwie klacze od Pana Gorczycy. Wyglądem i galopem na dzień dzisiejszy wyróżniają się na tle innych młodych koni z mojej stajni.

  Są u Pana w treningu także dwa czteroletnie konie arabskie.

  Tak, Zalabar i Wilanda Fata to niezłe konie. Nie wiem tylko czy na te największe wyścigi. One niestety były w domu przez około dwa miesiące i nie pracowały, ale myślę, że pokażą się z dobrej strony. Czas pokaże.

  Manchester jako dwulatek w debiucie łatwo pokonał Clyde’a, późniejszego zwycięzcę Nagrody Ministra Rolnictwa. Przegrał z nim natomiast w Nagrodzie Dorpata.

  W porównaniu z poprzednim sezonem dwóch czołowych jeźdźców – Szczepan Mazur i Dastan Sabatbekov – wyjechało za granicę, będą w tym roku startować w Niemczech. Czy w związku z tym pojawiły się problemy z dosiadami?

  Tak, już to widać. Jak sami sobie nie ściągniemy jeźdźca, to nikt tego nie zrobi. Niestety, polski Jockey Club nie pomaga w rozwiązaniu tego problemu.

  Czy nawiązał Pan stałą współpracę z którymś jeźdźcem, czy może to być rotacyjne?

  Rozmawiałem z Kamilem Grzybowskim, który przychodził do mnie na przejażdżki. Mówił, że konie mu się podobają i jest chętny do współpracy.

  Rozmawiał Karol Pilich

  Na zdjęciu tytułowym Anator w walce z Young Thomasem jako trzylatek – Nagrodę Iwna te dwa ogiery wygrały łeb w łeb

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły