More

  Polski derbista arabski 2022 Han Rastaban zajął ostatnie miejsce w The President of the UAE Cup G1 na Longchamp

  Po świetnym debiucie we Francji, gdy arabski koń roku 2022 w Polsce i zwycięzca Nagrody Europy G3 na Służewcu – Han Rastaban (Assy – HN Rana po Bengali d’Albret) 23 kwietnia zajął bliskie trzecie miejsce w Prix de Carthage G2 na torze w Tuluzie, przyszedł słabszy drugi występ. W niedzielę 14 maja, trenowany teraz przez Charlesa Gourdaina Han Rastaban, miał bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę, bo wystartował w The President of the UAE Cup G1 (2000 m, pula nagród 100 tysięcy euro) na paryskim torze Longchamp. Zajął – niestety – ostatnie, dziesiąte miejsce. Był w słabszej dyspozycji niż w poprzednim starcie, bo wyraźnie przegrał z Al Faisalem i klaczą Riska Lotoise, które w Tuluzie pokonał.

  W tym kwietniowym debiucie w Tuluzie Han Rastaban pokonał o 5/4 długości czwartego na celowniku Al Faisala i Riskę Lotoise (była piąta o nos). W niedzielę były podopieczny trenera Andrzeja Laskowskiego do klaczy stracił 4,5 długości (była szósta), a do ogiera (zajął piąte miejsce) aż 9,5 długości.

  Pięcioletni Al Faisal (AF Albahar – Sakina de Faust po Al Sakbe), którego trenuje teraz we Francji Thomas Fourcy, to stary dobry znajomy Hana Rastabana. Al Faisal w treningu Macieja Kacprzyka biegał w Polsce trzy razy w sezonie 2021 i był niepokonany. W sierpniu w Nagrodzie Emaela pokonał Han Rastabana o szyję, a następnie wygrał we wrześniu Nagrodę Amuratha, bijąc o długość Al Jassima.

  Szejk Faisal al Thani, po tych trzech zwycięstwach w Polsce, przeniósł swojego pupila do treningu we Francji. Al Faisal biegał tam w sezonie 2022 siedem razy, wygrał jeden wyścig (był też trzy razy drugi) i z premiami 28 tysięcy euro. W czerwcu zwyciężył pod Maximem Guyonem w gonitwie conditions na 1900 m w La Teste-Bassin. Wystartował też w francuskim Derby dla koni arabskich w Chantilly na dystansie 2000 metrów. W stawce dziesięciu koni zajął ostatnie miejsce. Do zwycięskiego ogiera Samlla stracił około 25 długości.

  W kwietniu w Tuluzie w Prix de Carthage G2 Han Rastaban pokazał się z bardzo dobrej strony w pierwszym swoim starcie we Francji, nieznacznie przegrał tylko z dwoma bardzo dobrymi końmi. 3/4 długości finiszowała przed nim Monda, a do zwycięzcy Edalbara polski derbista z 2022 roku stracił tylko niecałe dwie długości.

  Han Rastaban (jeździec z czerwoną czapką) zajmuje trzecie miejsce we francuskim G2 w Tuluzie. Fot. Jour de Galop

  Pięcioletnia Monda (No Risk al Maury – Mhaya po Njewman) na 10 startów wygrała jeden wyścig we Francji na 2000 metrów w sezonie 2021, ale to znakomita klacz. Była w tym samym roku trzecia w G1 dla klaczy na torze Saint-Cloud. W sezonie 2022 zajęła drugie miejsce na Longchamp w Qatar Arabian Trophy des Juments G1 i trzecie w Breeders Challange Classic G1 w Tuluzie.

  Pięcioletni Edalbar (AF Albahar – Edee Rose po Virgule al Maury) biegał dotąd 9 razy, wygrał 5 wyścigów i z premiami 101 tysięcy euro. Ma na koncie dwa zwycięstwa we Francji w gonitwach Listed i jedno w G3 w sezonie 2022. W francuskim Derby 2022, w którym Al Faisal był ostatni, Edalbar zajął siódme miejsce, wyprzedzając Al Faisala o osiem długości.

  Edalbar po raz drugi spotkał się z polskim arabskim koniem 2022 roku – 14 maja na Longchamp. Zwycięzca z Tuluzy wypadł nieźle, bo zajął w The President of the UAE Cup G1 (2000 m, pula nagród 100 tysięcy euro, w tym połowa dla właściciela zwycięskiego konia) czwarte miejsce. Stracił niewiele do najlepszej trójki. Wygrał – pod Christophem Soumillonem, a jakże, mistrz czasami też siada na araby – pięcioletni Ch’Ezza (AF Albahar – Cherazade po Dormane), za nim finiszowały Abbes (TM Fred Texas – Raqiyah po Amer) i Al Riffaa (Al Mourtajez – Saleema po Munjiz).

  Finisz The President of the UAE Cup G1 na Longchamp. Fot. m.turfomania.fr

  Han Rastaban tym razem stracił do Edalbara około 10 długości, czyli zanotował spory regres, bo to około 8 długości więcej niż w Tuluzie. Czas gonitwy na 2000 metrów był przeciętny jak na francuskie warunki (Longchamp jest generalnie szybkim torem) – 2 min 16,83 s, ale nawierzchnia była miękka (4,0). Rekord toru na Służewcu na 2000 m, ustanowiony przez Zenhafa w Derby Europy Centralnej w 2022 roku (Han Rastaban był w tej gonitwie drugi, stracił dwie długości), wynosi 2 min 12,9 s, ale to było po w miarę nośnej bieżni (tor elastyczny 3,3).

  W niedzielę Hana Rastabana nie dosiadał, tak jak w Tuluzie, Maxime Foulon, ale doświadczony i utytułowany Olivier Peslier, który jednak nie jeździ już tak dobrze jak za dawnych lat. W dystansie prowadził polskiego derbistę w środku stawki na 4-5 miejscu. Tempo było umiarkowane przez pierwszy kilometr (1 min 10,5 s), a równe i szybkie przez ostatnie 1000 metrów (1 min 6,33 s), wszystkie pięć odcinków po 200 metrów konie pokonały wtedy w tempie po około 13-13,5 s.

  Przy tym szybkim ostatnim kilometrze Han Rastaban na prostej zupełnie nie był w stanie zabrać się z końmi i odpadł na ostatnie miejsce. Na ostatnich stu metrach Peslier już go złożył, nie było sensu posyłać. Han Rastaban wyglądał, jakby brakowało mu świeżości, być może odczuł wyścig w Tuzluzie, gdy walczył z mocnymi końmi. Oby to był chwilowy kryzys, a zejście do trochę mniejszych wyścigów też zapewne zwiększy jego szanse w kolejnych startach.

  Charakterystyczny okrzyk Christophe’a Soumillona po zwycięstwie. Tym razem na Ch’Ezza. Fot. canalturf.com

  W sezonie 2022 w The President of the UAE Cup G1 na Longchamp startowała zwyciężczyni Nagrody Europy na Służewcu Amwaj Al Khalediah – zajęła siódme miejsce na osiem koni. Straciła około 21 długości do zwycięskiego Hattala. W tamtej edycji czas był znakomity – 2 min 10,99 s (tor był jednak wtedy dość szybki 3,3, gdy w niedzielę 4,0).

  Zwycięzca polskiego Derby 2022 dla koni arabskich i Nagrody Europy G3, arabski koń roku 2022 w Polsce, pięcioletni Han Rastaban (Assy – HN Rana po Bengali d’Albret) 25 stycznia opuścił Służewiec po wspaniałej karierze pod okiem trenera Andrzeja Laskowskiego. Jest teraz trenowany na południu Francji przez Charlesa Gourdaina, który może potrzebować trochę czasu, by poznać go tak dobrze jak Laskowski, który śledził jego losy od urodzenia i później długo się nim zajmował.

  Wyhodowany w Polsce w Lutku na Mazurach przez spółkę Nessa Arabians (właścicielką stadniny jest Jutta Hietzscholdt) Han Rastaban przez dwa lata biegał na Służewcu 10 razy, wygrał pięć wyścigów, cztery razy był drugi i raz trzeci (w debiucie jako trzylatek w II grupie). Suma zdobytych przez niego nagród to 247 900 zł. Jako trzylatek biegał 5 razy, po wygraniu II i I grupy (Nagroda Eldona), zwyciężył aż o siedem długości w Nagrodzie Baska od ogiera Saden Al Khalediah.

  Sezon 2022 zaczął od dwóch drugich miejsc za świetnym Zenhafem – w Nagrodzie Kabareta i Derby Europy Centralnej (przegrał o dwie długości). W polskim Derby, przeznaczonym dla koni krajowej hodowli, Zenhaf nie mógł startować. Han Rastaban wygrał pod Szczepanem Mazurem w niespotykanym stylu, z przewagą aż czternastu długości nad Ewestem.

  Najważniejszy wyścig roku w Polsce dla koni arabskich, Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagrodę Europy (G3 PA) Han Rastaban też wygrał w kapitalnym stylu, o trzy długości. Derbista na prostej fantastycznie finiszował pod Szczepanem Mazurem i łatwo pokonał wielką faworytkę Amwaj Al Khalediah, która w celowniku straciła drugie miejsce na rzecz Wielkiego Dakrisa. Amwaj al Khalediah zrewanżowała się Han Rastabanowi w Nagrodzie Michałowa, pokonując go o cztery długości.

  Han Rastaban wygrywa Nagrodę Europy G3 na Służewcu w sezonie 2022

  Han Rastaban jest zinbredowany 3×3 na świetnego ogiera Tidjani (Flipper – Managhi po Saint Laurent), wnuka epokowej klaczy Mandragore, a także 4×4 na wybitnego ogiera Manganate, który jest synem Mandragore. Ta klacz występuje więc w piątym pokoleniu u Han Rastabana aż cztery razy.

  Ojcem Han Rastabana jest Assy, syn legendarnego Amera i klaczy Margouia (po Tidjani). Spośród jego potomstwa dobre wyniki w Polsce osiągnęły również: Al Jassim, Oficer, Medan, Zoi, Java d’Vialettes.

  Matka polskiego derbisty HN Rana biegała w Polsce 12 razy, wygrała aż siedem wyścigów (suma nagród 39 170 zł), w tym Nagrodę Sabelliny. Przed Han Rastabanem urodziła słabego Harisa, średniego ogiera HN Rasal oraz bardzo dobrego Han Bersaela (po Jalnar al Khalediah), który wygrał Nagrodę Sambora, był drugi w Janowa i w Derby.

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły