More

    Wtorkowe popołudnie – 16 gonitw z Francji

    O 13:30 operator końskiego totka – Trafonline rozpoczyna transmisję z francuskich torów. Na pierwszy ogień pójdą specjaliści od gonitw płotowych, którzy na torze Vittel rozpoczną skumulowaną triplę. Chwilę później rywalizację na torze Chateaubriant zaczną kłusaki, które będą nam towarzyszyć do ostatniej gonitwy dnia wyścigowego – 18:00. W połowie dnia z toru Vittel przeniesiemy się na Le Lion d’Angers, gdzie o 15:50 rozpoczyna się „mityng płaski”.

    Do omówienia wybraliśmy jedną z gonitw czwórkowych – Prix Xavier Hunault (Chateaubriant 18:00).

    Jest to wyścig kłusaków w sulkach dla 6 – 10-letnich koni, które w karierze wygrały do 330 000 Euro.

     Konie, które wygrały 177 000 Euro i więcej (w tym przypadki numery od 7 wzwyż) wystartują z handicapem 25 metrów. Bazowy dystans gonitwy to 3000m.

    Tor Chateaubriant należy do tych dłuższych – jego obwód mierzy 1400m, co w połączeniu ze stosunkowo nieliczną grupą koni startujących z pierwszego rzędu (sześć), będzie korzystne dla kłusaków muszących odrabiać stratę na starcie wynikającą z handicapu.

    To zapewne jeden z powodów, dla którego popularny francuski portal – Equidia faworytów upatruje w koniach z wyższymi numerami.

    Pierwszym faworytem miejscowych ekspertów jest Heraut d’Armes (14), który powinien być dobrze znany kibicom wyścigów kłusaków w Polsce. Wielokrotnie mieliśmy możliwość podziwiania tego wyśmienitego wyścigowca na antenie Trafonline, również w kwalifikacjach do Prix d’Amerique. Jest to koń o olbrzymich możliwościach, który potrafił wygrywać „w ręku” z bardzo wymagającymi konkurentami. Miał jednak jakieś problemy zdrowotne i jego kłus był bardzo niepewny. Chwila nieuwagi u powożącego skutkowała galopem. To w połączeniu z młodym driverem w sulce – Nicolasem Bazire spowodowało, że nie uwzględnimy go w naszej prognozie. Trzeba jednak zauważyć, że koń wystartuje po dłuższej przerwie, co może zaowocować wyeliminowaniem problemów z chodem.  

    Drugi wybór Equidii to Balsamine Font (8). Jest to koń o sporym potencjale, ale niezbyt stabilny, co przekłada się na liczne dyskwalifikacje. Dodatkowym znakiem zapytania, podobnie jak w przypadku faworyta, są słabe wyniki na torach prawoskrętnych. Alexandre Abrivard, który sam pojedzie na drugim koniu ze stajni, mówi wprost – „jak przejdzie czysto, to powinien się liczyć w końcowej rozgrywce”.

    Kolejnym koniem w prognozach jest Filou d’Anjou (13). W ostatnim czasie to głównie specjalista od wyścigów w siodle (monte), ale piąte miejsce w Trophe Vert (z podwójnym handicapem) pokazuje, że w sulce również potrafi notować wartościowe wyniki. Podobnie, jak wyżej wymieniona dwójka, ma jednak problemy z balansem (zwłaszcza w wyścigach w sulkach), ale za to całkiem dobrze radzi sobie w gonitwach rozgrywanych „na prawą rękę”, co jest dużym plusem. Kolejny plus do Eric Raffin w sulce. W naszej opinii jest przy nim mniej znaków zapytania niż w przypadku Heraut d’Armes (14) i Balsamine Font (8).

    Naszym pierwszym wyborem będzie jednak Hamadina (5), która wystartuje 25m przed wyżej wymienioną trójką, jest zdecydowanie najbardziej stabilna, a do tego, jak pokazał ostatni wyścig, znakomicie czuje się również na torze prawoskrętnym. Syn trenera i powożącego Hamadiny – Theo ocenia, że „klacz spotkała konkurentów, nad którymi nie ma wyraźnej przewagi, ale przy korzystnym złożeniu gonitwy powinna ukończyć w pierwszej piątce”.

    Warto też wspomnieć o Howdy Quick (1). Powożący nim Alexandre Abrivard zapowiada walkę o premiowane miejsce. Dotychczas Howdy Quick startował dwukrotnie „na prawą rękę” i w obu przypadkach został zdyskwalifikowany, co nie przemawia dzisiaj na jego korzyść.

    Wśród koni nieco mniej liczonych warto wymienić Falco des Rochers (7), który jest specjalistą od prawoskrętnych torów i wydaje się tu poważnym kandydatem do miejsca w czwórce. Ostatnio, dość wcześnie został wstrzymany, a później zatrzymany przez powożącego. Wynikało to z niekorzystnego złożenia się gonitwy.

    Werdykt:

    Wyścig ma sporo niewiadomych, ale zakładając problemy u niełatwych w prowadzeniu, a powożonych przez stosunkowo mało doświadczonych driverów: Herauta d’Armes (14) i Balsamine Font (8), można zaryzykować wstawianie Hamadiny (5) na pierwsze miejsce i Falco des Rochers (7), jako pewniaka w czwórce. Przy odrobinie intuicji i szczęścia można złożyć poprawną kombinację czwórki.

    Prognoza Trafnews: Hamadina (5) – Filou d’Anjou (13) – Falco des Rochers (7) – Grzy (4)

    Prognoza Equidii: Heraut a’Armes (14) – Balsamine Font (8) – Filou d’Anjou (13) – Hamadina (5)

    Witold Sudoł

    Zdjęcie – Equidia.fr

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły