More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (dzień 20.)

  Analiza niedzielnych gonitw.

  I: 3-letnie i starsze, II gr., 1400 m

  Spośród czwórki trzylatków największe możliwości ma Quibou, który świetnie spisał w biegu o Nagrodę Rulera. Wydaje się, że jego sprzymierzeńcem będzie krótszy dystans, natomiast przeciwnikiem elastyczna bieżnia. Udany występ ma za sobą Province of Frost, choć w rywalizacji z doświadczonymi sprinterami nie będzie jej łatwo. Trochę niżej trzeba ocenić też szanse duetu wystawianego przez Janusza Kozłowskiego: Duke Caracana oraz Toccatiny.

  W rozgrywce nie powinno zabraknąć prezentujących podobny poziom Blizbora i Kasziego, a także dzielnego Tribunala, dla którego korzystniejsza byłaby elastyczna bieżnia. Na bardziej grząskim podłożu lepiej czuje się również El Pago Pago. Niespodziankę może sprawić dysponujący błyskotliwym finiszem Invincible Gunner.

  II: debiutujące 2-latki, II gr., 1200 m

  Wycofana została Warszawa Express. Nieźle oceniane są Matt Machine oraz Moonu. Dobrego przygotowania już na pierwszy występ można się spodziewać również w przypadku Scarlett Jive. Trochę zagadkowe są Lothan i Marvelous Stam, natomiast domeną Zarine w przyszłości powinny być dłuższe dystanse. Trudno wskazać faworytów gonitwy.

  III – Memoriał Fryderyka Jurjewicza: 3-letnie i starsze, kat. A, 1600 m

  Na starcie zobaczymy milerską elitę. Ubiegłoroczny zwycięzca, Emiliano Zapata, ma za sobą dwa starty we Francji, spośród których bardziej mógł się podobać pierwszy. Trudno przewidzieć, w jakiej jest formie, ale nie wypada go lekceważyć. Wysoko powinny stać notowania Timemastera, zwycięzcy gonitwy cena Scottish Rifla podczas słowackiej Turf Gali. Najlepszy miler poprzedniego sezonu błysnął wysoką dyspozycją i raczej trudno się spodziewać, że ją stracił. Trzeci w tym samym wyścigu finiszował Ophelia’s Aidan, który wraca na Służewiec, gdzie był m. in. drugi w Derby.

  Nie można lekceważyć koni ścigających się ostatnio wyłącznie na Służewcu. Jak zwykle tanio skóry nie sprzeda niezwykle rzetelny Umberto Caro, ale zwycięzca gonitwy o Nagrodę Jaroszówki Snow Storm, dwukrotnie drugi Crazy Bull, lepszy na szybkim torze Xawery i waleczny Caresser to też mocne konie. W siodle najstarszego w stawce Comin’Through zobaczymy tym razem Szczepana Mazura, więc należy w nim upatrywać kolejnego kandydata do rozgrywki.

  Teoretycznie mniejsze wydają się szanse Mukhadara i Colonelle, jednak trenerzy wiążą z nimi spore nadzieje i wierzą, że są w stanie sprawić niespodziankę nawet w tak mocnym towarzystwie.

  IV: 3-latki, hcp. III gr., 1600 m

  Wycofana została Miss Equus. We wczesnym zapisie derbowym były Air Chief Dancer (62,5), Poet’s Preem (57) oraz Prince of Lyra (58,5). Jak na razie nie spełniły pokładanych nadziei i wystąpią w znacznie mniej prestiżowej gonitwie, ale ich notowania powinny stać wysoko. Z dobrej strony pokazał się w tym roku Tullamore (60,5), któremu powinien odpowiadać dystans 1600 m. Nieźle radzi sobie Indian Galeste (pojedzie Ireneusz Wójcik, 57 kg). Poprawiają się Ginger Rose (51), Zoya RMP (57,5) oraz Angel March (53,5). Trenerzy oczekują więcej od Lar Pur  Lar (54) i Lorda Invictusa (55,5). Chyba trochę niżej wypada ocenić szanse Warzazata (52) oraz Kasminy Royal (50,5), chociaż niespodzianki w tej gonitwie są jak najbardziej możliwe.

  V – Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego: 4-letnie i starsze, kat. A, 2600 m

  W roli faworyta wystąpi Night Tornado, który jest po trudnym wyjeździe do Bratysławy. Niewiele mu zabrakło by odnieść zwycięstw w stolicy Słowacji, ale po raz kolejny pokazał się z bardzo dobrej strony. Jeśli zregenerował siły, może być trudny do pokonania, chociaż takich koni jak: trzeci za nim w Velkiej Cenie Slovenskiej (o 1,5 dł.) trenowany w Czechach Markoni LP, czy derbiści Night Thunder i Nemezis nie można lekceważyć. Na sprawienie niespodzianki stać chyba biegnącego po dłuższej przerwie Hipopa de Loire. W formie są Grossier, Smashing i Mary Elizabeth, jednak ich notowania będą stały trochę niżej.

  VI: debiutujące 2-latki polskiej hodowli (PSB), II gr., 1300 m

  Wycofane zostały Dakini, Daccini i Big Bang. Wyrośnięte Maggiore i Shy Boy zapowiadają się ciekawie, ale nie wiadomo, jak poradzą sobie w debiucie. Dystansowy rodowód ma także Salivana, która oceniana jest jako niezła. Trudne zadanie czeka najpóźniej urodzonego Kafara.

  VII – WESTMINSTER DERBY: 3-letnie ogiery i klacze, kat. A (G1 POL), 2400 m

  Dokładniejsze przedstawienie sylwetek koni startujących w najważniejszej gonitwie pierwszej części sezonu mogą Państwo znaleźć na tronie torsluzewiec.pl oraz profilu facebookowym Traf Online.

  W roli faworytów wystąpią Young Thomas i Anator, któremu powinny odpowiadać warunki na bieżni (elastyczny tor). Liczne grono zwolenników będzie miał również dosiadany przez Szczepana Mazura Adahlen. Ta trójka zebrała praktycznie wszystkie wskazania w Lidze Ekspertów (Young Thomas i Adahlen po 9, Anator 7). Pozostałe dwa głosy przypadają Gryphonowi – wysoko ocenianemu przez trenera Macieja Janikowskiego. największą zagadką jest aktualna dyspozycja ogiera, bowiem nie startował on od maja.

  W dalszej kolejności należy wymienić trzeciego w Iwna Guitar Mana, zagadkową niemiecką Nanię oraz zwyciężczynię Soliny – Paradise Hill. Nie bez szans na włączenie się do walki o czołowe miejsca wydają się również Zanzily Passion oraz Lady Joanna.

  Kompletną niewiadomą jest przygotowywany przez nestora Andrzeja Walickiego Power Barbarian. Najlepszy dwulatek ub. sezonu nie startował jeszcze na dystansie powyżej 1600m i ma za sobą dwa miesiące pauzy. Drugi z koni wystawianych przez trenera mającego na koncie aż 13 sukcesów w Derby, Falvio, to jedyny koń polskiej hodowli w stawce. Najniżej sklasyfikowane Bat Eater i Diamond Kitty czeka trudne zadanie, chociaż tak zupełnie skreślać ich chyba nie można.

  VIII – Nagroda Novary: 3-letnie klacze, I gr., 2000 m

  Po bardzo udanym występie w gonitwie o Nagrodę Soliny, dość mocną faworytką wydaje się Lady Gabi. Przeciwko klaczy przemawia najwyższa waga w polu, jednak nie musi jej to przeszkodzić w odniesieniu zwycięstwa. Trochę więcej można się spodziewać po pokonanych ostatnio przez nią Storrady i Kurierki, które nadal nabierają doświadczenia. Nieźle oceniane w stajnia Fast Skarmish i Gabriella Essence spróbują włączyć do się walki o czołowe lokaty. Na sprawienie niespodzianki stać chyba jeszcze nie do końca sprawdzoną Noble Claudine oraz rozkręcającą się Harley Wings. Nieco niżej będą stały notowania Nayefy, Baby Cools i ścigającej się dotąd na dystansach sprinterskich Charlotte RMP.

  IX: 4-letnie i starsze, II gr., 2000 m

  Nie udał się pierwszy start po półtorarocznej przerwie trójkoronowanemu Fabulous Las Vegas, ale być może potrzebował go, aby znów wdrożyć się w „wyścigowy klimat”. Czy tym razem zobaczymy go w dawnym wydaniu?

  Przeciwników ma groźnych. Wysoką formę prezentują zapisane przez Macieja Janikowskiego Philbert i chyba lepszy od niego Javan Eagle. Dobre są The Kid Bobby B oraz dysponujący długim finiszem Delos. Frantic (w siodle Vaclav Janacek) to utalentowana klacz i w pierwszym tegorocznym starcie pokazała niemałe możliwości. Trudne zadanie w tak mocnym towarzystwie czeka niezłego Księcia Persji.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły