More

  W sobotę w Deauville wyścigi mocnych trzylatków, w Auteuil w gonitwie G3 syn Baliosa powalczy z dopingowym skandalistą

  Aż 18 gonitw z francuskich torów będzie można oglądać i obstawiać w sobotę 11 marca (od godziny 13.05 do 18.10) w Traf Online. W Deauville odbędą się wyścigi płaskie, na paryskim torze Auteuil płotowe i przeszkodowe, a w Caen i Le Croise-Laroche obejrzymy gonitwy kłusaków. W zakładach czwórek zostały przygotowane dwie wysokie pule gwarantowane – o godz. 15.15 w Auteuil (3055 zł), a o 18.10 w Le Croise-Laroche 2255 zł. Z punktu widzenia polskich hodowców i właścicieli bardzo ciekawy będzie start w gonitwie przeszkodowej Prix Duc d’Anjou G3 na 3500 m w Auteuil czteroletniego wałacha Winteriscoming, który jest synem kryjącego w Polsce ogiera Balios.

  Wyhodowany przez szejka Sultana Bin Khalifa Al Nahyana – Balios (Shamardal – Elle Galante po Galileo) w treningu Davida Simcocka biegał tylko 6 razy, wygrał dwa wyścigi, ale zdołał odnieść jeden prestiżowy sukces – jako trzylatek zwyciężył podczas Royal Ascot w King Edward VII Stakes G2 na 2400 m. Był też drugi w Newmarket Stakes LR na 2000 m. Wygrał z debiutu jako dwulatek w listopadzie w Kempton na 1600 m.

  Startował też w Grand Prix de Paris G1 na 2400 m, gdzie zajął piąte miejsce na 6 koni, ale stracił do zwycięskiego Erupt tylko 3,5 długości. Kompletnie nie wyszedł mu wyścig Great Voltigeur G2 w Yorku na 2400 m, gdzie zajął szóste miejsce na 7 koni, ale aż 43 długości za zwycięskim Storm The Stars. Zakończył karierę startem jako czterolatek na torze Meydan w Dubai City of Gold G2 na 2400 m, w którym był czwarty na sześć koni, ponad 9 długości za dobrym Postponed. Balios zarobił w całej karierze 168 tysięcy funtów, rating w Racing Post 115.

  Balios wygrywa King Edward VII Stakes G2 na 2400 m podczas Royal Ascot. Fot. The Mirror

  W 2019 roku Balios został nabyty przez Andrzeja i Ryszarda Zielińskich i został ogierem czołowym w ich Stadninie Pegaz w Nowej Wronie koło Płońska. Ma tam być następcą championa polskich reproduktorów Ecosse’a. W sezonie 2022, z pierwszego w naszym kraju rocznika po ogierze Balios, z dobrej strony pokazał się Juris, który wygrał z debiutu we Wrocławiu, a w Nagrodzie Mokotowskiej zajął bliskie piąte miejsce. Drugie miejsce jako dwulatka zajęła córka Baliosa Pagani, półsiostra polskiego derbisty Patronusa.

  Przed przyjazdem do Polski, przez jeden sezon (2018), Balios krył we Francji w Haras du Hoguenet po 2500 euro. Urodziło się z tego rocznika 9 koni po nim, z których 3 wyszły dotąd do startu. Najlepszy z nich jest Winteriscoming (od klaczy Dansia po Lavirco), który 3 grudnia 2022 jako trzylatek wygrał na prestiżowym torze Auteuil w Paryżu wysoką dotowaną gonitwę przeszkodową klasy 2 na 3600 m – Prix Petit Bob (pula nagród 57 tysięcy euro, w tym 26 220 dla właściciela zwycięskiego konia). Nad drugim koniem miał przewagę sześciu długości, a nad trzecim aż szesnastu.

  Syn Baliosa Winteriscoming jako trzylatek wygrał dwa wyścigi we Francji – jeden płotowy i jeden przeszkodowy. Fot. France Sire

  Wcześniej Winteriscoming w gonitwach płaskich biegał 5 razy, najwyższe było czwarte miejsce. Następnie startował pięć razy w płotach, wygrał w nich jeden wyścig w Dieppe na 3400 m i był piąty w Auteuil w gonitwie G2 na 3600 m (Prix Georges de Talhouet-Roy). Zainkasował już z premiami ponad 87 tysięcy euro.

  Z kolei wysokiej półkrwi Stand By My był raz trzeci, dwa razy czwarty i raz piąty w płaskich wyścigach na prowincjonalnych torach na dystansach 1800-2200 m, zarobił 5250 euro.

  King Carolus biegał raz wyścig płaski w kwietniu 2022 roku na torze Durtal, zajął ostatnie szesnaste miejsce na 2900 m. Ponownie pokazał się na starcie po prawie rocznej przerwie, w ostatnią niedzielę, już w gonitwie płotowej na torze Saint-Brieuc. Szedł lekko na 2-3 pozycji, dobrze skakał, wydawało się, że ma szanse wygrać, ale niestety na przedostatnim płocie po lekkiej kolizji z innym koniem upadł wraz z jeźdźcem i nie ukończył wyścigu. Wydaje się jednak bardzo utalentowanym koniem stiplowym.

  Winteriscoming, po efektownym zwycięstwie w grudniu, zaczyna sezon 2023 od razu od mocnego uderzenia. W sobotę o godzinie 13.58 na tym samym paryskim torze Auteuil wystartuje pod Theo Chevillardem w Prix Duc d’Anjou, gonitwie przeszkodowej G3 dla czterolatków na dystansie 3500 m, w której pula nagród wynosi aż 150 tysięcy euro, w tym 67 500 euro dla właściciela zwycięskiego konia.

  Podopieczny trenera Joela Boisnarda w dziewięciokonnej stawce był wstępnie w piątek wieczorem “czwartą-piątą grą” z notowaniami około 9:1. Jego ewentualne sukcesy na poziomie Pattern w gonitwach skakanych we Francji mocno podniosłyby wartość potomstwa Baliosa urodzonego w Polsce i otworzyły polskim hodowcom i właścicielom drogę do korzystnej ich sprzedaży do tego kraju, jak stało się po sukcesach polskiego Tunisa, który był czołowym koniem płotowym we Francji.

  Faworytem Prix Duc d’Anjou w sobotę w Auteuil będzie prawdopodobnie (notowany około 3:1) Goliath du Rheu (Castle du Berlais – Pepite du Rheu po Voix du Nord) z numerem 5, dosiadany przez Angelo Zulianiego, a trenowany przez championa Francoise’a Nicolle’a. Jako trzylatek wygrał jeden wyścig płotowy w Compiegne, później był w płotach czwarty w Listed i trzeci w G2 w Auteuil.

  Zakończył występy 12 listopada, też w Auteuil, świetnym drugim miejscem w swoim przeszkodowym debiucie w Prix Congress G2 na 3600 m. Co ciekawe, trzeci w tym wyścigu, 4,5 długości za nim, był Speed Emile, syn kryjącego przez lata w Polsce Estejo, czyli ojca Tunisa. Obecnie zarówno Estejo jak i Tunis są reproduktorami we Francji.

  W sobotę w Auteuil dojdzie do rewanżu za tamten wyścig z 12 listopada, bo Goliath du Rheu przegrał wówczas o szyję z mającym bardzo dobry stiplowy rodowód Juntos Ganamosem (Martaline – Usted Me Cara po Turgeon), który teraz jest drugim faworytem (około 4:1, ale notowania są zbliżone i w dniu wyścigu może się to przetasować).

  Juntos Ganamos ogrywa o szyję Goliatha du Rheu w przeszkodowym Prix Congress G2 na 3600 m. W sobotę w Auteuil rewanż. Fot. France Sire

  Juntos Ganamos jest nadal zapisany na trenera Davida Cottina, który jest bohaterem świeżego dopingowego skandalu. Byłemu świetnemu dżokejowi stiplowemu, a obecnie trenerowi Davidowi Cottinowi grozi 12-miesięczne zawieszenie licencji trenerskiej po tym, jak nie przestrzegał prawidłowych czasów odstawienia kortykosteroidów u czterech koni w swojej stajni.

  Lekarz weterynarii z France Galop przeprowadził 3 grudnia inspekcję w stajni Cottina w Lamorlaye, niedaleko Chantilly, która ujawniła „kilka naruszeń”, zgodnie z oświadczeniem wydanym w poniedziałek przez France Galop. Szczególnie niepokojące były dowody na zastrzyki dostawowe, jak również zastrzyki między kręgami u czterech koni. Zastosowana substancja, kortykosteroid Deksametazon, ma okres karencji wynoszący 14 dni, zanim leczony koń będzie mógł ponownie startować w wyścigach. Cztery konie – Matilda Du Berlais, Duke Chop, Para i Madara – zostały zdyskwalifikowane, bo trener nie zastosował się do tych przepisów.

  Typy portalu Equidia: 5-1-6-7.

  Typy redakcji Midi Libre: 5-1-8.

  W sobotę 11 marca w Deauville podczas sesji wieczornej zostanie rozegranych 9 gonitw, w tym cztery bardzo ciekawe dla trzylatków, z dwoma wyścigami klasy pierwszej i najważniejszym biegiem Listed – Prix Montenica ((godzina 17.52) na 1300 m z pulą nagród 55 tysięcy euro (nawierzchnia PSF).

  Pobiegnie 10 koni, a stawka jest bardzo wyrównana i trudno przewidzieć kolejność koni. Lekko faworyzowany (4,5:1) może być z nr 2 Swing For Me (Wootton Bassett – Sing For Me po Siyouni), na którym pojedzie znakomity włoski dżokej Cristian Demuro. Już jako dwulatek Swing For Me wygrał dwa wyścigi, a w tym roku dorzucił do tego dwa zwycięstwa w Cagnes-sur-Mer (właśnie na 1300 m), ale po raz pierwszy pobiegnie w gonitwie Pattern.

  Konia po tym samym utytułowanym ojcu wystawia utytułowany trener Andre Fabre. Jest to z nr 3, notowany 8:1 Burstow (Wootton Bassett – The Hunt Is On po Manhattan Rain), który miał nieudane dwa starty jako dwulatek, ale w tym roku wygrał w Deauville na 1300 m pod Maximem Guyonem.

  Champion dżokejów pojedzie jednak nie na nim, a na klaczy z nr 9 Shalromy (Shalaa – Vegas Valentine po Lope de Vega), notowanej 17:1, która wygrała jako dwulatka w Deauville, a następnie była ósma (ale bardzo blisko drugiego miejsca) w Prix Marcel Boussac G1 w dniu Nagrody Łuku Triumfalnego na Longchamp.

  Dwa konie przyjeżdżają na ten wyścig z Anglii. Z nr 8 Glorious Angel (Cotai Glory – Angel Meadow po Mayson), która jest niemiłosiernie eksploatowana. W treningu Granta Tuera biegała już 19 razy, w tym 14 razy jako dwulatka! Wygrała 5 wyścigów (ostatni w styczniu w Newcastle) i ponad 44 tysiące funtów (rating 91), ale po raz pierwszy pobiegnie w gonitwie rangi Pattern. W piątek była notowana 5:1.

  Simon i Ed Crisfordowie przywożą nr 6 The Ivy (Showcasing – Intense Pink po Pivotal) z notowaniami 11:1. Ta klacz biegała dla odmiany tylko dwa razy, była w grudniu trzecia w Southwell na 1600 m, a 3 stycznia wygrała na 1400 m w Chelmsford. Pojedzie na niej sam Christophe Soumillon. Atutem obu klaczy z Anglii jest to, że zwyciężały już na nawierzchni PSF.

  Kandydatów do dobrego miejsca jest jednak więcej, bo przecież z nr 5 Alvina (Shalaa – Melusine po Zamindar) wygrała dwa wyścigi jako dwulatka i była dwa razy czwarta w G3 i piąta w Criterium de Maisons-Laffitte G2. Nr 7 La Galiote (Zoustar – Dardiza po Street Cry) wygrała już w tym roku dwa razy w Pau i Deauville. Zapowiada się pasjonujący wyścig.

  Typy portalu Equidia: 9-7-2-3

  Swing For Me będzie jednym z faworytów gonitwy Listed w Deauville. Fot. canalturf.com

  W piątek na torze w Deauville trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów dla braci Andrzeja i Ryszarda Zielińskich sześcioletnia Mang’Seko (Dabirsim – Van Catskill po Rip Van Winkle) zajęła ósme miejsce na 13 koni gonitwie sprzedażowej (reclamer) Prix de Branville na 1400 metrów.

  Ludovic Boisseau prowadził ją w dystansie na końcu stawki, na prostej klacz minęła kilku rywali, ale nie była w stanie powalczyć o płatne miejsce. Sześcioletnia Mang’Seko zwykle dobrze czuła się na torze w Deauville, tam właśnie odniosła swoje dwa zwycięstwa w karierze w 2021 i 2022 roku. W 43 startach we Francji zarobiła już dla braci Zielińskich (z premiami za francuski rodowód) ponad 100 tysięcy euro.

  W piątek w Deauville gonitwę conditions dla debiutantów Prix de Fecamp na 1900 m w bardzo dobrym stylu o trzy długości wygrał należący do stajni Godolphin, trenowany przez Andre Fabre’a, a dosiadany przez Mickaela Barzalonę świetny pochodzeniowo Iles et Ailes (Shamardal – Wavering po Refuse to Bend). Jego matka Wavering wygrała Prix Saint-Alary G1 na 2000 m na Longchamp, a półsiostra Life in Motion (po Sea The Stars) dwie gonitwy Listed.

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym syn Baliosa Winteriscoming. Fot. canalturf.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.