More

  Kaneshya w środę drugi w Lyonie, Noir walczy w czwartek w Listed

  Na Służewcu po raz kolejny bomba pójdzie w górę w sobotę i niedzielę, natomiast przez cały tydzień możemy emocjonować się wyścigami podczas transmisji w Traf Online z francuskich torów. W czwartkowe popołudnie zostanie rozegrany mityng na słynnym paryskim torze Longchamp, ale z polskiego punktu widzenia najciekawsze wydarzenia będą na torze Lion d’Angers. O godzinie 18.05 w gonitwie rangi Listed dla czteroletnich i starszych klaczy – Prix Haras du Lion – Urban Sea na 2000 m (pula nagród 48 tysięcy euro) wystartuje trenowana w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla Ryszarda i Andrzeja Zielińskich czteroletnia Noir, która w sezonie 2023 zajęła czwarte miejsce w Wielkiej Warszawskiej LR.

  W czwartek w Trafie w zakładach na wyścigi we Francji najwyższe pule gwarantowane są w czwórkach na Longchamp (godz. 17.13 i 18.23) – 2555 i 2255 zł. Podwyższone pule są w pierwszej tripli oraz w gonitwie, w której biegnie Noir. Można też zagrać dwie kwinty. W ofercie Trafonline.pl jest dziś aż 18 gonitw z Francji (pierwsza o godz. 13.25, ostatnia o godz. 18.23) z czterech torów: Longchamp (gonitwy płaskie), Lyon Parilly (płaskie i jedna płotowa), Lion d’Angers (płotowe, przeszkodowe i płaskie) oraz Nantes (kłusaki).

  W środę po raz kolejny we Francji startował należący do firmy Westminster pięcioletni Kaneshya, który w poprzednich sezonach zaliczał się do czołówki na Służewcu, wygrywając m.in. nagrody Iwna i Kozienic, zajął też trzecie miejsce w Derby 2022. Był faworytem (4,7:1) w Grand Prix de Lyon Parilly, handicapie Quinte+ dla 4-letnich i starszych koni z pulą nagród 53 000 euro na dystansie 2 400 metrów. Podopieczny Henriego-Alexa Pantalla znów spisał się bardzo dobrze, dzielnie walczył przez całą prostą, zajmując pod Tonym Piccone drugie miejsce w stawce piętnastu koni.

  Kaneshya (Hunter’s Light – Thawraat po Cape Cross) uległ o szyję pięcioletniej klaczy Heliopolis (jej zwycięstwo było niespodzianką, kurs 21:1). Inne liczone konie były dość daleko, trzecie miejsce zajął pod Ludovicem Boisseau fuks (49:1) Treatwood. Wypłata za piątkę wniosła aż 92 205 euro.

  Kaneshya przyniósł swoim właścicielom za drugie miejsce 10 070 euro plus 4531 euro premii za francuski rodowód. W sumie na francuskich torach uzbierał już ponad 34 tysiące euro. 2 kwietnia Kaneshya wygrał bardzo dobrym stylu w Fontainebleau pod Tonym Piccone – Prix du Bois de la Commanderie – gonitwę klasy trzeciej na 2220 m, co było sporą niespodzianką (kurs 24:1). Po tym wyścigu dostał we Francji rating 39. 18 dni później w Lyonie zajął pod Piccone drugie miejsce w Prix du Printemps, wyścigu z warunkami z pulą nagród 22 tys. euro na dystansie 2400 m dla 4-letnich i starszych koni.

  W czwartek na torze Lion d’Angers o godzinie 18.05 w gonitwie rangi Listed dla czteroletnich i starszych klaczy – Prix Haras du Lion – Urban Sea na 2000 m (pula nagród 48 tysięcy euro, w tym połowa dla zwycięzcy) wystartuje trenowana przez Polaków w Chantilly dla braci Zielińskich czteroletnia Noir (Mastercraftsman – Diamond Daisy po Shirocco), która w sezonie 2023 zajęła czwarte miejsce w Wielkiej Warszawskiej LR.

  Noir we Francji biegała w ubiegłym roku dwa razy, zajmując w gonitwach Listed w Craon i Nantes ósme i siódme miejsce. W Polsce wygrała jeden wyścig w treningu Andrzeja Walickiego i była czwarta w Wielkiej Warszawskiej już pod opieką Karkosów. Na polskich torach zarobiła 50 tysięcy złotych.

  W swoim jedynym tegorocznym starcie, 21 kwietnia w Tuluzie w Le Vase d’Argent LR na 2000 m (pula 52 tys. euro), Noir w stawce dziewięciu koni, z których tylko ona i Alcaraz nie miały statusu black type, zmierzyła się ze starszymi doświadczonymi rywalami. Zajęła dalsze miejsce, ósme, ale jej postawa była lepsza niż wynik.

  Klacz nie miała bowiem przejścia na prostej, dwukrotnie inne konie zamknęły jej drogę, straciła bardzo mało do koni przed nią. Kończyła około trzech długości za zwycięskim Dar Toungi. – Noir czuje się dobrze, jest gotowa do startu. Ostatni wyścig nie ułożył się dla niej szczęśliwie, nie miała przejścia na finiszu. Biegała ze starszymi ogierami, teraz będzie rywalizować tylko z klaczami – powiedziała trenerka Alicja Karkosa.

  Tym razem na Noir nie pojedzie Ludovic Boisseau (w czwartek ma dosiady na Longchamp), ale pracujący na stałe w stajni Karkosów utalentowany Jacky Nicoleau, któremu już tylko kilku zwycięstw brakuje do tytułu dżokeja. W tym zwyciężył 7 razy, w tym na Sheema’s Rose i Saanen, trenowanych przez Polaków. – Postawiliśmy na Jacky’ego, bo on dobrze zna tor Lion d’Angers, pochodzi z tamtych stron, poza tym naprawdę bardzo dobrze jeździ – wyjaśnia Robert Karkosa.

  W Wielkiej Warszawskiej 2023, która po raz pierwszy miała rangę Listed, Noir otarła się o tytuł black type. Po trochę spóźnionym finiszu z dalszej pozycji trzecie miejsce przegrała z derbistą Westminster Moonem o pół długości. Tym razem też nie będzie łato wskoczyć do trójki i zdobyć status black type (kurs na zwycięstwo Noir wynosił rano 16:1). – Na pewno bardzo mocne są dwie klacze od znakomitych trenerów: Amneris od Graffarda i Iznik od Rougeta – uważa Robert Karkosa.

  Noir wygrywa na Służewcu pod Kamilem Grzybowskim Nagrodę Dżamajki

  Około południa faworytką (3,5:1) tego Listed na torze Lion d’Angers była jednak klacz z innej znakomitej stajni, Godolphin, bardzo dobra pochodzeniowo (nr 5) czteroletnia Wild Pansy (Siyouni – Ejtyah po Frankel), trenowana przez Pantalla. Wild Pansy w ubiegłym roku była dwa razy druga w gonitwach rangi Listed we Francji, a 27 kwietnia tego roku też była druga, w wyścigu Premio Ambrosiano G3 na 2000 m w Mediolanie.

  Wśród rywalek będzie z nr 6 Amneris, córka Dubawiego, najdroższego ogiera na świecie (cena stanówki 350 tysięcy funtów), należąca do spadkobierców księcia Khalida Abdullaha. Amneris (kurs 14:1) ostatni raz biegała 16 grudnia Prix Arcangues LR w Deauville na 2500 m, zajęła drugie miejsce (wygrał Goya Senora) w wyścigu, w którym siódmy był Gryphon, należący do Janusza Szweycera. Dziś na Amneris pojedzie Marie Velon.

  W tym roku nie biegała także z nr 8 Iznik (Zarak – Delinda po Sea The Stars) ze stajni Jeana-Claude’a Rougeta, która jako trzylatka aż trzykrotnie zajmowała drugie miejsca w gonitwach Listed i była czwarta w Prix Penelope G3. Liczone (kursy poniżej 10:1) w tej niezykle wyrównanej stawce są także – z nr 1 Eagle Rose, z nr 4 Jordanella, z nr 7 Secretive i z nr 9 Piensa en Mi.

  Czteroletnia obecnie Noir jest późną i dystansową klaczą, zaczynała karierę w Polsce pod opieką trenera Andrzeja Walickiego, który jednak w zimie długo przebywał w szpitalu i nie mógł w pełni nadzorować koni. Jako dwulatka Noir biegała dwa razy. Z debiutu była 22 października druga za Shamadramem (przegrała z nim o 3/4 długości) w gonitwie dla debiutantów na 1200 m. Pobiła niezłego ogiera God of War aż o 8 długości. 12 listopada wygrała wyścig na 1200 m, bijąc Stargazera o 2,5 długości.

  W wieku trzech lat na inaugurację sezonu na Służewcu Noir niespodziewanie wygrała pod Kamilem Grzybowskim Nagrodę Dżamajki (II grupa) na wydawałoby się zbyt krótkim dla niej dystansie 1600 metrów, bijąc teoretycznie szybsze od niej klacze, takie jak – Black Angel, Gandia, Donnia, Blue Sash. Przed kolejnymi wyścigami była już podenerwowana i spocona, wypadła w nich słabo.

  28 maja zajęła dopiero piąte miejsce w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego na 2200 metrów, tracąc do późniejszego polskiego derbisty Westminster Moona 11 długości, przegrywając też ze średnimi końmi, takimi jak – Machu Picchu, Green Clover, Mecenas. W dniu Derby była dopiero siódma w Nagrodzie Novary dla klaczy na 2000 m. Po tym wyścigu właściciele – Ryszard i Andrzej Zielińscy – postanowili zabrać ją do Francji.

  Pierwszy start Noir we Francji miała 2 września w Craon. W Prix Dirickx LR na 2400 metrów w stawce jedenastu koni czekało ją piekielnie trudne zadanie. Była jedyną trzylatką w gronie starszych koni, w tym ogierów. Jednak pod Ludovicem Boisseau z najniższą wagę w polu (52,5 kg) spisała się przyzwoicie, zajmując ósme miejsce i ładnie finiszując na prostej. Od trzeciego miejsca dzieliły ją tylko około 4 długości. Przed nią było 5 koni black type, do których niewiele straciła. Dostała za ten wyścig od Racing Post solidny rating 94 funty.

  1 listopada w Grand Prix de Nantes LR na 2200 metrów, wyścigu dla trzyletnich i starszych koni (pula nagród 60 tysięcy euro) zajęła siódme miejsce w stawce dziesięciu koni, bijąc m.in. mające status black type – Goya Senora i syna Galileo Palais du Louvre.

  Synteza typów w mediach: 5-6-9-7

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Kaneshya zajmuje drugie miejsce w handicapie na torze Lyon Parilly. Fot. Le Parisien

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły